Skip to main content

آریانا افغانستان آنلاین

مقالات
اخبار روز
فهرست مندرجات
لغت نامه
گنجینۀ شعر و ادب
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
Go Search
آریانا افغانستان آنلاین: اعلان فوتی   عبدالقیوم میرزاده: کتاب زنان و مشکلات فرا روی شان در جامعهٔ افغانی (قسمت نزدهم)   هاشم مهمند: د لیبرالیزم او نشنلیزم جدال    محمد اکبر یوسفی: دوران "جنگ سرد" و اثرات آن بر افغانستان!(قسمت اول)    نادرشاه سدوزی: راز دل سیاسی با دیگران   میرعبدالرحیم عزیز: بازی های مخفی در خلق حکومت مؤقت   شیر محمد ساپی: افغانستان د سړې جګړې قرباني   عبدالقیوم میرزاده: حکومت مؤقت یا پیروزی خصم؟   داکتر مطهر: ناشناس کیست؟    اخبار امروز (پښتو l دریاخبار روز های گذشته

 
  
بایدن در روز نخست کارش ممنوعیت بر مهاجرت مسلمانان را لغو می‌کند
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/18/2021        

جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده، قرار است در روز نخست کار در قصر سفید، ممنوعیت مهاجرت شهروندان برخی از کشورهای اسلامی را به امریکا لغو کند.

ران کلین، رییس دفتر انتخابی آقای بایدن در یک یادداشت به کارمندان ارشد آیندهٔ قصر سفید گفت که رییس جمهور جدید در روز نخست کاری‌اش برعلاوۀ این اقدام، ایالات متحده را به پیمان تغییر اقلیم پاریس نیز دوباره ملحق خواهد کرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ با صدور فرمانی ورود شهروندان هفت کشور اسلامی - عراق، ایران، لیبیا، سومالیا، سودان، سوریه و یمن - را به ایالات متحده منع کرد.

رییس جمهور ترمپ گفته بود که ممنوعیت سفر بر برخی از کشورها یک ضرورت است تا به گفتۀ وی جلو ورود تندروان و دهشت افگنان به ایالات متحده گرفته شود.

آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی، این اقدام دونالد ترمپ را "بیهوده" خوانده و عهد کرده بود که در نخستین روز کارش به صفت رییس جمهور ایالات متحده، این محدودیت را لغو خواهد کرد.

آقای ترمپ همچنان سه سال پیش، تصمیم اش را مبنی بر خروج از پیمان تغییر اقلیم پاریس اعلام کرد، اما وزارت خارجهٔ امریکا گفته بود که اگر شرایط پیمان تغییر اقلیم پاریس برای ایالات متحده بهتر ساخته شود، واشنگتن آماده است دوباره به این پیمان بپیوندد.

آقای کلین گفته است که جو بایدن همچنان پوشیدن ماسک در دفاتر دولتی و در جریان مسافرت‌های داخلی را لازمی اعلام خواهد کرد.

او افزود که در کنار این، توقف موقت بازپرداخت‌ قرضه‌های محصلین و تدابیر برای جلوگیری از لیلام منازل افرادی که قادر به پرداخت پول ماهوار وام شان به بانک‌ها نیستند، شامل تصامیم متعدد روز نخست کاری آقای بایدن است.

قوانین کلیدی

قوانین جدید و کلیدی که آقای بایدن در روز نخست کاری‌اش به کانگرس معرفی خواهد کرد، شامل بستهٔ کمکی ۱.۹ تریلیون دالری کووید۱۹ به امریکایی‌ها و اصلاحات همه جانبه در قانون مهاجرت این کشور است.

در روز دوم، آقای بایدن فرامینی را در ارتباط به شیوع کووید۱۹ امضا خواهد کرد که بازگشایی مکاتب و تجارت‌ها و توسعه‌ٔ آزمایشات کروناویروس در آن شامل اند.

آقای کلین گفت که در روز سوم، اقداماتی در رابطه به فراهم آوری کمک‌های اقتصادی برای کسانی روی دست گرفته خواهد شد که در اثر همه‌گیری کروناویروس زیان مالی دیده اند.

روسای جمهور جدید در ایالات متحده به گونهٔ سنتی با آغاز کار شان به سرعت عمل می‌کنند.

دونالد ترمپ نیز دست به اقدام مشابه زد، اما شمار زیادی از اقدامات او از سوی محکمه‌ها یا به چالش کشیده شد و یا هم رد گردید.


  
صالح: دوه فيشني باج اخيستونکې نجونې چې خلکو ته به يې اخطارونه ورکول ونيول شوې
منبع: دویچه ویلی        تاریخ: 1/18/2021        

د افغانستان د ولسمشر لومړي مرستيال خبر ورکړ چې د کابل پولیسو دوه هغه نجونې نيولي چې خلکو ته به يې اخطارونه ورکول او په بدل کې به يې ورڅخه پيسې اخیستلې. امرالله صالح د دغو نجونو نومونه هم ښودلي دي.

امرالله صالح د يکشنبې په ورځ (د جنوري ۱۷مه)پر خپل فیسبوک کې ليکلي چې دغه دوه نجونې چې په فیشني لباسونو کې به ګرځيدلې، «د نېک نامه» خاوندانو او مشهورو خلکو ته به يې اخطارونه ورکول که «پيسې رانکړئ، ستاسو کورنيو او د بشر حقونو کميسيون ته مو شکايت کوو چې دوی پر موږ باندې لاس اچولی دی.»

صالح د دغو نجونو نومونه حسنا او شيما ښودلي دي. هغه زياته کړې چې يو شمیر کسان به مجبور کيدل چې د خپل عزت د حفاظت له پاره دغو نجونو ته باج ورکړي.

صالح لیکي چې دغې قضيې ته له کلونو راهيسې رسیدګي نه کیده. پر وینا يې دغه نجونې د دريمې حوزې پولیسو د مستقیم هدایت په نتيجه کې نيول شوي دي.

د ولسمشر غني لومړي مرستيال زياته کړې چې په دې برخه کې يوه لویه ستونزه چې موجوده ده په عدلي او قضايي ارګانونو او دغه راز د پولیسو په لیکو کې د ښځو لږ حضور دی.

امرالله صالح له هغه وخته چې د کابل ښار امنيتي مسئوليت په غاړه اخیستی هر سهار د خپلو فعالیتونو رپوټ پر فیسبوک خپروي.


  
دانشگاه الاهزر به علمای دینی افغانستان آموزش افراطی زدایی می دهد
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 1/18/2021        

وزارات ارشاد، حج و اوقاف افغانستان گفته که به همکاری دانشگاه الازهر مصر یک دوره جدید آموزش ضد افراط گرایی را برای علمای دینی راه اندازی کرده است. کدام مسائل شامل این برنامه آموزشی است؟

براساس اطلاعات وزارات ارشاد حج و اوقاف افغانستان، از دوره اول ظرفیت سازی علمای دین تقریبا ۵۰ عالم دین فارغ شده اند. فضل محمد حسینی، رئیس بخش نشرات این وزارات در مصاحبه با دویچه وله گفته است که این ۵۰ عالم دین از افغانستان در یک دوره یک ماهه از جانب استادان دانشگاه الازهر از طریق آنلاین آموزش های لازم به دست آورده اند.

برای این علمای دینی آموختانده شده است که اسلام یک دین معتدل است و باید از طریق خطابه ها و سخنرانی هایش شان به این امر بپردازند. همچنین از نظر مذهبی در قسمت برخورد با مسایل جدید در جهان، این علما آموزش دیده اند. حسینی افزوده است که وزارات ارشاد حج و اوقاف افغانستان  می خواهد تلاش هایش را در راستای ظرفیت سازی علمای دینی تشدید بخشد.

حسینی امیدوار است که دوره های بعدی ظرفیت سازی علمای دینی در خارج از کشور در مصر راه اندازی شده بتواند. او در ادامه می گوید: «یکی از عوامل مهم در وضعیت فعلی ناخوشایند در افغانستان این است که چهره واقعی دین اسلام به درستی برای مردم ارائه نمی شود. ما در تلاش هستیم که علمای دین خود چهره واقعی اسلام را در مورد موضوعات جدید به مخاطبان خود ارائه دهند.»

افراط گرایی جنبه های مختلف دارد که یکی از جنبه های مهم جنگ جاری در افغانستان عنوان می شود. افراط گرایی و یا برداشت ها متفاوت علمای دین از اسلام یکی از دلایل تداوم جنگ در افغانستان به شمار می رود. اما آیا آموزش های یکماه می تواند این مشکل را حل کند؟

قبلا گزارش های به نشر رسیده اند که در برخی از مدرسه های دینی در افغانستان، طالبان زیر نام دین برای مردم افراط گرایی را آموزش می دهند. یکی از انتقادات بزرگ بالای حکومت افغانستان این است که حکومت بالای مدارس دینی کنترول ندارد و تا حال نتوانسته است نصاب درسی این مدارس را از نظر بگذراند.


  
در آستانه روز سوگند چهل و ششمین رییس‌جمهوری آمریکا، واشنگتن و تمامی ۵۰ ایالت کشور تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفت
منبع: RFI        تاریخ: 1/18/2021        

در آستانه مراسم سوگند جو بایدن، چهل و ششمین رییس‌جمهوری آمریکا، تمامی ۵۰ ایالت این کشور به دلیل نگرانی از احتمال بروز اعتراضات خشونت‌آمیز به حال آماده‌باش درآمدند. نیروهای گارد ملی آمریکا، از روز چهارشنبه گذشته، به واشنگتن، پایتخت و مقر دولت فدرال این کشور، اعزام شدند تا با هرگونه شورش، همانند آنچه در روز ششم ژانویه رخ داد، مقابله کنند. تمامی ساختمان‌های دولتی و پایگاه‌های نظامی در این کشور تحت تدابیر امنیتی قرار گرفتند. پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، نسبت به احتمال برگزاری تظاهرات توسط افراد مسلح در تمامی ۵۰ ایالت آمریکا هشدار داده است. مراسم سوگند ریاست جمهوری جو بایدن، در روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه/اول بهمن، در واشنگتن برگزار می‌شود. 
شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده آمریکا، در آستانه روز سوگند چهل و ششمین رییس‌جمهوری این کشور، به شکلی بی‌سابقه تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفته است. علاوه بر این شهر، تمامی ۵۰ ایالت آمریکا، به دلیل احتمال برگزاری تظاهرات خشونت‌آمیز و شورش‌ هواداران دونالد ترامپ، در حال آماده‌باش و تدابیر شدید امنیتی قرار دارند. 

ساختمان‌های دولتی و پایگاه‌های نظامی در ایالات متحده آمریکا، با نرده‌های محافظ و نیروهای امنیتی تحت حفاظت قرار گرفتند. مقامات امنیتی آمریکا در تلاش هستند تا از تکرار حادثه‌ای مشابه آنچه که در روز ششم ژانویه رخ داد، جلوگیری کنند. 

همزمان با برقراری تدابیر شدید امنیتی در پایتخت آمریکا، تردد در محوطه بزرگ مرکزی واشنگتن، کاپیتول، که با موزه‌ها و سازمان‌های دولتی احاطه شده است، ممنوع اعلام شد. 

در روز ششم ژانویه، گروهی از هواداران دونالد ترامپ، که برخی از آنان مسلح بودند، با تجمع در محوطه مرکزی شهر واشنگتن، کاپیتول، به سوی ساختمان کنگره هجوم برده و وارد ساختمان شدند. 

نگرانی مقامات ایالتی از بروز تظاهرات خشونت‌بار

مقامات تعدادی از ایالت‌های آمریکا، از جمله ایالت‌های میشیگان، ویرجینیا، ویسکانسین و پنسیلوانیا، از گارد ملی خواسته‌اند تا تدابیر شدید امنیتی را به منظور مقابله با خشونت‌های احتمالی در آستانه برگزاری مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، به کار گیرند.

در ایالت تگزاس اعلام شد محوطه مرکزی اداری، کاپیتول، در روز چهارشنبه آینده، بر روی عموم تعطیل خواهد بود.

حزب دموکرات آمریکا، روز شنبه ۱۶ ژانویه و در آستانه برگزاری روز مراسم سوگند در آمریکا،  از دستگاه‌های امنیتی و پلیس فدرال این کشور، اف‌بی‌آی، خواست تا نمایندگان این حزب را در جریان شناسایی تهدیدهای احتمالی در داخل کشور یا دخالت خارجی، قرار دهند.

روز جمعه ۱۵ ژانویه، یک مرد مسلح به همراه ۵۰۰ قطعه فشنگ در شهر واشنگتن شناسایی و دستگیر شد. این فرد ساکن ایالت ویرجینیا بود که کارت جعلی ورود به مراسم سوگند ریاست‌جمهوری را به همراه داشت. 

انتظار می‌رود در آستانه برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری، که روز چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد، تجمعات اعتراضی از سوی هواداران دونالد ترامپ برگزار شود.

برخی از گروه‌های افراطی دست‌راستی با اشاره به برقراری تدابیر شدید امنیتی از هواداران خود درخواست کردند تا در هیچ تجمعی شرکت نکنند. آنها می‌گویند تدابیر شدید امنیتی و مطرح کردن ادعای تظاهرات خشونت‌امیز، طرحی از سوی نیروهای امنیتی برای به دام انداختن تظاهرکنندگان است. 

تیم جو بایدن،‌ با توجه به شرایط بحرانی بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا،‌ از شهروندان آمریکایی خواسته است تا از سفر به واشنگتن در روز مراسم خودداری نمایند. 


  
واکنش‌های ملی و بین‌المللی در پیوند به کشته شدن دو قاضی زن در کابل
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/18/2021        

قتل‌های هدفمند در کابل ادامه دارند، اما این بار قربانیان این هدف‌ها دو قاضی زن بودند.

این رویداد واکنش هایی را برانگیخته است.

راس ويلسن کاردار سفارت امریکا در کابل می‌گوید: "طالبان باید درک کنند که چنین اقداماتی که مسئولیت دارد، خشم جهانیان را برانگیخته و اگر قرار است صلح به افغانستان برسد، باید آن‌ها را متوقف کند."

گفت‌وگوهای صلح خشونت‌ها را افزایش داده اند.

اليسن بِليِك سفیر بریتانیا در کابل در برابر این حمله واکنش نشان داده و در صفحه تویتر خود نوشته است: "ما تمامی حمله‌ها بر غیرنظامیان را نکوهش می‌کنیم و خواهان یک بررسی بی درنگ در مورد مسئولان آن هستیم."

شهرزاد اكبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در صفحه تویتر خود با واکنش در برابر قتل این قاضیان زن نوشته: "افغانستان یکی از مهم‌ترین دستاوردهايش - کادرهای مسلکی و با سواد را از دست مى‌دهد. دیده ‌می‌شود که این کشتارهای سیستماتیک اند و جهان تنها نظاره می‌کند."

هيدر بار پژوهشگر دیدبان جهانی حقوق بشر در حساب تویتر خود نوشته: "يك درصد از قاضیان زن در افغانستان امروز كشته شدند. گفت‌وگوهای صلح خشونت‌ها را افزایش داده اند."

حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروز یکشنبه (۲۸ جدی) یک موتر حامل قاضیان زن در جادهٔ دهم تایمنی مربوط حوزه دهم پولیس آماج تیر اندازی قرار گرفت.

فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به رادیو آزادی گفت: "امروز، دو کارمند ستره محکمه کشور توسط یک فرد مسلح ناشناس در منطقه حوزه دهم امنیتی کابل مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند دیگری زخمی شد. این حادثه توسط نیروهای امنیتی تحت تحقیقات جدی است."

آقای فرامرز از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد. هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

در همین حال، احمد فهیم قویم سخنگوی ستره محکمهٔ کشور به رادیو آزادی گفت که این دو زن کشته شده قاضی بودند.

آقای قویم همچنین از ارائه جزئیات بیشتر در مورد هویت آنان خودداری کرد: "در این حادثه دو قاضی ستره محکمه کشته و راننده آنان زخمی شد. به نظر من فاش کردن نام آنان ضروری نیست. زیرا همکاران آنان نیز با خطر روبه‌رو می‌شوند."

قتل‌های هدفمند اخیراً در افغانستان به ویژه در کابل یک مشکل جدی بوده است.

در چند ماه گذشته شماری از فعالان جامعه مدنی، خبرنگاران و فعالان حقوق زنان کشته شده اند.

فرشته کوهستانی، فعال حقوق زنان در کاپیسا، در پنجم جدی آماج افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و کشته شد و نیز ملاله میوند گوینده تلویزیون خصوصی انعکاس در جلال آباد توسط افراد مسلح ناشناس در بیستم قوس کشته شد.

پیش از این، شماری از فعالان زن در مناطق مختلف افغانستان به‌گونه مشابه هدف قرار گرفته بودند.

این رویدادها نگرانی‌های جدی ایجاد کرده اند حتا برخی از فعالان جامعه مدنی و خبر نگاران را مجبور به ترک کشور کرده است.


  
راس ویلسن: طالبان باید پوه شي چې په هدفي وژنو نړیوال پاریږي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/18/2021        

د امریکا د متحدو ایالتونو شارژدافیر راس ویلسن په افغانستان کې د ترور او هدفي ‌وژنو د بندولو غوښتنه کړې ده.

ښاغلي ویلسن نن یکشنبه جنوري ۱۷ (مرغومي ۲۸) په کابل کې په یو وسله وال برید کې د سترې محکمې د دوو ښځینه قاضیانو له وژلو وروسته دا خبره کړې ده.

نوموړي په خپل ټویټر کې د دغو قاضیانو وژل غندلي دي‌ او په دې اړه یې د سملاسي پلټنو غوښتنه کړې ده.

که څه هم د دغه برید مسولیت تر دې دمه چا په غاړه نه دی اخیستی خو ښاغلي ویلسن په غیر مستقیم ډول طالبان ګرم بللي دي.

هغه په خپل ټویټر کې لیکلي: « طالبان باید پوه شي دا ډول کړنې چې مسولیت لري، نړیوال پاروي او که په افغانستان کې سوله راځي باید (دا ډول کړنې) ودرول شي.»

ښاغلي ویلسن داسې مهال په افغانستان کې د هدفي ‌وژنو په اړه خواشینې ښودلې ده چې څو ورځې مخکې په ننګرهار کې د افغانستان د ملي امنیت ادارې وویل هغه کسان یې نیولي دي‌ چې د ښاغلي ویلسن د وژلو پلان یې لره.

د ملي امنیت په اعلامیه کې ویل شوي ‌وو چې دا کسان د داعش ډلې د هدفي بریدونو د حلقې غړي دي.

تر ښاغلي ویلسن مخکې د امریکايي ځواکونو ویاند سوني لګیت په خپل ټویټر کې د افغان خبریالانو، مدني ټولنې د فعالانو او حکومتي مامورانو هدفي وژنې د طالبانو کمپاین او کار بللی او لیکلي یې وو چې باید د سولې بهیر کامیابېدو لپاره د طالبانو دا «کمپاین» ودرول شي.

خو طالبانو دا تورونه رد کړل.

په کابل کې د سترې محکمې د قاضیانو ترور د پیل شویو هدفي وژنو تر ټولو تازه او وروستۍ پېښه ده.

تر دې مخکې د کابل په ګډون په یو شمېر نورو ولایتونو کې هم خبریالان، مدني فعالان او د ځینو ملکي او نادولتي‌ادارو کارکوونکي په دا ډول بریدونو کې وژل شوي او مسولیت یې چا نه دی منلی.


  
په بامیان کې یو ۷ میاشتنی ماشوم د تښتوونکو له منګولو وژغورل شو
منبع: تاند        تاریخ: 1/18/2021        

تاند (یکشنبه د جدي ۲۸) د بامیان ولایت امنیتي مسؤلان وايي، یو ۷ میاشتنی ماشوم چې درې ورځې وړاندې ددغه ولایت له سیمه ییز روغتون څخه تښتول شوی و نن ددې ولایت په مرکز کې د پولیسو له لوري د تښتوونکو له منګولو وژغورل شو.

د بامیان امنیه قومندان زبردست ساپی وايي چې دغه ماشوم د تېرې پنجشنبې په ورځ یوې پینځه کسیزې ډلې تښتولی و او نن بېرته خپلې کورنۍ ته وسپارل شو.

د ښاغلي ساپي په خبره، ددې قضیې په تړاو یوه ښځه نیول شوې او څلور شکمن کسان د پولیسو تر څار لاندې دي چې په راتلونکو ۲۴ ساعتونو کې به ونیول شي.

دا په داسې حال کې ده چې په بلخ ولایت کې هم نژدې درې میاشتې وړاندې د عبدالرووف په نوم یو ماشوم هغه مهال چې ښوونځي ته په لاره و د انسان تښتوونکو له خوا وتښتول شو چې تر اوسه نه دی ازاد شوی.

د کابو درې میاشتو په تېرېدو سره ولسمشر غني پرون شنبه د بلخ ځايي چارواکو ته ګواښ کړی که یاد ماشوم خوشې نه شي ټول به له خپلو دندو ګوښه کړي.

په همدې حال کې د ولسمشر لومړي مرستیال امرالله صالح نن یکشنبه د شپږ نیمو بجو په امنیتي غونډه کې ویلي چې د عبدالروف له کورنۍ سره یې لیدلي او زیاته کړې یې ده چې نوموړی به تر راتلونکو ۱۵ ورځو پورې په خپلو هڅو پیدا او وژغوري.


  
کرونا؛ شرکت‌های هوایی جهان برای سرپا ماندن 'به حدود ۸۰ میلیارد دلار دیگر' نیاز دارند
منبع: بی بی سی        تاریخ: 1/18/2021        

انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) می‌گوید شرکت‌های هوایی دنیا برای عبور از بحران همه‌گیری کرونا و سرپا ماندن، به ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلار کمک دولتی دیگر نیاز دارند.

الکساندر ده یونیاک مدیر عامل این سازمان به بی‌بی‌سی گفت این رقم علاوه بر ۱۷۰ میلیارد دلاری است که تاکنون به شرکت‌های هوایی کمک شده است.

بر اساس آنچه گفته شده این کمک‌ها برای جبران کسری مالی تا پنج ماه دیگر (ژوئن) است که انتظار می‌رود کاهش محدودیت‌های سفر همزمان با تاثیر واکسیناسیون اعلام شود.

بنابر اعلام این سازمان، شیوع کرونا و بسته شدن مرزها در سال ۲۰۲۰، تقاضا را برای سفر هوایی ۶۰ درصد کاهش داد

در سال ۲۰۱۹ میلادی تعداد سفرهای هوایی ۴/۵ میلیارد بود که سال بعد و با شیوع کرونا به ۱/۸میلیارد سفر کاهش یافت.

تخمین زده شده از زمان شروع همه‌گیری کرونا شرکت‌های هوایی دنیا ۱۱۸ میلیارد دلار خسارت دیده باشند و ضررهای بیشتر هم ممکن است پیش رو باشند.

شرکت‌های زیادی تحمل این ضرر را نداشتند و یاتا می‌گوید حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد آنها ورشکست و از این صنعت محو شدند.

بیشتر این شرکت‌ها ناوگانی کوچک برای پروازهای منطقه‌ای داشتند؛ به عنوان مثال شرکت "فلای‌بی" که در اوایل همه‌گیری ورشکست شد.

بعضی شرکت‌های بزرگتر نظیر شرکت‌های هواپیمایی تایلند و آفریقای جنوبی فقط با کمک‌های دولتی توانستند به کار خود ادامه دهند.


  
جو بایدن در اولین روز ریاست جمهوری آمریکا ممنوعیت سفر از کشورهای عمدتا مسلمان را لغو می‌کند
منبع: بی بی سی        تاریخ: 1/18/2021        

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا قصد دارد ده‌ها فرمان اجرایی را در اولین روز آمدن بر سر کار امضا کند که یکی از آنها لغو فوری ممنوعیت سفر از کشورهای اسلامی است که آقای ترامپ دستور داده بود.

او قرار است این فرمان‌های اجرایی را در ساعات اولیه پس از مراسم تحلیف در روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه اعلام کند.

برداشتن منع سفر شهروندان از کشورهای عمدتا مسلمان‌نشین و بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس دو مورد از این دستورها است.

او همچنین می‌خواهد داشتن ماسک در تمام ساختمان‌های دولتی آمریکا را برای جلوگیری از گسترش ویروس کووید۱۹ اجباری کند.

این دستورها نیاز به مصوبه کنگره ندارد.

اما دادن حق شهروندی به میلیون‌ها مهاجر بدون مدرک و طرح حمایتی کرونا باید در کنگره تصویب شود.

در دولت دونالد ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست نانسی پلوسی، رئیس دمکرات این مجلس، سعی کرد فرمان آقای ترامپ برای ممنوعیت سفر از کشورهای عمدتا مسلمان را لغو کند اما سنا مصوبه مجلس نمایندگان را تایید نکرد.

دولت ترامپ ژانویه ۲۰۱۷ در اولین روزهای ریاست جمهوری دستور داد صدور ویزا برای شهروندان شش کشور اسلامی: ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان، متوقف شود.

دستوری که باعث شد صدها مسافر ایرانی در راه آمریکا یا حتی در فرودگاه‌های این کشور بازگردانده شوند.

آقای ترامپ بعدا نام سودان را از این فهرست حذف و کره شمالی و چاد را به آن اضافه کرد. نام سودان دوباره به طور محدودتر سه سال بعد اضافه شد.

رئیس جمهور آمریکا گفته بود تا زمانی که دولت‌های این کشورها "به طور رضایت‌بخشی کمبودهای شناسایی شده را برطرف کنند" این محدودیت‌ها به قوت خود باقی می‌ماند.


  
کابل کې د ښځینه قاضیانو وژنه؛ ولسمشر غني وايي پر افغان ښځه برید د افغانستان پر عزت برید دی
منبع: بی بی سی        تاریخ: 1/18/2021        

د افغانستان ستره محکمه وايي، د ښار زړه (لسمې ناحیې اړوند قلعه فتح الله) سیمه کې ناپېژاندو وسله والو دوه قاضیانې په ډزو وژلې او چلوونکی یې ټپي شوی دی.

د افغانستان د سترې محکمې ویاند احمد فهیم قویم بي بي سي ته وویل، پېښه نن ګهیځ مرغومي ۲۸مه) شوې ده.

د کابل پولیسو ویاند فردوس فرامرز وايي، بریدګر، چې په موټر سایکل سپاره وو، تښتېدلي او تر اوسه د برید مسئولیت هم چا نه دی منلی.

د پېښې له ځایه خپرو شویو انځورنو کې ښکاري چې دا قاضیانې د برید پرمهال موټر کې وې.


  
مرگ ۲۳ نفر پس از دریافت واکسین کووید۱۹ در ناروی
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/17/2021        

مقامات در ناروی می‌گوید‌ که واکسین کووید۱۹ ممکن است برای کهنسالان مصاب به بیماری‌های مزمن بسیار خطرناک باشد.

مقامات ناروی روز جمعه ۱۵ جنوری (۲۶ جدی) گزارش دادند که ۲۳ نفر در آن کشور مدت کوتاهی پس از دریافت اولین دوز واکسین جان باخته اند.

ادارهٔ دارویی ناروی گفته است که اجساد ۱۳ نفر از افراد فوت شده کالبدشکافی شده‌ و مشخص شده است که عوارض جانبی واکسین ممکن در ایجاد عوارض شدیدتر در افراد ضعیف و سالخورده نقش داشته باشد.

این توصیه به این معنا نیست که افراد سالم و جوان باید از واکسیناسیون خودداری کنند.

اما به گفته مقامات ادارهٔ دارویی اروپا بررسی عوارض جانبی واکسین‌های کووید۱۹، به ویژه واکسین‌های که به تکنالوژی آر ان ای پیام رسان متکی اند - مانند واکسین‌های فایزر و مدرنا - چالش بزرگی است.

شرکت فایزر گفته است که فایزر و بیوان‌تک با همکاری ناظران صحی ناروی در حال بررسی علت مرگ‌های اخیر پس از واکسیناسیون استند. اما فایزر در بیانیه‌ای گفته است که این میزان مرگ، هشداردهنده نیست و مطابق با آن چیزی است که انتظار می‌رفت.

حدود سه چهارم از مجموع ۲۹ عارضه جانبی بررسی شده توسط مقامات ناروی، مربوط به افراد بوده که بیش از ۸۰ سال سن داشتند.

این افراد شامل ۲۱ زن و هشت مرد می‌باشند و تمام فوت شدگان در خانه های سالمندان زندگی می‌کردند.

در امریکا نیز، ۲۱ مورد واکنش شدید حساسیت از ۱۴ تا ۲۴ دسمبر پس از تزریق حدود ۱.۹ میلیون دوز اولیه واکسین تولید شده توسط شرکت‌های فایزر و بیوان‌تک گزارش شده است.

مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده اعلام کرده که این رقم‌ معادل ۱۱ مورد در هر یک میلیون دوز است.

کمیته ناظر بر دوا های کلیدی اروپا روز جمعه گفت که نخستین گزارش ایمنی مربوط به واکسین فایزر-بیوان‌تک از سراسر اروپا احتمالاً در پایان ماه جنوری منتشر خواهد شد.


  
افغانستان کې د بهرنیو ځواکونو کمېدل، حکومت ولې اندېښمن دی؟
منبع: دویچه ویلی        تاریخ: 1/17/2021        

افغانستان کې د امریکايي ځواکونو شمېر کمېدو سره همهاله د حکومت جګپوړو چارواکو ویلي، طالبان د بهرنیو ځواکونو وتو ته شیبې شمېرې. هاخوا ایا امریکا او ناټو له افغانستانه د ځواکونو په اېستلو کې یوه خوله دي؟

په افغانستان کې میشت امریکايي ځواکونه - د آرشيف انځور

د امریکا دفاع وزارت اعلان کړی چې د ولسمشر ټرمپ د ژمنې پر بنسټ، په افغانستان کې د امریکايي سرتیرو شمېر ۲۵۰۰ ته راکم شوی دی.

د پنټاګون په اعلامیه کې په دې تړاؤ راغلي چې د ځواکونو شمېر کمول به په روان ۲۰۲۱ میلادي کال هم دوام وکړي.

د افغان حکومت غبرګون

سره له دې چې د حکومت یوشمېر جګپوړو چارواکو په افغانستان کې د امریکايي ځواکونو د کمښت په اړه ځينې اندېښمنونکې څرګندونې کړي، خو د ملي امنیت شورا دفتر په سملاسي توګه د بهرنیو ځواکونو وتل پر جګړه بې اغیزې بللی.

د دغه دفتر ویاند رحمت الله اندړ رسنیو ته په استول شوي پیغام کې ویلي:

«د امریکايي ځواکونو لږوالی او کموالی د افغانستان د جګړې پر وضعیت باندې تر ډيره بریده منفي اغیزه نه لري، ځکه په وروستیو کې ۹۶ سلنه جګړه د افغانستان امنیتي او دفاعي ځواکونه کوي.»

خو له دغه غبرګون یوه ورځ مخکې د افغانستان د ملي امنیت شورا سلاکار حمدالله محب ویلي ول چې طالبان لاهم د زور له لارې واک ته د رسېدو په فکر کې دي.

د افغانستان د ولسمشر لومړي مرستیال،امرالله صالح ویلي چې امریکا لاهم د افغانستان پروړاندې مسؤلیت لري

ده زیاته کړې طالبان په تمه دي چې بهرني ځواکونه له افغانستانه ووځي او هغوی په زور واک ونیسي.

تردې وړاندې د ولسمشر لومړي مرستیال امرالله صالح ویلي چې امریکا لاهم د افغانستان پروړاندې مسؤلیت لري.

خو د چارو کتونکي بیا د افغان چارواکو "ورخطايي" د هغوی ناخبري بولي.

د لغمان پخواني والي محمد اصف ننګ دویچه ویله ته وویل، د حکومت ډيری چارواکي د هېواد وضعیت سره عاطفي چلند کوي، چې دا د هغوی د ناخبرۍ لوی دلیل دی.

«دا د جګړې یو ډول تبلیغاتي کمښت دی، وضعیت کې شکست ډير محسوسیږي، ولسي نارضایتي هم زیاته ده، خو د حکومت د مشرتابه کړنې بسنه نه کوي او د دې توپانونو پر وړاندې حکومت امکانات نه لري.»

د ننګ په خبره طالبانو په دوو جبهو کې ځانونه فعال ساتلي او د دواړو جبهو لپاره ورسره تګلارې هم شته.

«زما د معلوماتو له مخې طالبانو خپلو نظامیانو ته ویلي د هغوی د قناعت لپاره چې مونږ په اوړي کې فتوحاتو ته دوام ورکوو او ولایتونه به نیسو او د دې ترڅنګ سیاسیونو ته یې هم ویلي چې مذاکرات هم ښه جبهه ده چې بې وینو، بې تاوانه او بې مصرفه ښارونه ونیسو.»

خو طالبانو د امریکايي ځواکونو کموالي ته په خپل غبرګون کې دا چاره د دواړو هېوادونو په ګټه بللې ده.

په قطر کې د طالبانو د دفتر وياند محمد نعيم (کيڼ)

د طالبانو د قطر دفتر ویاند محمد نعیم پر خپله ټویټرپاڼه لیکلي چې د امریکايي ځواکونو کموالی د دوحي تړون د عملي کېدو لپاره یو ښه ګام او پرمختګ دی.

«مونږ له خپل اړخه پوره ډاډ ورکوو چې په توافقنامه کې خپلو کړیو تعهداتو ته ژمن یو، له مقابل لوري هم ورته غوښتنه لرو.»

خو د امریکا دفاع وزارت څرګنده کړې چې په ۲۰۲۱ میلادي کال کې د سرتیرو کمول به په شرطونو پورې تړلی وي.

امریکا یو ځل بیا په افغانستان کې د سیاسي روغې جوړې او اوربند د ټینګښت له هڅو د ملاتړ خبره کړې.

افغانستان کې د ځواکونو د کمولو په اړه د امریکا او ناټو ضد و نقیض لیدلوري

هاخوا افغانستان کې د امریکايي ځواکونو شمېر کمېدو سره همهاله ناټو اعلان کړی چې د افغان ځواکونو ملاتړ ته دوام ورکوي.

د ناټو چارواکي وايي، افغانستان کې د سولې شرایطو ته په کتو به د خپل شتون په اړه پریکړه کوي.

د هغوی پروینا ناټو به له افغان ځواکونو خپل ملاتړ ته دوام ورکوي، ترڅو افغانستان یوځل بیا د نړېوالې ترهګرۍ لپاره پر یوه خوندې ځای وانه وړي.

د ناټو یوه چارواکي افغانستان کې د امریکايي ځواکونو کموالي ته په اشارې سره ویلي:

په افغانستان کې د ناټو يوه چارواکي ويلي: د ناټو دریځ نه دی بدل شوی، مونږ د مشورې او روزنې ماموریت ته داوم ورکوو

«د ناټو دریځ نه دی بدل شوی، مونږ د مشورې او روزنې ماموریت ته داوم ورکوو.»

خو یوشمېر افغان شنونکي بیا ټینګار کوي چې له افغانستانه د بهرنیو ځواکونو د اېستلو په برخه کې د ناټو او امریکا ترمنځ همغږي اړینه ده.

سیاسي شنونکي فضل الرحمن اوریا دویچه ویله ته وویل:

«دوی باید د دوحي د سولې هوکړه لیک پر بنسټ د مۍ تر میاشتې، ټول له افغانستانه ووځي چې دا به افغانستان ته تلپاتې سوله راولي.»

د دغه افغان کارپوه پروینا، که امریکا غواړي له افغانستانه په ډاډه زړه ووځي نو خپلو متحدینو ته هم باید قناعت ورکړي چې دا به د امریکا او افغانستان دواړو ملي ګټې خوندې کړي.

خو د دغو ټولو خبرو تر څنګ، په افغانستان کې داسې انديښنې هم موجودې دي، چې تیرو تجربو ته په کتو، له افغانستانه د بهرنيو ځواکونو په وتلو سره به په دغه هيواد کې وضعيت يو ځل بيا د ۹۰مې لسيزې په څير خراب شي.


  
طالبان ادامه خروج نیروهای امریكایی از افغانستان را ستودند
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 1/17/2021        

گروه شورشی طالبان از آخرین عقب نشینی نیروهای امریکایی از افغانستان استقبال کردند؛ دقیقا زمانی که خشونت ها در سراسر این کشور ادامه دارد. دست کم ۱۸ افغان در تازه ترین حملات این گروه بر نیروهای افغان کشته شدند.

روند بازگشت نیروهای امریکایی از افغانستان

سخنگوی شورشیان روز شنبه ادامه کاهش نیروهای امریکایی را "پیشرفت خوب" خواند و از آن استقبال کرد؛ دقیقا زمانی که در رویدادهای جداگانه ای در سراسر این کشور دست کم ۱۸ تن جان باخته اند.

این بیانیه طالبان تنها چند ساعت پس از اعلام پنتاگون مبنی بر کاهش سطح نیروهایش در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر اعلام شد که کمترین تعداد آنها در طی تقریباً دو دهه جنگ می باشد.


  
حمله به کنگره آمریکا با هدف گروگان گیری و ترور مقامات منتخب دولت جدید صورت گرفته است
منبع: RFI        تاریخ: 1/17/2021        

ده روز پس از حمله به کنگره ایالات متحده در واشنگتن، مقامات وزارت دادگستری آمریکا اعلام کردند شواهد معتبری را در مورد این حمله بدست آورده‌اند. آن‌ها گفته‌اند که حمله ششم ژانویه با هدف گروگان گیری و ترور مقامات منتخب دولت جدید صورت گرفته است. در همین رابطه، جیکوب آنتونی چانسلی شناخته شده با نام «جیک آنجلی» و معروف به «شمن کیو اِنان»، که به عنوان یکی از متهمان اصلی این پروند معرفی شده است، به دادگاه فرستاده شد. 
روزنامه «واشنگتن پست» امروز شنبه شانزدهم ژانویه، با انتشار گزارشی اعلام کرد «جیک آنجلی» روز جمعه (پانزدهم ژانویه) به دادگاه فرستاده شد. به گزارش این روزنامه، چندین دادستان فدرال ایالات متحده آمریکا در آریزونا ضمن تایید خبر فرستادن «جیک آنجلی» به دادگاه تصریح کردند که حمله اخیر به کنگره این کشور با هدف گروگان گیری و ترور صورت گرفته است.   

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه چهاردهم ژانویه، با انتشار سندی در خصوص پرونده حمله به کنگره این کشور در واشنگتن اعلام کرد «شواهد معتبری» را بدست آورده است که نشان می‌دهد حمله ‌کنندگان  به‌ دنبال گروگان گیری و ترور مقام‌‌های سیاسی بوده‌اند.  

در این سند که توسط مایکل بیلی، دادستان منطقه آریزونا به امضا رسیده، آمده است: «شواهد معتبری از جمله سخنان و اعمال خود جیکوب آنتونی چانسلی 'جیک آنجلی' در واشنگتن نشان می‌دهد که هدف آشوبگران از حمله به کنگره، دستگیری و ترور مقامات منتخب دولت جدید ایالات متحده بوده است.»

بر اساس سند وزارت دادگستری آمریکا، جیکوب آنتونی چانسلی یادداشتی را برای مایک پنس، معاون رئیس جمهوری این کشور در دفتر وی گذاشته بود. در این یادداشت نوشته شده است: «دیر یا زود، عدالت در راه است.»

جیکوب آنتونی چانسلی پیش از این شماری از رهبران آمریکا، از جمله مایک پنس، باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، هیلاری کلینتون سناتور سابق و جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده را افراد «نفوذی و تبهکار» خوانده بود.  

مقامات دادستانی منطقه آریزونا گفته اند که با توجه به شرایط حساس کشور، ماهیت و جرائم جیکوب آنتونی چانسلی بسیار سنگین هستند. 

جیکوب آنتونی چانسلی ۳۳ ساله یکی از هواداران دونالد ترامپ و از طرفداراران تئوری توطئه کیو اِنان (QAnon) است. وی با شمار دیگری از طرفداران دونالد ترامپ در روز ششم ژانویه در حالی که کنگره برای تایید استوارنامه‌های انتخاباتی کالج الکترال جو بایدن و معاون وی کاملا هریس تشکیل جلسه داده بود، وارد آن ساختمان شدند و آشوب برپا کردند.

تا کنون حدود صد تن از شرکت کنندگان در این تهاجم دستگیر گردیده و پس از تشکیل پرونده در اختیار مقامات قضائی قرار می‌گیرند. 


  
"اعضای هیئت‌های مذاکره کننده دولت و گروه طالبان تکمیل شد"
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/17/2021        

در حالی که از ده روز بدین‌سو دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه پایتخت قطر آغاز شده اما تا اکنون دو طرف تنها یک جلسه مقدماتی و یک نشست فنی برگزار کرده اند.

با اینکه از چرایی تاخیر نشست‌ها میان دو طرف معلوماتی در دست نیست اما فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید تعداد محدودی از اعضای گفت‌وگو کننده که در روزهای نخست غایب بودند، اکنون به دوحه رسیده اند.

او افزود: "تعداد محدودی از اعضای هیئت جمهوری اسلامی افغانستان كه به دلیل مشکلات صحی و سایر مشكلات شخصی به دوحه نیامده بودند، هم اكنون همه به دوحه رسیده و در حال انجام گفت‌وگوها هستند."

یک منبع آگاه در قطر به رادیو آزادی گفت که ممکن است این دو گروه تا پایان روز دوباره با هم دیدار کنند.

این منبع همچنان تأیید کرد که اعضای غیر حاضر گروه طالبان نیز به دوحه رسیدند.

اما گروه طالبان می‌گویند آنان اکنون و پیش از این نیز آماده مذاکرات بودند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در این باره می‌گوید که تیم مذاکره ‌کننده طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز حاضر استند.

این در حالی است که مذاکرات بین‌الافغانی در ۱۲ سپتمبر سال گذشته در قطر آغاز شد و پس از حدود سه ماه گفت‌وگو، دو طرف روی طرزالعمل مذاکرات توافق کردند.

با وجود انتظارات افغان‌ها از دور دوم گفت‌وگوهای صلح در دوحه مبنی بر برقراری آتش‌بس، سطح خشونت‌ها در افغانستان همچنان بلند است.

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل گفته که این کشور خواستار پایان فوری خشونت‌ها و برقراری أتش‌بس در افغانستان شده است.

با این حال وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که تعداد سربازانش را در افغانستان به ۲،۵۰۰ تن کاهش داده است.

ناتو در اعلامیه‌ای در رابطه به کاهش نیروهای امریکایی اعلام کرد که موضع خود را در زمینه آموزش و مشاوره به نیروهای افغان تغییر نداده است.

در این اعلامیه آمده است که آنها به کمک با نیروهای افغان ادامه خواهند داد و با توجه به شرایط موجود، حضور‌ شان را در این کشور در ماه‌های آینده ارزیابی خواهند کرد.


  
د افغانستان زعفرانو د نړۍ په کچه د ښه کیفیت لومړی مقام ګټلی
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/17/2021        

د افغانستان د صنعت او سوداګرۍ وزارت وايي چې د افغانستان زعفرانو په ښه کیفیت کې د نړۍ په کچه لومړی مقام ګټلی دی.

د دغه وزارت چارواکي وايي چې د اروپايي ټولنې د خوراکي توکو د خونديتوب نړیوال انستیتیوت د افغانستان زعفرانو ته د خوند درې زرین ستوري یعنې لومړی مقام ورکړی دی.

د صنعت او سوداګرۍ وزارت ویاند فواد احمدي په دې اړه نن شنبه جنوري ۱۶ (مرغومی۲۷) امریکا غږ ته وویل: "د افغانستان په استازیتوب یو خصوصي شرکت دغه جایزه ترلاسه کړې ده. افغانستان ته دغه مقام ګټل به د زعفرانو د کښت، پروسس او د صادراتو د ډېښت او د کیفیت لوړوالي سبب شي."

 
دا دریم ځل دی چې د افغانستان زعفران د اروپايي ټولنې له خوا په نړۍ کې د تر ټولو لوړ کیفیته زعفرانو جایزه ګټي.

ښاغلي احمدي زیاته کړه چې د اروپايي ټولنې دغې سیالۍ کې ګټونکی هېواد د زعفرانو د رنګ، خوند او کیفیت پر بنسټ ټاکل کیږي.

دا دریم ځل دی چې د افغانستان زعفران د اروپايي ټولنې له خوا په نړۍ کې د تر ټولو لوړ کیفیته زعفرانو جایزه ګټي.

له دې برسېره دا اوم کال دی چې د اروپایي ټولنې په شمول نور نړیوال بنسټونه د افغانستان زعفرانو ته د کیفیت په برخې کې لومړی مقام ورکوي.

  • افغانستان کې د زعفرانو تولید څومره دی؟

له بلې خوا د افغانستان د کرنې اوبو لګونې او مالدارۍ وزارت وايي چې سږ کال افغانستان کې د زعفرانو د تولید کچه لس سلنه ډېره شوې ده.

د دغه وزارت ویاند اکبر رستمي نن امریکا غږ ته وویل چې د دغه هېواد پر اته زره هکټاره ځمکې باندې د زعفرانو کښت ترسره کیږي: "سږ کال له ۲۱ زره کیلو ګرامو نه ډېر زعفران افغانستان کې تولید شوي دي.

ښاغلي رستمي زیاته کړه چې د زعفرانو د کښت تر څنګ د کیفیت لوړولو او پروسس لپاره هم په څو کلونو کې د پام وړ کار شوی دی."

د کرنې وزارت د معلوماتو پر بنست په ټولو ولایتونو کې له سلو ډېر د زعفرانو د پروسس مرکزونه د حکومت او خصوصي سکټور له خوا جوړ شوي دي.


  
لغمان او ننګرهارکې د جلا جلا پېښو پرمهال ۴ پولیس مړه او ټپیان شوي
منبع: تاند        تاریخ: 1/17/2021        

تاند ( شنبه، د جدي ۲۷) د لغمان ولایت امنیتي چارواکي وایي چې، نن ماسپښين شاوخوا دوه نیمې بجې د مهترلام ښار اړوند سیمه کې د پولیسو پر رېنجر موټر ماین چاودنه کړې.

د لغمان والي وايي چاودنه د پولیسو د ریزرف قطعې پر رینجر موټر شوې چې، له امله يې دوه پولیس او درې ملکیان ټپیان شوي دي.

دغه راز د ننګرهار په مرکز جلال اباد ښار کې نا پېژاندو وسله والو دوه پولیس په ډزو وژلي دي.

د ننګرهار د رسنیو دفتر وایي چې دا پېښه غرمه مهال د جلال اباد ښار پنځمې ناحیې اړوند انګور باغ سیمه کې رامنځته شوې ده.

سرچینه وایي په دې پېښه کې ملکیانو ته مرګ ژوبله نه ده اوښتې.

د یادو دواړو پېښو مسوولیت تر اوسه چا او یا کومې وسله والې ډلې نه دی منلی.

خو امنیتي چارواکي وایي چې د یادو پېښو په تړاو څېړنې دوام لري.

دا په داسې حال کې ده چې په دې وروستیو کې په ختیځو ولایتونو کې هدفي وژنو او چسپکي ماینونو عام خلک سخت اندېښمن کړي.

عام خلک له امنیتي چارواکي غواړي چې په دې برخه کې کوټلي ګامونه پورته کړي.


  
آمریکا دو کشور امارات و بحرین را 'شرکای امنیتی استراتژیک کلیدی' خود اعلام کرد
منبع: بی بی سی        تاریخ: 1/17/2021        

منشی مطبوعاتی کاخ سفید، دفتر رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه‌ای دو کشور امارات متحده عربی و بحرین را "شرکای استراتژیک کلیدی ایالات متحده" خوانده است.

این بیانیه می افزاید که به عنوان شرکای امنیتی اصلی آمریکا "امارات متحده عربی و کشور پادشاهی بحرین در موقعیتی منحصر به فرد قرار می‌گیرند و این شاهدی بر همکاری امنیتی استثنایی ما با این کشورهاست."

کاخ سفید به عنوان نمونه‌ای از این همکاری استثنایی به "میزبانی این کشورها از هزاران تن از نفرات نیروی زمینی، دریایی و هوایی و تفنگداران ایالات متحده" و همچنین "تعهد متقابل برای مقابله با خشونت افراطگرایان در سراسر منطقه" اشاره کرده است.

این بیانیه یادآور می شود که هر دو کشور در سی سال گذشته در ائتلاف های بین المللی مختلف تحت رهبری ایالات متحده عضویت داشته اند. ظاهرا اشاره این بیانیه به مواردی مانند حمایت و همکاری این کشورها، در کنار شماری دیگر از کشورهای منطقه، در ائتلاف نظامی برای پایان دادن به اشغال نظامی کویت توسط عراق و مقابله با گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش)است. ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بحرین مستقر است.امضای "توافقنامه ابراهیمی" در کاخ سفید؛ بیانیه امروز دولت آمریکا بر موقعیت ویژه امارات و بحرین در سیاست منطقه ای ایالات متحده تاکید دارد

کاخ سفید در این بیانیه تاکید دارد که "تصمیم امروز حاکی از سطح جدیدی از مشارکت بین ایالات متحده، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین و تعهدی پایدار به همکاری های اقتصادی و امنیتی و همچنین مهر تاییدی بر شهامت، عزم راسخ و رهبری فوق العاده این کشورها در پیوستن به توافق ابراهیمی است."

توافق ابراهیمی نامی است که به معاهدات عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و دو کشور امارات و بحرین داده می‌شود که با میانجیگری دولت ایالات متحده و در چارچوب برنامه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، برای حل بحران خاورمیانه به دست آمد.

یهودیان و اعراب خود را از نسل اسحاق و اسماعیل، فرزندان ابراهیم پیغمبر عبرانی می‌دانند.


  
کندهار کې د ملي امنیت پر ورکشاپ برید؛ 'څلور ځانمرګي بریدګر وژل شوي'
منبع: بی بی سی        تاریخ: 1/17/2021        

د افغانستان سوېلي کندهار والي وايي، نن سهار دامان ولسوالۍ کې د ملي امنیت د موټرو پر ورکشاپ موټربم برید شوی چې په وینا یې څوک نه دي پکې وژل شوي.

روح الله خانزاده په یوه وېډیويي کلیپ کې ویلي، سیمې ته امنیتي ځواکونه رسېدلي او تر اوسه څلور ځانمرګي بریدګر له منځه تللي دي.

تر برید وروسته دوه کوچنۍ چاودنې هم شوې او د برید له ځایه درې کسان روغتون ته وړل شوي دي.

د کندهار امنیه قومندانۍ ویاند جمال ناصر بارکزی وايي برید د ملي امنیت پر ورکشاپ شوی.

په ځینو خپرو شویو وېډیوګانو کې سیمه کې ډزې اورېدل کېږي اوبرید له ځایه لوګی پورته کېږي.

دا ودانۍ د کندهار د هوايي ډګر په یو کیلومترۍ کې پرته ده.

تر اوسه ددغه برید مسئولیت چا نه دی منلی.

هرات کې د ولسي پاڅون ۱۲ پولیس وژل شيکندهار کې د ملي امنیت پر ورکشاپ د برید له ځایه درې ټپیان روغتون ته لېږدول شوي دي.

بل خوا، د هرات پولیس وايي، تېره شپه طالبانو د ولسي پاڅون کوونکو د پولیسو پر پوسته برید کړی چې د ولسي پاڅون لږترلږه ۱۲ پولیس پکې وژل شوي.

د هرات د پولیسو ویاند عبدالاحد ولیزاده وايي، برید تېره شپه نهه بجې غوریان ولسوالۍ کې شوی دی.

د روانې جنورۍ میاشتې پر ۳مه د ملي امنیت شورا سلاکار حمدالله محب کندهار ته د سفر پرمهال دغه ولایت ته نوی والي روح الله خان زاده معرفي کړ او پخوانی والي حیات الله حیات له دندې ګوښه شو.

د ښاغلي محب د سفر پرمهال همداشان، د کندهار د ملي امنیت رییس هم بدل شوی و.


  
طالبان: افغانستان کې د امریکايي ځواکونو کمېدل د دواړو هېوادونو په ګټه دي
منبع: بی بی سی        تاریخ: 1/17/2021        

وسله والو طالبانو ویلي، په افغانستان کې د امریکايي ځواکونو د شمېر کمېدل د دوحې د هوکړې د عملي کېدو لپاره ښه پرمختګ دی.

په قطر کې د طالبانو د سیاسي دفتر ویاند محمد نعیم پر ټویټر لیکلي، "له افغانستان څخه د نورو امريکايي ځواکونو وتل چې پرون يې متحده ایالاتو اعلان وکړ د دوحې د توافقنامې په اړه يو عملي ګام او ښه پرمختګ دی".

نوموړی وايي، د امریکا او طالبانو ترمنځ د شوې هوکړې عملي کېدل د دواړو هېوادونو په ګټه دي.

طالبانو دا څرګندونې وروسته تر هغه کړې، چې د امریکا د دفاع وزارت سرپرست کرېسټوفر مېلر تائید کړې وه په افغانستان کې د امریکایي ځواکونو شمېر ۲۵۰۰ ته راکم شوی دی.

نوموړی تېره ورځ وویل، دا له ۲۰۰۱ کال راهیسې په دې هېواد کې د امریکایي پوځیانو تر ټولو کم شمېر دی.

بل خوا د افغانستان د ملي امنیت شورا ویاند رحمت الله اندړ وايي، د امریکايي ځواکونو کمېدل د افغانستان د جګړې پر وضعیت تر ډېره منفي اغېز نه لري، چې په وینا یې په وروستیو کې ۹۶ سلنه جګړه د افغان امنیتي ځواکونو له لوري مخته وړل کېږي.

ښاغلی مېلر وایي، په افغانستان کې ۲۵۰۰ امریکایي پوځیان د دې لپاره کافی دي چې امریکا، د دې هېواد وګړي او د امریکا ګټې خوندي کړي.

د امریکا دفاع وزارت (پنټاګون) په یوه خبرپاڼه کې اعلامیه کې د ښاغلي مېلر له خولې ویلي وو، امریکا افغانستان کې د شل کلنې جګړې پای ته نږدې شوې ده او د سیاسي جوړجاړي او تلپاتې اوربند لپاره د افغانانو په مشرۍ د سولې د خبرو هرکلی کوي.

ښاغلی مېلر وایي، په افغانستان کې ۲۵۰۰ امریکایي پوځیان د دې لپاره کافی دي چې امریکا، د دې هېواد وګړي او د امریکا ګټې خوندي کړي.

امریکا د جګړې د اوج پر مهال افغانستان کې ۸۸ زره ځواکونه درلودل خو د جمعې پر ورځ یې د نورو ځواکونو په ایستلو سره افغانستان کې د پاتې سرتېرو شمېر شاوخوا دوه نیم زرو ته راټیټ شو.

ډېر وېره لري چې که بهرني ځواکونه د افغان خواو ترمنځ د سولې له هوکړې وړاندې ووځي، طالبان ښايي واک ته راوګرځي.

ناټو او د امریکا اروپايي متحدان هم له افغانستانه د ځواکونو ایستلو کې د بېړۍ د ناوړه پایلو په اړه اندېښنه ښيي او بیا بیا یې ویلي چې افغانستان ته په ګډه تللي او په ګډه به مناسب وخت کې ترې وځي.

تازه د ولسمشر لومړي مرستیال امرالله صالح بي بي سي سره یوه مرکه کې ویلي چې دوی د امریکا پریکړې ته درناوی لري او د امریکايي ځواکونو پاتې کېدو لپاره سوال نه کوي.

ښاغلی صالح وايي "زموږ د هېواد برخلیک د امریکا په وروستۍ پوځي چورلکه پورې نه دی تړلی."


  
جو، کبوتری که پس از تثبیت هویت کشته نمی‌شود
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/16/2021        

پس از آنکه یک سازمان پرندگان در ایالات متحده نوار پای جو را جعلی اعلام کرد، این کبوتر از مرگ نجات یافت.

وزارت زراعت آسترالیا این کبوتر را " یک خطر مستقیم امنیت زیستی برای زندگی پرندگان آسترالیا و صنعت پرندگان " خوانده و گفته بود که جو باید از بین برود.

جو، پس از آن خبر ساز شد که کوین چلی-برد، یک شهروند آسترالیایی روز پنجشنبه ۱۴ جنوری (۲۵ جدی) گفت که این کبوتر را به تاریخ ۲۶ دسمبر در حالت بسیار خسته در حویلی خانه‌اش در شهر ملبورن آسترالیا پیدا کرده و سپس پی برد که این کبوتر از یک مسابقه در ایالت اوریگن امریکا فرار کرده و به آسترالیا مهاجر شده است.

او این کبوتر را به خاطر جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، جو نامیده است.

نوار بند پای جو نشان می‌داد که او یک کبوتر مسابقه‌ای از ایالت اوریگن ایالات متحده است.

اما دیون رابرتس، مدیر توسعه اتحادیه کبوترهای مسابقه‌ای امریکا مستقر در اوکلاهوما روز جمعه ۱۵ جنوری (۲۶ جدی) گفت که نوار پای این کبوتر جعلی است.

او گفت که شمارهٔ نوار پای او متعلق به یک کبوتر آبی رنگ در ایالات متحده است.

آقای رابرتس گفت: "نواربند پا این پرنده در آسترالیا تقلبی است و آنان نیازی به کشتن او ندارند."

وزارت زراعت آسترالیا که مسوول مصوونیت زیستی انسان‌ها و حیوانات در آسترالیا است، جعلی بودن نوار پای جو را تایید کرده است.

این وزارت در بیانیهٔ گفته است: "پس از یک تحقیق، این اداره به این نتیجه رسیده‌است که جو به احتمال خیلی زیاد آسترالیایی‌ بوده و خطری برای امنیت‌زیستی نیست. "

وزارت زراعت آسترالیا پیش از این گفته بود که این کبوتر"اجازه ماندن در آسترالیا را ندارد زیرا این می‌تواند امنیت غذایی آسترالیا و جمعیت پرندگان وحشی ما را به خطر بیاندازد."

برد ترنر، رییس انجمن کبوترهای ملی آسترالیا گفته بود که هراس واقعی این است که ممکن کبوترهای ایالات متحده بیماری‌های آن کشور را با خود انتقال دهند و او موافقت کرده بود که جو باید از بین برده شود.

قبل از این ادعا، دورترین فاصله‌ای را که یک کبوتر طی کرده بود و در سایت pigeonpedia.comثبت شده در سال ۱۹۳۱ از فرانسه به ویتنام بود که حدود۱۱۶۰۰ کیلومتر می‌باشد و ۲۴ روز طول کشیده بود.


  
له کرونا روغ شوي کسان يوازي څو میاشتي خوندیتوب لري
منبع: دویچه ویلی        تاریخ: 1/16/2021        

په بریتانیا کې يوې څيړنې ښودلې چې هغه کسان چې د کرونا ناروغي يې تيره کړي وي په ډير احتمال سره به د دغي ناروغۍ پر وړاندي يوازي پنځه مياشتې خوندي وي. هغوی د انتي بادي په لرلو سره بيا هم کولی شي دغه ويروس انتقال کړي.

د بريتانیا د روغتيا وزارت د کارپوهانو لومړنیو څيړنو ښودلې ده چې هغه کسان چې يو ځل په کرونا اخته شوي وي او دوی يې پر وړاندې انتي بادي لرلې وي ډير نادر دي. دغه څېړنه چې پر ۶۶۱۴ کسانو ترسره شوي له دوی څخه يې ۴۴ کسان پرې بیا اخته شوي دې.

خو دغو کارپوهانو خبرداری ورکړی دی چې د دغي څېړنې د موندنو له مخې د پاندمې خپريدلو په پيل کې د ۲۰۲۰م کال په لومړيو مياشتو کې چې څوک په کرونا اخته شوي اوسې امکان لري چې په دغه ناروغۍ بيا اخته شي.

دې کارپوهانو خبرداری ورکړی دی چې هغه کسان چې طبعي ايمنې لري،يعني هغوی په کرونا د اخته کيدلو له لارې د کرونا ويرس پر وړاندي انتي بادي تولید کړي، امکان لري اوس هم سارس ويروس په پزه او مرۍ کې ولري او پرته له دې چې وپوهيږې هغه نورو ته انتقال کړي.

د بریتانيا د طبي ادارې لومړۍ مشاوره او د دغې څېړني يوه لیکواله سوزان هاپکنز وويل: «موږ اوس پوهيږو هغه کسان چې په دې ويروس اخته شوي او پر وړاندې يې انتي بادي جوړه کړې، له بيا اخته کيدلو څخه خوندې دي. خو دا په غوڅه توګه نه شې ويل کيدای او موږ نه پوهيږو چې دغه ايمني توب به څومره موده دوام وکړي.»

دغه کارپوهې زیاته کړه: «په دي معنا که تاسې باور ولرئ چې پخوا په دې ناروغۍ اخته شوي ياست او اوس به خوندې اوسئ، که هم ژر نه خو دغه امکان شته چې بیا په دې ويروس ککړ شئ او نورو ته يې انتقال کړئ.»

کارپوهانو چې په دې څېړنه کې يې برخه اخيستې ده پر خلکو يې ټينګار کړی دی چې د دوی موندنې له پامه و نه غورځوي. د ادينرو په پوهنتون کې د ايمنې پيژندنې او سارې ناروغیو کارپوه الینور ريلي وويل: «دغه معلومات د دې پيغام ورکوي چې په اوس وخت کې هر څوک په عملې ډول نورو کسانو ته د دغه ويروس ليږدونکې دي او باید د هغې له مخې چلن وکړي.

په بريتانيا کې په دې څيړنه کې له تيري جون مياشتې راهيسې په لسونو زره روغتيايي کارپوهانو په پرله پسې ډول د کرونا ناروغۍ په هکله او د دغه ويروس پر وړاندې انتي بادي لرل تر ازمويني لاندې نيولې دي.

د دغي څېړنې کارپوهانو د جون مياشتې له اتلسمي نيټې څخه د نوامبر تر ۲۴ پورې د ۶۶۱۴ ګډون کوونکو څخه چې مخکې يې د کرونا ويروس پر وړاندې انتي بادې لرله د بيا اخته کيدلو ۴۴ احتمالي پيښې موندلې دي. دغه شمير په کرونا اخته کسانو کې خونديتوب ۸۳ سلنه ښيي.


  
طالبان با استفاده از هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین به قول اردوی پامیر حمله کردند
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 1/16/2021        

مقام‌های محلی تائید می‌کنند که طالبان با استفاده از دو طیاره کوچک بی‌سرنشین به قول اردوی ۲۱۷ پامیر در ولایت کندز حمله کرده اند. در یک حمله جداگانه طالبان در این ولایت ۱۰ نیروی امنیتی کشته شدند.

منابع در ولایت کندز در شمال شرق افغانستان امروز جمعه از حمله طالبان با استفاده از دو هواپیمای کوچک بی‌سرنشین (پهپاد) به قول اردوی ۲۱۷ پامیر در این ولایت خبر می‌دهند.

غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی کندز به دویچه وله گفت که این هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین طالبان بخش‌هایی از این قول اردو را با برتاب بمب آماج قرار داده اند.

 این عضو شورای ولایتی کندز افزود که این هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین بیش از یک ساعت بر فراز قول اردوی ۲۱۷ پامیر در گردش بوده اند: «نیروهای اردوی ملی در این قول اردو بالای این هواپیماها شلیک کرده اند و با شلیک این نیروها این پهپادها از فضای قول اردو دور شده اند.»

بیشتر بخوانید: سراج: طالبان برای پرتاب بمب از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند

این عضو شورای ولایتی گفت که این رویداد تلفات جانی در پی نداشته است اما در نتیجه پرتاب بمب توسط این هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین، یک چرخبال نیروهای اردوی ملی آسیب دیده است.

عبدالهادی نظری، سخنگوی قول اردوی ۲۱۷ پامیر گردش این هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین بر فراز این قول اردو و پرتاب بمب را تائید کرد، اما وارد شدن خسارت به چرخبال اردوی ملی را رد کرد.

سخنگوی قول اردو گفت که بمب‌های پرتاب شده از این هواپیماهای بی‌سرنشین در نزدیکی یک چرخبال اصابت کرده اند، اما هیچ زیانی به این چرخبال وارد نشده است.

مقام‌ها گفتند که این هواپیماهای کوچک بی‌سرنشین با شلیک نیروهای اردوی ملی و تعقیب یک هواپیمای نیروهای خارجی فرار کرده اند.

بیشتر بخوانید: افزایش تعداد کشورهایی که هواپیماهای بی‌سرنشین مسلح دارند

مقام‌ها در مورد نوعیت این طیاره‌های بی‌سرنشین جزئیات نداده اند. رئيس امنیت ملی افغانستان قبلاً گفته بود که طالبان از هواپیماهای کوچکی که برای سرگرمی استفاده می‌شوند، به هدف پرتاب بمب استفاده می‌کنند.

تلفات نظامیان افغان در کندز

در یک رویداد جداگانه، در نتیجه حمله طالبان به یک پایگاه امنیتی در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز دست کم ۱۰ نیروی امنیتی کشته شده و ۱۵ تن دیگر زخم برداشته اند.

 یک عضو شورای ولایتی کندز می افزاید که این حمله شب هنگام به یک پایگاه نیروهای امنیتی در ولسوالی امام صاحب آغاز شد و تا صبح جمعه ادامه داشت.

پولیس ولایت کندز حمله به این پوسته امنیتی را تائید می‌کند اما در باره تلفات ناشی از این رویداد جزئیات نمی‌دهد.


  
آمریکا تحت تدابیر شدید امنیتی برای مراسم تحلیف جو بایدن آماده می‌شود
منبع: RFI        تاریخ: 1/16/2021        

پنج روز مانده به برگزاری مراسم تحلیف و آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس‌ جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا، واشنگتن تحت تدابیر شدید امنیتی خود را برای این مراسم آماده می‌کند.
 
دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی این کشور پیشاپیش اعلام کرده است که در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نخواهد کرد.  
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن به عنوان رئیس‌ جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا، واشنگتن تحت تدابیر شدید امنیتی خود را برای این مراسم آماده می‌کند.
 
 بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، خیابان‌های پایتخت آمریکا با حضور هزاران نیروی گارد ملی و پلیس مخفی این کشور رنگ و بوی امنیتی به خود گرفته است. 

به گزارش آن کورپه، گزارشگر رادیوی بین‌المللی فرانسه در واشینگتن موانعی با بلوک‌های بتونی برای جلوگیری از عبور و مرور خودروها در مناطق حساس این شهر نصب شده و موانع فلزی زیادی نیز در اطراف کاخ سفید و کنگره آمریکا قرار داده شده است. 

در پی حمله چند روز پیش (۶ ژانویه) به ساختمان کنگره ایالات آمریکا، مقامات امنیتی این کشور نگران هستند که امنیت مراسم تحلیف جو بایدن توسط هواداران دوناد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی این کشور به چالش کشیده شود.


  
یورش ده‌ها تن بر دفتر یک رادیو محلی در کندز
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/16/2021        

ده‌ها تن امروز جمعه (۲۶ جدی) پس از تحریک یک ملا امام بر یک رادیوی محلی در کندز یورش برده، آن را هدف حمله قرار دادند.

محسن احمدی، مدیر مسئول رادیوی «زهره» می‌گوید، ساعت ۱:۳۰ دقیقه پس از چاشت شاهد یورش ده‌ها تن بود که در نتیجه تمامی وسایل تخنیکی این رادیو از بین برده شد.

او ادعا کرده که مهاجمان پس از تحریک یک ملا امام مدرسه فیروز کوهی دست به این حمله زدند.

احمدی به رادیو آزادی گفت این رویداد پس از ادای نماز جمعه رخ داده است.

وی می‌گوید: "ملا امام با نمازگزاران داخل ساختمان رادیو آمده و حمله کردند با آن که دیدن که رادیو نشرات نداشت همان لحظه و ما برای‌شان هم گفتیم اما حمله کردند."

تصویرهای که از سوی رادیو زهره نشر شده، نشان می‌دهد که همه وسایل این رادیو تخریب شده و شیشه‌های ساختمان آن هم شکسته است.

احمدی از مقام‌های حکومتی و نهادهای حامی رسانه‌ها خواسته است که در مورد پیگیری این رویداد جدی اقدام کنند.

خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید، مدرسه فیروز کوهی و ساختمان رادیوی زهره در فاصله ۵۰ متری همدیگر موقعیت دارند.


______________________________________________________________________________________________________________________________________

پالیسی نشرات | مقالات | اخبار روز | فهرست مندرجات | لغت نامه | گنجینۀ شعر و ادب | آرشیف ویدیوها | جنتری | سایت های افغانی

لطفاً مقالات خود را به این آدرس ارسال دارید:  info@arianafghanistan.com

Besucherzaehler