Skip to main content
    تاریخ امروز:             ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com    آریانا افغانستان آنلاین  در شبکه های اجتماعی: Facebook  Youtube       جستوجوی دقیق: Search 
 

آریانا افغانستان آنلاین

صفحۀ نخست
اخبار روز
فهرست مندرجات
کتب و رسالات
لغت نامه
جنتری
سایت های افغانی
Go Search
آریانا افغانستان آنلاین > آرشيف نويسندگان > مرجان کمال  

آرشيف نويسندگان : مرجان کمال

Close
عکس
نویسندهمرجان کمال
فهرست مقالاتمقالات منتشره
زندگی نامه

مرجان چهل و یک سال قبل در یک روز خزانی (یکشنبه 30 عقرب 1356 شمسی – 21 نومبر 1976 میلادی) در شهر زیبای کابل به دنیا آمد که نامش را "مرجان" گذاشتند. در بالا تصویر او را گل های مرجان دریایی  در آغوش گرفته اند:

مرجان سه ماهه بود که والدینش عازم پاریس شدند و در آن شهر رحل اقامت گزیدند. جایی که مرجان دورۀ مکتب را سپری نمود و دپلوم بکلوریای خود را در سال 1995م از یکی از مکاتب پاریس به نام (الزاسیئن) [l’Ecole Alsacienne] به دست آورد. همزمان زبان فارسی را در یک مکتب ایرانی در پاریس فرا گرفت.

در سال 1997 یک دپلوم تاریخ هنر و زمین شناسی را از پوهنتون سوربون به دست آورد. و در سال 1998 سند لایسنس تمدن آسیای میانه و زبان فارسی را هم حاصل نمود. در سال 1999 به گرفتن دپلوم میتریز [diplôme de Maitrise] خود در شق تاریخ قرون وسطی [moyen-âge] از پوهنتون سوربون مؤفق شد و همزمان لایسنسی در شق اسلامولوژی و زبان عزیز پشتو تحت رهنمایی پروفیسور مریم ابو زهَب دریافت نمود.

در سال 2004 میلادی دپلوم (دی. او. آ.) خود را در رشتۀ مطالعات مقایسوی فضای سیاسی شعبۀ جهان اسلام که بیشترین تماس در آن مربوط تیز و موضوع [mémoire] آن اعمار مجدد دولت افغانستان در محیط بعد از جنگ بود، در یکی از کلان ترین و با شهرت ترین مکاتب فرانسه [Science Po Paris] که حیثیت تحصیلی آن بلندتر از فاکولته هاست، تحت نظر و ریاست پروفیسور (ژیل کیپیل) به دست آورد. (فراموش نکنم که این پروفیسور بزرگ فرانسوی در مراسم جنازۀ  مرجان نامراد اشتراک داشت) که خانوادۀ مرجان از این لطف و صمیمیت ایشان جهان سپاس دارند.)

[Diplôme de DEA]

en Science Politique en Analyse Comparative des Aires Politiques section monde musulman

 

در سال 2005م به نوشتن تیزس دوکتورایش بالای تحرک کشمکش و تزاد اردو در افغانستان اقدام کرد که مجبور شد سالیان درازی در سراسر خاک افغانستان با تعداد زیادی از عاملان و سردمداران اساسی افغان که در درگیری های تزاد ها شامل اند، ملاقات داشته باشد. در کنار این همه برای دستیابی پول مصارف این همه سفر ها و تحقیق لازم در بنیاد کمک جهانی برای باز سازی افغانستان، ایجاد دولت و امور انجمن های کمک برای اعمار مجدد افغانستان و تحرکات قوای ناتو شامل شد.

مرجان خستگی ناپذیر تا آخرین دقایق زندگی اش، یک هفته پیش از ترک ما و زندگی هنوز هم پروژۀ دگر را در سر داشت که بتواند در بارۀ همه فعالیت هایش مطلبی برای نشر آماده سازد که با درد، مرگ فرصت آنرا برایش نداد.

یک ماه قبل در یکی از روز ها که در کنار بسترش بودم از او اجازه خواستم یکی از مقالاتش را که در مطبوعات فرانسه زیر عنوان (تشکیل حکومت وحدت ملی و ایجاد مشکلات در سیستم اداره و حکومت)

 

[La difficile Constitution du Gouvernement d’Union Nationale]

نشر شده بود و سر تا پا از افغانستان، درد هایش و مشکلات گوناگونش حرف می زد، برای نشر در وبسایت آریانا افغانستان آنلاین ترجمه کنم. به خوشی پذیرفت ولی خواهش کرد که چند روز صبر کنم که صحتیاب شود و به خانه برگردد . بتواند آنرا تجدید نظر دوباره کرده و با واقعات دردناک اخیر که در این اواخر اتفاق افتاده، آمادۀ نشر مجدد سازد و برایم تقدیم نماید. همین لحظه نگاه مهربانش و تبسم ملیح اش را می بینم و مانع باران اشکم شده نمی توانم.

گفتنی در بارۀ این دخت افغان، این موجود بهشتی، این انسان دوست داشتنی زیاد است. بقیه را برای بخش دوم این مطلب دردناک می گزارم و با نشر یکی دو عکس از سفر هایش به افغانستان به پایان می رسانم. یار زنده و صحبت باقی

ولی احمد نوری

شماره107.00

ایمیل آدرس

وبسایت

فیسبوک

یوتیوب

تبصره

Close
______________________________________________________________________________________________________________________________________

پالیسی نشرات | مقالات | اخبار روز | فهرست مندرجات | لغت نامه | گنجینۀ شعر و ادب | آرشیف ویدیوها | جنتری | سایت های افغانی

لطفاً مقالات خود را به این آدرس ارسال دارید:  info@arianafghanistan.com

Besucherzaehler