Skip to main content

مقالات
اخبار روز
حراست از زبان دری
لغت نامه
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
اداره
Go Search
  
ولی احمد نوری : آب و آتش   محمد نعیم بارز: شمشیر شیوا بخش دوم و آخر   رسول پویان: تــوفــان دسـایـس   محمد اسحاق نگارگر : افتخار انتساب به قبیله باید به افتخار انتساب به ملت بدل شود   عبدالحی حبیبی: پاسخ دوستانه   سلطان جان کلیوال: افغانستان د نړیوالی دوستی د مرکز په توګه!   ولی احمد نوری : هفتۀ مبارزه در برابر خشونت علیه زن   عارف عباسی: جهالت در امور روابط بین المللی و خودسری دونالد ترمپ   محمد نعیم بارز: شمشیر شیوا (قسمت اول)    اخبار امروز (پښتو l دریاخبار روز های گذشته

 
  
جمعیت 'تصمیم ریاست جمهوری' در مورد والی بلخ را علیه امنیت افغانستان خواند
منبع: بی بی سی        تاریخ: 12/18/2017        

  •  
عطامحمد نور

حزب جمعیت اسلامی افغانستان بدون اشاره یا یاد‌آوری از استعفا، "تصمیم ریاست جمهوری در مورد عطا محمد نور، والی بلخ" را اقدامی "عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت

 ملی" خوانده است.

این حزب با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این تصمیم را شدیدا محکوم می ‌کند. جمعیت اسلامی افغانستان گفته پس از بازگشت صلاح الدین ربانی، رئیس این حزب که اکنون در سفر رسمی است و حضور برخی دیگر از اعضای

 شورای رهبری این حزب در کابل، موضع خود را به صورت مشخص در این مورد

 اعلام خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز (دوشنبه، ۲۷ قوس) اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان، "استعفای عطامحمد نور، والی بلخ" را تایید کرده است.

در خبرنامه ارگ که به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده که این استعفا چندی قبل صورت گرفته بود. ارگ ریاست جمهوری گفته محمد داوود به حیث والی جدید بلخ تعیین شده است.

یک منبع به بی‌بی‌سی گفت که این استعفا مربوط به یک سال پیش زمان آغاز گفت‌وگوها میان آقای غنی و آقای نور است که "برای اعتماد سازی این روند صورت گرفته بود" و مشروط به نتایج گفت‌وگوها میان دو طرف بوده.

این گفت‌وگوها پس از تیرگی روابط آقای نور با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان آغاز شد و گفته شد که آقای نور به نمایندگی از حزب جمعیت برای به دست آوردن آنچه که آقای عبدالله به نمایندگی آنها در حکومت نتوانسته بود به دست بیاورد، آغاز شده. این گفت‌وگوها بدون نتیجه خاص پایان یافت.

Presentational grey line

عکس العمل حزب جمعیت به "تایید استعفای" عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی این حزب از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نشان می دهد که این حزب تا کنون در مورد تصمیم نهایی ‌اش در این مورد مطمین نیست.

در خبرنامه کوتاهی منتشر شده از جانب این حزب، بدون اشاره یا یادآوری استعفای آقای نور، این تصمیم رئیس جمهوری محکوم شده و تصمیم نهایی به بازگشت صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر خارجه افغانستان موکول شده است.

پیش از این سخنگوی این حزب گفته بود جمعیت مخالف برکناری آقای نور از بلخ است و اگر رئیس جمهوری بدون در نظرگرفتن شرایط آقای نور، او را از بلخ برکنار کند، جمعیت با دولت وحدت ملی مقاطعه سیاسی خواهد کرد.

جمعیت یکی از طرف ‌های اصلی تشکیل ‌دهنده دولت وحدت ملی است عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که از اعضای ارشد حزب جمعیت است، تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده است.

بلخ از ولایت‌ های کلیدی در شمال افغانستان است و در ۱۵ سال گذشته از امنیت نسبی برخوردار بوده و شاهد پیشرفت ‌های اقتصادی بوده است.

شماری نگران هستند که کنار رفتن آقای نور از این ولایت موجب گسترش ناامنی و نفوذ مخالفان مسلح دولت در این ولایت و دیگر ولایات شمالی افغانستان شود.

آقای نور در انتخابات ریاست جمهوری گذشته مهمترین حامی و متحد آقای عبدالله و یکی از جدی‌ترین مخالفان رئیس جمهور اشرف غنی به شمار می‌رفت.

Presentational grey line
عطا محمد نورآقای نور به نمایندگی از حزب جمعیت یک سال پیش گفت ‌وگوهایی را با حکومت آغاز کرده بود

خبر تایید شدن استفعای آقای نور در حالی منتشر می‌شود که در چند روز گذشته، بحث برکناری یا کناره‌گیری او داغ شده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که رهبران دولت وحدت ملی، اشرف غنی و عبدالله عبدالله هردو خواهان کناره‌گیری آقای نور از ولایت بلخ هستند.

آقای نور حدود پانزده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار می‌کند. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

داوود آقای داوود از سوی حکومت به عنوان والی جدید بلخ تعیین شده است  او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز است. این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته ‌ای
 
 دارد. آقای عبدالله هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام ‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

حزب جمعیت دو روز پیش گفته بود که در صورت برکناری آقای نور با دولت وحدت ملی "مقاطعه سیاسی" (قطع رابطه سیاسی) خواهد کرد.

آقای نور هم قبلا گفته بود که او برای کنار رفتن از ولایت بلخ شرایطی دارد و اگر شرایطش پذیرفته نشود، از ولایت بلخ کنار نخواهد رفت.

محمد داوود، والی جدید بلخ

در راپور اداره ارگان ‌های محل آمده است که آقای داوود آموزش متوسطه خود را در بلخ به پایان رسانده و تحصیلات عالی ‌اش را در رشته مهندسی تحقیقات نفت و گاز در انگلستان ادامه داده است.

او پیش از این در بخش تحقیقات نفت و گاز در وزارت معادن افغانستان و ریاست امنیت فرماندهی پلیس بلخ کار کرده است. گفته می‌شود که او نیز از اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان است.


  
فطرت: حزب جمعیت منظوری استعفای عطا محمد نور را نمی‌پذیرد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 12/18/2017        

 

ریاست جمهوری افغانستان به روز دوشنبه در یک اعلامیه مطبوعاتی منظوری استعفای عطا محمد نور والی بلخ را اعلام کرد.

عطا محمد نور والی پیشین بلخ از ۱۵ سال به اینسو زمامدار این ولایت بود، اما اکنون بعد از منظوری استعفای آقای نور توسط ارگ ریاست جمهوری حزب جمعیت اسلامی می‎گوید این عمل ریاست جمهوری قابل قبول نیست.

ذبیح الله فطرت معاون سخنگوی حزب جمعیت در صحبت با رادیو آزادی گفت که استعفای عطا محمد نور یک عمل یکجانبه از سوی ارگ ریاست جمهوری بوده و برای حزب جمعیت اسلامی قابل پذیرش نمی‎باشد.

 
دیدار غنی با نور در بلخ

این سخنگوی حزب جعمیت گفت که رئیس حزب جمعیت اسلامی در سفری به خارج از کشور به سر می‎برد و بعد از برگشت موقف رسمی این حزب اعلام خواهد شد.

آقای فطرت گفت:

" اعلام استعفا از سوی ارگ یک عمل یکجنابه است که قابل قبول نیست. والی صاحب در جریان مذاکرات با ریاست جمهوری استعفایش را ارائه کرده بود اما مشروط به این بود که حکومت وحدت ملی به تعهداتش عمل کند که متاسفانه تعهدات عملی نشده‎است."

نجیب الله آزاد معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‎گوید آقای نور چندی پیش استعفایش را به ریاست جمهوری ارائه کرده بود که از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان صبح روز دوشنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۶ منظور شد.

حزب جمعیت اسلامی با تائید این موضوع می‎گوید که آقای نور چندین ماه قبل حین مذاکرات با ریاست جمهوری استعفایش را به شرط عملی شدن توافقات دوجانبه به ریاست جمهوری ارائه کرده بود.

به گفته ذبیح الله فطرت که ارگ به تعهدات و توافقاتش عمل نکرده‎است.

ریاست جمهوری افغانستان بعد از منظوری استعفای عطا محمد نور والی پیشین بلخ انجینر محمد داوود از نزدیکان سیاسی آقای نور را به عنوان والی جدید بلخ معرفی کرده‎است.


  
جنجال میان دو عضو مقتدر حزب جنبش در فاریاب نگرانی ‌های مردم را بر انگیخته است
منبع: خاورمیانه        تاریخ: 12/18/2017        

 

رحمت الله ترکستانی فرمانده قبلی پولیس ولایت جوزجان و نظام ‌الدین قیصاری فرمانده پولیس ولسوالی قیصار و نماینده خاص جنرال دوستم در ولایت فاریاب، دو چهره مقتدر و پرطرفدار حزب جنبش به رهبری جنرال دوستم در ولایت فاریاب استند که به تاز‌گی جنجال ‌ها میان این دو اوج گرفته و حتی گفته می ‌شود آماد‌گی ها برای حمله مسلحانه بالای هم ‌دیگر را دارند.

باشند‌گان ولایت فاریاب از این بابت به شدت نگران استند و می ‌گویند، اگر جلو این دو تن که از قدرت نظامی بالایی برخوردار استند گرفته نشود، مردم آسیب جدی خواهند دید.

اعضای شورای ولایتی فاریاب نیز از این ناحیه اظهار نگرانی می‌ کنند و می ‌گویند، نباید رقابت های ناسالم باعث تباهی مردم و نا امنی در شهر گردد.

یک عضوی شورای ولایتی فاریاب به شرط فاش نشدن نامش به خبرگزاری خاورمیانه گفت، که هم اکنون هر دو طرف آمادگی آغاز نبرد را دارند و هر لحظه امکان جنگ می ‌رود.

رحمت الله ترکستانی در گفت و گو با خبرگزاری خاورمیانه، قیصاری را متهم به باج ‌گیری، ظلم و ستم بالای مردم می‌ کند.

وی می‌ گوید، قیصاری و افرادش حدود 8 ماه پیش منزل وی را در شهر میمنه آماج حمله مسلحانه قرار داده بود که در آن خسارت مالی بزرگی به وی وارد گردید.

اما نظام ‌الدین قیصاری، ترکستانی را بخاطر اقدام به ترور اش متهم می ‌کند.

وی به خبرگزاری خاورمیانه گفت، رحمت الله ترکستانی در هم‌ دستی با فتیح ‌الله قیصاری نماینده مردم فاریاب در ولسی ‌جرگه، با دادن پول برای یکی از نزدیکانش مواد منفجره را در زیر تخت خوابش جاسازی کرده بود که قبل از انفجار از آن آگاهی حاصل کرده و این “توطئه” خنثی شده است.

اما ترکستانی این ادعا را رد می ‌کند و می ‌گوید، بخاطر بدنام سازی وی و آقای فتیح الله قیصاری این یک “توطئه” طرح ریزی شده است.

با این همه دفتر مطبوعاتی مقام ولایت فاریاب در صفحه فیسبوک ‌اش نوشته است که جنجال ها میان این دو عضو برجسته حزب جنبش خاتمه یافته است.

در این خبرنامه آمده است که والی فاریاب با جمعی از بزرگان قومی این ولایت با رحمت الله ترکستانی و نظام‌الدین قیصاری دیدار جداگانه داشته و این هردو به خواست های مردم و رهبری مقام ولایت فاریاب احترام گذاشته اند.

ترکستانی و نظام‌الدین قیصاری در صحبت های شان با خبرگزاری خاورمیانه نیز خواستار رسیدگی از طریق ارگان‌های عدلی و قضایی آنچه که آنان “توطئه” بالای هم ‌دیگر می ‌خوانند، شدند.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت فاریاب اطمینان داده است که جنجال های پیش ‌آمده هیچ ‌گاهی منجر به درگیری نخواهد گردید.

تلاش کردیم دیدگاه حزب جنبش اسلامی را در این پیوند داشته باشیم مؤفق نگردیدیم.

این درحالیست که در بخش های از ولایت فاریاب گروه طالبان مسلح فعالیت دارند و سبب نا امنی ها گسترده گردیده است.

محراب الدین ابراهیمی-خبرنگار زون شمال


  
دفاع یکی از مقامات ارشد عربستان از تصمیم ترمپ درباره قدس
منبع: خاورمیانه        تاریخ: 12/18/2017        

 

مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در شهر جده عربستان از اقدام دونالد ترمپ درباره قدس حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عبدالحمید حکیم، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در شهر جده عربستان در مصاحبه با شبکه امریکایی “الحرة” مدعی شد: اقدام دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور امریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مذاکرات طرفین را از بن بست خارج میسازد.

وی با بیان اینکه قدس نماد دینی یهود هم است  و قداست آن مثل مکه و مدینه برای مسلمانان و یهودیان یکی است افزود: ما بعنوان عرب باید ایمان داشته باشیم تا طرف مقابل نیز این را درک کند. ما باید خواسته های طرف مقابل را درک کنیم تا در مذاکرات موفق شویم.اعراب باید ذهن خود را از میراث ناصری (ناسیونالیسم عربی) و اسلام سیاسی که فرهنگ انزجار از یهود و انکار حق تاریخی آن‌ها در این منطقه را گسترش داده، آزاد کنیم.

به دنبال این اظهارات بسیاری از عربستانی‌ها در توییتر و شبکه های اجتماعی دیگر ضمن محکوم کردن این اظهارات اعلام کردند که سخنان حکیم و کسانی که به عادی سازی روابط با اسرائیل دعوت می کنند نماینده اکثریت عربستانی‌ها نیستند.

جمال خاشقجی، نویسنده مشهور سعودی در توئیتی نوشت: عبدالحمید حکیم ثابت کرده که ما در شرایط استثنایی قرار داریم. جاهلی مثل او نماینده عربستان می شود و افراد عالم و دانایی که در این موارد چیزی می دانند غایب می شوند.

برخی نیز تأکید کردند که حکیم مکلف به مأموریت عادی سازی روابط با اسرائیل مثل انور عشقی شده است.

حکیم جزو هیئتی بود که همراه با انور عشقی به اراضی اشغالی سفر کرده بودند.

حکیم که در جده اقامت دارد به اسرائیل در سالروز اشغال فلسطین تبریک گفته بود. وی گفت: “عیدتان مبارک باشد و ان شاء‌الله در شصت و نهمین عید تحقق صلح را جشن می گیریم. خداوند اسرائیل و مردمش را حفظ و خیر و برکت و صلح را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.”

حکیم پیشتر نیز در پی جنجال کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با قطر، در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی به شدت از قطر انتقاد کرد.


  
د کوټې د کلیسا په برید کې لږترلږه ۲۴ تنه مړه او ژوبل دي
منبع: تاند        تاریخ: 12/18/2017        

 

تاند- د کوټې د زرغون روډ د کلیسا په انتحاري حمله کې لږترلږه ۸ تنه وژل شوي او ۱۶ نور ژوبل دي.

د بلوچستان د کورنیو چارو ایالتي وزیر د ۲۴ تنو مرګ ژوبله تایید کړه، ویې ویل چې ټپیان روغتون ته وړل شوي دي.

خو د روغتون مسوولان وايي چې ۲۰ تنه ټپیان وروړل شوي دي او دغه راز څلور تنه ټپیانو په لاره کې سا پرې کړې ده.

وروستي راپورونه وايي چې د حمله کوونکو انتحاریانو شمېر لږترلږه ۲ تنه وو.

د حملې په مهال په کلیسا کې ۴۰۰ عبادت کوونکي موجود ول.


  
نور برطرفه شوی او انجنیر داوود د بلخ والي ګومارل شوی
منبع: تاند        تاریخ: 12/18/2017        

 

تاند- راپورونه وايي چې انجنیر محمد داوود د بلخ والي ټاکل شوی او عطا محمد نور برطرفه شوی دی.

دا خبر وروسته له دې خپرېږي چې عطا محمد نور د صلاح الدین رباني په مشرۍ د جمعیت ګوند له پلاوي سره په خبرو کې د بلخ له ولایته استعفا رد کړه، ورپسې د جمعیت ګوند ځینو مشرانو اعلان وکړ چې د ولسمشر او اجرايي رييس په شمول هیڅ قدرت عطا محمد نور د بلخ له ولایته لېري کولی نه شي.

کره راپورونه وايي چې پلاوي نور ته ویلي چې په خپله خوښه استعفا وکړي خو وروسته له دې چې نوموړي انکار وکړ د جمعیت په پلاوي کې اختلاف پیدا شو، ځینو د نور د دریځ ملاتړ وکړ او ځینو نورو یې مخالفت وکړ.

ایراني رسنیو ته د بلخ د والي نژدې سرچینو ویلي چې نور ته ویل شوي چې له دې ایسته د بلخ والي نه ګڼل کېږي او پر ځای یې انجنیر داوود ګومارل شوی دی.

ټول راپورونه تاییدوي چې د بلخ له ولایته د عطا محمد نور له استعفا سره دواړه هم ولسمشر او هم اجرايي رييس موافق دي.

په همدې حال کې د ایران تسنیم خبري اژانس د اجرايي ریاست د مطبوعاتي مسوول په قول ویلي چې د ملي یووالي حکومت له عطا محمد نور څخه غوښتي چې له بلخ ولایته لاړ شي، کنې د افغانستان د دولت اجرايي ریاست به له نورو انتخابونو کار واخلي.

که څه هم دا نه ده واضیح شوې چې له نورو انتخابونو منظور څه دی خو ګومان کېږي چې له نظامي قوا څخه په استفادې به د بلخ د ولایت له مقام څخه د عطا محمد نور د ایستلو هڅه کېږي.

ارګ یا اجرايي ریاست تراوسه پورې د نور د برطرفۍ او د انجنیر داوود د مقررۍ په اړه رسماً څه نه دي ویلي.

تر دې پخوا هم د عطا محمد نور د استعفا یا برطرفۍ په اړه څو ځلې خبرونه خپاره شوي خو وروسته رد شوي دي.


  
ناروی سخاوتمندترین کشور در بخش امداد صحی در جهان – سروی
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 12/18/2017        

بیش از ۸۷ درصد امراض واگیر در کشورهای روبه انکشاف شیوع دارد، حالانکه فقط ۳۵ درصد کمک‌های صحی جهانی در این کشورها مصرف می شود

ایالات متحده نسبت به کشورهای دیگر بیشترین کمک های انکشافی را برای کشور های با درآمد پایین و متوسط فراهم می کند، اما در مقایسه با ثروتی که این کشور دارد، میزان این کمک ها نسبت به کشور های اروپایی، کوتاهی می کند.

بر اساس سروی تازه انجام شده، ناروی، دنمارک، لوکزامبورک و بریتانیا هر کدام در مقایسه با ثروت و جمیعت شان کمک های قابل ملاحظه ای را در بخش صحت به کشور های با درآمد کم، فراهم کرده اند.

در گزارش آمده است که ناروی، دنمارک، لوکزامبورک و بریتانیا هر کدام از هر یک میلیون درآمدی که دارند، ۱۵۰۰ دالر آن را در بخش صحت جهانی مصرف کرده اند، در حالیکه ایالات متحده از هر یک میلیون دالر درآمد خود، فقط ۷۱۴ دالر آنرا در بخش صحت جهانی مصرف کرده است.

در گزارش امورصحی آمده است هر فردیکه در ناروی ساکن است، سالانه ۱۴۹ دالر امریکایی را به بخش صحت کشور های با درآمد پایین و متوسط فراهم کرده است، در حالیکه در سال های اخیر افراد ساکن در ایالات متحده، فقط سالانه ۴۱ دالر فراهم کرده اند.

یافته های این سروی نشان می دهد که ناروی ۲.۳ در صد بودجۀ بخش صحی خود را در بخش صحت جهانی مصرف کرده است، در حالیکه میزان کمک های ایالات متحده در این بخش، فقط به صفر اعشاریه چهار در صد می رسد.

در این گزارش آمده است که اتباع ناروی و لوکزامبورک، حدود ۵۰ در صد نسبت به اتباع هر کشور دیگر در قسمت کمک های صحی سهم گرفته اند و میزان کمک های آنان در مقایسه با اتباع امریکایی، ۲۰۰ در صد بیشتر است.

در حال حاضر، کشور های با درآمد پایین و متوسط، شاهد بیش از ۸۷ در صد امراض جهانی استند، اما فقط ۳۵ در صد پول بهداشت جهانی در آن کشور ها به مصرف می رسد.

موثریت کمک های امریکا

جین کیتس، رئیس صحت جهانی و پالیسی HIV بنیاد خانوادۀ کایزر مستقر در واشنگتن دی سی، می گوید که این مطالعه نشان می دهد که ایالات متحده در قسمت فراهم آوری کمک های بخش صحی "بی نهایت سخاوتمند" بوده و زندگی میلیون ها انسان را نجات داده است.

جوزف دیلمن، یکی ازمتخصصین ارشد و نویسنده بخش کمک های صحی ایالات متحده برای کشور های با درآمد کم و یا متوسط، می گوید که بخش اعظم کمک های صحی امریکا در بخش های حمایت از مادران، نوزدان، کودکان، مقابله با توبرکلوز و ویروس HIV و تشخیص و درمان افراد مبتلا به ایدس صرف شده است. علاوه بر

 آن، امریکا در برابر مقابله با امراض چون ایبولا و زیکا نیز کمک های قابل ملاحظه فراهم کرده است.

به گفتۀ این متخصص، میزان مرگ و میر افراد در کشور های رو به انکشاف بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ در مقایسه با حال، دو برابر بیشتر بود. اما با توجه به کاهش کمک های جهانی ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، برای کشور های رو به انکشاف، آقای دیلمن هشدار داد که هرگاه چنین کمک های کاهش یابد،

 میزان مرگ و میر افراد در کشور های رو به انکشاف ممکن دو باره افزایش یابد.

علاوه بر آن، به گفتۀ این متخصص به مجردیکه کمک های صحی برای کشور های رو به انکشاف قطع گردد و این کشور قادر نشوند از شیوع امراض همه گیر محلی جلوگیری کنند، چنین امراض ممکن به سطح جهان سرایت کند.

خانم کیتس نیز نگرانی مشابه دارد و می گوید که کاهش کمک های بخش صحی امریکا ممکن موجب عواقب نا مطلوب شود. او می گوید که هرگاه کمک های ایالات متحده در بخش صحت جهانی کاهش یابد، جهان ممکن شاهد بیش از ۱۹۷ هزار مورد تازۀ ویروس HIV و بیش از ۳۱۰۰۰ مورد تازۀ توبرکلوز شود.


  
آسیايي بانک له افغانستان سره د ۴۲۰ میلون ډالرو مرسته وکړه
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 12/18/2017        

 
د افغانستان د مالیې وزارت او د آسیايي پراختیايي بانک چارواکو د یکشنبې په ورځ د څه باندې ۴۲۰ میلیون ډالرو په ارزښت د دریو پروژو هوکړه‌لیکونه په ارګ کې لاسلیک کړل.

افغان حکومت وايي، مرسته شوې پیسې، د لویو لارو پر بیارغونې او د افغانستان ختیځو ولایتونو ته د بریښنا د مزو پر غځولو لګول کیږي.

په دغو پروژو کې د قیصار–دره بوم سرک هم شامل دی، چې ۱۵۱ کیلومتر اوږدوالی لري او د افغانستان په شمال لویدیځ کې له فاریاب ولایت څخه بادغیس ولایت ته غځول کیږي.

په افغانستان کې د آسیايي پراختیايي بانک سرپرستې شني کمپبیل په هغو مراسمو کې چې په همدې مناسبت په ارګ جوړ شوي او ولسمشر غني هم په کې حضور درلود وویل، بانک به یې د دغه سړک د جوړولو لپاره ۳۳۰ میلیون ډالر ورکړي او پاتې ۴ میلیونه ډالر به د افغانستان له بودیجې څخه ولګول شي.

د قیصار-دره بوم سرک چې د حلقوي سرک وروستی برخه ده د جوړولو چارې یې په ۲۰۱۸ کال کې پیلیږي او د ۲۰۲۲ کال تر پایه به بشپړ شي.

دغه راز د غزني-کندهار سرک د بیارغولو پروژې هوکړه لیک، چې د ترانسپورت د سکتور د پیاوړتیا په موخه عملي کیږي، نن لاسلیک شو.

د افغانستان د مالیې وزارت د مرستو د همغږۍ عمومي رئیس مصطفی آریا وویل، د غزني-کندهار سړک ۴۲۰ کیلومتره اوږدوالی لري، چې د آسیايي پراختیايي بانک د ۳۰.۳ میلیون ډالرو په مالي مرسته بیارغول کیږي.

درېیم هوکړه‌لیک چې نن د افغان حکومت او د آسیايي پراختیايي بانک ترمنځ لاسلیک شو، له مخې به یې له کابل څخه ننګرهار او کنړ ته د ۲۲۰ کیلو ولټه بریښنا مزي وځغلول شي.

د آسیايي پراختیايي بانک سرپرستې وویل، د دغې پروژې له لارې به له ترکمنستان، ازبکستان او تاجکستان څخه د شاوخوا ۳۰۰ میګاواټه وارداتي بریښنا د افغانستان ختیځ زون ته ولیږدول شي.

په دغې پروژې باندې ۶۰ میلیون ډالره لګښت راځي، چې د آسیايي پراختیايي بانک له خوا ورکول کیږي.

افغان حکومت وايي، د دغې پروژې سربیره په ختیځو سیمو کې د سل میګاواټه لمریزې بریښنا پروژې عملي کول هم په پام کې لري، چې په تطبیق سره به یې د افغانستان په ختیځ کې دوو صنعتي پارکونو ته تلپاتې او ډاډمنه بریښنا برابره شي.

دغه پروژه به د نغلو د اوبو د بریښنا بند، چې د ۱۰۰ میګاواټه بریښنا د تولید ظرفیت لري، هم پیاوړی کړي او ۳۰۰ زره استوګنځایونه، سوداګریز او صنعتي مرکزونه به ترې ګټه پورته کړي.


  
کمک نقدی ملل متحد به بیجاشدگان و نیازمندان در هرات
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 12/18/2017        

دفتر کمیشنری سازمان ملل متحد در امور مهاجرین به بیش از ۲۷۰۰ خانوادۀ نیازمند و بیجا شده داخلی در ولایت هرات کمک میکند.

این بیجا شدگان که اکثراً از ولایت های غور، بادغیس، فراه، هلمند، و هرات میباشند، میگویند به دلیل جنگ و نا امنی خانه های شان را رها کرده و خود را به شهر هرات رسانیده اند. آنها از حکومت میخواهند تا با تامین امنیت در مناطق اصلی شان، به وضعیت نا به سامان بیجاشدگان داخلی پایان بخشد.

برنامه توزیع کمک های زمستانی از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به همکاری ریاست امور مهاجرین ولایت هرات به مدت یک هفته آغاز شد.

قرار است در این برنامه به خانواده های مستحق در چهار کتگوری بیجا شدگان داخلی، عودت کنندگان به کشور، نیازمندان بومی هرات، و افراد دارای نیازمندی های خاص کمک های نقدی و جنسی صورت گیرد.

شماری از بیجا شده های داخلی که این کمک ها را دریافت کرده اند، از وضعیت دشوار زندگی شان سخن زده میگویند به دلیل جنگ و ناامنی مجبور به ترک خانه ها و مناطق شان شده اند.

آنها می گویند هم اکنون در وضعیت بدی بسر میبرند و این کمک ها تنها میتواند برای مدت زمانی کوتاه این قشر را از سرمای زمستان محافظت نماید.

شماری از آنان همچنان از حکومت افغانستان می خواهد تا با تامین امنیت، زمینه بازگشت آنان به ولایات شان را فراهم کرده و به بی سرنوشتی آنها پایان دهند.

به هر خانواده مبلغ ۲۰۰ دالر آمریکایی و چهار تخته کمپل زمستانی توزیع شده است. مقام های افغان در هرات همچنان می گویند حکومت در تلاش است تا در کنار کمک های نقدی و جنسی برای شماری از خانواده

 های بیجا شده داخلی نمرات زمین را نیز برای ساخت خانه توزیع کند.

براساس احصائیه ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان هرات، هم اکنون بیشتر از ۱۴۰۰۰ مهاجر در کمپ های مختلف این ولایت زندگی میکنند که بیشتر از ده هزار نفر آنان را بیجا شدگان داخلی تشکیل میدهند.


  
ناټو افغانستان ته د ځانګړو ځواکونو ډله لیږي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 12/18/2017        

 
د ناټو د ځانګړو ځواکونو یوه ډله افغانستان ته ځي چې افغان ځانګړو ځواکونو ته روزنه او د جګړې او اغیزمنو پوځي عملیاتو په ترسره کولو کې،‌ سلامشورې ورکړي.

ناټو په یوې خبرپاڼې کې ویلي چې د دغې ډلې غړو د بلجیم په مونس ښار کې خپلې روزنې بشپړې کړي او ډیر ژر به افغانستان ته واستول شي. د دغې ډلې د غړو د شمیر په اړه او دا چې له کومو هیوادونو دي، څه ندي ویل شوي.

افغانستان دا مهال شاوخوا ۱۸ زره ځانګړي کوماندو ځواکونه لري چې ویل کیږي د طالب جنګیالیو او داعش ډلې په ضد ۸۰ سلنه عملیات ترسره کوي. د افغانستان حکومت غواړي چې د دغو ځواکونو شمیر ۳۵ زرو ته ورسوي.‌ دا مهال امریکايي‌ پوځیان د افغان کوماندو ځواکونو روزنه،‌ تجهیز او ملاتړ کوي.‌

افغان او امریکايي چارواکي‌ وايي د افغانستان ځانګړي ځواکونه د خپلو وړتیاوو له اړخه، په سیمه کې بې ساري دي.

د شاوخوا ۳۵۰ افغان امنیتي او دفاعي ځواکونو تر څنګ،‌ په افغانستان کې دا مهال تقریباً ۱۵زره امریکايي او ناټو ځواکونه هم میشت دي.


  
هشت کشته در حمله انتحاری بر کلیسای در پاکستان
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 12/18/2017        

 
پولیس شهر کویتۀ ایالت بلوچستان می گوید که دو زن در میان کشته شدگان حمله بر کلیسا در آن شهر است

سرفراز بوگتی، وزیر داخلۀ ایالت بلوچستان، گفته است که مهاجمان زمانی بر این کلیسا حملۀ انتحاری وفیر تفنگ را آغاز کردند که مردم مراسم دعا خوانی را آغاز کرده بودند.

در همین حال موزام جاه، قوماندان امنیۀ ایالت بلوچستان، گفته است که محافظین کلیسا قبل از ورود مهاجمان به داخل کلیسا با آنان تبادله گلوله کردند.

به گفتۀ آقای جاه "حدود ۴۰۰ نفر داخل کلیسا حضور داشت، اما مهاجمان قادر نشدند به داخل عبادتگاه اصلی کلیسا رخنه کنند. یکی از آنان را کشتیم و یکی دیگر از آنان پس از آن که از سوی پولیس زخمی شد، خود را انفجار داد".

به گفتۀ این مقام پولیس، منطقۀ که این کلیسا در آن موقیعت داشت، با خطر جدی مواجه بود، زیرا افراطگرایان اسلامی در گذشته، کلیسا ها را در آن ایالت مورد حمله قرار داده اند.

عبدالرزاق چیمه، یک پولیس دیگر شهر کویته، گفته است دو تن از مهاجمان توانستند که از محل حمله فرار کنند.

تندروان در گذشته نیز امکان مقدس عیسویان را در ایالت بلوچستان مورد تهاجم قرار داده اند
تندروان در گذشته نیز اماکن مقدس عیسویان را در ایالت بلوچستان مورد تهاجم قرار داده اند

تا حال هیچ فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

ایالت بلوچستان پاکستان از دیر مدت زمان به این سو شاهد حملات تندروان و شورشیان جدایی طلب قرار داشته است، شورشیان بلوچی خواهان سهم

 بیشتر منابع طبیعی به شمول گاز استند.

گروه طالبان، تندروان سنی مذهب، گروه های وابسته به شبکۀ القاعده و سایر گروه های تندرو اسلام گرا نیز در این ایالت فعالیت داشته اند.


آريانا افغانستان آنلاین
تماس با ما برای ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com  و یا spineghar@gmail.com 

Besucherzaehler