Zum Hauptinhalt wechseln

آریانا افغانستان آنلاین

مقالات
اخبار روز
فهرست مندرجات
لغت نامه
گنجینۀ شعر و ادب
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
Suche starten
ولی احمد نوری : چهل و یک سال از مرگ نابهنگام احمد ظاهر میگذرد   میرعبدالرحیم عزیز: علل برگشت طالبان (2)   محمد داود مومند : داکتر صمد حامد د ملی تفکر خاوند او په ملی پرنسیپ، ولاړ شخصیت   سلطان جان کلیوال: وطن لکه اولاد   محمد اکبر یوسفی: اختصار روشنگری در اروپا!   احسان الله مایار : در قبال زندگیِ کریم مارگیر   فریده نوری کمال: به هر رنگی که خواهی جامه میپوش   خلیل الله معروفی: داستانهائی از "منطق الطیر"(قسمت هشتم)   زمان ستانیزی: شنکی آسمان نیلګون کمان    اخبار امروز (پښتو l دریاخبار روز های گذشته

 
  
گروه داعش یک تهدید در‌ حال افزایش در افغانستان یا گروه سرکوب‌شده؟
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/7/2020        

آرشیف

هرچند حکومت افغانستان بارها از سرکوب، ضعیف شدن و ازبین رفتن گروه داعش در افغانستان سخن گفته است، اما این گروه در یک ماه اخیر کم‌ازکم مسئولیت "سه حمله قابل توجه" را در کابل و ننگرهار بر عهده گرفته است.
یک منبع آگاه امنیتی که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامی ازش گرفته شود، به رادیو آزادی تایید کرد که این گروه در یک ماه گذشته حمله‌ها بر یک مراسم جنازه در ننگرهار، شفاخانه صد بستر ملی و مسجد وزیرمحمد اکبرخان را انجام داده اند.
مسئولیت این حمله‌ها را نیز داعش پذیرفته است.
این منبع می‌گوید حمله‌ای که برشفاخانه صد بسترملی در‌ منطقه دشت برچی کابل انجام شد و در آن زنان و کودکان قربانی شدند، تنها کار گروه دولت اسلامی یا داعش نبود بلکه گروه‌هایی مانند شبکه حقانی، لشکرطیبه و دیگر گروه‌ها نیز در آن دخیل بودند که به‌گفته وی درمورد بررسی‌ها جریان دارند، حمله اخیر این گروه روز سه شنبه هفته گذشته بر مسجد جامع وزیرمحمد اکبرخان انجام شد که در نتیجه آن محمد ایاز نیازی خطیب این مسجد کشته شد.

مولوی ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر محمد اکبر خان کشته شد
وزارت داخله افغانستان می‌گوید، هرچند دراین اواخر اقدامات را به‌هدف سرکوب این گروه انجام شده است اما تاکید می‌کند که دراین قسمت باید اجماع جهانی به‌میان آید.
طارق آرین سخنگوی این وزارت روز شنبه دراین مورد به رادیوآزادی گفت: "هرچند ما تلاش می‌کنیم که این گروه را بیشتر سرکوب کنیم و افراد شان را به سطح رهبری بازداشت کنیم؛ اما مهم این‌ است که برای سرکوب این گروه باید یک اجماع بین‌المللی به‌میان آید به‌خاطری‌که این گروه نه‌تنها برای افغانستان، بلکه برای کشورهای منطقه و جهان یک تهدید بزرگ است."

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله
طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله

‎آقای آرین می‌گوید گروه دولت اسلامی یا داعش به‌همکاری دیگر گروه‌های تروریستی در ولایات مختلف کشور فعالیت می‌کند.
‎این درحالی‌ست که سازمان ملل‌متحد نیز در آخرین گزارش خود از همکاری شبکه حقانی با گروه داعش خبرداده بود و افزوده بود که شبکه حقانی برای انجام حملات برای گروه داعش د رکابل زمینه‌سازی کرده است.
برخی از کارشناسان به این باورند که این گروه جانشین طالبان خواهد شد.
یاسراحمدزی رئیس انستیتوت صلح افغانستان در واشنگتن که در مورد این گروه تحقیق می‌کند می‌گوید که احتمال دارد در آینده بسیاری از طالبان با این گروه یک‌جا شوند.
آقای احمدزی افزود: "اگر طالبان به‌شکل سیاسی می‌آیند و با حکومت افغانستان یکجا می‌شوند گمان می‌شود که گروهی که بنام حزب ولایت یاد می‌شود و برخلاف توافق‌نامه میان آنها و طالبان است با گروه داعش یک‌جا شود. از سوی دیگر استخبارات منطقه به‌گونه خاص استخبارات پاکستان با توافق طالبان با امریکا آن‌ها را از‌ دست داد حالا می‌خواهد یک حلقه قوی دیگررا مانند داعش برای تامین منافع خود در افغانستان و دیگر کشورها ایجاد کند."
آقای احمدزی می‌گوید که گروه داعش یک گروه تهدید‌کننده برای افغانستان است و سرکوب آن کارآسان نیست.
به گفته وی، این گروه روزبه‌روز تقویت شده و جنگجویان را در شهرها جلب‌وجذب می‌کند.
انستیتوت صلح امریکا در اول جون، در یک گزارش خود گفته بود که گروه داعش در کابل به شدت سربازگیری می‌کنند، و به یک خطر بزرگ مبدل شدنی است.
اما پیش از این ۳۰ عضو این گروه در ولایت ننگرهار با خانواده هایشان به حکومت افغانستان تسلیم شده اند، که هنوز هم سرنوشت شان معلوم نیست.
به‌همین گونه به‌شمول کابل و کنر و شماری از ولایات دیگر اعضای مهم این گروه از سوی نیروهای امنیتی کشته و یا بازداشت شده اند، که از این جمله یکی هم اسلم فاروقی رئیس بخش خراسان این گروه است که در حال حاضر در بند حکومت افغانستان قرار دارد.


  
جو بایدن ‌از سوی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/7/2020        

جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.
جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.
 جو بایدن در انتخابات درون‌حزبی حزب دموکرات امریکا برنده شده و اکنون کاندید این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا است.

جو بایدن در حالی که امریکا با بحران وبای کورونا، مشکل اقتصادی و ناآرامی اجتماعی روبه‌روست در ماه نومبر با رئیس جمهور برحال از حزب جمهوری‌خواه دونالد ترمپ مقابل خواهد شد.

جو بایدن روز گذشته در یک اعلامیه گفت برای وی جای افتخار است که از سوی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری کاندید می‌شود.

او تاکید نمود که حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری به حیث یک حزب متحد اشتراک خواهد کرد.


  
وزارت دولت در امور صلح: امریکا نقش تأثیر گذار در پیشرفت روند صلح دارد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/7/2020        

آرشیف، مذاکرات هیئت امریکایی با نماینده های گروه طالبان مسلح در دوحه پایتخت قطر.

آرشیف، مذاکرات هیئت امریکایی با نماینده های گروه طالبان مسلح در دوحه پایتخت قطر.
وزارت خارجه امریکا می‌گوید که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای زمینه‌سازی آغاز گفت‌وگوهای صلح میان افغان‌ها دور تازه سفرش را به قطر، افغانستان و پاکستان آغاز کرده است.

وزارت خارجه امریکا دیشب با پخش اعلامیه‌ای گفت که آقای خلیل‌زاد دیدگاهش را در مورد رهایی زندانیان، اجرای کامل توافق‌نامه صلح و کاهش خشونت‌ها با تمام طرف‌ها در میان خواهد گذاشت.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان در مورد این سفر آقای خلیل‌زاد گفت که امریکا در روند صلح این کشور نقش بسیار مهم دارد: "رهبری و مالکیت روند صلح افغانستان به دست حکومت و مردم این کشور است. ایفای نقش صادقانه کشورهای جهان و منطقه در این بخش مهم است. ایالات متحده امریکا یکی از همکاران عمده این پروسه است و می‌تواند بر چگونگی و پیشرفت این روند تاثیرگذار باشد."

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان
ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان

به گفته خانم انوری، علاوه بر امریکا، کشورهای دیگر جهان و منطقه می‌توانند روند صلح افغانستان را به موفقیت برسانند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا در مورد سفر زلمی خلیل‌زاد نوشته شده که او اعلامیه مشترک ایالات متحده و افغانستان را نیز با مقام‌های افغان ارزیابی خواهد کرد.

تا حالا تاریخ آغاز گفت‌وگوهای میان افغان‌ها مشخص نشده، اما حکومت افغانستان و گروه طالبان گفته‌اند که به روند رهایی زندانیان که پیش‌شرط در این زمینه شمرده می‌شود، ادامه می‌دهند.

آقای خلیل‌زاد نیز پیش از این در سفرش به افغانستان و منطقه بر کاهش خشونت‌ها و آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای میان افغان‌ها تأکید کرده بود.

در همین حال اسحاق گیلانی، فعال سیاسی به این باور است که ممکن است آقای خلیل‌زاد بتواند راه ناهموار برای آغاز مذاکرات میان افغان‌ها را هموار کند: "توافق‌نامه تا حالا میان داکتر غنی و داکتر عبدالله به گونه کامل تطبیق نشده. کابینه تکمیل نیست. روند صلح بی‌سرنوشت است. هیئت گفت‌وگو کننده با طالبان نیز تا حالا طوری که لازم است، ایجاد نشده. من امیدوار هستم که آقای خلیل‌زاد این روند را سرعت بخشد."

زلمی خلیل‌زاد در حالی دور تازه سفرش به دوحه، کابل و اسلام‌آباد را آغاز می‌کند که امیدواری‌ها برای آغاز مذاکرات میان حکومت و طالبان افزایش یافته است.

طالبان در سه روز عید سعید فطر اعلام آتش‌بس کردند و محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز دستور داد که دو هزار زندانی طالبان آزاد شوند.

تا حالا حکومت هزاران زندانی طالبان را آزاد کرده و این گروه نیز صدها زندانی حکومتی را از بند آزاد کرده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفته که به تازگی در ولایت‌های فراه و نیمروز ۳۸ زندانی حکومتی رها شده‌اند.


  
د ماسک تړلو په اړه د روغتیا سازمان نوې تګلاره
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/7/2020        

تر دې دمه په نړۍ کې څه باندې ۶.۷ میلیون خلک په کرونا اخته شوي دي

تر دې دمه په نړۍ کې څه باندې ۶.۷ میلیون خلک په کرونا اخته شوي دي
د روغتیا نړیوال سازمان (WHO) د کروناویروس د خپرېدو د مخنیوي لپاره د ماسک تړلو او د یو بل ترمنځ د فاصلې ساتلو په اړه نوې سپارښتنې او لارښوونې کړي دي.

د دغه سازمان مشر تیدروس ادهانوم غیبریسوس وویل: "نویو شواهدو ته په کتو، د روغتیا نړیوال سازمان حکومتونو ته سپارښتنه کوي چې باید خپل وګړي هغو عامه ځایونو کې د ماسکونو تړلو ته وهڅوي چې پکې د یو بل ترمنځ‌ فاصله ساتل ستونزمن او د کرونا ویروس د خپرېدو کچه لوړه وي."

دا په داسې حال کې ده چې د روغتیا نړیوال سازمان تر دې مخکې سپارښتنه کړې وه چې یوازې ناروغان او د ناروغانو پالونکي دې ماسکونه وتړي.

ښاغلي غیبریسوس تېره ورځ د جون څلورمه (غبرګولي۱۵) خبریالانو ته دا څرګندونې کړي دي.

دا مهال د نړۍ په تقریبآ ټولو کروناځپلیو هېوادونو کې خلک ماسکونه تړي‌ او د یو بل څخه د فاصلې په ساتلو مجور کړل شوي ‌دي.

په همدې حال کې امریکا په ګډون په یو شمېر هېوادونو کې کاروبارونه بېرته پرانیستل شوي او د قرنطین شرایط هم اسان شوي‌ او مخ په کمېدو دي.

خو په افغانستان کې د کابینې د نوې طرحې له مخې تر دریو نورو میاشتو پورې ښوونځي، پوهنځي، دولتي‌ او خصوصي ادارې او نورې لویې غونډې ځنډول شوي دي.

اخوا نن د نړۍ ۲۰ لویواقتصادونو هیوادونو (G20)د کروناسره د مبارزې لپاره د ۲۱ میلیارد ډالرو د مرستو ژمنه کړې ده.

دغې ډلې د شنبې په ورځ په یوې اعلامیه کې ویلي دي چې دا مرستې به د کروناویروس د تشخیص، واکسین جوړولو، د ناروغانو په درملنې، تحقیق او څېړنې کې لګول کیږي.

د ولسمشر ټرمپ‌ ادارې پنځه شرکتونه مشخص کړي چې ښايي تر نورو ژر د کروناویروس ضد واکسین ترلاسه کړي. دا شرکتونه مدیرنا، استرازینتیکا، جانسن ایند جانسن، میرک او پی فیزرنومیږي.

د جانز هاپکینز پوهنتون د معلوماتو په اساس د کرونا له کبله تر دې د نړۍ په ۱۸۸ هېوادونو کې څه باندې ۳۹۴زره کسان مړه کړي او شاوخوا ۶.۷ میلیون نور انسانان پرې اخته دي.

دا ویروس په لومړي ځل د چین د ووهان په ښار کې خپور. د تلفاتو له پلوه د امریکا متحده ایالتونه اول، برتانیا دویم، برازیل او ایټالیا درېم او څلورم هېوادونه دي.


  
د کرونا تازه پېښې او د قرنطین غځولو په اړه د افغان کابینې نوې طرحه
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/7/2020        

تصویر: ارشیف

تصویر: ارشیف
له کرونا ویروس څخه د خوندیتوب په هدف د افغانستان کابینې د ټولو دینې مدرسو، ښوونځیو او نورو دولتي او خصوصي تعلیمي مرکزونو رخصتي تر راتلونکو دریو نورو میاشتو پورې هم وغځوله.

د کابینې د طرحې په اساس یاد مرکزونه یوازي کولای شي خپل فعالیتونو ته په انلاین او غیر حضوري توګه دوام ورکړي.

افغان حکومت نن شنبه (غبرګولې ۱۷) په یوې اعلامیې کې ویلي که تر درې میاشتې وروسته وضعیت سم شو، کابینه به د تعلیمي مرکزونو د بیرته خلاصولو په اړه پرېکړه وکړي.

د افغان حکومت د نوي طرحې په اساس سر له سبا په ټولو عامه ځایونو کې د ماسک اغوستل هم اجباري کیږي.

همدغه راز د کرونا ویروس مخنیوي لپاره باید دوه متره فاصله مراعت شي، له لسو څخه زیات کسان یو ځای راټول نشي، د زاړه عمر کسان باید کورنو څخه ونه وځي او کاري ځایونو کې باید کرونا ضد مواد وپاشل شي.

د دغه طرحې په اساس د ودونو صالونونه، ورزشي صالونونه، تفریحي پارکونه هم تر دریو میاشتو پورې بند دي او د فاتحو مراسمو په ګډون د فرهنګي مراسمو په مناسبت ناستې هم بندې دي.

په دغه طرحه کې ویل شوي چې رستورانتونه او نور اړوند خوړنځایونه یوازې خپلو مشتریانو ته د غذا انتقالولو په اساس فعالیت کولای شي.

همدارنګه د نوې طرحې په اساس د ښاري بسونو په ګډون د ټولو هغو وسایطو پر فعالیت بندیز لګول شوی چې له څلورو تنو څخه زیات کسان پکې انتقالیږي.

د کرونا نوې پېښې

د افغانستان د عامې روغتیا وزارت وايي په تیرو ۲۴ ساعتونو کې په هیواد کې ۵۸۲ تنه په کرونا ویروس اخته شوي دي.

د روغتیا وزارت د معلوماتو په اساس په تیره یوه شپه او ورځ کې د کروناویروس د ۷۵۱ مشکوکو سملونو معاینات شوي چې ۵۸۲ یې مثبت او پاتې منفي ثابت شوي دي.

روغتیا وزارت نن شنبه جون شپږمه (غبرګولې۱۷) ویلي چې په دې نویو پېښو سره په افغانستان کې په کرونا ویروس د اخته کسانو شمېر ۱۹۵۵۱تنو ته لوړ شو.

له یادو پېښو څخه ۱۶۱ کابل،۱۹۳ هرات،۷ کندهار،۴۶ بلخ،۱ پکتیا،۲۳ ننګرهار،۱۱۷ نیمروز،۱۵لغمان،۱۴ غور،۵ کونړ، ۲ هلمند، ۲ نورستان او شپږ هم په ارزګان ولایت کې ثبت شوي دي.

په تیره یوه شپه او ورځ کې په پنځو ولایتونو کابل، هرات، نیمروز، کونړ او هلمند کې د کرونا ویروس له امله ۱۸ تنه مړه شوي چې د روغتیا وزارت د معلوماتو په اساس په دې سره د ټولو مړو شوو کسانو شمېر ۳۲۷ تنو ته لوړ شو.

د کرونا ویروس په لومړي ځل د ۲۰۱۹ د ډسمبر په میاشت کې د چین د هوبي‌ ایالت د ووهان په ښار کې خپور شو.

په امریکا کې د جانس هاپکینز د پوهنتون د معلوماتو په اساس د کرونا ویروس د نن شنبې تر غرمې جون شپږمه (غبرګولې۱۷) پورې ۳۹۴۷۸۶ کسان مړه کړي او څه باندې شپږ میلیونه نور پرې اخته شوي دي.


  
کشمېر کې په ماشومانو جنسي تېري کوونکي خصي کیږي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/7/2020        

د پاکستان تر واک لاندې کشمیر کې یو ماشوم د کشمیر او پاکستان او بیرغونه په لاسونو کې نیولي دي
د پاکستان تر واک لاندې کشمیر کې یو ماشوم د کشمیر او پاکستان او بیرغونه په لاسونو کې نیولي دي
د پاکستان تر واک لاندې کشمیر کې په ماشومانو جنسي تېري کوونکو ته نوې او سختې سزاګانې ټاکل شوي دي.

له هغه وروسته چې د پاکستان تر واک لاندې کشمیر کې په ماشومانو د جنسي تیریو پېښې زیاتې شوې، د تېري کوونکو لپاره په قانون کې نوې سزاګانې وټاکل شوې.

په نویو سزاګانو کې د تېري کوونکو "خصي کول، اعدامول، د عمر بند سزا" او ځینې نورې سختې سزاګانې ټاکل شوي‌ دي.

په قانون کې دا تعدیلات د سیمې د حکومت کابینې تائید کړي‌ دي ‌او تمه کیږي چې راروانه اونۍ به د اسمبلۍ په غونډه کې په لوی اکثریت ومنل شي.

د ماشومانو د خوندیتوب په دغه قانون کې تر ۱۶ کلنو کم عمره انسانان ماشومان تعریف شوي دي. قانون وړاندیز کوي چې په ماشومانو باندې جسني تېري کوونکي به"... د یو مجوز جراح له لوري خصي کیږي..."

نوی قانون وايي چې په ماشوم باندې د جسني تیري د ادعا قضیه به یو لوړ پوړی پولیس چارواکی څېړي او محکمه یې باید په دوو میاشتو کې ختمه شي.

د پاکستان تر ولاک لاندې کشمیر کې د کړکیچ د مخنیوي د چارو وزیر احمد رضا قادري، چې په قانون کې یې نوي تعدیلات وړاندیز کړي، امریکا غږ ته وویل چې د ضرورت په اساس نوې او سختې سزاګانې ټاکل شوي دي.

هغه ویل: "ما تېره ورځ په فیسبوک کې ولیدل چې یو چا د هغو لسګونو ماشومانو لست خپور کړی و چې پرې جنسي تېري شوي. دا پېښې هر چېرته کیږي."

په همدې حال کې د پاکستان تر واک لاندې کشمیر کې د ټولنیزو چارو اداره هیله لري چې نوې سزاګانې به په ماشومانو د جنسي تېري پېښې کمې کړي.

د دغې ادارې مرستیال اسرار احمد وایي چې ډېر کله د ټولنې د شرم او عار له کبله کورنۍ په خپلو ماشومانو باندې د جنسي تېري پېښې نه رسمي کوي.

داسې کوم ارقام نشته چې وښيي په تېر یوه کال د پاکستان تر واک لاندې کشمیر کې په څومره ماشومانو جنسي تېري شوي‌ دي،‌ خو ویل کیږي چې دا پېښې هلته خورا زیاتې دي.

څو ورځې مخکې سلګونو کسانو مظاهره وکړه او د هغه ښوونکي د نیولو او محاکمې غوښتنه یې کوله چې پر یو ماشوم باندې په جنسي تېري تورن دی


  
په واشنګټن ډي سي کې ستره مظاهره
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/7/2020        

په امریکا کې له څو ورځو راهېسې د نژادي تبعیض ضد مظاهرې روانې دي

په امریکا کې له څو ورځو راهېسې د نژادي تبعیض ضد مظاهرې روانې دي
ټاکل شوې چې نن شبنه د جون شپږمه (غبرګولي ۱۷)د امریکا د متحده ایالتونو په پلازمینه، واشنګټن ډي سي ښار کې د تور پوستي‌ امریکايي جورج فلویډ د وژل کیدو په ضد ستره مظاهره وشي.

د واشنګټن ډي سي پولیس وایي ښايي په مظاهره کې زرګونه کسان برخه واخلي او اټکل کیږي چې دا به د جورج فلویډ د مړینې غندلو په ضد د پیل شویو مظاهرو څخه تر ټولو لویه مظاهره وي.

جورج فلویډ څو ورځې مخکې د پولیسو په توقیف کې مړ شو، یو پولیس د هغه پر ستوني پښه اېښې وه او وروسته ډاکټرانو په روغتون کې د هغه د مړینې خبر خپور کړ.

دغې پېښې د امریکا په ډېرو ښارونو کې د نژادي تبعیض په ضد مظاهرې پارولي دي.

په همدې حال کې د واشنګټن ډي سي د ښاروال موریل باوزر د لارښوونې په اساس د ښار په یو لوی سړک کې لیکل شوي: "د تورپوستو ژوند ارزښت لري".

نوموړي‌ همدغه راز له ولسمشر ټرمپ څخه غوښتي‌ چې له خپل هغه دریځ څخه تېر شي چې غواړي د مظاهرو په کنترولولو کې له امنیتي ځواکونو څخه واخیستل شي.

په همدې حال کې د امریکا د دفاع وزارت وايي‌ هغو سرتېرو ته، چې واشنګټن ته استول شوي وو، سپارښتنه شوې ده چې بېرته خپلو مرکزونو ته ور وګرځي.

د شنبې د ورځې مظاهره داسې مهال کیږي چې په واشنګټن ډي سي او د امریکا په یو شمېر نورو ښارونو کې د شپې لخوا په ګرځېدو بندیز لګول شوی دی.

د جورج فلوېډ وژل کیدو په ضد د امریکا اکثریت ښارونو کې مظاهرې روانې دي او ځینې مظاهرو کې تاوتریخوالی هم شوی دی.

په ځینو ښارونو کې مظاهره کوونکو د پولیسو یو شمېر مرکزونه هم سوځولي‌ او هټۍ یې لوټ کړي دي.

جورج فلوېډ د مۍ په ۲۵ د امریکا د مینيسوټا ایالت په مینیاپولس ښار کې د پولیسو په توقیف کې مړ شو، د هغه د مرګ د غندلو لپاره د نړۍ په یو شمېر هېوادونو کې هم زرګونوکسانو مظاهرې کړي دي.


  
انفجار ماین در بدخشان جان ۱۱ پولیس محلی را گرفت
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/7/2020        

عکس: آرشیف

عکس: آرشیف
مقام‌های امنیتی ولایت بدخشان تایید کرده اند که یک قوماندان نیروهای پولیس ‌محلی با ۱۰ تن از افرادش در نتیجۀ انفجار ماین کشته شده اند.

ثنا الله روحانی، سخنگوی پولیس بدخشان روز شنبه ششم جون (۱۷ جوزا) به صدای امریکا گفت که این نیروهای زمانی هدف ماین کنار جاده قرار گرفتند که به کمک نظامیان افغان به روستای "درخان" ولسوالی خاش این ولایت در حرکت بودند.

آقای روحانی افزود: "متاسفانه موتر قوماندان مزاری از فرماندهان پولیس محلی با ماین کنار جاده برخورد می‌کند و با جمع پرسونل شان ۱۱ تن کشته شده اند."

سخنگوی پولیس بدخشان همچنان گفت که در اثر حمله گروهی طالبان بر ولسوالی خاش این ولایت، حمیدالله، ولسوال طالبان برای ولسوالی خاش همراه با دو تن از جنگجویانش کشته شده است.

به گفته آقای روحانی این حملۀ طالبان نیمه‌های شب گذشته بر این ولسوالی آغاز شده و برای چندین ساعت ادامه داشت.


    
  دور تازۀ سفرهای خلیلزاد در رابطه به صلح افغانستان
  منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/7/2020        

  وزارت خارجۀ امریکا از آغاز دور تازۀ سفرهای زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان به قطر، پاکستان و افغانستان خبر داد.

  هدف از این سفرهای آقای خلیلزاد رایزنی در پیوند به صلح و تلاش‌ برای دست‌یابی به توافق میان طرف‌های دخیل در افغانستان پیرامون اقدامات عملی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عنوان شده است.

  وزارت خارجۀ امریکا ناوقت جمعه پنجم جون (۱۶ جوزا) در اعلامیه‌ای گفت که قرار است آقای خلیلزاد عملکرد طرف‌ها در پیوند به تعهداتی را که در توافقنامه دوحه و اعلامیۀ مشترک امریکا-افغانستان انجام شده است را نیز بررسی کند.

  وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ همچنان از "کاهش خشونت و مبادلۀ زندانیان دو طرف" به عنوان بخشی از تعهدات در توافقنامه امریکا با طالبان یادآوری کرده است.

  کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی آن گروه از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، از نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان دو طرف در قطر امضا شد.

  بر اساس گزارش‌ها قرار است آقای خلیلزاد در سفرش به کابل با مقامات ارشد حکومت افغانستان، چهره‌های سیاسی و فعالان جامعه مدنی به ویژه نمایندگان زنان و جوانان در پیوند به صلح دیدار و گفتگو کند.

  این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به تاریخ ۳۰ می (۱۰ جوزا) به خبرنگاران گفت که تمامی آمادگی‌ها از سوی هیات مذاکره‌کننده حکومت گرفته شده و این هیات "هر لحظه آمادۀ آغاز مذاکرات با طالبان است."

  او اطمینان که به زودی مذاکرات میان نمایندگان حکومت و طالبان آغاز خواهد شد.


    
  کمک با مسلمانان؛ عدم اعتنا میانمار به حکم محکمه بین المللی
  منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/7/2020        

  کمپ مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار

  کمپ مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار
  ناظرین بین المللی می‌گویند که باوجود هراس از نسل کشی، میانمار حکم محکمهٔ بین المللی در مورد بهبودی وضعیت زندگی مسلمانان روهینگیا در این کشور را نادیده گرفته است.

  محکمهٔ بین المللی عدالت ملل متحد در ماه جنوری به میانمار حکم کرد تا با اتخاذ تدابیر لازم از هر گونه اقدام برای نسل کشی مسلمانان روهینگیا در این کشور جلوگیری کند و چهار ماه بعد در این مورد گزارش دهد.

  محکمه به میانمار دستور داده است تا سپس هر شش ماه بعد از اقدامات‌اش در این خصوص گزارش ارایه کند.

  میانمار ماه گذشته نخستین گزارش‌اش را تسلیم کرد‌، اما ناظرین می‌گویند که تغییراتی اندکی در زندگی مسلمانان روهینگیا وارد شده است.

  با وجود آنکه جزییات این گزارش تا حال نشر نشده است، ناظرین می‌گویند که حکومت این کشور با استفاده از همه‌گیری کروناویروس، تردد مردم در ایالت راخین را محدودتر کرده است؛ جاییکه در حدود ۴۰۰ هزار مسلمان روهینگیا زیست دارند.

  محکمهٔ عدالت گفته است که میانمار به گونه سیستماتیک روهینگیا را هدف قرار داده و به هدف محو این اقلیت مسلمان از اقدامات مانند نسل کشی، کشتار عام، تجاوز جنسی و آتش زدن منازل کار گرفته است؛ اقداماتی که در ماه اگست ۲۰۱۷ افزایش یافت و باعث فرار حدود یک میلیون این اقلیت به بنگله‌دیش شد.

  این اقلیت مسلمان در بنگله‌دیش نیز با خشونت‌ بیشتر و قاچاق انسانی مواجه شده است.

  ناظرین می‌گویندکه مسلمانان روهینگیا در میانمار خواهان تردد آزاد، دسترسی به شفاخانه‌ها و مکاتب استند؛ تقاضاهای که حکومت میانمار در مدت چهار ماه گذشته در این خصوص هیچ کاری را انجام نداده است.

  آن سان سوچی، رهبر میانمار در ماه دسمبر به محمکه گفت که هیچ عملی نسل کشی در کشوراش صورت نگرفته است.

  میانمار،‌ اقلیت روهینگیا را مهاجرین بنگالی می‌پندارد که در جریان جنگ‌های استعماری به میانمار فراری شده بودند و از دادن حق شهروندی به آنان انکار می‌کند.


    
  سناتور امریکایی خواستار تحریم‌های بیشتر بر پایپ‌لاین 'نورد استریم ۲' شدند
  منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/6/2020        

  جریان کار پایپ‌لاین "نورد استریم ۲"
  جریان کار پایپ‌لاین "نورد استریم ۲"

  تد کروز سناتور حزب جمهوریخواه از تگزاس و جین شاهین سناتور دموکرات از نیوهمشیر که رهبری این گروهی از سناتوران را به عهده دارند خواستار جلوگیری از تکمیل شدن پایپ‌لاین که قرار است گاز روسیه را به جرمنی انتقال دهد، شده‌‍‌اند.

  در صورت تکمیل این پروژه، صادرات گاز طبیعی روسیه به جرمنی دو برابر خواهد شد.

  پیش از این، کانگرس ایالات متحده امریکا در ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی توافق کرد که لایحه تحریم‌هایی که ممکن از انجام پایپ‌لاین "نورد استریم ۲" جلوگیری کند، در قانون مجوز دفاع ملی درج شود.

  دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا
  دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

  دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا در ۲۰ دسمبر این لایحه را تصویب کرد و تحریم‌ها را به اجراء گذاشت.

  این تحریم‌ها بالای شرکت‌های اروپایی وضع شد که در ساختن پایپ لاین "نورد استریم ۲" سهم داشتند.

  این اقدام امریکا در آنزمان مورد انتقاد اتحادیۀ اروپا قرار گرفت.

  تحریم‌های امریکا اندکی پیش از تکمیل شدن پایپ لاین "نورد استریم ۲"، باعث توقف این پروژه ۱۱ میلیارد دالری شد.

  برای دریافت تاثیرات این لایحه از سوی سناتوران امریکایی، روسیه در حال حاضر کشتی خود را به بحیرۀ بالتیک فرستاده تا ۱۶۰ کیلومتر دیگر این پایپ‌لاین را جابجا کند.

  پایپ‌لاین "نورد استریم ۲" دو لولۀ موازی انتقال گاز طبیعی است.

  این پایپ‌لاین به طول ۱،۲۳۰ کیلومتر بین روسیه و جرمنی از طریق بحیره بالتیک در حال تکمیل شدن است.

  گفته می‌شود از این طریق مسکو سعی دارد تا صادرات گاز روسیه از طریق اوکراین را کاهش دهد.

  لایحه جدید که از سوی پنج سناتور امریکایی پشنهاد شده تحریم‌ها علیه پروژه "نورد استریم ۲" را افزایش می‌دهد. بر اساس آن هر شرکت که بیمه، تسهیلات بندری یا خدمات حق بیمه را برای این پروژه فراهم کند و یا در ساختن این پروژه سهم بگیرد با تحریم‌ها روبه‌رو خواهد شد.

  تد کروز سناتور جمهوریخواه امریکا
  تد کروز سناتور جمهوریخواه امریکا

  تد کروز سناتور جمهوریخواه با نشر اعلامیۀ گفته که لوله انتقال گاز طبیعی روسیه به جرمنی تهدیدی جدی برای امنیت ملی امریکا است و به گفته او، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تلاش دارد که تحریم‌های وضع شده بر این پروژه‌ها را رفع کند.

  ایالات متحده با ابراز مخالفت با پروژه "نورد استریم ۲" گفته که این پروژه باعث تضعیف اوکراین می‌شود و قدرت روسیه را در صنعت انرژی اروپا تقویت می‌بخشد.

  به گفته واشنگتن، پایپ لاین انتقال گاز طبیعی روسیه به جرمنی می‌تواند اوکراین را از میلیاردها دالر درآمد ترانزیت محروم کند.

  اما مسکو می‌گوید، واشنگتن با استفاده از تحریم‌ها خواستار افزایش صادرات گاز مایع طبیعی امریکا به اروپا است.

  نیاز است که لایحه پیشنهادی جدید از سوی پنج سناتور، از سوی کانگرس تصویب شده و سپس برای اجرایی شدن از سوی رئیس جمهور ترمپ توشیح شود.


    
  میچ مکانل: در خروج عساکر از افغانستان اشتباه‌ اداره گذشته نباید تکرار شود
  منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/6/2020        

  آرشیف، موتر زرهی نیروهای امریکایی

  آرشیف، موتر زرهی نیروهای امریکایی

  مکانل روز پنج‌شنبه (۴ جون) در سخنرانی‌اش در سنای امریکا گفت که خروج نیرو‌ها از افغانستان یک گزینه است اما ایالات متحده باید نقش مؤثرش را برای مبارزه با تروریزم در نظر داشته باشد.

  این سناتور همچنان از طالبان انتقاد تند کرد: "در افغانستان با وجود توافقی که چند ماه پیش به منظور گفت‌وگو‌های صلح با حکومت افغانستان و قطع روابط با شبکۀ القاعده امضا شد، طالبان به خشونت در برابر مردم ادامه داده اند. رئیس جمهور

   ترمپ از ناکامی طالبان، ناامیدی اش را ابراز کرده و در عین حال به خروج نیرو‌ها از افغانستان به صورت نسبتاً سریع‌تر اقدام کرده است. باید بخاطر داشت که اشتباه‌های اداره گذشته تکرار نشود."

  شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارش تازۀ که جمعۀ گذشته نشر شد، از ارتباط و تماس گروه طالبان با شبکۀ القاعده خبر داده بود. اما دفتر سیاسی طالبان در قطر، این گزارش را بی‌اساس دانسته است.

  با تاکید روی خروج محتاطانه از افغانستان، سناتور امریکایی میچ مکانل می‌گوید که یگانه گزینه برای حل بحران این‌کشور، مذاکره میان افغان‌ها است.

  میچ مکانل سناتور امریکایی
  میچ مکانل سناتور امریکایی

  او افزود: "استراتژی و دپلوماسی رئیس جمهور ترمپ، راهی را برای گفت‌وگو میان افغان‌ها هموار ساخت، یگانه راهی که آن‌ها می‌توانند آیندۀ کشور شانرا مصون سازند."

  بر اساس توافق ۲۹ فبروری که میان امریکا و طالبان امضا شد، ایالات متحده تعهد کرد تا شمار نیرو‌هایش را تا ماه جولای امسال در افغانستان به ۸،۶۰۰ تن کاهش دهد و تا ماه می سال آینده، تمامی نظامیانش را از این کشور بیرون کند.

  بر اساس گزارش‌ها، ایالات متحده پیشاپیش شمار نیرو‌هایش را در افغانستان به ۸،۶۰۰ تن کاهش داده است. مقام‌های امریکایی و ناتو از این کاهش هفتۀ گذشته خبر دادند.

  طالبان در پایان گفت‌وگو‌های ۱۶ ماهه با امریکا، وعدۀ دیگری هم دادند، آغاز مذاکرات بین افغان‌ها در دهم ماه مارچ.

  اما حالا که نزدیک سه ماه از آن زمان گذشته، خبری از این مذاکرات نیست.

  زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت افغانستان رها شده اند. 26 May 2020
  زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت افغانستان رها شده اند. 26 May 2020

  طالبان رهایی پنج هزار زندانی‌شان را شرط گذاشته اند و تا حدود نیمی از این زندانیان از بند حکومت افغانستان آزاد شده اند. آنسو حکومت هم به رهایی یک هزار نیروی امنیتی که در بند طالبان قرار دارند، تاکید کرده است.

  روند رهایی زندانیان در حال حاضر ادامه دارد. زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان، دوشنبه همین هفته (اول جون) گفت که ایالات متحده در این روند هر گونه همکاری می‌کند.

  خلیل‌زاد ابراز امیدواری کرده که میزان خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد و با تکمیل شدن روند مبادلۀ زندانیان، مذاکرات بین افغان‌ها آغاز شود.

  با وصف این تلاش‌ها، جنگ میان نیروهای افغان و طالبان همچنان ادامه دارد که بار اصلی آن را مردم عادی به دوش می‌کشند.


    
  صدها تن در آسترالیا علیه نژاد پرستی دست به اعتراض زدند
  منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/6/2020        

  آرشیف، اعتراض در آسترالیا، عکس جنبه تزئینی دارد.
  آرشیف، اعتراض در آسترالیا، عکس جنبه تزئینی دارد.
   صدها تن امروز جمعه در کانبرا، پایتخت آسترالیا گردهم آمدند تا علیه نژاد پرستی اعتراض کنند. این اعتراض‌ها به دنبال مرگ جورج فلوید، امریکایی افریقایی تبار صورت می‌گیرد.

  جان دادن فلویدِ ۴۶ ساله در بازداشت پولیس در بیست و پنجم ماه می، با موجی از اعتراض‌ها علیه آنچه "نژاد پرستی و قساوت پولیس" خوانده شده، در سرتاسر ایالات متحده و بیرون از این کشور به همراه شده است.

  در اعتراض‌های امروز در کانبرا حدود ۲ هزار تن اشتراک کردند.راهپیمایی‌های بزرگ تر هم در شهر‌های پرجمعیت آسترالیا به روز شنبه برنامه ریزی شده.

  اسکات موریسن، صدراعظم آسترالیا امروز در یک نشست خبری در مورد خطر‌های صحی احتمالی این راهپیمایی‌ها گفت: "پیام ما بسیار روشن است و این که خطر‌های صحی گردهمایی با شمار بزرگ اشتراک کننده‌ها و خطر‌های ناشی از نزدیک شدن مردم به یکدیگر واقعی است و آسترالیایی‌ها در ماه‌های اخیر به

   گونۀ فوق العاده کار کرده اند و قربانی‌های بزرگ را متحمل شده اند تا از صحت آسیب پذیر‌ترین افراد حفاظت شود."قرار است راهپیمایی‌ها در دیگر کشور‌های اروپایی نیز برگزار شود.

  پیش از این فعالان حقوق مدنی، سیاستمداران و چهره‌های سرشناس در نخستین مراسم یادبود از جورج فلوید دیروز در شهر مینیاپولیس گردهم آمدند. اشتراک کننده‌های این مراسم برای ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه ایستادند و سکوت اختیار کردند.

  دیریک شووین، افسر پولیس هنگام بازداشت فلوید در شهر مینیاپولیس زانوی خود را برای ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه بر گردن او گذاشته بود.فلوید چند بار به او گفت که نفس کشیده نمی‌تواند.

  فلوید سپس بی‌هوش شد و جان داد.

  ایالات متحده بیش از یک هفته است که به دنبال مرگ فلوید گواه اعتراض‌های مسالمت آمیز و توأم با خشونت است.


    
  'حکومت دي د عدلي او څارونکو بنسټونو خپلواکۍ ته ژمن پاتې شي'
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/6/2020        

  دغې ټولنې په یوې خبر پاڼې کې چې نن جمعه (غبرګولی ۱۶/ جون ۵) خپره شوې پکې د حکومت مشرتابه نه غوښتل شوي چې: "د تېرو ولسمشریزو ټاکنو د دوه مخکښو نوماندانو تر منځ د حکومت د لوړو څوکیو د وېش خبره شوې ده. مدني ټولنې او خلک اندېښمن دي چي ښايي دا هوکړه عدلي، څارنیز او حقوقي نهادونه هم سیاسي کړي."

  د افغانستان روڼتیا څار اجرائیه رئیس سید اکرام افضلي ویلي: "لږترلږه باید دا نهادونه له سیاسي لاس وهنو څخه پاک اوسي، مشران یې باید په غیر سیاسي او سیالیزه توګه وګومارل شي، بودیجوي خپلواکي یې وساتل شي، کافي مالي سرچینې ورکړل شي تر څو د قانون حاکمیت تضمین کړي."

  په اعلامیې کې دا هم راغلي چې د فساد ملي سروې په اساس پر حکومت د خلکو باور راکم شوی او ۷۲ سلنه خلک په عامه خدمتونو باور نه لري.

  د مدني ټولنې ګډ کاري ګروپ چې په ۲۰۱۰ کې جوړ شوی دی، په ټول افغانستان کې له ۱۳۰۰ ډېر غړي نهادونه لري.

  د افغانستان حکومت تر اوسه په دې اړه څه نه دي ویلي خو له دې مخکې یې ویلي چې د مدني ټولنو خپلواکي، د ښځو حقوقو او د بیان ازادۍ ته ژمن دی.

  تېرو ولسمشریزو ټاکنو کې محمد اشرف غني او عبدالله عبدالله تر نورو مخکښ نوماندان و.

  د افغانستان د ټاکنو د خپلواک کمیسیون د ټاکنو پایلې د اشرف غني په ګټه اعلان کړې خو عبدالله عبدالله دا پایلې ونه منلې. سیاسي کړاو رامنځ ته شو ان تر دې چې دواړو څېرو په یوه ورځ لوړه وکړه.

  د څو میاشتو جنجالونو وروسته د دواړو ډلو مشرانو د سیاسي هوکړه لیک په نتیجه کې ډاکټر عبدالله عبدالله د ملي مصالحې عالي شورا مشر وټاکل او د هغه پلویانو ته په حکومت کې پنځوس سلنه ونډه ورکړل شوه.


    
  نړۍ کې تر ټولو زیات خبریالان افغانستان کې په کرونا اخته شوي ـRSF
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/6/2020        

  نږدې ۷۰ تنه خبریالان او د رسنیو کارکوونکي د کرونا پر وبا اخته شوي.

  نږدې ۷۰ تنه خبریالان او د رسنیو کارکوونکي د کرونا پر وبا اخته شوي.
  د بې پولې خبریالانو سازمان " ارایس ایف" وايي نږدې ۷۰ افغان خبریالان او د رسنیو کارکوونکي د کرونا پر وبا اخته شوي دي.

  افغان خبریالان یوازې د تاوتریخوالي د پیښو قربانیان نه دي، بلکې هغوی د کرونا د وبا د ګواښ سره هم لاس او ګریوان دي.

  د" ارایس ایف" سازمان د معلوماتو له مخې د ۱۳۹۹ لمریز کال د وري د اتمې ورځې راهیسې تراوسه لږ تر لږه ۷۰ افغان خبریالان او د رسنیو همکاران د کرونا د ویروس پر ناروغۍ اخته شوي دي.

  یاد سازمان وايي ډېر افغان خبریالان د مالي امکاناتو د نشتون او روغتیايي خدمتونو ته د نه لاس رسي له امله له سختو ستونزو سره مخ دي.

  تراوسه د کرونا له کبله د اریانا تلویزیون ډرایور سلیمان یوسفي او د ننګرهار د ملي راډیو تلویزیون خبریال نصیراحمد ساپی مړه شوي دي.

  " ار ایس ایف" وايي د نورۍ نړۍ پرتله په افغانستان کې زیات خبریالان او د رسنیو کارکوونکي د کرونا په ویروس اخته شوي دي.

  دا سازمان وايي یوازې په کابل کې ۵۰ خبریالان او د رسنیو کارکوونکي په کرونا اخته شوي دي.

  د دغو ناروغانو له ډلې یو ناروغ " ارایس ایف" ته ویلي چې پر کرونا د اخته کیدو وروسته ورسره نه کومې رسنۍ، نه د رسنۍ د ملاتړ کومې ادارې او نه هم افغان دولت مرسته کړې ده.

  د بې پولې راپور ورکوونکو سازمان " ارایس ایف" په افغانستان کې د اطلاع رسونې د بهیر د دوام لپاره پر افغان حکومت او د رسنیو ملاتړ ادارو غږ کوي چې د افغان خبریالانو مرستې ته ورودانګي.

  د افغان خبریالانو پر وړاندې تاوتریخوالی

  د بې پولې راپورورکوونکو سازمان "ارایس ایف" په افغانستان کې د تاوتریخوالي په پیښو او د کرونا پر وبا د افغان خبریالانو په مړینه ژوره اندیښنه څرګنده کړې او د هغوی د خوندیتوب غوښتنه یې کړي.

  د بې پولې راپور ورکوونکو سازمان "ارایس ایف"د پنجشنبې د ورځې جون ۴ (غبرګولي ۱۵) په یوه اعلامیه کې ویلي چې تیره اونۍ په افغانستان کې د افغان خبریالانو لپاره یوه مرګوني اونۍ وه.

  دغه سازمان د خورشید د تلویزیون د کارکوونکو د سپرلۍ د موټر په مخ کې چاودنه چې د دغه تلویزیون یو خبریال او یو تخنیکي همکار په کې ووژل شو او هم د کرونا د وبا له امله د یو خبریال او د رسنۍ د یو همکار مړینې یادونه کړې او ویلي دي چې باید د تاوتریخوالي په پيښو او هم د کرونا د وبا له امله د خبریالانو د ژوند خوندیوب لپاره جدي اقدامات وشي.

  "ارایس ایف" وايي چې د خورشید د تلویزیون د کارکوونکو د سپرلۍ په موټر په برید کې د دغه تلویزیون یو خبریال زمری امیري او د تلویزیون تخنیکي همکار شفیق الله ذبیح ووژل شو او د دغه تلویزیون د ښځینه خبریالې مدینه مروت په ګډون څلور تنه نور ټپیان شول.

  میرمن مروت وايي" ځو دقیقې وروسته له هغې چې موټر حرکت وکړ چاودنه وشوه، یوه زوروره چاودنه وه چې موټر یې له سړک څخه بې ځایه کړ. مونږ ټول له خپلو څوکیو پریوتو. یوه شیبه کې مې خپل همکار په وینو لیت ولید. نور په څه پوه نه شوم. د غوږ او سترګې درد مې همداسې لا دوام لري".

  دا چاودنه د روان ۱۳۹۹ لمریز کال د غبرګولي د میاشتې په لسمه مازیګر مهال د خورشید تلویزیون سره نږدې شوې وه.

  د اسلامي دولت یاداعش ډلې د دغه برید مسولیت په غاړه اخیستی دی.

  په فرانسه کې د بې پولې راپورورکوونکو سازمان "ارایس ایف" د افغانستان او ایران د څانګې مشر رضا معیني د دې پیښې په اړه ویلي" مونږ په جدي توګه د دې برید د څیړنې غوښتنه کوو، ترڅو د برید عاملین وپیژندل شي او د قانون منګلو ته وسپارل شي او ورته سزا ورکړل شي.

  افغان دولت باید د خبریالانو او رسنیو پر وړاندې مخ په زیاتیدونکي تاوتریخوالي ته خپله نه پاملرنه او هم د هغو اقداماتو څخه چې له امله یې د اطلاع رسونې پر کارکوونکو باندې عاملین بخښل کیږي پای ته ورسوي".

  دا د خورشید پر تلویزیون باندې لومړی برید نه دی. تیر ۱۳۹۸ لمریز کال د زمري په ۱۳ مه هم د دغه تلویزیون د کارکوونکو پر موټر باندې برید شوی وو چې د خورشید تلویزیون څوتنه کارکوونکي په کې ټپیان


    
  زابل کې د ماین چاودنې او جګړې کې ۱۰ افغان پولیس وژل شوي
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/6/2020        

  تصویر: آرشیف

  تصویر: آرشیف
  د افغانستان د کورنیو چارو وزارت وايي چې دزابل په ولایت کې د سړک غاړې ماین له چاودنې وروسته د افغان پولیسو او طالبانو ترمنځ نښته شوې ده.

  د کورنیو چارو د وزارت ویاند طارق آرین په خپل ټویټر کې لیکلي دي‌ دا پېښه د جمعې په ورځ جون پنځمه (غبرګولي ۱۶) د زابل ولایت په لویې لارې کې د آنتن د پوستې په سیمه کې شوې ده.

  ښاغلي آرین لیکلي دي چې د افغان امنیتي ځواکونو یو هاموي موټر د طالبانو له لوري په ښخ شوي ماین برابر شوی چې وروسته بیا د دواړو خواو ترمنځ جګړه هم شوې ده.

  نوموړي لیکلي دي: "...په نتیجه کې ۱۰ افغان امنیتي ځواکونه شهید او یو بل ژوبل شوی دی. په پېښه کې څلور وسله وال طالبان هم وژل شوي دي او درې موټر سایکلونه یې ویجاړ شوي او یو شمېر مهمات او وسلې یې هم نیول شوي دي. "

  د افغانستان دکورنیو چارو وزارت وايي‌ چې په دغې نښتې کې د افغان ځواکونو درې هاموي موټرونه او یو رنجر هم ویجاړ شوی دی.

  تر دې دمه وسله والو طالبانو په دې اړه څه نه دي ویلي‌ دي.

  په همدې حال کې په افغانستان کې دېره امریکایي ځواکونه وايي چې په فراه او کندهار کې یې پر هغو وسله والو طالبانو بریدونه کړي دي‌ چې پر افغان امنیتي ځواکونو یې د بریدونه تابیا کړې او پر پوستو یې بریدونه یې کړي وو.


    
  ننګرهار کې پر سل جریبه ځمکه الویرا بوټي کرل شوي
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/6/2020        

  یاد بوټی په کال یو فصل او بیا په دوهم کال کې څلور ځله حاصلات ورکوي په بازارونو کې په ښه قمیت پلورل کیږي.

  یاد بوټی په کال یو فصل او بیا په دوهم کال کې څلور ځله حاصلات ورکوي په بازارونو کې په ښه قمیت پلورل کیږي.
  په ننګرهار ولایت کې د تیرو دوو میاشتو راپدېخوا پر سل جريبه ځمکه باندې درې سوه زره الويرا بوټي کرل شوي دي.

  د ننګرهار وادې کرنیز شرکت رئیس عبدالقهار حیدري وايي، ټاکل شوې راتلونکی کال هر جريب د درې سوه زره افغانيو په ارزښت حاصل ورکړي.

  په افغانستان کې د الویرا بوټي ترویج د کوکنار د کر کیلي ښه بدیل بلل کیږي.

  د ننګرهار ولایت مقام د ننګرهار وادې کرنيز شرکت رئيس عبدالقهار حيدري له قوله ویلي:"که بزګران د الويرا کښت ته مخه کړي؛ نو د کوکنارو کښت به په هېواد کې صفر شي؛ ځکه الويرا په درملو کې کارول کيږي او بېلابېل ډوله ويټامينونه لري."

  ښاغلي حیدري د ننګرهار اوبه او هوا د الویرا بوټي د کر کیلي لپاره مناسب بللي دي.

  الویرا یا "آلوئه ویرا" یو طبي بوټی دی چې له محصول څخه یې د پوستکې د ښکلا، معدې او خولې ناروغیو، د مسمومیت ضد او سر ورېښتانو ناروغیو په درملنه کې ورڅخه استفاده کېږي.

  یاد بوټی په کال یو فصل او بیا په دوهم کال کې څلور ځله حاصلات ورکوي په بازارونو کې په ښه قمیت پلورل کیږي.

  د افغانستان د کرنې او مالدارۍ وزارت هم تر دې مخکې ویلي و چې الویرا بوټي په هرات، فراه، کندهار او بادغیس ولایتونو کې ښه نتیجه ورکړې ده.


    
  شهاب آسمانی بزرگ از کنار زمین می ‌گذرد
  منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/6/2020        

  ادارۀ ملی تحقیقات فضایی ایالات متحده (ناسا) گفته است که یک شهاب ‌سنگ بزرگ روز شنبه از نزدیک کره زمین عبور خواهد کرد.

  براساس گزارش مرکز پژوهش‌های سنگ‌های آسمانی ناسا این شهاب آسمانی که به نام (۲۰۰۲ ان ان ۴ ) مسما شده است تا ۵۷۰ متر عرض دارد.

  با آنهم، دانشمندان این مرکز می گویند که جای برای هراس از این شهاب سنگ وجود ندارد، زیرا کرهٔ زمین را تهدید نمی‌کند.

  این شهاب سنگ در فاصلهٔ تقریباً پنج میلیون کیلومتری زمین خواهد گذشت.

  مرکز پژوهش های سنگ های آسمانی ناسا در سال ۱۹۹۸ ایجاد شد.

  دانشمندان این مرکز می‌گویند که تعداد بسیار کم شهاب‌ها از نزدیک زمین عبور می‌کنند ولی اندازه آن‌ها ایجاب می‌کند تا از نزدیک نظارت شوند.

  به گفته این دانشمندان قوهٔ جاذبه سیاره ها به مرور زمان می‌تواند یکی از این شهاب ها را از مسیرش خارج کند که در نتیجه سبب برخورد با زمین خواهد شد.

  ناسا می‌گوید که در صورت بروز چنین حوادث برنامه های اضطراری دارد که از برخورد چنین شهاب ها با زمین جلوگیری خواهد کرد.


    
  حضور دختران و پسران بامیانی در مسابقات بایسکل رانی
  منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/6/2020        

  حضور دختران و پسران بامیانی در مسابقات بایسکل رانی
  جوزا ۱۶, ۱۳۹۹

  ده ها دختر و پسر در ولایت بامیان در تیم های جداگانه به منظور حفاظت از محیط زیست و تجلیل از پنجم جون، روزجهانی محیط زیست در یک مسابقۀ بایسکل‌رانی اشتراک کردند.

  محمد ابراهیم دادفر رییس محیط زیست بامیان گفت:" این مسابقه به منظور تجلیل از حفاظت از محیط زیست برگزار شده بود که ۲۰ پسر و ۱۰ دختر در آن اشتراک کردند و فاصلۀ ۳۰ کیلومتری را بچه‌ها و ۲۰ کیلومتری را دختران رکاب زدند."

  ریحانه محمدی که در این مسابقۀ مقامات نخست را کسب کرد به صدای امریکا گفت: "پیامم به مردم این است که محیط زیست خود را پاک نگهداریم و به خاطر جلوگیری از ابتلا به کروناویروس، رهنمودهای صحی را رعایت کنیم."

  بامیان از ولایات سیاحتی کشور است و بند امیر نخستین پارک ملی کشور، درۀ شاه فولادی و فلات‌های شمال بند امیر یا "بامیان پلاتو" از جمله ساحات حفاظت شدۀ محیط زیستی این ولایت اند.

  ریاست محیط زیست بامیان می‌گوید که در سطح کشور پنج ساحۀ حفاظت شدۀ محیط زیستی ازسوی سازمان‌های جهانی حفاظت از محیط زیست و حیات وحش به عنوان شناسایی شده است که سه ساحۀ آن در ولایت بامیان وجود دارد.

  آقای دادفر افزود که اخیراً شکار بی‌رویۀ حیات وحش دراین ولایت کاهش یافته است، اما حفاظت از ساحات سبز در جریان ساخت و سازهای غیر پلانی هنوز از چالش‌های بزرگ فرا راه حفاظت از محیط زیست در این ولایت محسوب می‌شود.

  حضور دختران و پسران بامیانی در مسابقات بایسکل رانی

    
  حملات هوایی نیروهای امریکایی بر طالبان
  منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/6/2020        

  عکس: آرشیف

  عکس: آرشیف
  نیروهای امریکایی امروز پنجم جون (۱۶ جوزا) از حملات هوایی بر جنگجویان گروه طالبان در ولایت های کندهار و فراه خبر دادند.

  سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صفحهٔ تویتراش نوشته است که حملات هوایی دیروز و امروز صورت گرفته است.

  آقای لگیت نوشته است: "نیروهای امریکایی در افغانستان، شب‌‌هنگام [۴ جون] یک حملهٔ هوایی را علیه ۲۵ جنگجوی مسلح طالبان انجام دادند که مصروف راه اندازی یک حملهٔ هماهنگ‌شده بر پوسته های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ولایت

   فراه بودند. پس از چاشت امروز، نیروهای امریکایی حملهٔ دیگری را بر جنگجویان طالبان انجام دادند که پوسته‌های نیروهای افغان را در ولایت کندهار مورد حمله قرار داده بودند."

  این در حالی است که گروه طالبان حملات‌شان را علیه نیروهای افغان افزایش داده است.

  طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان امروز در یک تویت از کشته شدن ۱۰ تن از نیروهای امنیتی در جریان یک حملهٔ طالبان در ولایت زابل خبر داد.

  آقای لگیت گفته است: "بر اساس توافقنامهٔ امریکا-طالبان یک بار دیگر تصریح می‌کنیم: تمام جوانب باید خشونت را کاهش داده و اجازه دهند روند صلح به پیش برود."

  او گفته است که پس از آغاز آتش‌بس در روزهای عید، این نخستین دور حملات هوایی نیروهای امریکایی علیه طالبان بوده است.

  نیروهای امریکایی قبل از این به تاریخ چهارم ماه مارچ، در ولایت هلمند جنگجویان طالبان هدف حملات هوایی دفاعی قرار داده بود.

  پیش از این، جنرال سکات میلر، قوماندان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ایالات متحده در افغانستان به طالبان هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش خشونت‌ها در انتظار پاسخ باشند.

  پیش از این، آقای لگیت در پاسخ به سخنگوی طالبان گفته بود: "در دوحه، ما توافق کردیم که نیروهای امریکایی و ایتلاف با برادران و خواهران افغان خویش به مشارکت خویش ادامه داده؛ از آنان حمایت و در صورت نیاز دفاع خواهیم کرد. ما مسوولیت خویش را جدی می‌گیریم."​

  کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی آن گروه از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، از نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان دو طرف در قطر امضا شد.

  پس از حملات مرگبار در کابل، ننگرهار و لغمان و افزایش حملات گروه طالبان در سایر ولایت های افغانستان، رییس جمهور محمد اشرف غنی به قوای امنیتی و دفاعی افغان دستور داد تا در برابر طالبان و دیگر گروه‌های دهشت افگن از حالت دفاعی برآمده و وضعیت تهاجمی را به خود بگیرند.


    
  د هند او چین پر پوله لانجه؛ دواړو خپل پوځ تیارسئ کړ
  منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 6/5/2020        

  عکس: ارشیف - د هند او چین سرحدي لانجه
  عکس: ارشیف - د هند او چین سرحدي لانجه
  د چین او هند ترمنځ د همالیا په شمال کې د دواړو هیوادونو پولې ته څیرمه سیمو کې شخړه لا هم دوام لري او د سیمې دغه دوه سترو ځواکونو په خپلو سرحدونو کې نور ځواکونه هم ځای پر ځای کړي.

  خو لوړپوړو هندي مقاماتوویلي چې ددغه حالت سره سره په دپلوماتیکه او پوځي کچه د دواړو هیوادونو ترمنځ خبرې روانې دي چې د بیجینګ او نوي ډهلي ترمنځ کړکیچ ته د حل لاره وموندل شي.

  د هند د دفاع وزیر رجنات سینګ ویلي دي چې چین د پام وړ اندازه سرتیري د لانجمنې سرحدي سیمې په اوږدو کې ځای پر ځای کړي او هند یې په ځواب کې ورته اقدام کړی دی.

  هندي مقامات ادعا کوي چې چینایي پوځیان د دریو خواو څخه د هند خاورې ته ننوتي او پدغو ځایونو کې یې پوځي پوستې جوړې کړې دي.

  د دواړو هیوادونو ترمنځ د لانجې اصلي محور د همالیا په سرحد کې د ګالوان درې او د پانګونګ تیسو د سیند په شاوخوا کې ستراتیژیک ځایونه دي.

  د چین او هند ترمنځ کړکیچ هغه وخت زور واخیست چې د رپوټونو له مخې بیجنګ خپل زرګونه سرتیري د همالیا لانجمنې سرحدي سیمې ته واستول.

  چین او هند ۳۴۸۸ کیلومتره ګډه پوله لري چې ددغه سرحد په زیاتې برخې دواړه هیوادونه لانجه لري.

  تیره اونۍ د امریکا د متحده ایالاتو جمهور رئیس دونالد ټرمپ یو ځل بیا وویل چې کولای شي د هند او چین ترمنځ په لانجه کې منځګړیتوب وکړي.

  دا مو هم ښایي خوښ شي


    
  مایکل روبن: طالبان هغه څه ندي چې ډیپلوماټان یې مونږ ته ښیي
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/5/2020        

  روبن وایي زمونږ د دیپلوماسۍ معیار باید په حقیقتونو ولاړ وي نه په خوشباوریو.

  روبن وایي زمونږ د دیپلوماسۍ معیار باید په حقیقتونو ولاړ وي نه په خوشباوریو.
  د ملګرو ملتونو د نوي راپور په اساس طالبانو د امریکا له ولسمشر ډونالد ټرمپ سره دوه سرې لوبه کړې او له امریکا سره ‌یې د خپلو شپږ میاشتنیو خبرو پر مهال د القاعده شبکې له مشرانو سره سلا مشورې کولې.

  د امریکن انترپرایز څیړنیز مرکز نه مایکل روبن د طالبانو په اړه بې باوري ښودلې او خپلې یوې مقالې کې طالبان د حماس او حزب الله د ترهگرو ډلو سره پرتله کړې.

  ښاغلي روبن امریکا غږ ته په سکایب باندې مرکه کې وویل چې ځکه یې طالبان د حزب الله ډلې سره پرتله کړي چې دواړه د یوه بل هیواد نیابتي ډلې دي.

  روبن زیاتي وایي د حزب الله ډله، د ایران له ملاتړ پرته لږ تر لږه په عملیاتي کچه پایښت نلري.

  همداسې طالبان د پاکستان پرته چې ورته اکمالات او عمومي سرپنا ورکړې، ځای نه شي ترلاسه کولی. د روبن استدلال دا دی چې طالبانو ته باید په هغه سترگه وکتل شي چې دوی دي نه په هغه ډول چې دیپلوماتان یې ښیي.

  د مایکل روبن سره بشپړ مرکه دلته کتلی شئ.


    
  اروپايي ټولنه: اندیښنه لرو چې ښايي د کرونا واکسین ژر ترلاسه نه کړو
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/5/2020        

  دغه اقدام د اروپایي اتحادیې د استازو د چهارشنبې جون درېیمې (غبرګولي ۱۴) غونډه کې وڅیړل شو.

  دا پداسې حال کې دي چې جرمني، فرانسه، ایټالیا او هالند د کروناویروس د واکسین د ترلاسه کولو لپاره د درمل جوړولو شرکتونو سره خبرې چټکې کړې دي.

  د اروپایي ټولنې د مقاماتو په وینا دغه بودیجه همداشان په اروپا کې د واکسین د تولید د ظرفیت د زیاتولو او د درمل جوړولو شرکتونو ته د بیمې د ورکولو لپاره هم کارول کیږي.

  له دې دمخه د امریکا متحده ایالاتو د کروناویروس د ۳۰۰ میلیون ازمایشي واکسین تر لاسه کولو لپاره د انګستان د استرازینیکا شرکت ته ۱.۲ میلیارد ډالر ورکړي و.

  د اروپایي ټولنې یو مقام وویل څرنګه چې د امریکا متحده ایالاتو دغه کار کړی مونږ هم د ویروس ضد واکسین د چټک نه ترلاسه کولو د اندیښنې په وجه چې څه دپاسه ۳۸۵ زره کسان یې مړه کړي، دغه کار کړی دی، که څه هم چې د پیسو له لاسه ورکولو او تر ازمایښت لاندې واکسینونو د نه بریالي کیدو خطر شته.

  د جرمني د هنډلز بلات ورځپاڼې د دولتي سرچینو له قوله لیکلي چې جرمني، فرانسه، ایټالیا او هالند د استرازینیکا په ګډون څو شرکتونو سره د دولت د څیړنیزو بودجو او د پیرودلو د ضمانت په هکله ګړیدلي دي. د استرازینیکا شرکت پدې هکله تر اوسه څه ندي ویلي.

  بریتانیا له امریکا سره په ګډه تیره میاشت وویل چې د نورو هیوادونو او نړیوالو سازمانونو سره په ګډه کار کوي چې د کروناویروس د وبا د خپریدو په ترڅ کې د واکسین د «پراخ، عادلانه او له منفعت پرته» ویش نه مطمین شي.

  اروپایي اتحادیه همداشان اندیښمنه ده چې د کروناویروس د واکسین د تولید په صورت کې به د اروپا د ۴۵۰ میلیون نفوس د چټک واکسین کیدو لپاره پوره واکسینو ته ښایي لاسرسی ونلري.

  د نړۍ په ګوټ ګوټ کې حکومتونه، د درمل جوړولو شرکتونه او څیړونکي په شاوخوا ۱۰۰ واکسیونونو باندې کار کوي چې د کووید۱۹ واکسین ترلاسه شي.

  متخصصین وایي د یو مصؤون او ګټور واکسین ترلاسه کول چې وکړای شي ددې ناروغۍ مخنیوی وکړي له ۱۲ نه تر ۱۸ میاشتو وخت ته اړتیا لري.

  کروناویروس لومړی ځل د چین په ووهان ښار کې رامنځ ته شو او په ډیرې چټکۍ په وبا بدل او په ټولې نړۍ کې خپور شو. د امریکا د جانز هاپکېنز پوهنتون د معلوماتو له مخې پدغه ویروس د پنجشنبې تر سهاره جون ۴ پورې په نړۍ کې څه د پاسه شپږ میلونه او ۵۳۰ زره کسان اخته شوي چې له ډلې یې ۳۸۶ زره کسان مړه شوي دي.


    
  بې پولې ډاکټران: د دشت برچي پر روغتون برید دې وڅېړل شي
  منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 6/5/2020        

  بې پولې ډاکټرانو ویلي چې دشت برچي روغتون باندې د برید درې اونۍ وروسته لا هم څرګنده نه ده چې چا پر دغه روغتون برید کړی دی.

  د بې پولې ډاکټرانو دفتر یا (MSF) نن چهارشنبه (غبرګولی ۱۴/ جون ۳) د یوه رپوت په خپرولو ویلي چې د برید په اړه نا ځواب شویو سوالونو په اړه څېړنه ډېره اړینه ده.

  په رپوت کې راغلي: "موږ باید د برید د لاملونو، شرطونو او دا چې چا دا کار کړی پرې پوه شو. موږ باید پوه شو چې ایا زموږ همکاران یوه موخه ده. له همدې امله له اړوندو چارواکو غواړو چې د یاد برید په اړه څېړنه وکړي."

  بې پولې ډاکټرانو ویلي چې د دغو څېړنو پایلې باید په کره توګه د لاسرسي وړ اوسي.

  دغه بنسټ زیاته کړې له څېړنې پرته به سخته وي چې دشت برچي روغتون کې د دوی کارکوونکي خپل فعالیت بیا ځلي پیل کړي.

  درې اونۍ مخکې وسله والو برید کوونکو د کابل دشت برچي پر زېږنتون باندې برید وکړ.

  د رپوټونو پر اساس یادې پېښې کې ۲۴ تنه مړه او لږ تر لږه ۲۰ تنه ټپیان شول.

  په قربانیانو کې نوي زېږیدلي ماشومان او ځینې میندې چې نوی یې ماشوم زېږولی و هم شامل دي.

  دغه برید په نړیواله کچه وغندل شو خو کومې ډلې یې مسوولیت ونه منه.

  وسلوالو طالبانو دغه برید کې لاس لرل رد کړل.


    
  پاکستان در افزایش مبتلایان ویروس کرونا از چین پیشی گرفته است
  منبع: صدای امریکا        تاریخ: 6/5/2020        

  پاکستان در هفته جاری شاهد افزایش چشمگیر موارد کووید- ۱۹ بود.
  پاکستان در هفته جاری شاهد افزایش چشمگیر موارد کووید- ۱۹ بود.

  پاکستان در یک شبانه روز گذشته از ۴۸۰۰ مورد مثبت ویروس کرونا در این کشور خبر داده است.

  این کشور با جمعیت ۲۲۰ میلیون نفری از ماه فبروری به این‌سو موارد مثبت ویروس کرونا را ثبت کرده است.

  به گفتهء مقام‌های پاکستانی از سه‌شنبه گذشته به این‌سو در واقعات کووید-۱۹ در این کشور افزایش چشم‌گیری یافته است.

  تنها روز سه شنبه گذشته این کشور از ۴۱۳۱ مورد مثبت ویروس کرونا خبر داد و پس از آن روزانه این کشور از هزارن مورد جدید گزارش داده است.

  پاکستان در هفته جاری شاهد افزایش چشمگیر موارد کووید- ۱۹ بود.
  پاکستان در هفته جاری شاهد افزایش چشمگیر موارد کووید- ۱۹ بود.

  گفته می‌شود که سطح آگاهی پایین مردم در مورد ویروس همه‌گیر کرونا در پاکستان باعث شده که این کشور روزانه شاهد افزایش چشمگیری موارد مثبت این رویروس باشد.

  براساس گزارش رادیو مشال بخش پاکستان رادیو آزادی، شایعات مختلف در مورد ویروس کرونا در صفحات اجتماعی و باور کردن برخی از شهروندان پاکستانی به این شایعات باعث شده تا جلو فعالیت کارمندان صحی بخاطر جلوگیری از گسترش این ویروس را بگیرد.

  عمر فاروق خبرنگار بخش صحی روزنامه تربیون پاکستان می‌گوید، رسانه‌ها تلاش دارند تا جلو شایعات دروغی در مورد ویروس کرونا را بگیرند.

  پاکستان در حال حاضر از بیش از ۸۵.۲۰۰ مورد مثبت ویروس همه‌گیر کرونا در این کشور خبر داده در حالیکه در چین شمار مبتلایان به این ویروس بیش از هشتاد و سه هزار نفر رسیده است.
  پاکستان در حال حاضر از بیش از ۸۵.۲۰۰ مورد مثبت ویروس همه‌گیر کرونا در این کشور خبر داده در حالیکه در چین شمار مبتلایان به این ویروس بیش از هشتاد و سه هزار نفر رسیده است.

  آقای فاروق افزود: "روزهای گذشته شایعاتی نشر شد که به بیماران ویروس کرونا در پاکستان پیچکاری تزریق می‌شود که باعث مرگ آنها می‌گردد و سپس جسد آنها به سه هزار دالر امریکایی به فروش می‌رسد اما تلاش ما این‌است تا معلومات دقیق و جدید را به‌دست آورده و در مورد ویروس کرونا با مردم شریک سازیم و به مردم بگویم که این‌گونه خبرها دور از حقیقت اند."

  در میان قربانیان ویروس کرونا در پاکستان که روز چهارشنبه جان‌های شان‌را در اثر ابتلا به این ویروس از دست دادند دو وکیل پارلمان هم شامل اند.

  میا جمشید کاکاخیل ۶۵ ساله عضو پارلمان ایالتی خیبر پشتوخوا پنجمین قانون‌گذار پاکستانی است که ویروس کرونا جانش را گرفت.

  پس از آنکه آزمایش ویروس کرونا آقای کاکاخیل مثبت شناسایی شده بود او در یک شفاخانه در اسلام‌آباد پایتخت این کشور بستر شد و بعداً در همان شفاخانه جان داد.

  در همین روز شوکت منظور چیما عضو پارلمان ایالتی پنجاب هم در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان داد.


  آريانا افغانستان آنلاین
  تماس با ما برای ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com  و یا spineghar@gmail.com 

  Besucherzaehler