Zum Hauptinhalt wechseln

مقالات
اخبار روز
حراست از زبان دری
لغت نامه
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
اداره
Suche starten
  
حامد نوید : معبد سنگی ایبک یا تخت رستم   بای ناظر ناظری: بررسی ابعاد حقوقی فساد اداری در افغانستان (قیمت چهارم)   خلیل الله معروفی: اعلان صلح   غوث جانباز: اسرار دیپلوماسی - تاریخ روابط افغانستان و امریکا قسمت یازدهم   اختر محمد یوسفی: امر به معروف و نهی از منکر طالبان "اصلاح" شده؟   احسان الله مایار : به عنوان بقایای جنایتکاران   محمد اکبر یوسفی: تعصب را چگونه تعبیر می کنیم؟   محمد اسحاق نگارگر : زبان ضرورتاً ملی نیست   محمد بشیر دودیال: څو مشهورې تېروتنې (قسمت دوم)    اخبار امروز (پښتو l دریاخبار روز های گذشته

 
  
حمدالله محب با نماینده خاص آلمان برای افغانستان دیدار کرد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/20/2020        

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان امروز یکشنبه با مارکوس پوتسیل نماینده‌ خاص آلمان برای افغانستان و پاکستان روی روند صلح افغانستان بحث و گفت‌گو کردند.

در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده که حمدالله محب از همکاری‌ آلمان در تلاش‌های صلح اظهار قدر دانی کرده است.

او همچنان با آقای پوتسیل دیدگاه‌های را در مورد گفت‌وگوی بین‌الافغانی که قرار است در آلمان برگزار شود شریک نموده و گفته که باید از این کنفرانس سود اعظمی برده شود.

به نقل از آقای پوتسیل نماینده‌خاص آلمان آمده که کشورش به هدف کمک و همکاری در پروسۀ صلح، مذاکرات بین الافغانی را میزبانی می‌کند.

او همچنین گفته که آلمان می‌خواهد نظریات و دیدگاهای حکومت و مردم افغانستان را در مورد صلح بشنود که چطور می‌توانند این نشست را متفاوت و به شکل بهتر برگزار کند.


  
سنای امریکا به عرایض در مورد استیضاح ترمپ رسیدگی می‌کند
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/20/2020        

طرفین رسیدگی نهایی به استیضاح رئیس جمهوری امریکا در مجلس سنا، عرایض، مدارک و دفاعیات خود را مطرح ساختند.

در حالیکه دموکرات‌ها رئیس جمهور ترمپ را به نقض سوگند ریاست جمهوری متهم می‌کنند وکیلان وی روند پی ‌گیری را یک "حمله خطرناک" بر دموکراسی می ‌دانند.

مجلس نمایندگان که دموکراتان در آن اکثریت اند، رئیس جمهور ترمپ را به "سوء استفاده از قدرت" و "ایجاد مانع در برابر تحقیقات کانگرس" متهم کرده است.

این اتهامات به ارتباط مکالمۀ تلفونی ترمپ با رئیس جمهوری اوکراین و تقاضای تحقیق در مورد رقیب‌ های سیاسی ‌اش بخصوص جو بایدن مطرح شده است.

رئیس جمهور ترمپ همه‌ای این اتهامات را رد کرده است.

استیضاح نهایی وی به دو‌سوم آرای سناتورها نیاز دارد و چون اکثریت در سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است، چنین چیزی تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسد.


  
سلیم شاهین متهم به "باج‌گیری سایبری" محکوم به دو سال زندان
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/20/2020        

سلیم شاهین فیلم ساز و هنرپیشه سینمای افغانستان
سلیم شاهین فیلم ساز و هنرپیشه سینمای افغانستان

لوی سارنوالی افغانستان می‌ گوید که آقای شاهین دختری را تهدید کرده بود که اگر به او پول ندهد، فیلم اش را در رسانه های اجتماعی نشر خواهد کرد. سلیم شاهین سه ماه می‌شود در زندان است. محکمه ابتدائیه به او حکم سه سال زندان داده بود، اما محکمه استیناف آن را به دو سال کاهش داد.

سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان به رادیو آزادی گفت شاهین چند ماه پیش با مبایل خود فیلمی را از یک دختر گرفته و می ‌خواست از آن در برنامه های خود استفاده کند، اما بعداً دختر از سلیم شاهین شکایت کرد که شاهین برای نشر این فیلم از او باج گیری می ‌کند.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان گفت: "بعداً این خانم شکایت می ‌کند که شاهین از این فیلم سوء استفاده می ‌کند و باج ‌گیری می‌کند، گویا اینکه در صورت عدم پرداخت پول از جانب دختر، این فیلم در صفحات اجتماعی نشر می‌ شود و به دوست هایش فرستاده خواهد شد، از این‌ که این مسئله مطابق کد جزای افغانستان به عنوان باج ‌گیری سایبری مطرح شده و جرم است، این دختر به لوی سارنوالی عارض شد و این شخص [سلیم شاهین] باالفعل گرفتار شد."

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان
جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان

لوی سارنوالی افغانستان در بارۀ "نوعیت فیلم" که گویا سلیم شاهین با استفاده از آن باج ‌گیری می ‌کرده است جزئیات نم ی‌دهد اما آقای شاهین در تماس تلفونی به رادیو آزادی گفت، این فیلم مربوط به جشن زاد روز دوست یکی از هنر پیشه های زن می ‌شود. به گفته او این دختر از او خواسته بود که از جشن سالگره اش یک بستۀ تصویری بسازد.

سلیم شاهین که به گفتۀ خودش از طریق شرکتش از ساخت چنین بسته های تصویری پول می ‌گیرد گفت، از آن دختر در بدل ساخت این فیلم دو صد هزار افغانی مطالبه کرده بود.

شاهین گفت، گپ به جایی کشید که آن دختر از پرداخت پول خو دداری کرد و بر او اتهام بست: "بالاخره در یکی از روزها به همکاری سارنوالان پول را آوردند در دفتر به همکارانم دادند و سارنوالی مرا بازداشت کرد و دوباره آزاد کرد. تقریباً ده ماه آزاد بودم، به اتهام خشونت در برابر زن مرا برده بودند و سارنوالی خشونت علیه زنان مرا قبول نکرد که مربوط ما نیست و قضیه حقوقی است، مسئله حقوقی را بالاخره مسئله جنایی ساختند."

آقای شاهین حدود یک سال پیش پس از بازداشت، دوباره آزاد شد و اما سه ماه پیش به دنبال حکم محکمه ابتدائیه زمانی که می‌ خواست برای اشتراک در یک برنامه سینمایی به هندوستان برود، از میدان هوایی کابل بازداشت شد.

شاهین مدعی است که اتهام "باج‌گ یری سایبری" به او یک دسیسه از سوی برخی حریفانش می ‌باشد.

این فیلم ‌ساز افغان به رادیو آزادی گفت، پس از رفتن به زندان چندین فیلم سینمایی او نا تمام باقی مانده و ممکن پس از رهایی، دیگر در سینما کار نکند.


  
چهار عضو یک خانواده در شهر کابل کشته شدند
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/20/2020        

چهار عضو یک خانواده شام یکشنبه توسط افراد ناشناس در مربوطات حوزه هفتم شهر کابل به قتل رسیدند.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان با تایید این خبر به رادیو آزادی گفت که قضیه به گونه جدی بررسی می ‌شود.

رحیمی گفت: "ناوقت روز یکشنبه افراد ناشناس در ساحه جنگلک مربوط حوزه هفتم شهر کابل وارد یک خانه شده اند و چهار عضو یک فامیل را که شامل یک زن و سه کودک اش می ‌شوند با ضربات تیشه به شهادت رسانیده اند. پولیس با سرعت خود شان را به ساحه رسانیدند و قضیه به گونه جدی تحت بررسی قرار دارد."

به گفته آقای رحیمی افراد ناشناس وارد خانه عبدالستار کارمند وزارت ترانسپورت شده بودند.

تا حال مسئولیت این حمله را کسی به عهده نگرفته است اما شهر کابل این روز ها شاهد حوادث زیادی از این دست بوده است.

چاقو کشی ‌ها، دزدی ‌های مسلحانه و قتل مردم باعث شده که شهریان کابل در رسانه های اجتماعی کمپاین را نیز تحت عنوان

#کابل_امن_نیست راه اندازی کنند.


  
فاریاب کې د یوې کورنۍ شپږ غړي په ډزو وژل شوي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/20/2020        

عکس (ارشیف)

عکس (ارشیف)

د فاریاب سیمه ییز چارواکي وايي، د دغه ولایت د اندخوۍ ولسوالۍ په «خانقاه» کلي کې د یوې کورنۍ شپږ غړي په ډزو وژل شوي دي.

د فاریاب امنیه قوماندان جنرال غیب الله سادات د یکشنبې په ورځ د «مرغومې پر ۲۹مه» امریکا غږ اشنا ته وویل، چې یاد کسان تېره شپه د طالبانو د سرې قطعې لخوا وژل شوي دي.

نوموړي زیاته کړه، چې په وژل شوو کسانو کې ښځې او ماشومان هم شامل دي.

هغه وویل:"د فاریاب ولایت د اندخوۍ ولسوالۍ په خانقاه کلي کې د یوې کورنۍ شپږ غړي چې دوه نارینه، درې ښځې او ماشوم په کې شامل دي وژل شوي او یوه ښځه او یو ماشوم ټپیان شوي دي."

که څه هم تر دا مهاله د دغه کسانو د وژل کېدو انګېزه نه ده معلومه، خو د فاریاب امنیه قوماندان وايي، چې کېدایشي یاد کسان ښار ته د ډېر تګ راتګ له امله وژل شوي وي.

د فاریاب امنیه قوماندان همدارنګه زیاته کړه، چې له دغه پېښې سره په تړاو یې د طالبانو د سرې قطعې درې تنه وسله وال هم وژلي دي.

چارواکي وايي،دغه پېښه د طالبانو تر کنټرول لاندې سیمه کې رامنځته شوې ده.

په سیمه کې یوې سرچینې بیا امریکا غږ اشنا ته د نوم نه خپرېدو په شرط وویل، د دغه کورنۍ غړي چې د طالبانو له لیکو څخه راوتلي و تر هغه وروسته د طالبانو لخوا ګواښل شوي و.

د وسله والو طالبانو ویاند ذبیح الله مجاهد بیا پر خپل ټوېټر لیکلي، چې دغه پېښه په دوی پوري اړه نه لري، بلکي د شخصي دښمنۍ له امله رامنځته شوې ده.


  
بست تصدي د بودیجې نشتوالي له کبله د هلمند پنبه نشي پروسیس کولای
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/20/2020        

د هلمند پنبه

د هلمند پنبه

د هلمند ولایت د پنبې کروندګر وایي د بست تصدي د پنبې د فابریکې د نه فعالیت په وجه خپل حاصلات په کمه بیه په نورو ولایتونو کې خرڅوي چې بیا پاکستان ته انتقالیږي.

د بست تصدي فابریکه د پنځو کالو راهیسې د پنبې پیرودل درولي دي. د فابریکې مسؤلین وایي ماشینونه یې جوړ دي، خو د پنبې اخیستلو لپاره بودجه نلري.د دوی په وینا دا کار ددې سبب شوی چې کارګران یې بیکاره شي او کروندګرو ته هم تاوان ورسیږي.

د پنبې کروندګر وايي د همدغو ستونزو له کبله خپل حاصلات په ښار کې په ارزانه بيه پلوري او همدغه راز کندهار ته یې د پروسس دپاره انتقالوي.


  
د داعش اړوند ابو سیاف ډلې فلپین کې پنځه اندونیزیایان تښتولي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/20/2020        

ابو سیاف په فلپین کې د خلکو په تښتول او وژلو یوه تورنه ډله ده

ابو سیاف په فلپین کې د خلکو په تښتول او وژلو یوه تورنه ډله ده

د فلپین پوځ وايي د هغو پنځو اندونیزیايي کب نیوونکو د موندلو او ژغورلو عملیات یې پیل کړي دي چې د داعش اړوندې ابو سیاف ډلې تښتولي دي.

د فلپین چارواکو د یکشنبې په ورځ (جنوري۱۹) وویل چې د ابو سیاف ډلې اته اندونیزیايي کب نیوونکي تښتولي وو چې درې تنه یې بېرته پرېښي دي او پنځه نور یې له ځان سره د فلپین جنوبي ولایت سولو ته انتقال کړي دي.

د سولو ولایت په فلپین کې د ابو سیاف یو تر ټولو قوي مرکز بلل کیږي. د فلپین ځواکونو دوه ورځې مخکې هم د ابو سیاف له جنګیالیو سره نښته کړې ده.

عیني شاهدان وایي پوځ هغه کښتۍ هم سوځولې ده چې ګمان کیږي د اندونیزیايي وګړو په تښتولو کې ترې کار اخیستل شوی دی.

د اندونیزیا د بهرنیو چارو وزارت ویلي دي چې د فلپین له حکومت سره په دې اړه نژدې همکاري لري او د خپلو تښتول شویو وګړو په اړه معلوماتو ته منتظر دي.

د ابو سیاف ډله په سمندر کې د لوټ تالان او د یو شمیر تښتول شویو کسانو په وژلو تورنه ده.


  
پوتین: نمی‌خواهم روسیه به عصر شوروی برگردد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/20/2020        

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه با تاکید بر اهمیت انتقال سیاسی گفته است که نمی ‌خواهد روسیه به اقداماتی شبیه حاکمان "عصر شوروی" متوسل شود و رییس جمهور طرحی برای برگرداندن قدرت نداشته باشد.

رییس جمهور پوتین روز چهارشنبه گذشته خواستار تغییراتی در قانون اساسی روسیه شد که از دید اکثر منتقدان می‌تواند زمینه را برای ابقای وی در قدرت فراتر از دور کنونی ریاست جمهوری اش که در سال ۲۰۲۴ پایان می‌یابد، فراهم کند.

آقای پوتین خواستار اصلاحاتی در قانون اساسی روسیه شد تا به پارلمان صلاحیت معرفی صدر اعظم و اعضای کابینه را بدهد. منتتقدان به این باور اند که ولادیمیر پوتین با دادن صلاحیت معرفی صدر اعظم به پارلمان، در نظر دارد که بار دیگر به صفت صدر اعظم معرفی شده و به نحوی در قدرت بماند.

درعکس العمل به این اقدام، دیمیتری مدویدیف، صدر اعظم روسیه و همکار نزدیک آقای پوتین استعفا کرد. پس از تدوین قانون اساسی روسیه در سال ۱۹۹۳ و در زمان حاکمیت بوریس یلسن، این نخستین تعدیل در این قانون خواهد بود.

آقای پوتین روز شنبه ۱۸ جنوری (۲۸ جدی) در جمعی از نظامیان پیشین روسیه گفت: "به نظر من، بسیار نگران کننده است که به وضعیت اواسط ۱۹۸۰ برگردیم که سران دولت تا فرجامین روزهای عمر شان در قدرت می‌ماندند و شرایط لازم ایمنی برای انتقال قدرت نداشتند".

لیونید برژنیف، یوری اندروپوف و کنستانتین چرنینکوف، رهبران پیشین اتحاد جماهیر شوروی پیشین همه در جریان تصدی ریاست جمهوری درگذشتند.

میخاییل گرباچف، آخرین رییس جمهور اتحاد شوروی پیشین سیاست اصلاح طلبی و بازسازی اقتصادی و اداری شوروی موسوم به "پرسترویکا" را در پیش گرفت و اصلاحات را ایجاد کرد، اما اتحاد شوروی دیر نپایید و از هم پاشید.

آقای پوتین گفته است که با درک خواسته‌های مردم روسیه، خواستار تداوم قدرت شده است. او گفت: "برای اکثریت مردم ما، این موضع با نگرانی ها در مورد ثبات در جامعه، ثبات در دولت –هم ثبات خارجی و هم داخلی- ربط دارد، من ترجیحاً آن را درک کردم".

اما شماری از ناظران به این باور اند که پیشنهاد‌های آقای پوتین به منظور تحکیم قدرت او و نوعی "کودتای قانون اساسی" بوده است.

ولادیمیر پوتین، نخست در سال ۲۰۰۰ به صفت رییس جمهور روسیه انتخاب شد، سپس در سال ۲۰۰۸ به خاطری که قانون اساسی مانع کار وی به صفت رییس جمهور می‌شد، در سمت صدر اعظم در قدرت باقی‌ ماند.

زمانیکه آقای پوتین صدر اعظم روسیه بود، دیمیتری مدویدیف رییس جمهور بود اما از نفوذی که پوتین داشت، برخوردار نبود.

با پایان دورۀ ریاست جمهوری آقای مدویدیف، ولادیمیر پوتین بار دیگر از سال ۲۰۱۲ تا کنون تصدی ریاست جمهوری روسیه را در دست دارد.


  
ایران جعبه‌های سیاه طیارۀ اوکراینی را به بیرون نمی‌فرستد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/20/2020        

خبرگزاری رویترز جمعه ۱۸ جنوری (۲۸ جدی) به استناد گزارش‌ رسانه‌های ایرانی از آمادگی تهران برای ارسال جعبه‌های سیاه به اوکراین خبر داده بود، اما خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) این گزارش‌ها را رد کرده است.

ایرنا به نقل از حسن رضایی فر، رییس ادارۀ هوانوردی ایران گزارش داده است: "سعی می‌کنیم جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در ایران خوانده شود و گزینه‌های بعدی ما کشور اوکراین و فرانسه است اما هنوز تصمیمی برای ارسال به کشور دوم نداریم".

اما خبرگزاری تاس روسیه به نقل از مقام‌های اوکراینی خبر داده است که رمزگشایی، دانلود و تدقیق اطلاعات جعبه‌های سیاه به تاریخ ۲۰ جنوری (۳۰ جدی) در کیف، پایتخت اوکراین، در حضور متخصصان بین‌المللی و رییس ادارۀ هوانوردی ایران آغاز خواهد شد.

پیش از این ادارۀ هوانوردی ملکی ایران گفته بود که اگر متخصصان در اوکراین قادر به دانلود، تدقیق، تحلیل و تجزیۀ اطلاعات موجود در جعبه‌های سیاه طیارۀ اوکراینی نباشند، این جعبه‌ها به فرانسه ارسال خواهد شد.

سپاه پاسداران ایران نزدیک به دو هفته پیش یک طیارۀ خطوط هوایی اوکراین را اندکی پس از پرواز از میدان امام خمینی تهران سقوط دادند که در آن سانحه تمام ۱۷۶ سرنشین آن طیاره، کشته شدند.

در یک خبر دیگر، پیکر ۱۱ نفر از قربانیان حادثۀ سقوط طیارۀ خطوط هوایی اوکراین از ایران به کیف منتقل شد.


  
دانش: طرح کاهش خشونت به معنی فرار از صلح و فریب جامعه جهانی است
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/20/2020        

همزمان با تلاش‌های امریکا برای پایان خشونت‌‌ها و آغاز گفتگوهای صلح، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که طرح کاهش خشونت و مانند آن، یک نوع فرار از صلح و فریب دادن مردم و جامعه جهانی است.

سرور دانش روز یکشنبه ۱۹ جنوری (۲۹ جدی) در محفل "رونمایی استراتیژی محافظت از مدافعان حقوق بشر" که از سوی سازمان عفو بین‌الملل برگزار شده بود، گفت که تا شروع "مذاکرات مستقیم بین‌الافغانی با محوریت حکومت افغانستان و آغاز آتش‌بس سرتاسری"، هیچ اعتمادی بین دو طرف و هیچ امیدی برای آینده به میان نخواهد آمد.

آقای دانش طرح کاهش خشونت را مبهم خواند و گفت: "ممکن است با چنین توجیهاتی (طرح کاهش خشونت) از طرف گروه طالبان و حامیان آن‌ها، جانب ایالات متحده امریکا حاضر شود سند توافقنامه صلح را امضا کند؛ اما این برای مردم افغانستان که طرف اصلی قضیه اند، هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد".

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان همچنان از حاشیه قرار گرفتن حکومت، نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و گروه‌های قومی در مذاکرات صلح انتقاد کرد و افزود که در چنین وضعیتی "تحقق صلح در افغانستان امکان پذیر نیست."

او گفت: "صلحی مورد قبول مردم افغانستان است که همۀ جوانب از جنگ دست کشیده و با مشارکت در قدرت از طریق میکانیزم‌های دموکراتیک، مردمی و قانونی یک فضای زندگی مسالمت‌آمیز را در افغانستان فراهم بسازد."

آقای دانش هشدار داد که هر گونه توافق بر نظام امارتی و هر نوع نظامی که صدای پای دیکتاتوری و استبداد شنیده شود، جمهوریت و حقوق بشری افراد را نقض کند، نه تنها که صلح در این کشور تامین نخواهد شد، بل‌که "جنگ را با نام و عنوان دیگری تشدید خواهد کرد".

این در حالی است که دیروز ریاست جمهوری افغانستان نیز هشدار داده بود که بدون توافق طالبان به آتش‌بس، گفتگوها و تلاش‌ها برای صلح بی‌نتیجه خواهد بود.

در دور قبلی مذاکرات صلح میان خلیلزاد و هیات طالبان در دوحه، آقای خلیلزاد پیشنهاد آتش بس و کاهش خشونت‌ها را به طالبان داده بود؛ اما طالبان برای پاسخ به این خواست، "فرصت" خواسته بودند.

اکنون در نشستی که در حال حاضر در دوحه جریان دارد، طالبان به این درخواست پاسخ خواهند داد.


  
ملا برادر: امریکا دې ووځي، افغانان خپلې ستونزې حلولی شي
منبع: تاند        تاریخ: 1/19/2020        

تاند، شنبه، د جدي ۲۸مه: د طالبانو د مشر سیاسي مرستیال ملاعبدالغني برادر وایي، امریکا افغانستان ته په راتګ کې ستره اشتباه کړې او دوی مجبور دي چې پر وړاندې یې جګړه وکړي.

ملا برادر له امریکایي پي بي ایس تلویزیون سره په مرکه کې ویلي، که امریکا د افغانانو پر وړاندې نظامي مداخله نه وای کړې، روانې بدبختۍ، وژنې او د کډوالۍ بحران به نه وای پېښ شوی.

ملا برادر د خپلې مرکې پر دوام ویلي، د امریکا تر وتلو وروسته به افغانان په دې وتوانېږي چې شته ستونزې په خپله حل کړي.

نوموړي دښځو د حقونو په اړه ویلي، په اسلام کې ښځي خپل حقوق لري او دوی د شرعیت په چوکاټ کې هغه حقونه مني چې ښځو ته یې اړتیا ده.

دا په داسې حال کې ده چې د طالبانو د حکومت په وخت کې ښځو د تعلیم او کار حق نه درلود خو دا ډله اوس وایي، د ښځو یو شمیر حقونه یې اوس منلي دي.


  
شماری از نمایندگان غور خواستار ساخت شاهراه کابل-هرات شدند
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/19/2020        

ولسی جرگه افغانستان
ولسی جرگه افغانستان

آنها بر این نکته تأکید کردند که عدم ساخت این شاهراه، باعث عدم توسعه و محرومیت ولایت غور شده است.

عطامحمد دهقانپور یکی از این نمایندگان قطعنامه نمایندگان ولایت غور و حوزه غرب کشور در این جلسه خواند. در بخشی از قعطنامه آمده است: "ما شاملین جلسه از حکومت می‌خواهیم که بدون تعلل و تبعیض، تخصیص ۱۰۰ کیلومتر اسفالت سرک کابل -غور و غور-هرات را شامل بودجه مالی سال ۱۳۹۹ سازد. همچنین از نمایندگان مردم افغانستان تمنا داریم تا زمانی که حکومت تخصیص ۱۰۰ کیلومتر سرک اسفالت شاهراه مرکزی را شامل بودجه مالی سال ۱۳۹۹ کند، بودجه را تصویب ننمایند."

آرشیف
آرشیف

به گفته نمایندگان ولایت غور، این شاهراه کابل-هرات از طریق غور با حدود ۷۰۰ کیلومتر طول از طریق غور، بامیان، میدان، کوتاه ‌ترین راه بین پایتخت و غرب کشور است.

نمایندگان معترض می‌گویند حکومت در سال‌های گذشته وعده اسفالت ۱۰۰ کیلومتر این جاده را داده بود، اما تا حال این وعده عملی نشده است.

این در حالی است که شماری از نمایندگان از جمله نمایندگان غور در نشست عمومی روز شنبه ولسی جرگه، از مشکلات و نبود توازن در بودجه سال ۱۳۹۹ انتقاد کردند.

در همین حال، تصویب بودجه ملی سال ۱۳۹۹ به دلیل اختلاف نظر بر سر رعایت توازن هنوز تصویب نشده. رحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه در نشست عمومی مجلس گفت: "کمیسیون مالی و بودجه به روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه با تمام کمیسیون‌ها و رهبری وزارت مالیه مشترکاً کار کنید و به روز چهارشنبه، که آخرین روز می‌باشد، سرنوشت بودجه را مشخص می‌کنیم."

تلاش کردیم نظر وزارت مالیه را در خصوص درخواست مردم و نمایندگان غور در خصوص بودجه، در این گزارش داشته باشیم، اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسید.

این بار نخست نیست که نمایندگان ولسی جرگه از غیرمتوازن بودن بودجه ملی در ولایات شکایت می‌کنند، بلکه در سال‌های گذشته نیز چنین انتقاد‌های مطرح شده بود.


  
اردوغان: اروپا باید از تلاش‌های انقره پشتیبانی‌ کند
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/19/2020        

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه می‌گوید اگر اروپا خواستار پایان منازعه در لیبیا است باید از تلاش‌های انقره در آن کشور پشتیبانی‌ کند.

انقره به حکومت وفاق ملی مستقر در طرابلس که توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است حمایت نظامی فراهم می‌کند و خلیفه حفتر فرمانده اردوی خودخواندۀ ملی لیبیا را کودتاچی می‌خواند.

نیروهای وفادار به حفتر در برابر حکومت وفاق ملی به رهبری فائز سراج می‌جنگند.

اردوغان در مقالۀ که در ویب‌سایت پولیتیکو نشر شد گفته است که کشورش نیروهای امنیتی لیبیا را آموزش می‌دهد و آنها را یاری می‌رساند تا علیه تروریزم، قاچاق انسان و دیگر تهدید‌های جدی که متوجه امنیت بین‌المللی است مبارزه کنند.

این اظهارات اردوغان در حالی صورت می‌گیرد که یک اجلاس در بارۀ لیبیا فردا در برلین پایتخت جرمنی برگزار می‌شود.

جرمنی و سازمان ملل متحد در این اجلاس، گروه‌های لیبیایی رقیب را فشار خواهند داد تا در بارۀ آتش‌بس و میکانیزم نظارتی به‌عنوان گام نخست برای صلح توافق کنند.

این را دیپلومات‌ها گفته و به آن در پیش­نویس اعلامیۀ اجلاس نیز اشاره شده است.

در اجلاس برلین در کنار حفتر و سراج، رهبران و نمایندگان ترکیه، روسیه، مصر و برخی کشور‌های دیگر نیز اشتراک خواهند کرد.


  
سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان: جواد پیکان ممنوع‌الخروج نشده
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/19/2020        

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور
صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور
سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که جواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی این کشور، ممنوع‌الخروج نیست.

این در حالی است که چند روز پیش برخی رسانه ‌ها نامه ‌ای را به امضای معاون لوی سارنوالی افغانستان نشر کردند که در آن نوشته شده بود که تا زمان تکمیل بررسی‌ ها در باره روند استخدام در وزارت شهرسازی و خریداری خانه توسط سرپرست این وزارت در ترکیه، جواد پیکار ممنوع‌الخروج شود.

حالا صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور در یک نشست خبری در جواب به سوال خبرنگار رادیو آزادی، ممنوع‌الخروج بودن آقای پیکار را رد کرد.

هرچند سخنگوی لوی سارنوالی در باره نامه‌ای با امضای معاون لوی سارنوالی نشر شده چیزی نمی‌گوید، اما سخنگوی رئیس جمهور گفت که در این باره میان برخی نهادها تفاوت دیدگاه وجود داشت.

به گفته آقای صدیقی، رئیس جمهور اخیرا حکمی صادر کرد که برخی اجراآت در وزارت شهرسازی و اراضی و برخی ادارات دیگر بررسی شود.


  
د تاوتریخوالي پر کمېدو د افغانستان د نړیوالو متحدینو ټینګار
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/19/2020        

د افغان سولې په اړه د امریکا، یوناما، اروپايي ټولنې جرمني او ناټو د استازو ګډه غونډه

د افغان سولې په اړه د امریکا، یوناما، اروپايي ټولنې جرمني او ناټو د استازو ګډه غونډه

د افغانستان لپاره د اروپايي ټولنې ځانګړي استازي رونالد کوبیا د جمعې په ورځ د «جنورۍ پر ۱۷مه» پر خپل ټوېټر لیکلي، چې د «ملګرو ملتونو او ناټو» فارمټ ګډه غونډه کې په افغانستان کې پر اوربند، تاوتریخوالي کمېدلو، بین الافغاني خبرو، د سولې بهیر پر راتلونکو پړاونو، د سولې هوکړې لپاره پر ضمانتونو او سیمه ییزو ابعادو باندې خبرې شوې.

ښاغلي کوبیا زیاته کړې، چې د ګډون کوونکو ترمنځ تر ډېره د نظرونو یووالي موجود و.

په دغه غونډه کې د افغان سولې لپاره د امریکا ځانګړي استازي ډاکټر زلمي خلیلزاد، د اروپايي ټولني ځانګړي استازي رونالد کوبیا، د جرمني ځانګړي استازي، مارکوس پوتزیل او د افغانستان لپاره د ملګرو ملتونو ځانګړي استازي تدامیچو یماموتو ګډون کړی و.

د افغانستان لپاره د جرمني استازي پوتزیل مارکیوس هم پر خپل ټوېټر لیکلي، چې په دغه غونډه کې په افغانستان کې د سولې د هر اړخیز بهیر په اړه خبرې وشوې.

ښاغلي پوتزیل زیاته کړې: "ټولو لورو پر دې موافقه کړې چې د تاوتریخوالي کمېدل لا هم اساسي مسئله ده."

د افغانستان لپاره دغه بهرني استازي پر داسې مهال د افغان سولې په اړه ګډه غونډه کوي، چې دا مهال په دوحه کې د افغان سولې په اړه د امریکايي او طالب استازو ترمنځ خبرې روانې دي.

د طالبانو د قطر دفتر ویاند سهیل شاهین وړمه ورځ پر خپل ټوېټر لیکلي و، چې امریکايي او طالب استازو د سولې هوکړې د لاسلیک مراسمو او اړوند نورو مسائلو باندې خبرې کړي دي.

نوموړي زیاته کړې وه، چې دغه خبرې اوس هم رواني دي.

د افغان حکومت ویاند صدیق صدیقي بیا تېره ورځ یو ځل بیا د افغان حکومت پر مخکني شرط په ټینګار سره وویل، چې د سولې خبرو ته د رسېدو یوازینۍ لار د اوربند ټینګېدل دي.

تېره اونۍ د پاکستان د بهرنیو چارو وزیر شاه محمود قریشي هم ویلي، چې طالبانو د امریکا له خوا په افغانستان کې د تاوتریخوالي کمولو د وړاندیز منلو ته چمتوالی ښودلی دی.

بلخوا د امریکا د بهرنیو چارو وزارت هم په یوې اعلامیې کې ویلي، چې د دغه هیواد د بهرنیو چارو وزیر مایک پمپیو له خپل پاکستاني سیال شاه محمود قریشي سره د افغان سولې پر بهیر خبرې کړي دي.


  
پاکستان: ایران د امریکا سره د کړکیچ د کمولو هڅه کوي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/19/2020        

د پاکستان د بهرنیو چارو وزیر د ایران د جمهور رئیس حسن روحاني سره له کتنې وروسته ویلي تهران نوره جگړه او وینه تویدنه نه غواړي.

شاه محمود قریشي چې په تیره یوه اونۍ کې ایران او واشنگټن ته سفرونه درلودل د جمعې په (جنورۍ ١٧) یې د امریکا د بهرنیو چارو له وزیر مایک پمپیو سره وکتل.

ښاغلي قریشي دا ونه ویل چې آیا د واشنگټن او تهران ترمنځ یې پیغامونه لیږدولي دي، خو زیاته یې کړه چې د ایراني مقاماتو سره له کتنې وروسته پدې پوه شوی چې دغه هیواد د تاوتریخوالي د زیاتولو په لټه کې ندی.

د پاکستان د بهرنیو چارو وزیر په واشنگټن کې خبریالانو ته وویل: "هغوی جگړه نه غواړي، هغوی نوره وینه تویدنه نه غواړي."

د امریکا متحده ایالاتو د جنورۍ په دریمه د ایران د سپاه پاسداران د قدس ځواک قوماندان قاسم سلیماني په یو هوایي برید کې په بغداد کې ووژاه.

ایران په غبرگون کې د عراق په دوو پوځي اډو د بالستیک میزایل وتوغول چې امریکایي سرتیري په کې میشت دي.که څه هم چې پدې بریدونو کې هیڅ امریکایي عسکر ندي وژل شوی خو د امریکا نظامي چارواکو تائید کړله چې ګڼ شمیر امریکایي عسکرو ته د برید نه وروسته سربدالي پیدا شوې او په همدې خاطر په جرمني او کویټ کې په روغتون کې بستر شویدي.

ښاغلی قریشي چې هیواد یې د سعودي عربستان سره نږدې اړیکې لري، وویل چې ایراني مشران هم د خپلو عربي گاونډیانو سره د تاوتریخوالي کمولو ته لیواله دي او ویلي یې دي چې په "هره کچه او هر قالب کې د تعادل" رامنځ ته کولو ته تیار دي.

امریکایي مقامات ایران پدې ملامتوي چې د سپتمبر په میاشت کې یې د سعودي عربستان د تیلو پر تاسیساتو برید کړی او د امریکا جمهور رئیس ډونالډ ټرمپ چې د سعودي سره نږدې اړیکې لري په ٢٠١٨ کې د ایران سره د لویدیځو ځواکونو د اټومي موافقې نه ووت او پر هغه هیواد یې اقتصادي بندیزون ولگول.

د عراق په الاسد پوځي اډه کې پر امریکایي ځواکونو باندې د ایران له برید وروسته واشنگټن آیت علي خامنه یي ته نژدې په اتو ایراني چارواکو او ١٧ شرکتونو باندې نوي او نور بندیزونه ولگول.

واشنگټن په یو بل نوي اقدام کې تیره ورځ جنرال حسن شاهوارپور، په ماهشهر ښار کې د اعتراض کوونکو د ځپلو په وجه په تور لست کې شامل کړ.

د ایران په چارو کې د امریکا ځانگړي استازي براین هوک، وویل: هغه (شاهوارپور) په ماهشهر سیمه کې د ١۴٨ بیوزلو ایرانیانو د ډله ییزې وژنې د څارنې مسؤل و."


  
'شکایتونو کمېسیون د استېناف غوښتنې۲۲۰۰ اعتراضونه ثبت کړي'
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/19/2020        

د افغانستان د جمهوري ریاست ټاکني د میزان میاشتې پر شپږمه نې

د افغانستان د جمهوري ریاست ټاکني د میزان میاشتې پر شپږمه نې

د افغانستان د ټاکنیزو شکایتونو کمېسیون وايي، تر دا مهاله د استېناف غوښتنې په اړه یې شااوخوا ۲زره او ۲۰۰ اعتراضونه ثبت کړي دي.

د دغه کمېسیون ویاند قاسم الیاسي د شنبې په ورځ د «مرغومې پر ۲۸مه» امریکا غږ اشنا ته وویل، چې له تیري سې شنبې راپدېخوا په ولایتونو کې د استېناف غوښتلو بهیر روان دی.

نوموړي زیاته کړه، چې په ۲۲ ولایتونو کې د شکایتونو د ثبت بهیر بشپړ شوی، چې د نن ورځې تر پایه به په ټوتلو ولایتونو کې هم پای ته ورسېږي.

د ټاکنیزو شکایتونو د کمېسیون ویاند وویل، چې د استېناف غوښتلو په اړه ډېر شکایتونه د محمد اشرف غني په مشرۍ د «د دولت جوړونکي» او عبدالله عبدالله په مشرۍ د «ثبات او همپالنې» ټېمونو لخوا ثبت شوي دي.

دغه کمېسیون ۱۵ ورځې نور وخت لري، چې د استېناف غوښتلو په اړه ثبت شوي شکایتونه وڅېړي او تر هغه وروسته خپل وروستۍ پرېکړه اعلان کړي.

ټاکل شوې د استېناف غوښتلو په اړه ټولو شکایتونو ته په مرکزي دفتر کې رسیدګي وشي.

د افغانستان د ټاکنیزو شکایتونو کمېسیون تېره اونۍ د ثبت شوو ۱۶زره او۵۰۰ ثبت شوو شکایتونو په اړه خپل پرېکړه اعلان کړه.

د ټاکنیزو شکایتونو کمېسیون مشرې زهره بیان شینوارې د تېرې سې شنبې په ورځ وویل، چې د ۱۶زره او ۵۰۰ ثبت شوو شکایتونو له ډلې ۹۸۶۶ یې د کره شواهدو د نشتوالي له امله بېرته رد شوي دي.

نوموړې زیاته کړه، چې د شکایتونو تر څېړلو وروسته په ۲۱ ولایتونو کې د ۱۰۹ محلونو رایې باطلې شوي او د ۵۳۱۶ محلونو رایې بېرته له سره شمېرل کېږي.

د افغانستان ولسمشریزې ټاکنې د روان کال د مېزان میاشتې پر شپږمه نېټه تر سره شوې، چې لومړنۍ پایلي یې تر درې میاشتو وروسته د روانې مرغومې میاشتې پر لومړۍ نېټه اعلان شوې.

تر هغه وروسته د ټاکنیزو شکایتونو کمېسیون اعلان وکړ، چې معترض کاندیدان خپل شکایتونه له دغه کمېسیون سره ثبت کړي.

امریکا، یوناما او پر ټاکنو د څار ځینو بنسټونو له شکایتونو کمېسیون څخه غوښتي چې ټاکنیز شکایتونه په شفاف او مسلکي ډول وڅېړي.


  
ترمپ: خامنه ای باید متوجه حرف هایش باشد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/19/2020        

در تازه ترین لفاظی ها میان رهبران ایالات متحده و ایران، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در یک پیامی در تویترش به آیت الله علی خامنه ای هشدار داده است که "متوجه حرف هایش باشد".

علی خامنه‌ای دیروز ١٧ جنوری (۲۷ جدی) در جریان سخنرانی نماز جمعه، دولت ایالات متحده را "شریر" عنوان کرد و گفت که حمایت مقامات امریکایی از مردم ایران "دروغ" است.

رییس جمهور ایالات متحده در تویترش افزود که "به اصطلاح مقام معظم رهبری ایران که دیگر معظم نمانده است، حرف های نا سزایی در بارۀ ایالات متحده و اروپا زده است".

آقای ترمپ در یک تویت دیگر به زبان فارسی خطاب به مردم ایران نگاشته است که آنان سزاوار دولتی استند که عوض کشتن، آرزو های شان را برآورده سازد.

رییس جمهور ترمپ از رهبران ایران خواسته است به جای آن که ایران را به سمت ویرانی بکشانند، باید هراس افگنی را کنار بگذارند و ایران را دوباره باعظمت سازند.

پس از حمله بر قاسم سلیمانی، قوماندان نیروی قدس سپاۀ پاسداران ایران، تنش و لفاظی ها میان واشنگتن و تهران اوج گرفته است.

رییس جمهور ترمپ هفتۀ گذشته نیز سلیمانی را "تروریست درجه یک جهان" عنوان کرد.

جزییات بیشتر را در گزارش زیر ببنید:

 
please wait

  
ویروس جدید چینی امریکا را به معاینه مسافرین وا داشت
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/19/2020        

مقامات صحی در ایالات متحده می‌گویند که برای شناسایی علایم ویروس جدید چینی، مسافرینی را در میدان‌های هوایی معاینه می ‌کنند که از ساحات مرکزی چین به ایالات متحده مسافرت می ‌کنند.

ویروس جدید چینی تا به حال جان دو نفر را گرفته و دها نفر دیگر را بیمار کرده است.

مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده گفته است که مسافران در میدان‌های هوایی سن فرانسسکو، نیویارک و لاس انجلس معاینه خواهند شد و تمرکز بیشتر بر پرواز هایی مبذول خواهد بود که از شهر مرکزی وهان چین به ایالات متحده میاید.

شهر وهان، مرکز شیوع این ویروس است که تا حال دو نفر را درتایلند و یک نفر را در جاپان بیمار کرده است. مقامات گفته اند که این افراد از شهر وهان دیدن کرده بودند.

مقامات صحی چین گفته اند که اکثریت افرادی که بیمار شده اند، یا از بازار مواد غذایی در حومۀ شهر وهان دیدن کرده ویا در آنجا کار مشغول به کار بوده اند.

مقامات صحی گفته اند که این ویروس را منحیث یک نوع جدیدی از کرونو ویروس شناسایی کرده اند که شامل خانوادۀ ویروس های می‌باشد که سرما خوردگی نیز شامل آن است.

مسافرینی که علایم این ویروس در وجود شان دیده می‌شود به شفاخانه فرستاده شده و قرنطین خواهند شد.

شماری از کشور های آسیایی نیز معاینات مسافرانی را آغاز کرده اند که یا از ساحۀ مرکزی چین به این کشور ها مسافرت می‌کنند یا پرواز های شان در شهر وهان توقف داشته است.


  
حکومت افغانستان: بدون تامین آتش‌بس تلاش‌های صلح نتیجه نمی‌دهد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 1/19/2020        

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز ۱۸ جنوری (۲۸جدی) در یک کنفرانس خبری گفت که از آغاز گفتگوهای صلح میان زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان و هیات سیاسی طالبان در دوحه، حکومت بر تامین آتش بس تاکید داشت؛ اما به گفته آقای صدیقی، در "۱۲ماه گذشته در گفتگوهای که جریان داشت به این خواست توجه صورت نگرفته بود".

آقای صدیقی گفت که پیش شرط آغاز دوباره گفتگوهای صلح، آتش بس بود و دونالد ترمپ، رییس جمهور دونالد ترمپ و محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در دیدار شان در بگرام نیز روی آن توافق کردند.

او گفت:"اگر گروه طالبان با تامین آتش بس که خواست مردم افغانستان است، موافقه نکنند با تاسف این را گفته می‌توانیم که گفتگوها و تلاش‌های مشترک ما برای آوردن صلح و ختم جنگ در افغانستان، با تمام انواع خشونت به نتیجه‌ای نخواهد رسید یا ما نتیجه مطلوبی را به دست نخواهیم آورد".

با این حال، آقای صدیقی گفت که مذاکرات میان خلیلزاد و هیات سیاسی طالبان در دوحه جریان دارد و "هنوز پیشرفت قابل ملاحظه" در رابطه به توافق صلح صورت نگرفته است.

آقای صدیقی با تاکید گفت که "باید شاهد آتش بس" باشند چون به گفته وی "اساسی ترین و مهم ترین" خواست افغانستان تامین آتش بس است.

او افزود:"برای مردم افغانستان موضوع کاهش خشونت، یک موضوع کاملا مبهم است، به این معنی که روزانه ده حمله نه بلکه پنج حمله می‌شود یا روزانه ده نفر جان خود را از دست نمی‌دهد؛ بلکه پنج نفر جان خود را از دست می‌دهد ما قطع کامل خشونت را در افغانستان می‌خواهیم".

به گفته آقای صدیقی، روی "آتش بس و پرداختن به پناهگاه‌های بیرونی طالبان" رییس جمهور غنی و رییس جمهور ترمپ در دیدارشان در پایگاه نظامی بگرام "موافقه" کردند.

در دور قبلی مذاکرات صلح میان خلیلزاد و هیات طالبان در دوحه، آقای خلیلزاد پیشنهاد آتش بس و کاهش خشونت‌ها را به طالبان داده بود؛ اما طالبان برای پاسخ به این خواست، "فرصت" خواسته بودند.

اکنون در نشستی که در حال حاضر در دوحه جریان دارد، طالبان به این درخواست پاسخ خواهند داد.


  
شاهین: با هیئت امریکایی در مورد امضای موافقتنامه صلح گفت‌وگو شد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/18/2020        

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

سهیل شاهین دیشب در توییترش نوشت که تیم مذاکره کننده طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر به روز چهارشنبه نیز با تیم مذاکره کننده امریکا گفت‌وگو کرده بود.

او این گفت ‌وگو‌ها را مفید خوانده و در ادامه نوشته است که این دور گفت ‌وگو‌ها برای چند روز ادامه خواهد یافت.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

گفت‌وگو‌های امریکا و طالبان در سیزدهم ماه گذشته میلادی بعد از حملۀ طالبان به پایگاه هوایی بگرام متوقف شده بود.

از سوی دیگر اسوشیتد پرس و خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های طالبان که از آن‌ها نام گرفته نشده روز پنجشنبه گزارش داده اند که گروه طالبان طرح آتش‌بس موقت را به زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان سپرده است.

این مقام‌های طالبان گفته اند که طرح آتش‌بس هفت تا ده روزه، ناوقت روز چهارشنبه به خلیلزاد در دوحه پایتخت قطر ارائه شده است.

پیش از این برخی منابع طالبان گفته بودند که این گروه توافق کرده است که برای هفت روز خشونت‌ها را کاهش بدهد.

گروه طالبان در بارۀ توافق‌شان برای آتش‌بس و یا کاهش خشونت‌ها هنوز رسماً چیزی نگفته است.

خلیلزاد نیز تا حال در این مورد که آیا طرح آتش‌بس موقت را از گروه طالبان دریافت کرده یا خیر تبصره نکرده است.

عبدالسلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح افغانستان به روز پنجشنبه در نشستی در کابل گفت که کاهش خشونت‌ها مفهومی ندارد و برای شان پذیرفنتی نیست.

این در حالیست که طالبان تا اکنون حاضر نشده اند که با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنند.


  
قریشی: افغانستان تغییر کرده و طالبان باید خود را با این تغییرات عیار سازند
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/18/2020        

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان
شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید، افغانستان تغییر کرده و طالبان که برای مدت طولانی جنگیده اند، باید خودشان را با این تغییرات عیار سازند.

شاه محمود قریشی در جریان سفر اخیرش به ایالات متحدۀ امریکا در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن، گفت: "دیگر نمی توان زنان (افغان) را از تحصیل محروم ساخت، این کار ممکن و قابل پذیرش نیست. امروز (افغانستان) دموکراسی است و مردم به دموکراسی عادت کرده اند."

به گفته وزیر خارجۀ پاکستان طالبان نیز با استفاده از دموکراسی می‌توانند وارد سیاست شده، در انتخابات اشتراک کنند.

شاه محمود قریشی با اشاره به طالبان گفت: "اگر آن‌ها این‌قدر محبوب هستند و مردم آن‌ها را دوست دارند، باید بخشی از جریان اصلی باشند، در سیاست اشتراک کنند و انتخاب شوند. با استفاده از صندوق‌های رأی‌دهی از آنچه که می‌خواهند، دفاع کنند."

پاکستان حامی اصلی رژیم طالبان به شمار می‌رفت و گفته می‌شود که اکنون هم ارتباط عمیق بین برخی نهادهای نظامی، استخباراتی، سیاسی و عقیدتی پاکستان با طالبان وجود دارد.

فوزیۀ کوفی رهبر حزب "موج تحول" و نمایندۀ سابق ولسی جرگه افغانستان
فوزیۀ کوفی رهبر حزب "موج تحول" و نمایندۀ سابق ولسی جرگه افغانستان

فوزیۀ کوفی رهبر حزب "موج تحول" و نمایندۀ سابق ولسی جرگه افغانستان تأثیر کشورهای منطقه، بطور خاص پاکستان را بر طالبان خیلی مهم دانسته در صحبت با رادیو آزادی گفت: "من فکر می‌کنم کشورهای منطقه می‌توانند، خیلی مؤثر باشند. فشاری که آن‌ها بر گروه طالبان وارد می‌کنند، بر سیاست‌های اجتماعی و سیاسی آن‌ها و هم در بحث جنگ، آتش‌بس و قطع جنگ می‌تواند، خیلی مؤثر باشد."


  
خامنه‌ای در خطبه نماز جمعه بر امریکا تاخت و از نیروی قدس حمایت کرد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/18/2020        

 
آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد ایران
آیت الله علی خامنه ‌ای رهبر ارشد ایران

این نخستین باریست که خامنه‌ای پس از هشت سال در خطبه نماز جمعه در ایران حضور یافت و به ملت آن کشور سخنرانی کرد.

فرشته نگاه در همین مورد با روزبه بوالهری خبرنگار رادیو فردا بخش ایران رادیو آزادی مصاحبه کرده و در نخست از او در مورد نکات عمده سخنرانی امروز جمعه رهبر ارشد ایران پرسیده است.


  
یک محکمه پاکستان ۸۸ تن را به حبس محکوم کرد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 1/18/2020        

یک محکمه پاکستان ۸۸ تن را به حبس محکوم کرد
یک محکمۀ پاکستانی ۸۶ تن را به ۵۵ سال زندان محکوم کرده است زیرا آن ‌ها در راه پیمایی ‌ها بر سر تبرئه یک زن مسیحی در این کشور اشتراک کرده بودند.

محکمۀ ضد تروریزم در شهر لاهور حُکمش را ناوقت دیروز اعلام کرد.

تمام محکومین کارکنان و هواداران گروه مذهبی تندرو تحریک لبیک پاکستان بودند.

این گروه به دنبال تبرئه شدن آسیه بی بی در سال ۲۰۱۸، اعتراض های خشونت بار را در سراسر پاکستان رهبری کرد.

این زن مسیحی به اتهام کفر گویی در سال ۲۰۰۹ میلادی از سوی محکمه به حبس ابد محکوم شد و سپس ستره محکمۀ پاکستان در سال ۲۰۱۹ حکم محکمه را باطل کرد.

او اتهام برخودش را رد کرده بود.


  
صدراعظم اوکراین استعفایش را به ریاست جمهوری پیشکش کرد
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 1/18/2020        

اولکسی هونچاروک صدراعظم اوکراین
اولکسی هونچاروک صدراعظم اوکراین
 اولکسی هونچاروک صدراعظم اوکراین استعفایش را به ریاست جمهوری این کشور پیشکش کرده است.او پس از آن اقدام به کناره گیری از مقامش می‌ کند که نشر یک نوار صوتی سرو صدا ایجاد کرد.

ادعا می ‌شود که هونچاروک در این نوار دانش و کارایی اقتصادی خود و رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی را ناچیز جلوه می ‌دهد.

او امروز در فیسبوک نوشت: در روز های اخیر همه گواه پیشامد های جاری در بارۀ فایل های درز کرده در شبکه های اجتماعی بوده اند که از بخش‌ های جلسات حکومتی منشأ می‌ گیرد.

دفتر زلنسکی تایید کرده که استعفانامۀ هونچاروک را دریافت کرده و در بارۀ عکس العملی به آن بعداً تبصره خواهد کرد.


آريانا افغانستان آنلاین
تماس با ما برای ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com  و یا spineghar@gmail.com 

Besucherzaehler