Skip to main content

مقالات
اخبار روز
حراست از زبان دری
لغت نامه
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
اداره
Go Search
  
بصیر صباح: قتل و جنايت در افشار چگونه صورت گرفت   عارف عباسی: اندر وصف قهرمان ملی   محمد اسحاق نگارگر : جهان دیگر از جان افغانستان چه می خواهد   عارف عزیز گذرگاه: اینقدر ریش چه معنی دارد؟   عبدالحی حبیبی: قدیمی ترین نسخ زبان پارسی دورۀ ساسانی قسمت دوم   مصطفی عمرزی: تصاویر تاریخی از ولایت سبز لغمان   ولی احمد نوری : ریش نگزارم و تسبیح به گردش نارم   محمد نسیم اسیر : زوال دیـمـوکـراسـی   صلاح الدین سعیدی: د سياسيت پر الفباء بې خبرو ته!    اخبار امروز (پښتو l دریاخبار روز های گذشته

 
  
نشست چهارجانبه در مورد افغانستان در مسقط برگزار شد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 10/17/2017        

نشست مسقط امروز با حضور نمایندگان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین برگزار شده است

در همین حال وزارت خارجه افغانستان گفته است که از پاکستان انتظار ندارد تا پای طالبان را به میز گفتگو بکشاند، بلکه توقع از اسلام آباد این است تا به تعهدات خود صادقانه عمل کرده و گروه های دهشت افگن را در قملرو پاکستان پناه ندهد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که اجلاس مسقط با تعهدات جدید برگزار می ‌شود و به گفتۀ وی شمار زیاد کشورها به شمول ایالات متحدۀ امریکا به این باورمند شده اند که پاکستان در زمینۀ ریشه کن ساختن پناهگاه های دهشت افگنان در خاک خود، مبارزۀ جدی و صادقانه کند.

این ششمینجلسۀ گروه هماهنگی چهار جانبه است که در مسقط برگزار می شود. جلسۀ پنجم این گروه در اواخر ماه ثور ۱۳۹۵ در پاکستان برگزار شده بود، اما به دلیل کشیدگی روابط میان کابل و اسلام آباد، سلسلۀ برگزاری این جلسات تا اکنون به تاخیر افتاد.

عکس العمل ها :

در همین حال متخصصین سیاسی و روابط بین‌الملل به این باور اند که این گونه مجالس  مقطعی است و نتایج مثبت دوامدار را در پی ندارد.

عبداللطیف نظری، دکترای روابط بین‌الملل به این باور است که با واردشدن فشارهای بین‌المللی بر پاکستان پس از اعلام راهبرد جدید ایالات متحده امریکا، کنفرانس مسقط می ‌تواند آغازی برای تجدید مناسبات کابل – اسلام‌آباد و گام مثبت باشد.

اما آقای نظری تأکید کرد "باور من این است که به نقش مثبت اسلام ‌آباد در جلوگیری از گروه ‌های تروریستی و افراطی باور وجود ندارد؛ چون ستراتیژی پاکستان در ارتباط به افغانستان و نگاه عمق ستراتیژیک اسلام‌آباد تغییر نظری خاصی مشاهده نمی‌شود...با توجه به این وضعیت من فکر می‌کنم که از این اجلاس امید و انتظار این را نداشته باشیم که بتواند تأثیرات مثبتی را روی امنیت افغانستان داشته باشد".

این آگاه روابط بین‌الملل افزود، تحرکات پاکستان در قبال مسأله صلح افغانستان – هرچند نمایشی است – بیانگر تأثیرات مثبت فشارهای جهانی بر آن کشور است.

صلح با پاکستان

وحید مژده، دیگر آگاه سیاسی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، اجلاس چهارجانبۀ عمان، در حقیقت مجلس صلح با پاکستان است، موردی که بار ها حکومت افغانستان به آن تأکید کرده است.

آقای مژده با آنکه گفت هنوز نتایج این مجلس هنوز روشن نیست؛ اما با توجه به جلسات قبلی میان دو کشور، این نشست نیز روی مسأله صلح بی‌تأثیر و موسومی خواهد بود.

او افزود "در شانزده – هفده سال گذشته همین حالت بود، زمانی که مذاکرات صورت می‌گیرد، وضعیت برای چند ماه خوب است، خصوصاً که هوا سرد باشد، در جریان زمستان روابط افغانستان و پاکستان نسبتاً خوب است؛ اما زمانی که هوا گرم می ‌شود، جنگ شدت می‌یابد، وضعیت یک بار دیگر وخیم می ‌شود".

به باور مژده، این جلسه حرفی تازه‌ای نخواهد داشت، به جز این که روابط میان افغانستان و پاکستان بهبود یابد.

با این همه، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان روز گذشته در لغمان به خبرنگاران گفت که در اجلاس عمان، روی بهبود روابط افغانستان و پاکستان بحث می ‌شود و حکومت وحدت ملی به نتایج این کنفرانس خوشبین است


  
اتحادیۀ اروپایی استراتیژی جدید خود را برای افغانستان اعلام کرد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 10/17/2017        

 
اتحادیۀ اروپایی گفته است که ثبات افغانستان با ثبات منطقه و جهان گره خورده است
وزیران خارجۀ ۲۸ کشور عضو اتحادیۀ اروپایی، استراتیژی جدید این اتحادیه را برای افغانستان تصویب کردند.

تقویت روند صلح، تامین ثبات و امنیت در منطقه، تحکیم دیموکراسی، تنفیذ قانون، بهبود وضعیت حقوق بشر، بهبود حکومتداری، رشد و تقویت زنان، حمایت از رشد اقتصادی و بشری و رسیدگی به آزمون‌ مهاجرت از

 اولویت‌های استراتیژی اتحادیۀ اروپایی برای افغانستان است.

وزیران خارجۀ اتحادیۀ اروپایی "با درک وضعیت نازک و شکنند امنیتی و اقتصادی در افغانستان و ارادۀ آشکار حکومت آن کشور برای ایجاد اصلاحات ضروری" بر لزوم تجدید عطف و توجه جامعۀ جهانی بر

 افغانستان تاکید کرده اند.

فدریکا موگارینی، نمایندۀ ارشد اتحادیۀ اروپایی در امور خارجی، گفت "مردم افغانستان مستحق صلح و رفاه استند. اتحادیۀ اروپایی در کنار افغان‌ها ایستاده و به ایستادگی خود ادامه خواهد داد... پیشرفت و ثبات در

 افغانستان تنها به سود مردم آن کشور نبوده بلکه مزایایی را نصیب منطقه و جهان نیز می‌کند".

خانم موگارینی به گونۀ خاص از روند صلح افغانستان یاد کرد و گفت که این روند باید از سوی افغان‌ها رهبری شده و تحت مالکیت افغان‌ها باشد، اما افزود که حمایت فعال منطقه و جهان از این روند حیاتی است. او

 گفت "مردم افغانستان در روند صلح خود می توانند بالای اتحادیۀ اروپایی حساب کنند".

اتحادیۀ اروپایی با نشر اعلامیه‌ای گفته است با جامعۀ مدنی، حکومت افغانستان و شریکان این کشور در راستای تامین صلح پایدار، تحکیم دیموکراسی، انکشاف متوازن و تامین عدالت اجتماعی در افغانستان کار خواهد کرد.


  
داعش راډیو ورځنۍ خپرونې هم پیل کړې
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 10/17/2017        

افغان چارواکي وايي د داعش راډیو له ګرځنده سټوډیو خپرونې کوي

د ننګرار د والي ویاند عطاء الله خوږیاڼي امریکا غږ ته وویل "هو دغه راډيو د ورځې لخوا هم خپرونې پیل کړي دي، موږ څو وارې دغه راډيو له منځه یوړه، خو سیاره سټوډیو لري نو بیا یې فعالوي، موږ هڅه کوو چې بیا ځل دغه راډيو له منځه یوسو".

د جلال اباد ښار اوسېدونکی فقیر الله وايي چې د تېرو څو ورځو راهیسې د داعش ډلې د" خلافت" راډيو د ورځې له نهو بجو تر لسو بجو خپرونې پیل کړي دي.

هغه امریکا غږ ته وویل "د ورځې خپرونې یې یوازې په پښتو دي چې هره ورځ له نهو بجو نه تر لسو پورې وي او د ماښام خپرونې یې له شپږو نه تر اتو بجو پورې وي، هغې کې نیم ساعت پښتو او نیم ساعت دري خپرونه وي، خبرونه هم پکې وي".

د اچین ولسوالۍ یو اوسېدونکی سید قیوم وايي "اوس یې خپرونو کې لږ تغیرات هم راغلي دي، اوس پکې تبلیغات بیخي زیات شوي دي. ماښام کې اول خبرونه وايي او د جمعې په ورځ " د څېړۍ د سیوري لاندې" په نوم مشاعره هم لري او هغه هم د حکومت او طالبانو پر ضد وي".

د خلافت راډیو پخوا هم سهارنۍ خپرونې لرلې، چې سهار اوه بجې به پیلېدې، خو درې میاشتې کېدې چې یوازې ماښامنۍ خپرونې یې وې.

د خلافت راډيو د میلادي ۲۰۱۶ په اوایلو کې د ننګرهار په ولایت کې خپرونې پیل کړې چې څو واره دغه راډيو له منځه یوړل شوه، خو بیا به فعاله شوه. د دغې راډیو خپرونې د جلال اباد ښار سربیره د ننګرهار په اکثرو ولسوالیو کې اورېدل کېږي.


  
طالبان تصرف ولسوالی معروف کندهار را ادعا کرده اند
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 10/17/2017        

مقام‌ها گفته اند که مرکز ولسوالی معروف را به جای دیگر منتقل کرده اند
در حالی که مقام‌های امنیتی کندهار انتقال مرکز ولسوالی معروف را به جای دیگر تأیید می‌کنند؛ اما تصرف این ولسوالی را از سوی طالبان به شدت رد می‌ کنند؛ در این حال طالبان ادعا کرده اند که این ولسوالی را تصرف کرده اند.

مقام‌های امنیتی کندهار گفته اند، پس از حملات پیهم سه روزۀ جنگجویان طالبان بر ولسوالی سرحدی معروف، امروز دوشنبه مرکز آن ولسوالی در ساحۀ موسوم به "سالیسون" از مربوطات همان ولسوالی منتقل شده است.

منبع افزود، ۱۳ پولیس را به دلیل نبود سلاح در پوسته امنیتی خوگیانی طالبان گرفتار کرده که در پوستۀ محمد زو چهار تن آن پولیس ‌ها را کشته اند.

جنرال عبدالرازق، فرمانده امنیه کندهار نبرد شدید را در ولسوالی معروف تأیید کرد؛ اما سقوط آن ولسوالی شایعۀ محض خواند.

جنرال عبدالرازق، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، در درگیری ولسوالی معروف چهار پولیس کشته شده اند؛ اما ولسوالی سقوط نکرده است.

فرمانده امنیه کندهار افزود، قوای هوایی دیشب بر ولسوالی معروف حملاتی را انجام داده اند که در نتیجه شماری از جنگجویان طالبان کشته و زخمی شده اند؛ اما ارقام را مشخص نساخت.

ولسوالی معرف در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرق شهر کندهار در امتداد خط دیورند موقعیت دارند که با ولسوالی نا امن اتغر ولایت زابل همجوار است.

معروف از جمله ولسوالی‌های نا امن کندهار محسوب می ‌شود که راه زمینی آن با مشکلات امنیتی مواجه است و بیشتر اکمالات از طریق هوا صورت می‌گیرد.

طالبان در اعلامیه‌ای ادعا کرده اند که به صورت کامل آن ولسوالی را تصرف کرده و قبل از رسیدن جنگجویان آنان، سربازان افغان تأسیسات دولتی را در مرکز ولسوالی آتش زده و تخریب کرده اند.


  
پولیس شهر نیویارک ایالات متحدۀ امریکا، تجارب خود را با پولیس افغانستان شریک می کند.
منبع: پزواک        تاریخ: 10/17/2017        

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی،  طی خبرنامه اى گفته است که یک هیأت پولیس نیویارک، به همین هدف به کابل آمده است.

منبع گفته است که محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، با هیأت اعزامی نیویارک ایالات متحدۀ امریکا در رابطه با اصلاحات و توانمندی پولیس افغانستان بحث کرده است.

در خبرنامه آمده است که مشاور امنیت ملی، در این دیدار گفت که پولیس افغانستان علاوه بر تأمین امنیت و نظم عامه، در خط مقدم مبارزه با تروریزم در تناسب با پولیس تمام کشور های منطقه قربانی های بیشتر داده اند و شجاعانه جلو فعالیت های تروریزم را گرفته اند.

 پولیس نیویارک به ويژه ديپارتمنت مبارزۀ با تروريزم، بعد از حملات تروریستی ١١سپتمبر در امریکا، در راستاى اعتماد سازی و ایجاد روابط بین پولیس و مردم نقش مقدم داشت.

پولیس این شهر، علاوه بر آن در جلوگیری جرايم سازمان يافته موفق بوده و تجارب قابل توجه دارد.

هيئت امريکا با در نظرداشت تجارب مذکور، تجارب خود را در بخش مبارزه با فساد اداری، اصلاحات و مبارزه علیه تروریزم نيز با وزارت داخلۀ کشور شریک می کند.

در خبرنامه آمده است که این هیأت بلند پایۀ پولیس نیویارک، بر اساس تعهد دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا به کابل آمده است؛ ترمپ گفته بود که با حکومت افغانستان در تقویت سکتور امنیتی کمک می کند.

قرار است که این هیئت، با شماری از مقامات بلند پایۀ ستکور امنیتی افغانستان نیز دیدار نماید.


  
مستغنی: کنفرانس ۴ جانبه عمان روی مبارزه صادقانه پاکستان علیه تروریزم متمرکز است
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 10/17/2017        

وزارت خارجه افغانستان می گوید بحث های اشتراک کننده گان کنفرانس چهار جانبه در عمان روی مبارزه عملی و صادقانه پاکستان در برابر گروه های تروریستی متمرکز است.

این وزارت می گوید که چگونگی عملی شدن تعهدات قبلی پاکستان و تطبیق نقشه راه که بخاطر گفت و گوهای صلح میان افغانستان و طالبان قبلا ترسیم شده از بحث های اصلی کنفرانس چهار جانبه صلح در عمان است.

شکیب مستغنی سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی مسئله اشتراک نماینده گان طالبان در این کنفرانس  را رد کرد.

مستغنی گفت انتظار دارند که در نتیجه این کنفرانس پاکستان ضمن کشاندن طالبان به میز مذاکره برای از بین بردن لانه های تروریستان در خاکش دست به کار شود.

وی افزود:

"ما انتظار داریم که بیشتر صحبت ها روی عملی شدن تعهدات باشد و در نتیجه این صحبت اهداف مشخص برای عملی شدن تعهدات تعیین شود و راه های رسیدن به این اهداف تشخیص گردد."

کنفرانس چهار جانبه صلح افغانستان در حضور نماینده ‌گان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین به روز دوشنبه در مسقط مرکز عمان برگزار شد.

شورای عالی صلح افغانستان گفته است، با افزایش یافتن فشارهای امریکا بر پاکستان ممکن این جلسه متفاوت ‌تر از گذشته باشد.

پیش از این خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان گفته بود که نماینده های طالبان نیز در این کنفرانس شرکت می کنند اما حکومت افغانستان و گروه طالبان حضور نماینده طالبان در این کنفرانس را رد کرده اند.

در این گنفرانس یک روزه، معين سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان با يك هيأت و نمايندۀ شوراي عالي صلح شرکت کرده اند.

ششمین کنفرانس چهار جانبه صلح پس از حدود دو سال توقف دوباره از سر گرفته می شود.

اولین کنفرانس چهار جانبه در مورد صلح میان حکومت افغانستان با طالبان در جنوری سال ۲۰۱۶ به اشتراک نماینده های پاکستان و افغانستان با نظارت چین و امریکا در اسلام‌آباد دایر شده بود اما پس از متهم شدن پاکستان بر عملی نکردن تعهدات اش، بر گذاری این جلسات متوقف شد.

از سوی هم نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه می گوید، توقع دارد که این کنفرانس یک وسیله فشار بالای کشورهای باشد که از تروریستان حمایت می کند.

وی افزود:

"این کنفرانس برای پاکستان یک چانس طلایی است، تا برای همکاری صادقانه برای پروسه صلح افغانستان اقدام کند. ما از این جلسه استقبال می کنیم و مخصوصا که همکاران ستراتژیک ما در آن شرکت دارند به همین خاطر مه این جلسه را یک وسیله فشار بالای کشورهای حامی تروریزم می دانم."

از سوی هم موسسه بین المللی پگواش که چندین بار میزبان گفت و گوهای صلح افغانستان بود می گوید که این کنفرانس زمانی نتیجه خواهد داد که نماینده های طالبان نیز شرکت داشته باشند.

محمد یوسف افتخار یک عضو این موسسه به رادیو آزادی گفت که حکومت باید تلاش کند تا طالبان شامل این پروسه شوند.


  
آیا روسیه به طالبان مواد سوخت می‎دهد؟
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 10/17/2017        

مقام ‌های افغان و امریکایی بار ها از پشتیبانی روسیه از گروه طالبان ابراز نگرانی کرده اند، اما اکنون گوشۀ دیگری ازین پشتیبانی برملا شده است.

روزنامۀ بریتانیایی تایمز به تازه گی به نقل از منابع طالبان گزارش داده است که روسیه مواد سوخت را در اختیار این گروه گذاشته است.

یک خزانه دار طالبان به تایمز گفته است که در مرحله نخست چند تانکر مواد سوخت ۱۸ ماه پیش به گونۀ آزمایشی به دست این گروه رسید و رفته رفته شمار آن ماهانه افزایش یافت.

این منبع طالبان که در گزارش تایمز نامش گرفته نشده ادعا کرده که روسیه این مقدار تیل را به صورت رایگان در اختیار این گروه قرار داده است.

در گزارش آمده است که طالبان مواد سوخت را به شماری از تاجران در کابل فروخته و عواید آن را از راه سیستم حواله که در سراسر کشورهای اسلامی رایج است، به دست آورده اند.

ارزش این معامله مواد سوخت درین گزارش دو و نیم میلیون دالر امریکایی در ماه تخمین زده شده است.

اما گفته نشده که مواد سوخت چگونه و در کدام مناطق افغانستان در اختیار طالبان گذاشته شده است.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگۀ افغانستان است.

در گفت و گوی تیلفونی با رادیو آزادی روز دوشنبه گفت که ولسی جرگه هم این موضوع را پیگیری خواهد کرد و این که نهادهای امنیتی افغانستان هم می توانند به ساده گی سرنخ رسیدن مواد سوخت از سوی روسیه به گروه طالبان را ردیابی کنند.

وی افزود:

"این وظیفه سکتور امنیتی است. تیل خوب از هوا نمی آید. از بنادر می گذرد. باید همان شرکت های که تیل را وارد کرده اند مورد پرسش قرار گیرند. طبعاً روس ها از طریق کدام سکتوری یا شرکت افغانی شاید همین کار را انجام داده باشد. این را هم در ولسی جرگه پیگیری می کنیم و هم وظیفۀ سکتور امنیتی است که همین گونه موارد را دنبال کند و مجرمین را به قانون بسپارد."

جاوید کوهستانی آگاه مسایل سیاسی‌ امنیتی مستقر در کابل است.

کوهستانی در صحبت با رادیو آزادی روز دوشنبه گفت که به اساس معلومات او تیل از طریق قاچاقبران به دست طالبان می رسد.

او افزود:

" بسیاری از امور مربوط به طالبان توسط قاچاقبران در مناطق مرزی انجام می شود. چی در مرزهای ایران و حتی آسیای میانه. در مناطق مرزی بدخشان و کندز. طالبان مستقیماً خودشان تماس ندارند. این تماس ها از طریق قاچاقبران انجام می شود. قاچاقبرانی که قاچاق آدم، مواد مخدر و سایر کالاها را انجام می دهند پل ارتباطی هستند."

سمیع یوسفزی ژونالیست افغان است که به نشریۀ امریکایی دیلی بیست هم مقاله می نویسد.

او در صحبت با رادیو آزادی اما می گوید به اساس معلومات او طالبان با روسیه به گونۀ مستقیم تماس دارند.

او افزود:

"درین شکی نیست که طالبان از طریق دفتر شان در قطر بخشی ارتباطی با روسیه و کشورهای آسیای مرکزی دارند. و مسئولیت آن را هم شخصی که باشندۀ سپین بولدک است به عهده دارد. و گفته می شود که فعالترین نمایندۀ طالبان در امور تماس با روسیه و آسیای مرکزی است. و به شمول ضمیر کابلوف با شماری از مقام های روسی دیدار می کند."

مقام‌ های روسیه و نیز سخنگویان طالبان در مورد تأمین مواد سوخت برای طالبان رسماً چیزی نگفته اند.

اما، در گذشته، برخی از گزارش ‌ها به نقل از ضمیر کابلوف نماینده خاص ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در افغانستان گفته اند مسکو کانال ‌های ارتباطی برای مبادلۀ معلومات را با طالبان ایجاد کرده است.

کابلوف گفته است که منافع روسیه در افغانستان با منافع طالبان در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش گره خورده است.

اما، پیش ازین جنرال جان نیکلسن فرمانده عمومی مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در ماه اپریل گفت که روسیه به گونۀ آشکارا به طالبان مشروعیت می بخشد.

جنرال نیکلسن افزود که روسیه به اساس یک روایت نادرست مدعی است که تنها طالبان در افغانستان علیه شاخۀ خراسان داعش درین کشور می جنگند.

روزنامۀ تایمز گفته است که پس از آن که جنگجویان داعش برای خود در سال۲۰۱۴ جای پای درست کردند، مسکو تلاش ‌های حمایتی خود از طالبان را افزایش داد.

تایمز با یک مشاور روسی ۳۷ ساله هم صحبت کرده و او در حالی که خواسته نامش فاش نشود، به روزنامه گفته است که شش هفته پیش با هبت الله آخند زاده رهبر طالبان در هلمند دیدار کرده است.

به تازه گی، جنرال عبدالرازق قوماندان امنیۀ کندهار به رادیو آزادی گفت که به اساس اطلاعات او هبت الله آخند زاده در مورد تغییر تاکتیک ‌های جنگی طالبان در برابر افزایش حمله‌ های هوایی علیه آنان صحبت کرده و نیز گفته است که چون هدف ‌‌شان با جنگجویان داعش یکی است، بنا برین باید با گروه داعش در افغانستان مخالفت نکنند.

اما، قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان معرفی می ‌کند در یک پیام صوتی که به رادیو آزادی فرستاده دستور عدم مخالفت گروه طالبان با داعش از سوی ملا هبت الله را رد کرده ‌است.

حکومت افغانستان بارها از همسایه ‌های خود خواسته که مناسبات ‌شان را در چارچوب روابط دولت با دولت برقرار کنند.

نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه هم به رادیو آزادی گفت که این پیام حکومت افغانستان را یک و نیم سال پیش در سفری به مسکو به مقام‌ های روسی رسانده و گفته است که حمایت کشورهای همسایه از گروه‌ های شورشی مخالف حکومت افغانستان به شمول طالبان به نفع هیچ کشوری منطقه نیست.


آريانا افغانستان آنلاین
تماس با ما برای ارسال مقالات: info@arianafghanistan.com  و یا spineghar@gmail.com 

Besucherzaehler