Skip to main content

آریانا افغانستان آنلاین

مقالات
اخبار روز
فهرست مندرجات
لغت نامه
گنجینۀ شعر و ادب
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
Go Search
 اخبار امروز (پښتو l دری)   اخبار روز های گذشته 

 
  
استخبارات امریکا: خروج از افغانستان خطر جدی را به بار خواهد آورد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 4/16/2021

مقامات ارشد استخباراتی امریکا می‌‌گویند که طرح خروج نیروها از افغانستان می‌تواند به گروه های تروریستی مانند القاعده و داعش فرصتی احیای قابلیت‌های را مساعد سازد که آنان برای حمله به ایالات متحده به آن نیاز دارند.

بل برنز، رییس جدید ادارهٔ استخبارات مرکزی ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۴ اپریل (۲۵حمل) به قانونگذاران امریکایی گفت: "هنگامی كه اردوی امریكا و نظامیان ایتلاف خارج شوند، خطر گستردهٔ وجود دارد. و این یک واقعیت است که توانایی دولت ایالات متحده در جمع آوری (اطلاعات) در مورد تهدیدات و اقدام علیه آن، کاهش می یابد."

او افزود که القاعده و داعش در افغانستان همچنان در تلاش احیای قابلیت‌ها جهت حمله بر اهداف امریکایی در منطقه، در غرب و یا ایالات متحده می‌باشند.

اما آقای برنز همچنین گفت که به هر اندازهٔ که القاعده و داعش بخواهند به ایالات متحده حمله کنند، "واقعیت این است که امروز هیچکدام این ظرفیت‌ها را ندارند".

مقامات ارشد استخباراتی دیگر گفته اند که تهدید تروریستی که باعث شد ایالات متحده در ابتدا به جنگ در افغانستان برود، دیگر خطر اصلی نیست.

ارویل هاینس، رییس استخبارات ملی امریکا به قانونگذاران امریکایی گفت که خطرات ناشی از افغانستان تحت سایهٔ تهدیدات کشورهای مانند چین، روسیه ، ایران و کوریایی شمالی قرار گرفته است.

رییس ادارهٔ استخبارات مرکزی ایالات متحده گفت که آنچه در آینده رخ خواهد داد به میزان پابندی طالبان به تعهدات شان با ایالات متحده بستگی دارد.

قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن، و جلوگیری از استفاده خاک افغانستان برای حمله علیه ایالات متحده از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ آن گروه با ایالات متحده است که به تاریخ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ در شهر دوحه، پایتخت قطر امضا شد.

با آنهم، آقای برنز به قانونگذاران گفت که حتا اگر طالبان به تهدات شان پابند نمانند استخبارات امریکا مراقب تحرکات القاعده و داعش خواهد بود.


  
واکنش‌ها به خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 4/16/2021

مشخص شدن زمان خروج نیروهای امریکایی و ناتو از فغانستان با واکنش‌های متفاوت افغان‌ها مواجه شده است. شماری از این تصمیم دولت امریکا و ناتو استقبال می‌کنند و برخی دیگر خروج نیروهای خارجی در شرایط کنونی را خطرناک می‌دانند.

شماری از افغان‌ها از تصمیم خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان استقبال می‌کنند و می‌گویند که نیروهای ناتو و امریکایی هیچ تاثیر بر بهبود وضعیت این کشور نگذاشته اند و وضعیت امنیتی با گذشت هر روز خراب‌تر می‌شود.

جمعه گل باشنده میدان وردک به دویچه وله گفت: «نیروهای خارجی خودشان در ناامنی این کشور دست دارند و چطور ممکن است که این نیروها که طالبان را در یک هفته شکست داده بودند، در ۲۰ سال مقابل این گروه پیروز نشدند.»

عیسی باشنده کابل به این باور است که حضور و عدم حضور نیروهای خارجی هیچ تاثیر مثبت بر وضعیت امنیتی این کشور ندارد چرا که به گفته او با وجود حضور این نیروهای در افغانستان وضعیت این کشور خراب‌تر شده است.

الله گل مجاهد نماینده پارلمان افغانستان به دویچه وله گفت، عامل جنگ و ناامنی نیروهای خارجی است و اگر این نیروها افغانستان را ترک کنند، افغان‌ها وضعیت بهتری را تجربه خواهند کرد.

مجاهد می‌گوید: «پروسه صلح به مرحله حساس خود رسیده است و تنها مانع این روند حضور نیروهای امریکایی در افغانستان می‌باشد که اگر این نیروها کشور را ترک کنند، طالبان صلح خواهند کرد.»

اما شماری دیگر از افغان‌ها از مسئله خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که نیروهای امنیتی افغان به تنهایی توان تامین امنیت کشور را ندارند و اگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند وضعیت امنیتی وخیم‌تر خواهد شد.

کامله شیرزاد باشنده کابل به این باور است که خروج نیروهای نظامی امریکا و ناتو از افغانستان تاثیر منفی بر وضعیت آینده این کشور می‌گذارد، چرا که به باور وی: «نیروهای افغان که در حال حاضر معاش شان از خارج تمویل می‌شود، چطور می‌توانند امنیت این کشور را تامین کنند.» خانم شیرزاد علاوه می کند: «نیروهای امنیتی افغان در شرایط حاضر نیازمند تعلیم و تجهیز نیروهای خارجی و مخصوصاً نیروهای امریکایی اند.»

نیازبیک باشنده دیگر کابل معتقد است که «امریکا و ناتو در جنگ افغانستان شکست خورده اند و اکنون از این کشور فرار می‌کنند و خروج نیروهای این کشورها یک نگرانی برای افغان ها خلق کرده است.»


  
خطر بالا گرفتن جنگ میان ایران و اسرائیل واقعی است
منبع: RFI        تاریخ: 4/16/2021

خبرگزاری فرانسه در مطلبی نوشت که سال‌هاست اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران مستقیم یا غیرمستقیم به رویارویی با یکدیگر در لبنان، سوریه و نوار غزه روی آورده‌اند و این رویارویی اکنون دامنه‌اش به دریاها و جنگ‌های سایبری، جاسوسی و انفجارهای مشکوک در تأسیسات ایران نیز کشیده است.  

در سال ٢٠١٨ سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل، موساد، موفق شدند ٥٥ هزار صفحه از اسناد محرمانۀ اتمی ایران را از این کشور خارج کنند و بسیاری از آنها را در اختیار محققان دانشگاه هاروارد آمریکا قرار بدهند.

خانم "سیما شین"، مدیر تحقیق دربارۀ ایران در مؤسسۀ تحقیقات امنیتی تل‌آویو، گفته است : "اکنون با یک رشته واکنش و رویداد میان ایران و اسرائیل روبرو هستیم. ممکن است برخی بگویند که این رویدادها با انتقال بایگانی اسناد محرمانۀ اتمی ایران به اسرائیل یا قتل قاسم سلیمانی آغاز شد... اما، این اتفاقات به مسئلۀ اتمی و تلاش ایران برای استقرار در سوریه و ارادۀ اسرائیل برای جلوگیری از این امر مرتبط است."

"سیما شین" سپس افزوده است : "اتفاق تازه‌ای که در هفته‌های اخیر روی داده این است که جنگ دریایی اسرائیل و ایران که طی دو سال مخفی مانده بود اکنون از پرده بیرون افتاده است."

به گفتۀ فرزین ندیمی، پژوهشگر ایرانی‌تبار در واشنگتن، جنگ دریایی ایران و اسرائیل فقط از پرده بیرون نیفتاده، بلکه شدت نیز پیدا کرده است و بر شدت آن آنهم در منطقۀ جغرافیایی گسترده‌تر و با بکارگیری تکنیک‌ها و تاکتیک‌های جدید (برای نمونه، حملات پهپادی یا زیردریایی) افزوده خواهد شد."

فرزین ندیمی سپس افزوده است : اگر چه دو طرف تاکنون کوشیده‌اند از دامنه‌دار شدن این جنگ پرهیز کنند، اما، خطر شعله ور شدن جنگ میان دو کشور به قوت خود باقی است.

مناخیم مرخاوی، کارشناس مسائل ایران در دانشگاه بیت‌المقدس، در اینباره به خبرگزاری فرانسه گفته است : "جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند دست به اقدام مهم بزند، زیرا، اولاً کرونا شیرازه‌های این کشور را از هم پاشانده و ثانیاً حکومت ایران سرگرم مذاکره با غرب است و چیزی که تهران به آن احتیاج ندارد جنگ است تا بتواند "پاک و منزه" به گفتگوهای خود با دولت بایدن ادامه بدهد."

با این حال، پژوهشگر اسرائیلی تصریح کرده است که دولت یهود نیز که مخالف احیای برجام است در جنگ پنهان دریایی با جمهوری اسلامی یا حملۀ یکشنبه گذشته به تأسیسات نطنز با آتش بازی می‌کند و در این بین "بزرگترین خطر برای اسرائیل تخریب مناسبات این کشور با آمریکا است."    


  
انتونی بلنکن: اگر طالبان افغانستان را به‌زور بگیرند، مشروع نخواهد بود
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 4/16/2021

انتونی بلنکن وزیرخارجهٔ امریکا می‌گوید اگر طالبان به روند سیاسی تن در ندهند، و تلاش کنند کشور را به‌زور بگیرند، مشروع نخواهد بود.

اعلام زمان بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان از سوی جوبایدن رئیس جمهور امریکا پای انتونی بلینکن وزیر خارجهٔ آن کشور را به کابل کشاند.

آقای بلنکن در یک سفر از پیش نااعلام‌شده به روز پنجشنبه(۲۶ حمل) به کابل آمد.

او‌ پس از دیدار با محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحهٔ ملی در یک نشست خبری در سفارت امریکا در کابل گفت: "در صورتی که طالبان تلاش کنند بر نیروهای امریکایی حمله کنند با پاسخ نیرومند روبه‌رو خواهند شد."
انتونی بلنکن تاکید‌ می‌کند که جنگ افعانستان راه حل نظامی ندارد.

او هشدار می‌دهد که طالبان نباید روندسیاسی را رد کنند.

او افزود: "این بسیار مهم است که طالبان بدانند که اگر یک روند سیاسی را رد کنند و تلاش کنند که کشور را به زور بگیرند، مشروع و پایدار نخواهند بود."

بر اساس تصمیم تازهٔ جوبایدن رئیس جمهور‌ ایالات متحده، تمامی نیروهای این‌کشور از اول ماه می تا ۱۱سپتامبر سال روان میلادی افغانستان را ترک خواهند کرد.


  
طالبانو ته د بایډن خبرداری او د ځواکونو ایستلو ته ددې ډلې غبرګون
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 4/16/2021

د امریکا جمهور رئیس جو بایډن له افغانستان څخه د امریکایي ځواکونو د ایستلو د نیټې د اعلانولو وروسته د طالبانو ډلې ته خبرداری ورکړ چې په دغه موده کې پر ځواکونو باندې د برید په فکر کې ونه اوسي او که داسې وکړي د جدي غبرګون سره به مخامخ شي.

ښاغلي بایډن پرون وویل: "طالبان باید پوه شي کله چې مونږ وځو، که پر مونږ برید وکړي د خپل ځان او خپلو شریکانو څخه به په ټولو هغو وسایلو چې لرو یې دفاع وکړو."

د امریکا متحده ایالاتو تیر کال د قطر په مرکز دوحه کې طالبانو سره یوه موافقه لاس لیک کړه چې له مخې یې باید ټول بهرني ځواکونه د مۍ میاشتې تر لومړۍ نیټې پورې له افغانستان څخه ووځي.

خو د جمهور رئیس بایډن د تصمیم پر اساس ددغو ځواکونو د وتلو بهیر د مۍ په لومړۍ نیټه پیل او د سپتمبر تر ۱۱پورې بشپړیږي؛ هغه تصمیم چې طالبانو د دوحې تړون نه سرغړونه ګڼلی ده.

د طالبانو ډلې د یوې اعلامیې په خپرولو سره ویلي دي چې له افغانستان څخه د ځواکونو د ایستلو دغه څو میاشتنی ځنډ د دوحې موافقطنامې نه څرګنده سرغړونه ده او پکې د شویو ژمنو خلاف کار دی.

دغې ډلې د موافقې د لاس لیک پر وخت د حاضرو هیوادونو او سازمانونو څخه غوښتي چې پر امریکا فشار راوړي تر څو خپل ټول ځواکونه د مۍ تر لومړۍ نیټې پورې له افغانستان څخه وباسي.

د طالبانو ډلې همداشان ویلي دي چې دغه کار به عواقب ولري چې مسولیت به یې د متحده ایالاتو په غاړه وي.

دا پداسې حال کې دي چې ناټو هم ویلي دي له هغه ځایه چې د افغانستان ستونزه پوځي حل نلري نړیوال ځواکونه به د وتلو بهیر په څو میاشتو کې بشپړ کړي، خو که طالبان پدغه موده کې پر نړیوالو ځواکونو برید وکړي د سخت غبرګون سره به مخامخ شي.

د مذاکراتو دوام

تمه ده چې د افغانستان د سولې په اړه کنفرانس د اپریل په ۲۴مه نیټه په استانبول کې پیل شي. سره له دې چې د افغانستان حکومت په کې د ګډون لپاره تیاری ښودلی دی، د طالبانو ډلې ویلي دي چې د افغانستان څخه په بشپړه توګه د بهرنیو ځواکونو له وتلو دمخه په هیڅ ډول کنفرانس کې ګډون نه کوي.

دغې ډلې دمخه ویلي وو چې که د افغانستان جمهور رئیس استعفا وکړي او واک یو موقت حکومت ته وسپاري، مذاکراتو ته تیار دي.

شیر محمد عباس ستانکزي د جنورۍ په ۲۹په مسکو کې یو خبري کنفرانس کې ویلي وو چې: "که نن اشرف غني له جګړې لاس واخلي او ووایي چې استعفا کوي او د سولې لپاره قرباني ورکوي مونږ حاضر یو چې د نوي حکومت لپاره مذاکرې ...په همدې دلیل هم مذاکره کوو."

ښاغلي غني تازه وړاندیز کړی چې که طالبان یې ومني حاضر دی چې د جمهوري ریاست د دورې له بشپړیدو دمخه انتخابات وکړي. هغه ویلي دي چې حتی حاضر دی چې پدغو انتخاباتو ګې ګډون هم ونه کړي.

د نظام جوړیدل

د طالبانو ډلې په نننۍ اعلامیه کې د "خالص اسلامي نظام" په جوړیدو ټینګار کړی او ویلي یې دي چې له هغه نه به منصرف نشي.

دا پداسې حال کې دي چې امریکا، روسیې،چین او پاکستان د مارچ په میاشت کې په یوه ګډه اعلامیه کې د طالبانو د اسلامي امارت د بیا رامنځ ته کیدو سره مخالفت څرګند کړ.

په اعلامیه کې راغلي: "هماغسې چې د ملګرو ملتونو د امنیت شورا په ۲۵۱۳ (۲۰۲۰) پریکړه لیک کې ذکر شوي مونږ د اسلامي امارت د بیا راژوندي کولو ملاتړ نه کوو او د افغانستان د اسلامي جمهوري حکومت او ددې هیواد د مصالحې د عالي شورا څخه غواړو چې په علني توګه د طالبانو سره د مذاکراتو له لارې د یوې حل لارې هڅه وکړي."

د افغانستان حکومت وایي چې ددې هیواد نظام اسلامي دی او د جمهوریت پر دوام ټینګار کوي. خو په اساسي قانون کې د تعدیلاتو لپاره بحث ته تیار دي.

خو د مسکو په غونډه کې د طالبانو د پلاوي مشر عبدالحکیم حقاني وویل د اسلامي نظام پرته به د بل هر ډول نظام پر وړاندې به وجنګیږي.


  
ناتو: همراه آمریکا از افغانستان می‌رویم؛
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/16/2021

بعد از اینکه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تا حدود پنج ماه دیگر کل نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد، پیمان آتلانیک شمالی(ناتو) نیز اعلام کرده که همزمان با آمریکا نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان دیر هنگام شب گذشته با نشر اعلامیه مطبوعاتی نوشته که به تصمیم آقای بایدن احترام گذاشته و در "راستای انجام این روند(خروج نیروها) همکاری لازم را" خواهد کرد.

در این اعلامیه ‍‌آمده که بعد از توافق میان آمریکا و طالبان در ماه فیبروری/فوریه سال ۲۰۲۰، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اکثریت مطلق عملیات را به طور مستقلانه انجام می‌دهند. گفته شده این نیروها توانایی دفاع از افغانستان را در برابر تهدیدهای فعلی دارند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که همزمان، "ایالات متحده و سایر متحدان ما اطمینان داده‌اند که حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و ادامه کمک‌های بشردوستانه و انکشافی(توسعه‌ای)شان با دولت افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت.

در این اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان بحث خود را با آمریکا و سایر متحدانش در مورد فصل نو مناسبات، به ویژه تسریع روند صلح را با در نظر داشت منافع مشترک، اعتماد و احترام متقابل ادامه خواهد داد.


  
بلینکن وارد کابل شد،
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/16/2021

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به کابل رفته و با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه این کشور دیدار کرده است. همزمان گروه طالبان از تصمیم خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان استقبال کرده و گفته‌اند که این کار دستیابی به صلح را سهل‌تر می‌کند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفته که آقای غنی در دیدار با آقای بلینکن در قصر گلخانه از همکاری آمریکا و دیگر شرکای بین‌المللی در طی دو دهه گذشته به افغانستان قدردانی کرده است و افزوده که به تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از افغانستان احترام می‌گذارد و در روند خروج همکاری خواهد کرد.

آقای غنی گفته است نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان "قابلیت دفاع از سرزمین و کشورشان را دارند".

در این اعلامیه به نقل از وزیر خارجه آمریکا آمده است که خروج نیروهای آمریکایی "به معنی تضعیف مناسبات استراتژیک میان دو کشور نخواهد بود آمریکا به تعهدات خویش با دولت و مردم افغانستان پایبند است".

گفته شده هر دو طرف در مورد "آغاز فصل جدید همکاری‌ها میان دو کشور" به صحبت‌ها و مباحث خود ادامه خواهند داد.

در همین حال، عبدالله عبدالله نیز از دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا در قصر سپیدار خبر داده است.

رئیس شورای عالی مصالحه نیز در اعلامیه‌ای گفته است که از تصمیم آمریکا حمایت و از تعهد ادامه همکاری‌های این کشور استقبال می‌کند.

آقای عبدالله نوشته است که آقای بلینکین نیز بر ادامه کمک‌های آمریکا در عرصه‌های مختلف در افغانستان تاکید کرده است.


  
طالبان: د پوځیانو ایستل ښه ګام دی،‌
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/16/2021

افغان طالبانو له دې هېواده د بهرنیو ځواکونو د وتلو په تړاو د امریکا او ناټو پرېکړه 'یو ښه ګام' بللی، خو تور لګوي چې پر ټاکلې نېټه نه وتل یې په دې معنا دي چې د دوحې تړون مات شوی دی.

د طالبانو ویاند ذبیح الله مجاهد له بي بي سي پښتو تلویزیون سره ځانګړې مرکه کې وویل، د امریکا د نوي حکومت دا پرېکړه په دې معنا ده چې د 'جنګ طلبو کړیو' خبره نه ده منل شوې.

خو نوموړي وویل، که بهرني ځواکونه د دوحې تړون پر اساس د می میاشتې تر پیله له افغانستانه بهر نشي نو د ښکېلو غاړو ترمنځ بې باوري رامنځته کېږي.‌

طالبانو همدا راز یوه جلا اعلامیه کې ویلي،‌ دا چې اوس د دوحې له تړونه سرغړونه کېږي نو د راتلونکو پایلو مسئولیت به یې هم د امریکا پر غاړه وي.‌

د امریکا ولسمشر جو بایډن او نورو چارواکو یې له رسمي اعلان وړاندې بیا بیا ویلي وو چې د اپرېل تر پایه به له افغانستان د پوځیانو ایستل ناشونې وي.

خو ذبیح الله مجاهد بي بي سي سره خبرو کې وویل، پر ټاکلې نېټه د بهرنیو ځواکونو وتل د دوحې تړون مهم اصل و،‌ او اوس چې پرې عمل نه کېږي نو دوی باور نه لري چې پر نورو برخو به یې څومره عمل وشي.‌

نوموړی وایي، د همدې ژمنې د ماتېدو له کبله به دوی اوس په قطر کې د بین الافغاني مذاکراتو په اړه هم له سره غور کوي.


  
بلېنکن په کابل کې: "د ځواکونو ایستل د اړیکو او همکاریو د پای په معنا نه دي"
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/16/2021

د امریکا بهرنیو چارو وزیر انتوني بلېنکن پنجشنبه په نا اعلان شوي سفر کابل ته تللی او د افغانستان له ولسمشر محمد اشرف اغني او د ملي مصالحې عالي شورا له ئیس عبدالله عبدالله سره یې جلا کتنې کړې دي.

ښاغلي بلېنکن داسې مهال کابل ته راغلی چې د جو بایډن حکومت له څو میاشتنیو ارزونو وروسته تازه د سپتمبر تر ۱۱مې له افغانستان څخه د خپلو ځواکونو د ایستلو اعلان کړی.

د امریکا د حکومت لخوا له افغانستان څخه د خپلو ټولو ځواکونو د ایستلواعلان له بیلابیلو غبرګونونو سره مخامخ دی.

له افغان مشرانو سره د امریکا د بهرنیو چارو وزیر په لیدنو کې د افغانستان د وسلې په پروسه، له افغانستان د بهرنیو ځواکونو په وتلو او تر هغې وروسته د افغانستان او امریکا ترمنځ د همکاریو پر څرنګوالي خبرې شوې دي.

ارګ په یوه اعلامیه کې ویلي چې ولسمشر غني د امریکا بهرنیو چارو وزیر سره لیدنه کې د ترهګرۍ پر وړاندې د ټولو هېوادونو په ګډه مبارزه د ټینګار ترڅنګ ویلي "له افغانستان د خپلو ځواکونو د ایستلو په تړاو د امریکا د متحدو ایالتونو د پریکړې درناوی کوي، او د افغانستان دولت به هڅه وکړي، چې د لېږد پروسه کې اړینه همکاري وکړي."

د ارګ اعلامیه کې د ولسمشر غني له خولې زیاته شوې: "اوس چې امریکا له افغانستان څخه د خپلو ځواکونو د ایستلو هوډ کړی، د دواړو هېوادونو ترمنځ د متقابل درناوي او ګډو ګټو پر محور د همکاریو د وي باب د پرانیستل کېدو په تړاو یو واضح بحث ته اړتیا موجوده ده.

د افغانستا ولسمشرۍ ماڼۍ وايي د امریکا بهرنیو چارو وزیر له ولسمشر غني سره لیدنه کې ویلي چې له افغانستان څخه د امریکايي د ځواکونو وتل به د دواړو هېوادونو ترمنځ د ستراتیژیکو اړیکو د کمزوي کېدو په معنا نه وي او امریکا د افغانستان له دولت او خلکو سره پر خپلو ژمنه ولاړه ده.

هغه دا ژمنه هم کړې چې له افغانستان او د دغه هېواد له امنیتي او دفاعي ځواکونو سره به خپلو "دیپلوماتیکو او بشردوستانه' مرستو ته دوام ورکړي.

د امریکا بهرنیو چارو وزیر دا راز ویلي د افغانستان د سولې پروسه کې د اسانچارۍ هڅې روانې ساتي.

له دې سره د افغانستان د ملي پخلاینې عالي شورا وايي د امریکا بهرنیو چارو وزیر د دې شورا له رییس عبدالله عبدالله سره لیدنه کې هم د دواړو هېوادونو ترمنځ پر دوامداره اړیکو ټینګار کړی او ویلي یې دي چې د ځواکونو ایستل د افغانستان او امریکا ترمنځ د"اړیکو او همکاریو د پای" په معنا نه دي.

د امریکا ولسمشر جو بایډن طالبان سره د دغه هېواد د لاسلیک کړې هوکړې تر ارزولو، خپلو نړیوالو متحدوانو سره تر مشورو وروسته تېره شپه اعلان وکړ چې خپل ځواکونه د می میاشتې تر ۱۱مې له افغانستان څخه باسي او په دې توګه د خپل هېواد د تاریخ دا تر ټولو اوږه جګړه پای ته رسوي.


  
نیروهای امریکایی و ناتو یکجا افغانستان را ترک خواهند کرد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 4/15/2021

وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز ۱۴ اپریل (۲۵ حمل) در بروکسل گفت که نیروهای به رهبری ناتو در هماهنگی با خروج طرح شدهٔ نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر امسال افغانستان را ترک خواهند کرد.

انتونی بلینکن گفت: "من اینجا (بروکسل) استم تا از نزدیک با متحدین خویش و با منشی عمومی (ناتو) بر اصول که از آغاز ایجاد کرده ایم: یکجا می‌رویم، یکجا سازگاری می‌کنیم و یکجا بیرون می‌شویم،‌ کار ‌کنم."

هم‌اکنون ۲۵۰۰ سرباز امریکایی و هفت هزار تن از نیروهای کشورهای عضو ناتو در افغانستان حضور دارند.

وزیر خارجهٔ امریکا افزود که در ماه‌های اخیر روی خروج هماهنگ شده، سنجیده‌شده و مصوون نیروها از افغانستان از نزدیک با متحدین ایالات متحده کار خواهیم کرد.

در این حال، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفت که از فرصت پیش‌ آمده برای توافق روی حضور آیندهٔ نیروهای ناتو در افغانستان جهت هماهنگی نزدیک و مشوره با تمامی متحدین خویش استقبال می‌کند.

قرار است، وزرای دفاع و خارجهٔ ناتو امروز از طریق ویدیوکنفرانس طرح‌های شان در مورد چگونگی حضور نظامی شان در افغانستان را به بحث بگیرند.

یک دپلومات ارشد ناتو به آژانس رویترز گفته است که انتظار نمی‌رود هیچ یک از متحدین با اعلام رسمی جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتمبر مخالفت کند.

انتظار می‌رود که آقای بایدن امروز تصمیم در مورد خروج نیروها از افغانستان را اعلام کند.

نگرانی سناتوران امریکایی

خروج نیروها از افغانستان در حالی بحث می‌شود که چندین تن از سناتوران امریکایی نگرانی شان را نسبت به این تصمیم ابراز کرده اند.

مچ مکانل، رهبر اقلیت در مجلس سنا گفت: "ادارهٔ بایدن می‌خواهد که جنگ را در افغانستان ترک کرده و فرار کند. خروج شتابزدهٔ نیروهای امریکایی از افغانستان یک اشتباه عمیق است."

جم انهوف، عضو کمیتهٔ خدمات نظامی مجلس سنا تصمیم خروج نیروها را "بی باکانه و خطرناک" عنوان کرد.

لیندسی گراهام، یکی از سناتوران برجستهٔ امریکایی خروج کامل از افغانستان را "نابخردانه و خطرناک خواند."

او افزود که رییس جمهور بایدن در اصل با این تصمیم راه را برای یک حملهٔ دیگری مانند ۱۱ ستمبر باز می‌کند.

کنفرانس استانبول

ترکیه دیروز اعلام کرد که کنفرانس صلح افغانستان را به تاریخ ۲۴ اپریل تا چهارم می برگزار خواهد کرد.

اما گروه طالبان گفته است که در صورت عدم خروج سربازان خارجی، این گروه در هیچ کنفرانسی اشتراک نخواهد کرد.

محمد نعیم، یکی از سخنگویان گروه طالبان در صفحهٔ تویترش نوشته است تا زمانیکه همه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند این گروه "در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم گیری می‌شود، اشتراک نخواهد کرد."

گروه طالبان گفته است که نیروهای خارجی باید بر اساس توافقنامهٔ دوحه تا تاریخ اول ماه می افغانستان را ترک کنند.

این گروه پیش از این گفته بود که در صورت باقی مانده نیروهای خارجی فراتر از این تاریخ، به "جنگ و جهاد" ادامه خواهند داد.

این در حالی است که دولت افغانستان طرحی را برای پیشکش در این نشست آماده کرده که شامل نقشهٔ راهی برای مصالحه و ایجاد حکومت صلح می‌شود، اما بر اساس گزارش‌ها، مشکلاتی در خصوص این طرح میان شورای عالی مصالحه و ریاست جمهوری به میان آمده است.

با وجود آنکه شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان از نهایی شدن مسودهٔ طرح صلح جمهوری افغانستان و تسلیمی آن به رییس این شورا خبر داده بود، محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری بر این طرح انتقاد کرده و گفته است که قابل ارایه به نشست ترکیه نیست.

با آنهم شورای عالی مصالحهٔ ملی گفته است که در روز‌های آینده در مورد این طرح تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

حکومت افغانستان گفته است که قرار است رییس جمهور بایدن در رابطه با خروج نیروها از افغانستان با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان صحبت تلیفونی داشته باشد.


  
ناټو په افغانستان کې خپل ماموریت پای ته رسوي
منبع: دویچه ویلی        تاریخ: 4/15/2021

د ناټو هیوادونو سره توافق کړی دی چې په افغانستان کې خپل ماموریت په تدریجي ډول سره پای ته ورسوي. دا پریکړه له افغانستانه د امریکايي ځواکونو د وتلو تر اعلان وروسته شوې.

ډیپلوماتیکو سرچینو د آلمان خبري آژانس ته ویلي دي چې دغه پریکړه د چهارشنبې په شپه د ناټو د ۳۰ غړو هیوادونو د بهرنیو او دفاع وزیرانو په غونډه کې شوې ده.

دا پریکړه په داسې حال کې کېږي چې د امریکا متحده ایالاتو ولسمشر جو بایدن، هم د چهارشنبې په ورځ اعلان وکړ چې د مې میاشتې په لومړۍ نیټه به له افغانستان څخه د خپلو پاتې ځواکونو د ایستلو بهیر پیل کړي او د سپتمبر میاشتې تر یوولسمې نیټې پورې به خپل ټول ځواکونه له دې هیواد څخه اخراج کړي.

بریتانیا هم له امریکا سره سم له افغانستانه ځپل ځواکونه باسي

اوس مهال په افغانستان کې د ناټو د غړو او د دې سازمان د متحدو هیوادونو پوځیان میشت دي چې اصلي دنده یې د افغان امنیتي ځواکونو روزنه او هغوی ته مشوره ورکول دي.

بایدن له افغانستان څخه د امریکایي ځواکونو د وتلو په اړه په خپله وینا کې دې ته اشاره وکړه چې ناټو او متحدین یې یو ځای افغانستان ته تللي وو، او یوځای به له دې هیواد څخه راوځي.


  
جو بایدن: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان اول ماه می آغاز می شود
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 4/15/2021

رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در اول ماه می آغاز شده و تا یازدهم سپتمبر ادامه می یابد. وی گفت اگر طالبان در روند خروج بر نیروها حمله کنند، با تمام قوا پاسخ داده خواهد شد.

رئیس جمهور ایالات متحده خروج "بدون قید و شرط" و قاطعانه همه سربازان امریکایی از افغانستان را اعلام کرد. جو بایدن در سخنرانی اش در کاخ سفید اعلام کرد: «وقتش رسیده که طولانی ترین جنگ امریکا پایان یابد و نیروهای امریکایی از افغانستان به خانه برگردند.»

وی گفت نمی خواهد این تصمیم بزرگ را به رئیس جمهور پنجم (از زمان آغاز تهاجم نظامی به افغانستان) واگذار کند. وی همچنان تاکید کرد که خروج نیروهای امریکایی و متحدانش در ناتو از افغانستان آرام، سنجیده و ایمن خواهد بود: «تمدید حضور نیروها برای دست یافتن به یک خروج "ایده آل" دیگر امکان پذیر نیست.»

مرتبط:  پایان طولانی ترین جنگ امریکا؛ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان رسما اعلام شد

بایدن تلویحا از حمله نظامی ایالات متحده امریکا به افغانستان دفاع کرد و گفت این ماموریت به آنچه هدفش بود، دست یافته است: «القاعده واقعا درهم شکسته، مرده و از افغانستان فراری شده است.» او اضافه کرد: «ما باید مطمئن می شدیم که افغانستان دوباره به مکانی تبدیل نخواهد شد که از آنجا بر وطن ما حمله شود، ما به این هدف دست یافتیم.»

ایالات متحده امریکا پس از حملات یازدهم سپتمبر القاعده بر مرکز تجارت جهانی و پنتاگون به افغانستان حمله نظامی کرد و امارت اسلامی طالبان را که به پناه دادن به اسامه بن لادن رهبر این شبکه تروریستی متهم بود، درهم کوبید. بعدا پای نیروهای ناتو و متحدان امریکا نیز به جنگ افغانستان باز شد. ایالات متحده امریکا توانست اسامه بن لادن را در سال ۲۰۱۱ در خاک پاکستان به قتل برساند.

هشدار به طالبان

پس از نزدیک به دو دهه شورشگری طالبان و تداوم جنگ، ایالات متحده امریکا با طالبان در پایان ماه فبروری ۲۰۲۰ "توافقنامه آوردن صلح به افغانستان" را امضا کرد؛ توافقنامه ای که زمان خروج کامل نیروها را در اول ماه می تعیین کرده است.

طالبان که چشم به راه خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان براساس توافقنامه شان با حکومت ترامپ بودند، هشدار داده اند که حملات شان بر نیروهای خارجی را از سر می گیرند. بایدن در این سخنرانی اش به طالبان هشدار داد: «طالبان باید این را بدانند که اگر در جریان خروج بر ما حمله کنند، با تمام قوا و امکانات از خودمان و متحدان مان دفاع می کنیم.»


  
سرقت هزاران سند و سی‌دی
منبع: RFI        تاریخ: 4/15/2021

یک مقام جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین‌ بار، «سرقت اسناد کاملا سرّی هسته‌ای» توسط اسرائیل را تائید کرد و نسبت به وجود «آلودگی امنیتی» در کشور هشدار داد. پیش از این، مقامات جمهوری اسلامی ادعای اسرائیل مبنی بر سرقت هزاران سند از داخل ایران را تکذیب کرده بودند. مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران بروز  حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را ناشی از «نفوذ»، «خرابکاری» و «تروریسم هسته‌ای» عنوان کردند. 
محسن رضائی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز چهارشنبه ۲۵ فروردین، در گفتگو با خبرگزاری مهر، درباره حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز، تاکید کرد: کشور دچار «رخدادی حیثیتی» شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه «کشور دچار یک آلودگی امنیتی گسترده شده است»، گفت: «نمونه این آلودگی امنیتی، آن است که در کمتر از یک سال، سه رویداد امنیتی، از جمله دو انفجار و یک ترور (محسن فخری‌زاده) اتفاق افتاده است». 

علاوه بر بروز حادثه‌ی روز یک‌شنبه ۲۲ فروردین در تاسیسات هسته‌ای نطنز، مرکز مونتاژ سانتریفیوژها در محوطه باز تاسیسات اتمی نطنز، یک‌بار دیگر، در روز ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۹، دچار حادثه شده بود. 

محسن رضائی، با اشاره به «افزایش موارد مشکوک نفوذی» در کشور، تائید کرد: «قبل از این، اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده است». این نخستین‌بار است که یک مقام ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران، گزارش‌ها درباره سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را مورد تائید قرار می‌دهد. 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تابستان سال ۱۳۹۷، در یک سخنرانی تلویزیونی ادعا کرد که اسرائیل به اطلاعاتی دسترسی پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران پس از امضا توافق جامع هسته‌ای با کشورهای قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۵ همه اسناد مرتبط را در یک مکان محرمانه در جنوب تهران، در منطقه شورآباد، مخفی کرده است. 

بنیامین نتانیاهو در این برنامه تلویزیونی بخشی از این اسناد، از جمله تعداد زیادی پوشه و سی‌دی، را به نمایش گذارده و تاکید کرد: اسرائیل، در یک عملیات اطلاعاتی به ۵۵ هزار صفحه و ۵۵ هزار فایل دیجیتال از اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای نظامی ایران دسترسی پیدا کرده است. 

جمهوری اسلامی ایران، ادعای نخست‌وزیر اسرائیل را تکذیب کرده و مدعی شده بود اسنادی که اسرائیل علنی کرده است، جعلی است. 

اما محسن رضائی در گفتگو با خبرگزاری مهر، ضمن تائید سرقت اسناد کاملا سری هسته‌ای، افزود: قبل از سرقت هم «چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کارهایی انجام دادند؛‌ پس معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم».

محسن رضائی که احتمال می‌رود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزدی خود را اعلام کند، هشدار داد: «معلوم است که به آلودگی امنیتی دچار شده‌ایم و سالم‌سازی امنیتی باید یکی از برنامه‌های مهم دولت آینده باشد».

به گفته محسن رضائی، «سالم‌سازی امنیتی باید در تمام رده‌ها، وزارتخانه٬ها و مکان‌های حساس انجام بگیرد و این موارد مشکوک و منابع نفوذی احتمالی پاکسازی شود». 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: از «۱۰ سال پیش تاکنون موارد مشکوک و نفوذی تشدید» شده است. 

محسن رضائی، در عین حال، بروز حادثه در نطنز، همزمان با مذاکرات هسته‌ای را بی ارتباط ندانسته و گفت: به نظر من، بعد از اینکه ایران در مذاکرات هسته‌ای مقاومت کرد این کار را انجام دادند تا بکلی مقاومت ما را در دیپلماسی بشکنند. 


  
ایجاد فارم آلوئه‌ورا در دایکندی؛
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 4/15/2021

بانوی تجارت پیشه در دایکندی که پارسال چالش‌های همه‌گیری ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کرد.

جمیله سلطانی نخستین فارم گیاه آلوئه‌ورا را با هزینه شخصی نزدیک به ۵۰۰ هزار افغانی حدود یک سال پیش در دایکندی ایجاد کرده.

جمیله می‌گوید چگونگی کشت و برداشت این گیاه را از انترنت فراگرفت.

بانو سلطانی گفت: "پارسال ۸ هزار بته را از کابل خریداری کردم در کنار بچه‌هایم نفر کرا کردم باز این بته‌ها را شاندم. حال خیلی رشد کرده هوا هم گرم است، خیلی خوب است. من یک کتاب گیاه آلوئه پیدا کردم دیگر از انترنت گرفتم".

این بانوی ۵۰ ساله که نزدیک به ۱۵ سال در بخش صنایع دستی فعالیت کرده، می‌گوید که هموراه در جستجوی راهی برای مبارزه با فقر و تنگدستی و توانمند سازی زنان در دایکندی بوده.

او هدف از ایجاد فارم گیاه آلوئه‌ورا را ترویج کشت گیاهان طبی و تشویق زنان برای ایجاد فرصت‌های شغلی می‌خواند.

سلطانی افزود: "گفتم خانم‌ها تشویق شود و مصروفیت برای آن‌ها ایجاد شود. برای دختر خانم‌ها گفتم تشویق شود، چون موادهای شیمیایی را استفاده می‌کنند او هم خیلی ضرر دارد. آلوئه ورا برای پوست صورت و همه چیز خوب است".

اکنون جمیله مخارج خانوداه خود را از طریق همین فارم تامین می‌کند. این مادر هشت فرزند رویای بزرگ فعالیت‌های تجاری را برسر دارد.

اما نبود دستگاه برای پروسس و مکان مناسب برای ذخیره و بازاریابی این محصول از چالش‌های عمده‌ای او است.

او گفت: "چالش‌ها خیلی زیاد است. جای مشخص برای بازریابی نداریم. حال نگران این هستم که یک دستگاه خریداری می‌توانستم، شامپو و صابون‌اش را برای خانم‌ها آماده می‌‌کردم که نمی‌توانم".

بسیاری‌ها در دایکندی از ابتکار خانم سلطانی استقبال کرده و این اقدام وی را الگوی برای دیگر زنان در راستای خودکفایی اقتصادی عنوان می‌کنند.

مسئولان اداره زراعت و مالداری دایکندی می‌گویند آب و هوای این ولایت برای کشت گیاه آلوئه‌ورا مناسب است و آنان تلاش دارند که این گیاه را در دایکندی ترویج کنند.

عبدالواحد فیروز رئیس این اداره به رادیو آزادی گفت.

فیروز می‌گوید: "امسال برای اولین بار نبات آلوئه‌ورا که یک نبات طبی و صنعتی است در دایکندی توسط یک یک خانم متشبث کشت شد که خوشبختانه نتیجه خیلی خوب داد".

در ولایت مرکزی دایکندی زنان در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی فعالیت‌های چشمگیری دارند.

فیروزی می‌گوید در حال حاضر بیش از شش هزار خانم در سراسر این ولایت در بخش‌های پروسس لبنیات، پروسس و بسته بندی بادام، کشت زعفران و پرورش سبزیجات گلخانه‌ای مشغول کار اند.

او می‌افزاید که در سال جاری برای توانمند سازی زنان نزدیک به یک هزار باغچه خانگی و سبزخانه‌ها توزیع خواهد شد.

آقای فیروز گفت: "یگانه فرصت در دایکندی مردم به ویژه زنان می‌تواند سرمایه‌گذاری کند زراعت است. به همین دلیل در این بخش مردم زیادتر سرمایه‌گذاری کرده که زنان در این بخش نقش عمده را ایفا می‌کنند".

براساس آمار اداره زراعت دایکندی، ۹۰ درصد مردم این ولایت مشغول زراعت و مالداری هستند که بادام محصول عمده‌شان را تشکیل می‌دهد.

به باور جمیله اگر زنان در بخش سبزی‌های گلخانه‌ای و گیاهان طبی سرمایه‌گذاری کنند در کنار فراهم شدن شغل به خودکفایی اقتصادی می‌رسند.


  
غني: د ځواکونو د ایستلو په اړه د امریکا د تصمیم درناوی کوو
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 4/15/2021

جمهور رئیس محمد اشرف غني وایي د امریکا د جمهور رئیس جو بایډن سره یې په ټیلیفون خبرې کړي.

د ښاغلي غني په ټویټر کې لیکل شوي: " د جمهور رئیس بایډن سره مې په ټیلیفون کې د سپټمبر د میاشتې په لومړنیو ورځو کې د افغانستان نه د امریکایي عسکرو د ایستلو په پریکړې خبرې وکړلې. د افغانستان اسلامي جمهوریت د امریکا د پریکړې درناوی کوی او د امریکایي شریکباڼو سره به په ښه توګه د انتقال په منظور همکاري کوي. "

جمهور رئیس اشرف غني همدرانګه لیکلي چې د امریکا او ناټو د همکارانو سره به د سولې په روانو هلو ځلو ګډ کار کوي.

ښاغلي غني ویلي چې د افغانستان امنیتي او دفاعي ځواکونه په بشپړه توګه د خپل هیواد او ولس د دفاع وړتیا لري او زیاته کړې یې ده چې "هغوي (افغان امنیتي او دفاعي ځواکونه) د پخوا راهیسې دا کار کوي او افغان ولس به یې د تل لپاره شکر ګزاره وي"

د امریکا او افغانستان جمهور رئیسان پداسې وخت کې په افغانستان کې د امریکايي عکسرو په هکله خبرې کوي چې ټاکل شوې د امریکا جمهور رئیس جو بایډن په رسمي توګه د افغانستان نه د سپټمبر د میاشتې تر ۱۱مې نیټې د امریکایي عسکرو د ایستلو اعلان وکړي.

د طالبانو او د امریکا تر منځ د دوحې د سولې د تړون له مخې امریکا منلې وه چې ټول امریکایي عسکر به د مې د میاشتې تر لومړۍ نیټې د افغانستان نه وځي خو ښاغلي بایډن تیره ورځ د امریکا عسکرو د ایستلو نیټه بدله کړله.

امریکا پداسې وخت کې د افغانستان نه د خپلو عسکرو د ایستلو نیټه بدلوي چې ټاکل شوې د همدې میاشتې په ۲۴ مې د ترکیې د استانبول په ښار کې د افغانستان د سولې په هکله نړیوال غونډه جوړه شي.

طالبانو ویلي و چې که دا غونډه د اپریل د میاشتې په ۱۶ مې وشي دوي به پکې ګډون ونکړي خو وروسته یې وویل چې تر څو چې ټول بهرني ځواکونه د افغانستان نه وتلي نه وي دوي به په هیڅ داسې غونډې کې برخه وانخلي چې د افغانستان د سولې په هکله پکې خبرې کیږي.

په همدې حال کې د امریکا د بهرنیو چارو وزیر انتوني بلینکن د ناټو د متحدینو سره د سلا مشورو په خاطر اروپا ته تللی. ښاغلی بلینکن د ناټو د عمومي منشي سره په خبرو کې پدې ټینګار وکړ چې د امریکایي عسکرو تر څنګ به د ناټو ځواکونه هم د سپټمبر د میاشتې تر ۱۱ مې د افغانستان نه وځي.

بلینکن ویلي چې امریکا او ناټو په یو ځای افغانستان ته تللي، هلته یې د شرایطو د بدلیدو سره سم ځانونه عیار کړي او په یو ځای به راووځي.

امریکا اوس مهال په افغانستان کې شاوخوا ۲۵۰۰ عسکر لري چې افغان امنیتي ځواکونه روزي، سلا مشورې ورته ورکوي او همکاري ورسره کوي.


  
مذاکرات وین برای احیا برجام 'به تعویق افتاد'
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/15/2021

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‎ای ایران در وین می‌گوید با تغییر برنامه قبلی، مذاکرات وین از روز چهارشنبه به روز پنج‌شنبه موکول شده است. پیشتر سفیر روسیه در سازمان ملل در وین نیز این موضوع را تایید کرده بود.

همزمان، آمریکا تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی را "تحریک‌آمیز" خوانده و فرانسه آن را "تحولی جدی" دانسته است.

او علت این موضوع را "ابتلای یکی از اعضای هیئت سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های مراقبتی" عنوان کرد.

مذاکرات وین با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) در جریان است. این مذاکرات بین ایران و ۱+۴ برگزار می‌شود. همزمان با جلسات کمیسیون برجام نمایندگان آمریکا هم در وین هستند، هرچند به طور مستقیم با ایران مذاکره نمی‌کنند.

هفته گذشته پس از آخرین دور مذاکرات، ایران و ۱+۴ با 'خرسندی از پیشرفت اولیه' و ادامه گفت‌وگوها در هفته بعد خبر داده بودند.

اما در چند روز گذشته تحریم‌های تازه اروپا علیه تهران و سپس خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز و اعلام تصمیم ایران در افزایش غنی‌سازی بر مذاکرات سایه انداخت.‌

روز یکشنبه ۲۲ فروردین مقام‌های ایران اعلام کردند که حادثه‌ای در شبکه برق مرکز غنی‌سازی نطنز رخ داده و بعد از ساعاتی آن را "اقدام علیه" این مرکز و "تروریسم هسته‌ای" عنوان کردند. دو روز بعد از آن، ایران اعلام کرد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند.

به فاصله کوتاهی از اعلام تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز، آمریکا این اظهارات مقام‌های ایرانی را "تحریک‌آمیز" خواند. فرانسه هم این اقدام ایران را "تحولی جدی" دانست و گفت کشورش در حال هماهنگی برای پاسخ بین‌المللی به است.

با این حال کاخ سفید اعلام کرده است که همچنان به مذاکرات هسته‌ای با ایران پایبند است.

امروز حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در تازه‌ترین اظهاراتش بار دیگر بر ادامه مذاکرات تایید کرد.

روز گذشته نیز ۲۷ سناتور دمکرات در نامه ای به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با استقبال از گفت و گوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین نوشتند که بازگشت به برجام "برای رسیدگی به تهدید برنامه هسته ای ایران باید یکی از اولویت های سیاست خارجی" باشد.

آنها نوشته اند: "تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از برجام و دنبال کردن استراتژی 'فشار حداکثری ' نه تنها بی نتیجه مانده بلکه ایران را به ظرفیت ساخت سلاح های اتمی نزدیک تر کرده است."

هفته گذشته نیز وزارت خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای برداشتن قدم‌های ضروری برای بازگشت به توافق هسته‌ای، از جمله "رفع تحریم‌های ناسازگار با برجام" خبر داد. آمریکا در عین حال خواستار بازگشت ایران به تعهدات برجامی از جمله محدودیت غنی‌سازی اورانیوم است.

ایران اما خواستار پایان دادن فوری به تمامی تحریم‌های یکجانبه آمریکا است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران گفته است که همه تحریم های آمریکا باید یکجا رفع شود و سپس ایران با "راستی آزمایی" آن دوباره به تعهدات خود در برجام بازخواهد گشت.

آمریکا سه سال پیش از برجام خارج شد و همه تحریم های اتمی را همراه با تحریم های تازه تر مجددا اعمال کرد. ایران پس از یک سال عمل به توافق، قدم به قدم از تعهدات برجامی خود کاست.


  
رئیس پارلمان افغانستان: با خروج نیروهای آمریکایی احتمال جنگ داخلی وجود دارد
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/15/2021

میر رحمن رحمانی، رئیس مجلس افغانستان گفت با خروج کامل نیروهای آمریکایی در یازدهم سپتامبر سال جاری، احتمال جنگ داخلی در این کشور وجود دارد.

آقای رحمانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۵ حمل/فروردین) گفت که نیروهای بین‌المللی برای اهداف مشخص به افغانستان آمده بودند و ماموریت خاصی را برای حضور خود تعریف کردند. آقای رحمانی افزود که این نیروها زمانی افغانستان را ترک می‌کنند که جنگ در این کشور به شدت جریان دارد، "کشت و قاچاق مواد مخدر هزینه جنگ تروریستان را تامین می‌کند" .

رئیس پارلمان افغانستان اضافه کرد که اگر شرایط افغانستان برای ترک نیروهای خارجی فراهم بود، "این (خروج آنها) از آرزوی ملت افغانستان بود ولی این شرایط تاکنون فراهم نشده است".

به گفته او با خروج نیروهای خارجی "احتمال برگشتن به دوران جنگ‌های خطرناک داخلی وجود دارد و افغانستان دوباره به جغرافیایی(سرزمین) تروریسم بین‌المللی مبدل خواهد شد." 

آقای رحمانی گفته که شرایط برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان فراهم نیست

همزمان وحید عمر، مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک گفته خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان میان کابل و واشنگتن در گذشته چندین بار بحث شده بود و کابل به هر تصمیمی که آمریکا درباره نیروهایش می‌گیرد، احترام می‌گذارد.

وحید عمر، در صفحه توییترش نوشته که انتظار می‌رود جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا در آینده نزدیک با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صحبت کند و به صورت رسمی جزئیات برنامه خروج نیروها را با او شریک کند.

اما آقای عمر با اشاره به اینکه درباره جزئیات خروج نیروها صحبت نخواهد کرد، افزوده که نیروهای امنیتی افغانستان از مردم این کشور با "روحیه عالی" در دو سال گذشته دفاع کرده‌اند و اکنون نیز ۹۸ درصد عملیات‌های نظامی را "مستقلانه" انجام می‌دهند و آنان از توانمندی لازم برای انجام چنین عملیاتی در آینده برخوردارند.

مقامات ارشد دولت آمریکا تایید کرده‎اند که آمریکا قصد دارد به زودی روند خروج نیروهای خود از افغانستان را آغاز کند و همه این نیروها تا پیش از روز ۱۱ سپتامبر از این کشور خارج خواهند شد. هم زمان، ترکیه اعلام کرده است که کنفرانس ده روزه صلح افغانستان در استانبول با شرکت‌ مقام‌های بلندپایه دولت افغانستان و طالبان از روز ۲۴‌ آوریل برگزار خواهد شد.


  
یوناما: 'که د سولې له فرصته ګټه وانخیستل شي، د افغانانو په لاس به نور افغانان ووژل شي'
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/15/2021

د افغانستان لپاره د ملګرو ملتونو مرستندویه اداره یا یوناما وايي، د ۲۰۲۱ کال لومړیو دریو میاشتو کې ۵۷۳ ولسي وګړي وژل شوي او تر دوولس سوو ډېر ټپیان شوي دي.

دا اداره خپل تازه رپوټ کې وايي، د روان میلادي کال د سږنیو دریو میاشتو مرګ ژوبله د تېر کال تر ورته مودې ۲۹ سلنه ډېره ده.

یوناما په خپل تازه رپوټ کې د حکومت ضد وسلوال د ۶۱ سلنه او حکومت د ۲۷ سلنه ولسي مرګژوبلې مسوول بولي.

د یوناما مشرې دیبورا لاینز په دې رپوټ کې ویلي: "د وژل شویو او معلول شویو ولسي افغانانو- په تېره د ښځو او ماشومانو شمېر ډېر اندېښمنوونکی دی. له دواړو غاړو غواړم چې ددغه تاوتریخوالي د سم لاسي درولو لپاره یوه لار ومومي".

د افغانستان لپاره د ملګرو ملتونو د سیاسي استازولۍ ددفتر مشرې دا هم ویلي، چې "د ۲۰۲۰ په سپتمبر کې د افغانستان د سولې د مذاکراتو پیل د ولسي وګړو د وضعیت ښه کولو لپاره هیله په ډېرېدو کړه. د ۲۰۲۰ کال د اکتوبر او د ۲۰۲۱ کال د مارچ میاشتو ترمنځ شپږو میاشتو کې، یوناما د وړم کال پرتله د ولسي وګړو د مرګ ژوبلې ۳۸ سلنه ډېرېدل ثبت کړي، افغان حکومت او طالبانو دواړو د یوې اونۍ اورکم هوکړه وکړه، چې نېغ په نېغه یې د ولسي وګړو د مرګ ژوبلې پر کمېدو اغېز وکړ،‌ دا ښيي چې سیاسي ژمنتیا د افغانانو ژوند ژغورلی شي".

یوناما وايي، له بده مرغه، د سولې د مذاکراتو له پیلېدا راهیسې د تاوتریخوالي کمېدو په تړاو هېڅ هوکړه نه ده شوې.

د یوناما مشره زیاتوي، د سولې له هر فرصته باید ګټه واخیستل شي، که سم لاسي د تاوتریخوالي کچه راټیټه نه شي، زرګونه ولسي افغانان به په ۲۰۲۱ کال کې د افغانانو په لاس ووژل او ټپي کړل شي.


  
شننه: امریکا د خپل "کتاب تړلو" ته چمتووالی نیسي؛ افغانان له مهم پړاو سره مخامخ دي
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/15/2021

یوه امریکايي چارواکي د سې شنبې پر ورځ په داسې حال کې چې د سپتمبر تر ۱۱مې یې له افغانستان د وروستیو امریکایي ځواکونو د وتلو خبر ورکاوه، وویل: "اړتیا ده چې موږ د یوې شل کلنې جګړې کتاب وتړو."

خو دا "کتاب" د هغه هېواد په اړه څه وايي چې د امریکا په مشرۍ د ناټو شاوخوا لس زره وروستي ځواکونه به ترې لنډ وخت کې له دوو لسیزو حضور وروسته ووځي؟

افغانستان اوس د پاشلې خاورې او د ۲۰۰۱ کال د سپتمبر د یوولسمې تر بریدونو وروسته د امریکا د یرغل پایله کې د طالبانو د نسکور شوي بې باوره دولت پر ځای په بشپړ ډول جلا هېواد دی.

خو د ځواکونو د وتلو موضوع برخلیک ټاکونکې ده. د بهرنیو ځواکونو وتل کولی شي چې د سولې په لور مزل چټک کړي او یا د داسې تاوتریخوالي لامل شي، چې د تېرو دوو لسیزو پر مهال افغانستان کې په کرار کرار د پرانیستې ټولنې غوړېدلی ټغر بېرته ټول کړي.

کابل کې د سولې او جګړې د مطالعاتو انسټیټیوټ اجراييه رییس تمیم عاصي وايي: "تر ټولو ښه پایله چې تمه یې کېدای شي دا ده چې د وتلو دا مهالویش د یوه عامل او میکانیزم په توګه پر افغان لوریو د دې لپاره فشار راوړي چې یا تر سپتمبر پورې یوه سیاسي جوړجاړي ته ورسېږي او یا د سوریې په څېر له یوې خونړۍ جګړه سره مخامخ شي."

ښايي ډېرو کمو کسانو به دا تمه درلوده چې د امریکا د پوځي ماموریت وروستي څپرکي به دا لولي چې: طالبان د جګړې د ډګر او یا د سولې د مذاکراتو د مېز له لارې د یوه فاتح په ډول بېرته واک ته راستنېدونکي دي.

د افغانستان روانه جګړه لا له وړاندې د نړۍ په کچه له تاوتریخوالي له ډکو جګړو بلل شوې، خو ګڼ شمېر افغانان اندېښنه لري چې هېواد به یې تر دې ورهاخوا د یوې وحشتناکې کورنۍ جګړې تل ته کېوځي.

افغانستان کې د بشري حقونو یو فعال وايي: "ما تر ټولو ډېر دا اندېښمنوي چې د دوی [بهرنیو ځواکونو] د وتلو مهالویش واضح خو [د وتلو] شرایط یې ناڅرګند دي. طالبان به د دوی وتلو ته منتظر پاتې شي او بنسټیزو موضوعاتو ته به رانشي."

نور هم همدا اندېښنه لري.

د افغانستان د څېړنې او ارزونې واحد مدیره اورځلا نعمت وايي: "کاش ولسمشر بایډن د مې او سپتمبر ترمنځ د ځواکونو د ایستلو مهالوېش په دې پورې مشروط کړی وای چې ټولې خواوې وژنې عملآ صفر ته ورسوي."

خو د امریکا د حکومت جګپوړی چارواکی چې رسنیو سره یې د ځواکونو د ایستلو د مهالوېش مالومات شریکول پر خپله خبره ولاړ ښکارېده، وویل: "ولسمشر دې پرېکړې ته رسېدلی چې پر شرایطو ولاړ لیدلوری، د تېرو دوو لسیزو لیدلوری او د تل لپاره افغانستان کې د پاتېدو کړنلار ده."

د دې ترڅنګ دا ژمنه هم موجوده ده چې "موږ به له خپلو امکاناتو د هغسې راتلونکې د تضمین لپاره ګټه واخلو چې افغانان یې غواړي."

خو د واشنګټن د معاملې تر ټولو پیاوړې کارت پوځي ځواک دی.

د امریکا ولسمشر جو بایډن واک ته تر رسېدو وروسته د دوحې تړون په میراث کې ترلاسه کړ.

دې تړون کې طالبانو امریکا ته امنیتي تضمین ورکړی و او د تاوتریخوالي د کمولو او د سولې مذاکراتو د دوام مبهمه ژمنه یې کړې وه.

په بدل کې یې امریکا هم د مې میاشتې تر لومړی نېټې د خپلو ټولو ځواکونو د ایستلو پرېکړه کړې وه، ځکه کوم ښه انتخاب یې نه درلود.

د امریکا امنیت چې افغانستان ته د امریکايي ځواکونو د پښې غځېدو اصلي لامل ګڼل کېږي، باید طالبانو سره د هوکړې ټاکونکی فکتور وای.

تمه ده چې د ناټو نور غړي هم د امریکا پر پل، پل کېږدي.

د امریکا یو جګپوړی چارواکی د دې پوښتنې په ځواب کې چې افغانستان کې خو لا هم د "القاعدې" او "اسلامي دولت" د حضور له اړخه ګواښ موجود دی، وايي: "اوس ۲۰۰۱ کال نه دی، ‌بلکې ۲۰۲۱ کال دی. موږ اوس له افغانستانه زموږ خاورې ته پېښ ګواښ دومره ګڼو چې دغه هېواد کې له دوامداره پوځي حضور او طالبانو سره د جګړې له دوام پرته ورته رسېدی شو."

د امریکا د بهرنیو چارو وزارت پخوانۍ چارواکې او د کړکېچ نړیواله ډله کې د اسیا پروګرام مشره لاورېل مېلر وايي، دا پرېکړه د امریکا د ګټو د خوندیتوب په تړاو د یو پراخ سیاسي قضاوت په چوکاټ‌ کې کېدونکې وه، نو په همدې بنسټ دا ګام منطقي دی.

خو هغه چې د سوله ییز حل لپاره د لارو چارو د موندلو لومړنیو هڅو کې ښکېله وه، زیاتوي: "دا یوه غمیزه ده چې امریکا پخوا او مخکې له دې چې دا خطر رامنځته شي، افغانستان کې له یو بل سره د سولې پروسې تړښت جدي ونه نیوه."

اوس افغانستان کې د روانې جګړې د ټولو ښکیېو افغان خواوو د مشرانو جدیت تر ټولو مهم ټکی دی.

اورځلا نعمت وايي: "د سولې، عدالت او دا راز د ملي او دیموکراتیکو ارزښتونو د خوندیتابه د غوښتنو لپاره د افغانانو غږونه واضح او متحد دي، خو سیاسي مخور اوس هم د ۱۹۹۲ کال په څېر هڅې کوي چې د واک د ترلاسه کولو له فرصته خپله ونډه ډېره کړي."

تاریخ له اوږدې مودې په افغانستان خپل تیاره سیوری غوړولی دی.

ګڼ شمېر همغو جنګسالارنو ته چې په ۱۹۸۸ کال یې د شوروي د لښکرو تر وتلو وروسته خپلمنځي جګړو کې د ټوپکو شپېلۍ پر یو بل ور واړولې، اوس یو ځل بیا د سولې د خبرو پروسې په نویو هڅو کې د ګډون مقام او درناوی ورکړل شوی دی.

ویل کېږي یوازې همدوی طالبانو سره یوې هوکړې ته رسېدای شي.

خو دا اندېښنې هم ورسره ملې دي چې دوی نشي کولی او وبه نه غواړي چې جنګي جرمونو، د ښځو فعالیت او د پراخې مدني ټولنې په ګډون د یوه نوي افغانستان په تړاو وغږېږي.

د ولسمشر محمد اشرف غني د دفتر په ګډون د سیاسي سیالانو لخوا د سولې مختلفې طرحې رامخته شوې دي.

بله خوا طالبان بیا لا هم له خپله اړخه په دې ټینګار لري، چې امریکايي ځواکونه باید د دوحې تړون له ژمنې سره سم د مې میاشتې له لومړۍ نېټې وړاندې ووځي.

د طالبانو د قطر دفتر ویاند ډاکتر محمد نعیم د امریکا لخوا د ځواکونو د ایستل کېدو د طرحې تر اعلان څو ساعته وروسته پر خپل ټویټر ولیکل، تر هغه چې ټول بهرني ځواکونه وتلي نه وي، دوی داسې هېڅ کنفرانس کې ګډون نه کوي چې د افغانستان په تړاو پکې پرېکړه کېږي.

د لوړې کچې دغه ټولګډونه کنفرانس چې اوس یې ترسره کېدل له پوښتونو سره مخ دي، د اپریل له ۲۴مې نېټې استانبول کې د ترکیې، قطر او ملګرو ملتونو په کوربتوب پلان شوی دی.

خو د افغانستان د شنونکو شبکې مدېره کېټ کلارک وايي: "طالب مشرانو تر اوسه داسې هېڅ نښه نه ده ښودلې چې سوله غواړي او ټول شواهد دا ښیي چې د جګړې په وسیله واک ته د رسیدو لار نیسي."

په ورته وخت کې د جګړې بل څپرکی هم پیلېدونکی دی چې ویل کیږې طالبانو او افغان دولت دواړو ورته له خپله اړخه چمتووالی نیولی.

د افغانستان د سولې او جګړې له انسټیټیوټ څخه ښاغلی عاصي د اوسني وضعیت په اړه وايي: "بایډن غواړي له افغانستان نه، بلکې د افغانستان له جګړې ووځي."

په داسې حال کې چې امریکا غواړي د خپلې اوږدې جګړې "کتاب وتړي"، د افغانانو فکر بیا تر ډېره د یوې اوږدې او بې پایه جګړې د نوي څپرکي په پیلېدو ورټول دی.


  
ترکیه: کنفرانس استانبول به تاریخ ۲۴ اپریل برگزار می‌شود؛ طالبان: اشتراک نمی‌کنیم
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 4/14/2021

وزارت خارجهٔ ترکیه می‌گوید که کنفرانس صلح افغانستان از تاریخ ۲۴ اپریل تا چهارم ماه می در استانبول برگزار می‌شود.

در اعلامیهٔ مشترک ترکیه، قطر و ملل متحد آمده است که این کنفرانس همه‌شمول بوده و به سطح بلند میان نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان راه اندازی خواهد شد.

اما گروه طالبان گفته است که در صورت عدم خروج سربازان خارجی، این گروه در هیچ کنفرانسی اشتراک نخواهد کرد.

محمد نعیم، یکی از سخنگویان گروه طالبان در صفحهٔ تویترش نوشته است: " تا وقتیکه همه نیروهای خارجی از کشور ما خارج نشوند،امارت اسلامی افغانستان در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم گیری می‌شود،شرکت نخواهد کرد. "

در اعلامیهٔ مشترک ترکیه، قطر و ملل متحد آمده است که برگزارکنندگان این کنفرانس - ترکیه، قطر و ملل متحد- به حمایت از افغانستان آزاد، مستقل و متحد متعهد اند.

وزارت خارجهٔ ترکیه گفته است که هدف کنفرانس استانبول پیرامون روند صلح افغانستان تسریع و تکمیل مذاکرات جاری بین الافغانی دوحه است.

اعلامیه حاکی است که اشتراک در این کنفرانس و اجندای آن منوط به مشورهٔ‌ گسترده با طرف‌های افغان است.

این کنفرانس بر چگونگی کمک در مذاکرات و رسیدن طرفین به مجموعهٔ از اصول بنیادی مشترک تمرکز می‌کند: اصولی که بازتاب‌دهندهٔ یک دیدگاهی متفق برای آینده افغانستان و یک نقشهٔ راه برای توافق سیاسی آینده و ختم جنگ است.

وزارت خارجهٔ ترکیه گفته است که انتظار دارد که این کنفرانس یک فرصت با اهمیت را برای تمامی شرکا جهت تصریح مجدد حمایت از مردم افغانستان و مسیر آنان به سوی صلح، ثبات و رفاه همه‌ شمول، فراهم کند.

پیش از این که تاریخ برگزاری این کنفرانس واضح نبود و گمان میرفت که این کنفرانس به تاریخ ۱۶ اپریل برگزار شود، گروه طالبان اعلام کرد که نمی‌تواند در این نشست به تاریخ شانزدهم اپریل اشتراک کند.

این در حالی است که دولت افغانستان طرحی را برای پیشکش در این نشست آماده کرده که شامل نقشهٔ راهی برای مصالحه و ایجاد حکومت صلح می‌شود، اما بر اساس گزارش‌ها، مشکلاتی در خصوص این طرح میان شورای عالی مصالحه و ریاست جمهوری به میان آمده است.

با وجود آنکه شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان از نهایی شدن مسودهٔ طرح صلح جمهوری افغانستان و تسلیمی آن به رییس این شورا خبر داده بود، محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری بر این طرح انتقاد کرده و گفته است که قابل ارایه به نشست ترکیه نیست.

با آنهم شورای عالی مصالحهٔ ملی گفته است که در روز‌های آینده در مورد این طرح تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در یک تویت نوشته است که قرار است با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده صحبت تلیفونی داشته باشد، اما او در این مورد معلومات بیشتر ارایه نکرده است.

درهمین حال جان بولتن، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید طالبان در مذاکرات جدی نیستند و توافق بین طالبان و ایالات متحده بدون حضور حکومت افغانستان یک اشتباهی از جانب حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده بود.

آقای بولتن به صدای امریکا گفت که گروه طالبان همواره توافقنامهٔ دوحه را نقض کرده و اداره جو بایدن، رییس جمهور امریکا با یک ضرب الاجل رو به رو است و اگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک کنند، طالبان هیچ انگیزه‌ای برای مذاکره نخواهند داشت.

آقای بولتن افزود که هیچ تغییری در ایدیالوژی طالبان ایجاد نشده و افزود که به همین دلیل به نفع امریکا است که مطمین شود تا طالبان دوباره قدرت را در افغانستان به دست نگیرند.

در مورد کنفرانس استانبول، آقای بولتن گفت که کنفرانس‌های بین المللی توجه رسانه‌ها را جلب می‌کند، اما چون اکثر کشور‌ها بر منافع خود فکر می‌کنند، نتیجهٔ مطلوب نخواهد داشت.

خروج قوا

واشنگتن پوست در یک گزارش تازه به نقل از مقامات آگاه گفته است که آقای بایدن نیروهای امریکایی را به تاریخ ۱۱ سپتمبر از افغانستان بیرون می‌کند.

در گزارش گفته شده است که انتظار می‌رود آقای بایدن به زودی این موضوع را اعلام کند.

این در حالی است که انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده برای مشوره با متحدین ناتو در مورد حضور نظامی این کشور در افغانستان به بروکسل رفته است.

بر اساس معلومات وزارت خارجهٔ ایالات متحده، لوید آستن، وزیر دفاع امریکا نیز در این سفر با او خواهد پیوست.


  
محکمه صحرایی یک زن در "شرق هرات"
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 4/14/2021

در یک کلیپ ویدیویی که در رسانه های اجتماعی دست به دست می شود، محکمه صحرایی یک زن به تصویر کشیده شده است. گفته می شود که این زن را اعضای گروه طالبان در یکی از ولسوالی های هرات مجازات می کنند.

در ویدیو چه دیده می شود؟
در این کلیپ ویدیویی به نظر می رسد که یک مرد کهنسال اعصا به دست، خانمی را به محل مجازات با خود می آورد. این مرد، برای این خانم با اعصایش، محل نشستن را نشان می دهد و یک مرد دستار به سر، به محل حضور میابد و در برابر چشمان ده ها مرد، با شلاق دست داشته اش به کوبیدن این زن آغاز می کند.

در لحظات ابتدایی ظاهراً به نظر می رسد که ضربات شلاق آنقدر شدید نیستند، اما با گذشته چند لحظه، هر ضربه از ضربه پیشتر، شدیدتر می شود. این ضارب پس از کوبیدن ۱۴ شلاق، وسیله دست خود را به یک مرد دیگر می سپارد. این مردان که دستار انبوه به سر دارند، گفته می شود که اعضای گروه طالبان می باشند.

با کوبیدن شلاق های مرد دومی، فریاد این زن بلندتر می شود. این زن با ناله و فریاد می گوید که "خدایا توبه کردم، دیگر نمی کنم." اما تا هنوز معلوم نیست که این زن چه جرمی را انجام داده که زیر شلاق این مردان بی رحم قرار گرفته است. 

در این نوار تصویری همچنان دیده می شود که ده ها مرد، به شمول مردان مسلح، در اطراف محل مجازات تجمع کرده و به نظر می رسد که گویا برای تماشای یک سرگرمی گرد هم آمده اند.

هرچند گفته می شود که این مجازات در منطقه زیر نفوذ طالبان صورت می گیرد اما تا حال این گروه، در این مورد واکنش نشان نداده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی مقام ولایت هرات در گفتگو با دویچه وله گفت که تا هنوز زمان و مکان دقیق این رخداد معلوم نشده است. او افزود که ظاهراً گفته می شود که این مجازات در ولسوالی اوبه این ولایت صورت گرفته است. فرهاد همچنان علاوه کرد، با توجه به فعالیت چندین گروه هنوز مشخص نیست که کدام بخش از طالبان این مجازات را انجام داده و تا حال هیچ یک از شاخه این گروه مسئولیت این مجازات را نپذیرفته است.

سید عظیم کبرزایی، عضو مجلس نمایندگان از هرات در گفتگو با دویچه وله توضیح داد که از لهجه این افراد معلوم می شود که باشندگان مناطق شرقی هرات باشند. کبرزایی علاوه کرد که احتمالاً این رخداد در هفته گذشته صورت گرفته و نهادهای کشفی و استخباراتی در حال بررسی و تحقیق در مورد چگونگی این محکمه صحرایی هستند.


  
ظریف : اگر فشارها علیه من متوقف نشود، نامزد انتخابات می‌شوم و رأی هم می‌آورم
منبع: RFI        تاریخ: 4/14/2021

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به آخرین ملاقات پرتنش خود با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که او قصد نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد، اما، اگر فشارها بر او افزایش یابد ممکن است در تصمیم خود تجدید نظر کند. ظریف مدعی شد که او نگران رأی نیاوردن نیست و مطمئن است که در صورت شرکت در انتخابات رأی خواهد آورد.
ظریف با اظهار این سخنان در صفحۀ توئیتر خود نوشت که دیروز جلسه ای طولانی، البته "همراه با توهین و تهدید و اتهام از سوی یکی دو نفر"، با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس داشته که در آن چند نفر با "اظهار نگرانی" از نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری آینده او را متهم کرده اند که با پی گرفتن گفتگوهای وین در واقع "اهداف انتخاباتی را دنبال" می کند و به همین خاطر "برای جلب آرای مردم به دنبال ایجاد دو قطبی در جامعه" است.

ظریف در پاسخ به این اتهام خطاب به منتقدانش در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که "دو قطبی را کسانی می‌سازند که با اتلاف میلیاردها برای تولید سریال [گاندو]، اعتماد عمومی به دیپلماسی کشور را هدف گرفته و معیشت مردم" را "بازیچه اغراض سیاسی و انتخاباتی می نمایند."

ظریف منتقدانش را به حملۀ منظم به دستگاه دیپلماسی کشور طی هشت سال گذشته متهم کرده و افزوده است که همچنان "بر عزم خود برای نامزد نشدن [در انتخابات ریاست جمهوری آینده] استوار است، ولی تداوم فشارها، آزارها، افتراها و تهدیدها در اقبال عمومی و در این عزم تاثیر معکوس دارد."

محمد جواد ظریف در جای دیگری از سخنانش گفته است : "نگرانی من از رأی آوردن است نه رأی نیاوردن."


  
سرور دانش: طرح صلح کنونی شورای مصالحه ملی، توهین‌آمیز و پر از کاستی است
منبع: RFI        تاریخ: 4/14/2021

سرور دانش، معاون ریاست جمهوری افغانستان به پیش‌نویس طرح صلحی که از سوی کمیته ‌کاری شورای عالی مصالحه ملی برای نشست استانبول آماده شده، واکنش تندی نشان داده و آن را پر از کاستی و توهین‌آمیز دانسته است. شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که این طرح را از میان ۳۰ طرح مختلف تهیه و ترتیب کرده است. 
سرانجام پس از شریک‌سازی طرح‌های گوناگون توسط احزاب و طرف‌های گوناگون، کمیته‌ای که از سوی شورای عالی مصالحه ملی وظیفه گرفته بود، پیش‌نویس طرح واحدی را زیر نام طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان برای نشست سرنوشت‌ساز استانبول آماده کرد.

یک روز پس از درز کردن محتوای این طرح به رسانه‌ها، سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، نقدی بر آن نوشته و آن را پر از کاستی و ضعف دانسته است.

آقای دانش که امروز سه‌شنبه ۲۴ حمل (فروردین)/۱۳ آوریل نقدش را در برگه فیسبوکش همگانی کرده تاکید کرده که در پیش‌نویس این طرح پیشنهادی، با طرح رییس جمهور غنی و حکومت افغانستان برخورد "توهین‌آمیز"  شده و در مورد آن به جز ارایه یک تصویر فشرده، هیچ‌گونه توضیح دیگری داده نشده است.

در نقد معاون ریاست جمهوری افغانستان آمده که گزینه "دولت انتقالی صلح" که به عنوان طرح دوم در پیش‌نویس طرح صلح معرفی شده در حقیقت، شیرازه آن طرح زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان است که مبنای تمامی بحث‌ها در پیش‌نویس طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان قرار گرفته است.

سرور دانش، طرح پیشنهاد شده را مناسب نشست استانبول نمی‌داند و تاکید دارد که باید "طرح جامع و مورد توافق همه" از نو تدوین شود.

به باور آقای دانش، در طرح صلح کنونی، به جای نظام ریاستی کنونی، نظام صدارتی و پارلمانی پیشنهاد شده است که به باور او، این طرح، قدرت را بین دو قوم تقسیم خواهد کرد و اقوام دیگر را به درجه‌های پایین‌تر تقسیم‌بندی می‌کند.

در همین حال، یونس قانونی رییس کمیته توحید و تهیه پیش‌نویس طرح صلح می‌گوید که در این طرح، هیچ توهینی به طرح ریاست جمهوری افغانستان نشده و تاکید نموده که سرور دانش، این طرح را درست مطالعه نکرده است.

یونس قانونی که امروز سه‌شنبه ۲۴ فروردین (حمل) در نشستی در کابل حضور یافته بود در واکنش به انتقاد معاون ریاست جمهوری گفت که طرح ریاست جمهوری در متن این پیش‌نویس آمده و افزود که این آقای دانش است که به احزاب توهین می‌کند.

آقای قانونی در پاسخ به این انتقاد سرور دانش که به طرح ریاست جمهوری به گونه سطحی پرداخته شده، گفت که طرح جانب حکومت، تنها در یک صفحه با آنان شریک شده بود و تمامی محتوی آن در پیش‌نویس به عنوان گزینه نخست گنجانده شده است.

آقای قانونی در این نشست گفت که طرح حکومت این است که رهبری کنونی حکومت در قدرت باقی بماند، اما در قاعده قدرت تغییرات به میان آید.

در پیش‌نویس طرح صلحی که توسط شورای عالی مصالحه ملی افغانستان ترتیب داده شده، دو گزینه پیشنهاد شده است.

گزینه نخست که طرح حکومت افغانستان است و بنام "حکومت صلح" یاد می‌شود تاکید بر حفظ بیشتر ساختارهای کنونی به شمول رهبری حکومت دارد، اما در گزینه دومی که بنام "دولت انتقالی صلح" یاد می‌شود تغییرات بیشتری ازجمله صدارتی شدن نظام و تمرکززدایی قدرت پیشنهاد شده است.

قرار است این طرح در روزهای آینده توسط کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی که معاون نخست ریاست جمهوری به شمول مشاور امنیت ملی افغانستان عضو آن هستند به بررسی گرفته شود و پس از تایید این کمیته، به عنوان تنها طرح جمهوری اسلامی افغانستان در نشست استانبول پیشنهاد شود.


  
بایدن تمامی نیروهای امریکایی را تا ۱۱سپتمبر سال روان از افغانستان بیرون خواهد کرد
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 4/14/2021

رسانه‌های غربی گزارش می‌دهند، که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده خروج تمامی نیروهای امریکایی تا یازدهم ماه سپتمبر سال روان میلادی از افغانستان خارج خواهد کرد.

این اعلام درست در بیستمین سال روز حمله‌های یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در ایالات متحده صورت می‌گیرد.

به‌دنبال این حملات، ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای مبارزه علیه تروریزم وارد افغانستان شد.

بر بنیاد موافقت‌نامه ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ میلادی میان امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی تا اول ماه می امسال باید افغانستان را ترک کنند، به شرط آنکه طالبان به وعده‌های مبارزه با تروریزم وفا کرده باشند.

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید به تازگی گفت، که جو بایدن پیش از ضرب‌الاجل اول می، تصمیمش در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را اعلام خواهد کرد.

حکومت افغانستان می‌گوید، نمی‌خواهند در مورد جزئیات خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نظر بدهند.

وحید عمر رئیس مشاور ارشد در امور روابط عامه و استراتژیک ریاست جمهوری در صفحه تویترش نوشته است، پیش ازین بارها در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان میان امریکا و حکومت افغانستان گفت‌وگو شده‌است.

آقای عمر افزوده، رئیس جمهور بایدن در آیندۀ نزدیک در صحبت با رئیس جمهور غنی جزئیات پلان خروج نیروهایش از افغانستان را رسماً شریک خواهد کرد


  
د استانبول غونډه د اپریل په ۲۴مه پیلیږي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 4/14/2021

د ترکیې د بهرنیو چارو وزارت وایي چې د افغانستان د سولې په هکله کنفرانس د اپریل له ۲۴څخه د مۍ میاشتې تر څلورمې نیټې پورې په استانبول کې ترسره کیږي.

د ترکیې، قطر او ملګرو ملتونو په ګډه اعلامیه کې راغلي چې دغه کنفرانس ټول شموله دی او د افغانستان د اسلامي جمهوریت او طالبانو لوړپوړي استازي په کې ګډون کوي.

په اعلامیه کې راغلي چې ددې کنفرانس جوړوونکي - ترکیه، قطر او ملګري ملتونه – د ازاد، خپلواک او متحد افغانستان ملاتړ ته ژمن دي.

د ترکیې د بهرنیو چارو وزارت ویلي دي چې د افغانستان د سولې په اړوند د استانبول د کنفرانس هدف په دوحه کې د روانو بین الافغاني مذاکراتو چټکیدل او مکمل کیدل دي.

اعلامیه وایي چې پدې کنفرانس کې ګډون او د هغې اجندا د افغاني اړخونو سره په پراخو مذاکراتو پورې مربوطه ده.

دغه کنفرانس په مذاکراتو کې د مرستې په څرنګوالي او بنسټیزو ګډو اوصولو مجموعې ته د ښکیلو اړخونو په رسیدو باندې تمرکز کوي: هغه اوصول چې د افغانستان د راتلونکې لپاره په یو متفقه نظر باندې ولاړ وي او د راتلونکي سیاسي توافق او د جګړې د پای ته رسولو لپاره د لارې یوه نقشه ده.

د ترکیې د بهرنیو چارو وزارت ویلي دي چې تمه لري دغه کنفرانس ټولو شریکانو ته د افغانستان د خلکو څخه ملاتړ د بیا څرګندولو لپاره یو له اهمیته ډګ فرصت وي او هغوی ته د سولې، ثبات او ټول شموله سوکالۍ پر لور لاره پرانیځي.

له دې دمخه طالبانو ویلي وو چې که د ترکیې د استانبول په ښار کې د افغانستان د سولې په هکله نړیواله غونډه د اپریل په ۱۶ نېټه جوړه شي، دا ډله به پکې ګډون ونشي کړی.

دا پداسې حال کې دي چې د افغانستان دولت د مذاکراتو لپاره یو طرحه برابره کړې چې د سولې د نقشې او د د سولې د حکومت د رامنځ ته کیدل په کې شامل د، خو د رپوټونو له مخې ددغې طرحې په هکله د سولې د عالي شورا او د جمهوري ریاست ترمنځ ستونزې رامنځ ته شوي دي.

سره سره له دې چې د سولې عالي شورا د طرحې د بشپړیدو خبره کوي او وایي چې ددې شورا رئیس ته تسلیم کړې، د جمهوري ریاست دوهم مرستیال سرور دانش پر دغه طرحې انتقاد کړی او ویلي یې دي چې هغه د ترکیې کنفرانس ته د وړاندې کیدو وړ نده.

د ځواکونو ایستل

واشنګټڼ پوست په یو تازه رپوټ کې د یو باخبره مقام په وینا لیکلي چې جمهور رئیس جو بایډن غواړي د سپتمبر په ۱۱ ټول امریکایي ځواکونه له افغانستان څخه وباسي.

پدې رپوټ کې ویل شوي چې تمه ده ښاغلی بایډن به ډیر ژر دغه موضوع اعلان کړي.

دا پداسې حال کې دي چې د امریکا د بهرنیو چارو وزیر انتوني بلینکن بروکسل ته تللی چې د ناټو شریکانو سره د افغانستان نه د ځواکونو د ایستلو په هکله سلامشورې وکړي.

د امریکا د بهرنیو چارو وزارت د معلومااتو په اساس د امریکا د دفاع وزیر لوید آستن، هم پدې سفر کې د ښاغلي بلینکن سره مل دی.


  
ظریف در دیدار با لاوروف: حمله به نظنز موضع ایران در مذاکرات برجام را تقویت می‌کند
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/14/2021

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که حمله اخیر به تاسیسات نظنز موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای را تقویت می‌کند. در این نشست سرگئی لاوروف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را محکوم کرد و همزمان خواستار حفظ برجام شد.

آقای ظریف امروز در جریان سفر وزیر خارجه روسیه به تهران با اشاره به خرابکاری اخیر در سایت هسته‌ای نظنز گفت "اسرائیلی ها فکر کردند این حمله باعث ضعیف شدن دست ما در مذاکرات وین خواهد شد اما در مقابل باعث تقویت موقعیت ما خواهد شد."

وزیر خارجه ایران گفت "اقدامات خرابکارانه" و تحریم‌ها به آمریکا "ابزار مذاکرات" نخواهد داد.

روز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ایران مقام‌های ایران با تایید "حادثه در شبکه برق" تاسیسات هسته‌ای نطنز، این اقدام را "خرابکاری" و "تروریسم هسته‌ای" خواندند.

لاوروف تحریم‌های جدید اروپا پرسش‌انگیز خواند

آقای ظریف همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی از اروپا به خاطر تحریم‌های اخیر علیه ایران به تندی انتقاد کرد و گفت که "اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خود و با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا این اتحادیه موضوعیت خود در روابط بین الملل را از دست می‌دهد".

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا هشت فرمانده سپاه، بسیج و پلیس ایران از جمله حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران را به اتهام دست داشتن در سرکوب مرگبار اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود اضافه کرد. در واکنش به این اقدام ایران گفتگوهای جامع خود با اتحادیه اروپا را تعلیق کرد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته ضمن محکوم کردن اقدام اروپا گفت "گفت‌وگوهای جامع با اتحادیه اروپا شامل گفت‌وگوهای حقوق بشری و تمامی همکاری‌های ناشی از این گفت‌وگوها، به ویژه در حوزه‌های تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان را به حالت تعلیق در می‌آورد."

آقای لاوروف نیز گفت که تحریم اتحادیه اروپا می‌تواند مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام را تضعیف کند.

آقای لاوروف ابراز امیدواری کرد که حفظ برجام ممکن باشد. او پس از صحبت با همتای ایرانی خود گفت اگر آمریکا هم از توافق‌های حمایت کند "شرکای ما در تهران آمادگی خود را برای اقدام فوری در این جهت ابراز کرده اند".

آقای لاوروف همچنین با انتقاد از اتحادیه اروپا گفت که تحریم‌‌های تازه این اتحادیه علیه ایران همزمان با برگزاری مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام، سوالات بسیار زیادی به وجود آورده است.

آقای لاوروف گفت: "باعث تاسف است اگر فقدان هماهنگی در اتحادیه به گونه‌ای است که دست راست از آنچه دست چپ انجام می‌دهد آگاه نیست".

او ابراز امیدواری کرد که همتایان اروپایی‌اش درک کنند که چنین اقداماتی "غیرقابل قبول" است و تدابیری اتخاذ کنند که اجازه ندهد مذاکرات از خط خارج شود.


  
'چندین هزار سانتریفیوژ در نطنز از بین رفته است'؛ روایت نمایندگان مجلس از عملیاتی 'پیچیده'
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/14/2021

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران می‌گوید در جریان اتفاق روز یکشنبه در مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز "چندین هزار" دستگاه سانتریفیوژ آسیب دیده و از بین رفته است.

فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس هم از وقوع انفجار در سیستم توزیع برق سانتریفیوژها در این حادثه خبر داده و درباره این عملیات گفته "طراحی دشمن خیلی قشنگ بود."

روز یکشنبه ۲۲ فروردین مقام‌های ایران اعلام کردند که حادثه‌ای در شبکه برق مرکز غنی‌سازی نطنز رخ داده و بعد از ساعاتی آن را "اقدام علیه" این مرکز و "تروریسم هسته‌ای" عنوان کردند.

علیرضا زاکانی، نماینده و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، با انتقاد شدید از تدابیر امنیتی در مراکز هسته‌ای ایران این سوال را مطرح کرده که چرا از بین رفتن "بخش عمده‌ای از امکانات غنی‌سازی ما" در اثر خرابکاری در سیستم برق تاسیسات نطنز با حساسیت لازم دنبال نمی‌شود

آقای زاکانی در برنامه "جهان‌آرا" در تلویزیون ایران گفت بعضی نمایندگان مجلس در واکنش به خرابکاری‌ها در این تاسیسات از شدت ناراحتی "خون گریه می‌کردند."

رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی ساعاتی بعد از اعلام خبر "حادثه" در نطنز از دست داشتن موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل، در این حمله و سنگین بودن خسارات واردشده به مرکز نطنز گزارش دادند و روز دوشنبه وزارت خارجه ایران هم اسرائیل را به عنوان مسئول این حادثه معرفی کرد.


  
طالبان: د اپرېل پر شپاړسمه د استانبول کنفرانس کې ګډون نشو کولی
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/14/2021

بل لور ته افغان طالبانو پرون دوشنبه اعلان وکړ چې د روانې اپرېل میاشتې پر شپاړسمه نېټه د افغان سولې په تړاو په ترکیه کې کېدونکې نړیواله ناسته کې ګډون نشي کولی.

په قطر کې د طالبانو د سیاسي دفتر ویاند رسنیو ته استول شوي یو غږیز پیغام کې ویلي، د دې ناستې په تړاو یې لا هم خپلمنځي سلا مشورې روانې دي او هرکله چې یې پرېکړه وکړه بیا به یې له خلکو سره شریکه کړي.

طالبانو پر یاده نېټه د ترکیې ناسته کې د نه ګډون لپاره خپل دلیل نه دی روښانه کړی، خو ځینې شنونکي په دې باور دي چې ښایي طالبان غواړي دا ناسته له روژې وروسته ترسره شي.

طالبانو بیا بیا ویلي چې دې غونډه کې د ګډون یا نه ګډون په اړه یې لا وروستۍ پرېکړه نه ده کړې او لا هم خپلو کې پرې بحث کوي.

طالبان داسې مهال دا اعلان کوي چې د افغان سولې لپاره د امریکا ځانګړی استازی زلمی خلیلزاد افغانستان او سیمې ته د خپل وروستي سفر پر مهال له ښکېلو غاړو سره د ترکیې غونډې پر جزئیاتو غږېدلی دی.


  
ولسمشر غني‌ او انټوني‌ بلېنکن د ترکیې پر غونډه خبرې کړې دي
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/14/2021

افغان ولسمشر محمد اشرف غني‌ وایي، د امریکا د بهرنیو چارو وزیر انټوني بلېنکن سره یې سې شنبه د سولې پر روان بهیر او همدا راز ترکیه کې د افغان سولې په تړاو راتلونکې ناستې په اړه خبرې کړې دي.‌

ولسمشر غني پر خپله ټوېټر پاڼه لیکلي، ښاغلي بلېنکن سره د ده (ولسمشر غني) او د امریکا د ولسمشر جو بایډن ترمنځ پر راتلونکو تیلیفوني خبرو هم غږېدلی.‌

ولسمشر غني دا نه ده روښانه کړې چې له امریکایي‌ ولسمشر سره به یې دا تیلیفوني‌ خبرې کله کېږي،‌ خو تمه کېږي‌ چې دواړه مشران به د افغان سولې پر روان بهیر او راتلونکو ګامونو غږېږي.‌

افغان ولسمشر داسې مهال له امریکایي چارواکو سره د ترکیې پر راتلونکې ناسته خبرې کوي چې لا هم د دې کنفرانس برخلیک نه دی مالوم او کره نېټه یې هم نه ده اعلان شوې.‌

څو ورځې وړاندې ځینو سرچینو بي بي سي ته ویلي وو چې ښایي دا ناسته د روانې اپرېل میاشتې پر شپاړسمه نېټه ترسره شي،‌ خو وروسته یوې بلې سرچینې بي بي سي ته د اپرېل ۲۴مه نېټه یاده کړه‌.‌

ولسمشر غني د سولې لپاره د خپلې طرحې د اعلان پر مهال ویلي وو،‌ د ترکیې ناستې ته بشپړ چمتووالی لري.

په ورته وخت کې د امریکا او ترکیې د بهرنیو چارو وزیران هم تیلیفوني خبرو کې پر افغان سوله غږېدلي. په دې اړه نور تفصیل نه دی ورکړل شوی خو د ترکیې د بهرنیو چارو وزیر مولود چاووش اوغلو ویلي چې انټوني بلینکن سره د افغان سولې پر بهیر اونور چارو غږېدلی دی.


  
نشست استانبول؛ طرح صلح دولت توحید و هیأت جمهوری تعیین شد
منبع: هشت صبح        تاریخ: 4/13/2021

طرح حوزه جمهوریت برای نشست استانبول توحید شده و قرار است امروز به کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی ارایه شود. این طرح هرچند سه بخش دارد، اما نقشه راه سیاسی ارگ ریاست جمهوری نیز به عنوان یک بخش به آن اضافه شده است. در این طرح بر دولت انتقالی صلح و اعلام آتش‌بس پس از مذاکرات تأکید و ماهیت نظام آینده و دیگر موارد روشن شده است. در صورت تایید کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی، این طرح به عنوان طرح تعدیلی حوزه جمهوریت در نشست استانبول ارایه خواهد شد. نشست استانبول در بیست‌وهفتم حمل آغاز می‌شود و ۱۰ روز ادامه می‌یابد. مدیریت و تنظیم این نشست را امریکا، ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد عهده‌دار هستند. اجندای نشست استانبول را ترسیم نقشه راه برای امضای توافق‌نامه سیاسی میان دولت و طالبان تشکیل می‌دهد. امریکا تأکید کرده است که باید توافق میان دو طرف در حضور نیروهای بین‌المللی انجام شود. ترکیب ابتدایی هیأت دولت نیز روشن شده است، اما این ترکیب منتظر مشخص شدن ترکیب هیأت طالبان است. هم‌چنان توافق شده است که امریکا تا پایان سال در افغانستان باقی بماند. طالبان نیز پذیرفته‌اند که در بدل رهایی همه زندانیان‌شان، حذف نام رهبران‌شان از فهرست سیاه و توافق روی حکومت انتقالی، به آتش‌بس ۹۰ روزه هم‌زمان با ادامه حضور نیروهای بین‌المللی تن دهند.

  
منع تداوی زنان بدون محرم در ولسوالی کهمرد بامیان
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 4/13/2021

مقام‌های دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان می‌گویند که اداره ولسوالی کهمرد این ولایت با نشر اطلاعیه‌ای به مسوولان مراکز صحی دولتی و خصوصی و دواخانه ها دستور داده است تا زنان که بدون محرم به این مراکز برای درمان مراجعه می‌کنند، رسیده‌گی صورت نگیرد.

کمیسیون حقوق بشر در بامیان می‌گوید که دراین اطلاعیه ادارهٔ ولسوالی کهمرد گفته شده است که "در صورت تخلف با مرتکبان برخورد خواهد شد".

جواد دادگر، رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان این اقدام اداره ولسوالی کهمرد را مخالف قوانین نافذهٔ این کشور و کنوانسیون های جهانی حقوق بشری عنوان کرد.

آقای دادگر افزود: " ما دریافتیم که ادارهٔ ولسوالی کهمرد این دستور را طی اعلامیهٔ صادر کرده است."

آقای دادگر افزود این موضوع را طی مکتوبی با ادارهٔ محلی بامیان شریک کرده و خواستار بررسی جدی به قضیه شده است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان می‌گوید که این دستور خلاف توان موازین حقوق بشری و حق دسترسی به خدمات صحی در کشور است.

سال گذشته نیز چنین اعلامیهٔ از سوی علمای دین و متنفذین ولسوالی کهمرد صادر شده بود.

ادارهٔ محلی بامیان نیز این موضوع را تایید می‌کند.

سید انور رحمتی، والی بامیان با تایید این موضوع می‌گوید که پس از دریافت نامهٔ کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان اقدامات لازم دراین زمینه صورت گرفته است.

والی بامیان افزود: " من بسیار عاجل اقدام کردم و از این موضوع جلوگیری شده است و هیچ کسی حق اعمال محدودیت بر هیچ شهروند کشور را ندارد و دراین زمینه فوری اقدام شده است."

ولسوالی کهمرد بامیان یکی از ولسوالی‌های دور دست این ولایت است که محدودیت‌های جدی به دلیل برخی عرف و عنعنات سنتی برزنان اعمال می‌شود.

با تلاش‌های پی‌هم موفق به دریافت دیدگاه نظام‌الدین سیغانی، ولسوالی کهمرد بامیان دراین مورد نشدیم.

فعالان حقوق زن در بامیان می‌گویند که زنان در ولسوالی کهمرد و بخش های از ولسوالی‌های سیغان و شیبر بامیان به دلیل محدودیت های اجتماعی شدید و باورهای سنتی در وضعیت نا مناسبی قرار دارند و در بسیاری اوقات از حضور در اجتماعات منع می‌شوند.


  
غنی: قرار دادها یا یک دست شوند؛ یا به شرکت های دولتی سپرده شوند
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 4/13/2021

رئیس جمهور افغانستان ۲۵ پروژه راه سازی و بهسازی را در ۱۵ ولایت افتتاح کرد. وی با اشاره به "چند دست" بودن قرار دادها تاکید کرد که پس از این یا قرار دادهای وزارت فواید عامه یک دست گردند، یا هم به شرکت های دولتی سپرده شوند.

حکومت افغانستان برنامه بازسازی و بهسازی را زیر نام "صد روز و صد مژده" آغاز کرده است.

 به ادامه این برنامه، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز دوشنبه ( ۱۲ اپریل) ۲۵ پروژه جاده سازی و بهسازی شهری را افتتحاح کرد. این مراسم به گونه آنلاین برگزار شده بود.

جاده شورابک - سپین بولدک قندهار، سرک شرن ولایت پکتیا، هده انگور در پکتیکا، سرک دانش تا پل مغان در کاپیسا، سرک ارملک - لامان در بادغیس، پل کمپنی و پل پادشاه در ولایت کابل، سرک حلقه یی  کابل، سرک کامه الی برکاشکوت در ولایت کنر و سرک ده صلاح الی شاشان در ولایت بغلان در میان این ۲۵ پروژه ای اند که امروز گشایش یافت. رئیس جمهور غنی گفته است که این  پروژه ها بیش از ۲۵ میلیارد افغانی هزینه برداشته اند.

 وی با انتقاد از "چند دست" بودن قرار دادهای وزارت فواید عامه تاکید ورزید: « قرار دادهای وزارت فواید عامه یا یک دست می شوند و یا هم به شرکت های دولتی داده خواهند شد. انتخاب از سکتور خصوصی است و معطلی در تطبیق این پروژه ها قابل قبول نیست.»

بیشتر بخوانید: پروژه تاپی برعلاوه گاز، برق و صنعت را به افغانستان خواهد آورد

 او با اشاره  به  تاخیر در تطبیق برخی از پروژه ها گفت:«چهار بار دیزاین سرک لوگر تجدید نظر شد... بلاخره معلوم شد که متخصص دیزان کسی بود که فلم خوانده بود.

اشرف غنی در این مراسم بر حفظ و مراقبت از این پروژه ها تاکید کرد و افزود که اگر از این پروژه به درستی نگهداری نشوند، سرمایه گذاری روی آنها به هدر خواهد رفت. روند گشایش پروژه های راه سازی  تا ۱۶ هفته دیگر در افغانستان ادامه خواهد یافت.

برنامه باز سازی زیر نام «صد پروژ صد مژده» از هفته سوم ماه حمل از سوی حکومت افغانستان راه اندازی شده است.


  
احمدی‌نژاد به سقوط جمهوری اسلامی پس از مرگ خامنه‌ای معتقد است
منبع: RFI        تاریخ: 4/13/2021

عبدالرضا داوری، مشاور پیشین محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران گفت: «احمدی‌نژاد اعتقادش این است که جمهوری اسلامی نظام پایداری نیست و سقوط خواهد کرد.»
داوری در گفت‌وگو با سایت «عصرایران» با اشاره به احمدی‌نژاد و نزدیکانش ادامه داد: «این آقایان سه احتمال را برجسته می‌کردند برای سقوط نظام: احتمال اول فوت رهبری بود و یکی از اخباری که همیشه در محافل خاص آقای احمدی‌نژاد دنبال می‌شود، وضعیت سلامتی رهبری است. حملۀ آمریکا به ایران را هم عامل فروپاشی می‌دانستند و به شدت اخبار مربوط به حملۀ احتمالی را دنبال می‌کردند. می‌گفتند اگر آمریکا حمله کند و زیرساخت‌ها را بزند، یعنی آب و برق قطع شوند، این نقطۀ آغاز فروپاشی جمهوری اسلامی خواهد بود.»

مشاور پیشین احمدی‌نژاد ادامه داد: «عامل سوم  آشوب‌های اجتماعی است. یکی از اخباری که ما با آقای احمدی‌نژاد به طور روزانه در اتاق ایشان مرور می‌کردیم، اخبار بورس بود. سقوط بورس که می‌توانست نارضایتی اجتماعی ایجاد کند و مردم را به کف خیابان بیاورد، یکی از اخبار مورد علاقۀ آقای احمدی‌نژاد بود. اینها مرتبا بدهی دولت به بانک‌ها را دنبال می‌کردند و فلاکت اقتصادی را نه فقط زمینه‌ساز آشوب‌های اجتماعی، بلکه وزنه‌ای می‌دیدند که می‌تواند اینها را در الاکلنگ قدرت بیاورد بالا.»

داوری همچنین گفت: « آقای احمدی‌نژاد در منشور بهار گفته است که رابطۀ امام زمان با همۀ انسان‌ها، رابطه‌ای یکسان است. ایشان از این مدعا می‌خواهد نتیجه بگیرد که "نیابت عام" وجود ندارد. می‌دانید که پایۀ تئوری ولایت فقیه این است که روحانیان و فقها «نیابت عام» دارند. حکومت دینی از همین نیابت عام استخراج می‌شود. احمدی‌نژاد سعی کرد با نیروهایی که با اصل ولایت فقیه تضاد یا زاویه دارند، ارتباط برقرار کند. من خودم در چند مورد از طرف آقای احمدی‌نژاد با عده‌ای از نیروهای سیاسی صحبت کردم. مثلا با آقای تاج‌زاده یا اعضای جبهۀ ملی و اعضای نهضت آزادی. من تلاش کردم نظر این افراد را نسبت به رویکرد آقای احمدی‌نژاد جلب کنم. هر چند که موفق نشدم.»

او اضافه کرد: «آقای احمدی‌نژاد با نفی «نیابت عام» می‌خواست قرائتی مهدوی و آخرالزمانی از حکومت دینی ارائه و با این قرائت به نظریۀ ولایت فقیه حمله کند.»

داوری گفت: «احمدی‌نژاد اخیرا در عید نیمه شعبان به صراحت اعلام کرد که امام زمان چند سال است که ظهور کرده و منتظر تصمیم و ارادۀ ماست. این یعنی احمدی‌نژاد به «ظهور صغری» و «نیابت خاص» باور دارد. وقتی او می‌گوید امام زمان ظهور کرده، یعنی افراد معدودی با امام زمان در ارتباطند. شما این مدعا را بگذارید در کنار سخنرانی‌ای که احمدی‌نژاد چند روز قبل از نیمۀ شعبان ایراد کرد. در این سخنرانی احمدی‌نژاد گفت جهان دارد احمدی‌نژادی می‌شود. منظور او از احمدی‌نژادی‌شدن، بهار انسانی است. کد «بهار انسانی» در گفتارهای احمدی‌نژاد هم یعنی امام زمان. یعنی احمدی‌نژاد در اینجا یک همسانی بین خودش و امام زمان برقرار می‌کند.»


  
وزیر خارجه امریکا با شرکای ناتو در مورد افغانستان گفتگو می‌کند
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 4/13/2021

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا پیش از آغاز سفرش به شهر بروکسل بلجیم دیروز دوشنبه با ینس ستولتنبرگ در باره مسایل مختلف مشمول مسئله افغانستان گفتگو کرد.

وزارت خارجه امریکا دیروز اعلامیه‌ای را در این مورد به نشر رساند.

اعلامیه می‌گوید که انتونی بلینکن با ستولتنبرگ در باره راه‌های پیشرفت پروسهٔ صلح افغانستان گفتگو کرده است.

هر چند، اعلامیه در باره جزئیات بیشتر ارائه نکرده، اما قرار است او در بروکسل با منشی عمومی ناتو و دیگر متحدان خود در باره افغانستان گفتگوی مفصل کند.

نِد پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده فردا چهارشنبه با بلینکن پیوسته، آنها تعهدات ایالات متحده را با شرکای ناتو خود تازه می‌کنند.

همزمان، با دیدار این دو مقام ایالات متحده از بروکسل، طالبان دیروز دوشنبه به رادیو آزادی گفتند، آن‌ها تاکنون برای اشتراک در نشست استانبول که قرار است روز جمعه برگزار شود، آماده نیستند.

هدف مهم این نشست نقطهٔ پایان به جنگ افغانستان و رسیدن به یک راه حل سیاسی در این کشور است.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحهٔ قطر دیروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، آنها برای اشتراک در این نشست آماده نیستند.


  
امریکایي جنرال: دریو اونیو کې هم افغانستان څخه عسکر ویستل کېدای شي
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 4/13/2021

سره له دې چې له افغانستان څخه د امریکايي‌ عسکرو د وتلو ټاکل شوې نېټې ته، چې د مۍ لومړۍ ده،‌ درې اونۍ پاتې،‌ د امریکا د متحدو ایالتونو د پوځ لوی درستیز جنرال جیمز مکانویل وايي‌ دا کار په دریو اونیو کې هم کېدای شي.

ښاغلي مککانویل نن دوشنبه اپریل ۱۲ (وري ۲۳) امریکايي رسنۍ واشنګټن پوسټ لایف ته وویل: «په سیمه کې مېشت قومندانان باید دا احتمالي‌ پلانونه ولري. دا پلانونه د اوس لپاره موجود دي.»

تر دې مخکې امریکايي چارواکو ویلي وو چې د لوژیستیکي ستونزو له کبله امکان نلري‌ چې د مۍ په لومړۍ نېټه دې امریکايي ځواکونه له افغانستان څخه ووځي.

ولسمشر بایډن هم لا په دې اړه پرېکړه نه ده کړې.‌ خو ښاغلي‌ مککانویل وویل چې په افغانستان کې د امریکايي ځواکونو مشران به د حکومت لوړ پوړیو چارواکو ته په دې اړه مشورې ورکوي.

هغه وویل دا په دې پورې اړه لري‌ چې « څومره کسان او څومره تجهیزات باید وویستل شي.»

دا خبرې داسې مهال کیږي چې د امریکا د بهرنیو چارو وزیر انتوني بلینکن بروکسل ته تللی چې د ناټو له مشرانو سره د نورو خبرو تر څنګ د افغانستان په مسئلې هم وغږیږي.

د مخکني ولسمشر دونالډ‌ټرمپ‌ ادارې د ۲۰۲۰ د فبرورۍ په میاشت کې له طالبانو سره د سولې تړون وکړ او د تړون په اساس باید امریکایي ‌ځواکونه د ۲۰۲۱ د مۍ په لومړۍ نېټه له افغانستان څخه ووځي، خو امریکایي چارواکي وايي دا نېټه د سرتېرو د ویستلو لپاره لنډه ده.


  
دو خبر 'امیدوارکننده' از درمان سرطان مغز
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/13/2021

دانشمندان بریتانیایی می‌گویند آزمایش یک روش تازه برای درمان سرطان کشنده مغز، نتایج امیدوارکننده‌ای داشته و در اسرائیل، پژوهشگران از کشف مهمی در همین راستا خبر می‌دهند.

در بریتانیا، یک روش ترکیبی درمان تومور مغزی، مرکب از شیمی‌درمانی و داروهای ایمونوتراپی (ایمنی‌درمانی) بر روی دو بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته مغز در بیمارستان رویال مارسدن لندن، نتیجه مثبت داشته است.

در یکی از این دو مورد، به نظر می‌رسد تومور سرطانی، پس از انجام درمان ترکیبی، ناپدید شده است.

پزشکان در انستیتوی تحقیقات سرطان (کنسر ریسرچ) بریتانیا و بیمارستان رویال مارسدن لندن تاکید می‎کنند که این تحقیقات هنوز در مرحله بسیار ابتدایی است، اما می‌گویند که چنین پاسخ خوبی در بیماران در آزمایش‌ اولیه یک روش درمانی، رویدادی نادر است.

در فاز یک این آزمایش بالینی، ۱۰ بیمار شامل بودند که همه آن‌ها دارای گلیوبلاستوما، یعنی سرطان بدخیم و کشنده مغزی بودند؛ مشابه همان تومور مغزی که بو بایدن، پسر رئیس‌جمهور کنونی آمریکا را کشت و جانِ پل ریتر، بازیگر سریال چرنوبیل را گرفت.

یکی از این بیماران، مردی ۵۹ ساله به نام همیش میکورا از وست ساکس بریتانیاست که در ماه اوت سال ۲۰۱۸ به گلیوبلاستوما مبتلا شده بود.

در اسکن پس از درمان بالینی آزمایشی بر روی مغز آقای میکورا، نشانه‌ای از تومور بدخیم مغزی دیده نمی‌شود.

خبر امیدوارکننده دیگری هم در همین راستا، از اسرائیل می‌رسد.

دانشمندان در دانشگاه تل‌آویو می‌گویند به کشف مهمی در مبارزه با سرطان دست یافته‌اند.

پژوهشگران این دانشگاه با شناسایی نارسایی سیستم ایمنی مغز که زمینه ابتلا به سرطان مغز را فراهم می‌کند، توانسته‌اند از گسترش گلیوبلاستوما (شایع‎ترین تومور کشنده مغزی) جلوگیری کنند.

این نارسایی از پروتئینی به نام (SELP P-Selectin) ناشی می‌شود که پژوهشگران از آن برای بازگرداندن فعالیت طبیعی مغز و جلوگیری از گسترش سرطان استفاده کرده‌اند.


  
طالبان: نمی‌توانیم در ۱۶ آوریل در نشست صلح استانبول شرکت کنیم
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/13/2021

گروه طالبان اعلام کرده که این گروه آماده نیست تا روز جمعه ۱۶ آوریل/آپریل در نشست صلح استانبول شرکت کند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به بی‌بی‌سی گفت: "موقف امارت اسلامی افغانستان پیرامون شرکت در کنفرانس استانبول به تاریخ ۱۶ ماه اپریل این است که در این تاریخ ما شرکت کرده نمی‌توانیم."

او افزود که "البته موضوع زیر بررسی ما قرار دارد، مشورت‌ها هم جریان دارد. هرگاه در نتیجه مشورت‌ها و بررسی‌ها فیصله‌ دیگری صورت گرفت، آن را با مردم شریک خواهیم ساخت."

گروه طالبان توضیحی نداده که چرا نمایندگان آن نمی‌توانند در این تاریخ در نشست استانبول شرکت کنند، اما قبلا منابعی گفته بودند که این گروه تاکید دارد که نشست استانبول پس از ماه رمضان برگزار شود.

از سوی دیگر گفته می‌شود که آمریکا بر برگزاری این نشست تا پیش از پایان ماه آوریل تاکید دارد، زیرا براساس موافقتنامه آمریکا و گروه طالبان، این کشور ملزم است نیروهای خود را تا ۳۰ این ماه به صورت کامل از افغانستان خارج کند.

پیشتر گفته شده بود که آمریکا، ترکیه و سازمان ملل توافق کرده‌اند که نشست "سرنوشت‌ساز" استانبول به تاریخ ۱۶آوریل در ترکیه برگزار شود و برای ده روز تا ۲۶ این ماه ادامه داشته باشد.

دیروز نیز امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان پس از دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفت که نشست استانبول احتمالا در هفته جاری در ترکیه برگزار خواهد شد.

همزمان شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز گفته که پیش نویس طرح صلح افغانستان برای نشست استانبول نهایی شده است. جزئیات این طرح تاکنون نشر نشده است و رهبری این شورا باید آنرا تایید کند.


  
کابل کې د هوا ککړتیا ستونزه؛ ایا له بامونو د اوبو شیندل هوا پاکولی شي؟
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/13/2021

د روغتیا نړیوال سازمان (WHO) د اټکل له مخې په نړۍ کې شاوخوا ۷ میلیونه کسان د ککړې هوا له امله خپل ژوند له لاسه ورکوي. بل پلو ته د افغانستان د عامې روغتیا وزارت د معلوماتو پر بنسټ په ۲۰۲۰ کال کې هوا ککړتیا د ۵۰۰۰ افغانانو ژوند اخیستی.

تېر کال د ای کیوایر په نوم سويسۍ ډلې په خپل راپور کې کابل د نړۍ څلورمه ککړه پلازمېنه یاده کړې چې اټکل کېږي کابل به په ۲۰۲۱ کال کې هم د نړۍ تر ټولو ککړو ښارونو په لست کې پاتې شي.

د هوا کیفیت شاخص (Air Quality Index) په وینا، په کابل کې هوا د ژمي په موسم کې د شپې لخوا "خورا غیر صحي او زیانمنونکې کچې" ته رسېږي.

د چاپیریال ساتنې ملي اداره (NEPA) په کابل ښار کې د هوا ککړتیا لاملونه ښاري ټرانسپورټ، لوړپوړیزو ودانیو او تصدیو په سونګ سیسټم کې له ډبرو سکرو څخه استفاده، د برېښنا کمښت، د نفوس ډېروالی، په یو شمېر فابریکو کې د خرابو موادو موجودیت او په موټرو کې د ټیت کیفیت تطلو کارول ی

بل پلو ته د چاپېریال ساتنې ملي اداره وایې چې په تېر کال کې یې د هوا ککړتیا د مخنیوي په موخه یو شمېر د هوا ککړوونکې سرچینې تړلي او ځینې سرچینې چې له اصولو یې سرغړونه کړې عدلي او قضایي ارګانونو ته ورپېژندلې دي.

د متحده ایالتونو د چاپیریال ساتنې ادارې معیار له مخې، په هر متر مکعب کې ۱۵ (ميكرون) ذراتو ته اجازه ده چې انسان ته زیان نه ‌رسوي، خو د راپورونو له مخې اوس په کابل کې دا اندازه شاوخوا ۷۰۰ ته رسېدلې چې دا په نوره نړۍ کې یو بحراني حالت دی.

دا چې د کابل هوا ککړتیا ستونزه تر ډېره په ژمي موسم کې بحراني وي یو لامل یې شاید د تل شنو (ever green) ونو کمښت وي، په مختلفو هېوادونو کې د هوا ککړتیا د کمښت په موخه د نیالګيو بېلا بېل ډولونه کېنول کېږي خو افغانستان کې په دې برخه کې کومه خاصه څېړنه او توجه نه ده شوې.

د هوا ککړتیا د مخنیوي تر ټولو اساسي حل دا دی چې د ککړتیا ټول اصلي لاملونه باید ختم کړل شي، د ډبرو سکرو او ټیت کیفیت تیلو پرځای د پاکې (رینیوبل) انرژي، لمر او باد څخه استفاده وشي خو دا دومره ژر د تطبیق وړ نه ده، ځکه اړتیا ده چې په نویو میتودونو سره د کابل ککړه هوا پاکه شي.


  
طالبان: د اپرېل پر شپاړسمه د استانبول کنفرانس کې ګډون نشو کولی
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/13/2021

افغان طالبانو ویلي، د روانې اپرېل میاشتې پر شپاړسمه نېټه د افغان سولې په تړاو په ترکیه کې کېدونکې نړیواله ناسته کې ګډون نشي کولی.

په قطر کې د طالبانو د سیاسي دفتر ویاند رسنیو ته استول شوي یو غږیز پیغام کې ویلي، د دې ناستې په تړاو یې لا هم خپلمنځي سلا مشورې روانې دي او هرکله چې یې پرېکړه وکړه بیا به یې له خلکو سره شریکه کړي.

طالبانو پر یاده نېټه د ترکیې ناسته کې د نه ګډون لپاره خپل دلیل نه دی روښانه کړی، خو ځینې شنونکي په دې باور دي چې ښایي طالبان غواړي دا ناسته له روژې وروسته ترسره شي.

که څه هم د ترکیې ناستې لپاره کومه نېټه تر دې دمه رسماً نه ده اعلان شوې، خو ځینو سرچینو ویلي وو چې ښایي دا ناسته د اپرېل پر شپاړسمه په ترکیه کې وشي.

طالبانو بیا بیا ویلي چې دې غونډه کې د ګډون یا نه ګډون په اړه یې لا وروستۍ پرېکړه نه ده کړې او لا هم خپلو کې پرې بحث کوي.

خو بلې خوا ته افغان ولسمشر محمد اشرف غني څو ورځې وړاندې د سولې په تړاو د خپلې طرحې د وړاندې کولو پر مهال ویلي وو، افغان حکومت د ترکیې غونډې ته په بشپړه توګه چمتو دی.

طالبان داسې مهال دا اعلان کوي چې د افغان سولې لپاره د امریکا ځانګړی استازی زلمی خلیلزاد افغانستان او سیمې ته د خپل وروستي سفر پر مهال له ښکېلو غاړو سره د ترکیې غونډې پر جزئیاتو غږېدلی دی.


  
نشست استانبول؛ طرح صلح دولت توحید و هیأت جمهوری تعیین شد
منبع: هشت صبح        تاریخ: 4/12/2021

طرح حوزه جمهوریت برای نشست استانبول توحید شده و قرار است امروز به کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی ارایه شود. این طرح هرچند سه بخش دارد، اما نقشه راه سیاسی ارگ ریاست جمهوری نیز به عنوان یک بخش به آن اضافه شده است. در این طرح بر دولت انتقالی صلح و اعلام آتش‌بس پس از مذاکرات تأکید و ماهیت نظام آینده و دیگر موارد روشن شده است. در صورت تایید کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی، این طرح به عنوان طرح تعدیلی حوزه جمهوریت در نشست استانبول ارایه خواهد شد. نشست استانبول در بیست‌وهفتم حمل آغاز می‌شود و ۱۰ روز ادامه می‌یابد. مدیریت و تنظیم این نشست را امریکا، ترکیه، قطر و سازمان ملل متحد عهده‌دار هستند. اجندای نشست استانبول را ترسیم نقشه راه برای امضای توافق‌نامه سیاسی میان دولت و طالبان تشکیل می‌دهد. امریکا تأکید کرده است که باید توافق میان دو طرف در حضور نیروهای بین‌المللی انجام شود. ترکیب ابتدایی هیأت دولت نیز روشن شده است، اما این ترکیب منتظر مشخص شدن ترکیب هیأت طالبان است. هم‌چنان توافق شده است که امریکا تا پایان سال در افغانستان باقی بماند. طالبان نیز پذیرفته‌اند که در بدل رهایی همه زندانیان‌شان، حذف نام رهبران‌شان از فهرست سیاه و توافق روی حکومت انتقالی، به آتش‌بس ۹۰ روزه هم‌زمان با ادامه حضور نیروهای بین‌المللی تن دهند.

  
آتش‌بس و ایجاد حکومت صلح شامل آجندای نشست استانبول است – صالح
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 4/12/2021

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که آمادگی‌ها برای برگزاری نشست صلح ترکیه گرفته شده است و ممکن این نشست در هفته جاری برگزار شود.

امرالله صالح، که امروز یکشنبه ۱۱ اپریل (۲۲ حمل) در یک گردهمایی مردم کوهدامن در شمال کابل سخنرانی می‌کرد گفت که روز گذشته با زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در این مورد صحبت کرده است.

آقای صالح همچنان گفت که هیات امریکایی اجندای نشست صلح ترکیه را با حکومت افغانستان شریک ساخته و "اصول ارزش‌ها، برقراری آتش‌بس و ساختن حکومت صلح" شامل اجندای این نشست است.

این درحالی است که پیش از این محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته بود که انتخابات پیش از وقت، ایجاد حکومت صلح و راه اندازی لویه جرگه بخشی از موضوعات طرح صلح حکومت برای نشست استانبول خواهد بود.

آقای صالح افزود: "طالبان باید بپذیرند که اگر می‌خواهند که مردم افغانستان این پروسه را حمایت کنند باید آتش‌بس کنند...طالبان از آتش‌بس می‌ترسند و آنان فکر می‌کنند که اگر این کار را بکنند، شاید دولت افغانستان و جامعه جهانی مذاکرۀ جدی را با آنان انجام ندهند."

معاون رییس جمهور افغانستان از گروه طالبان خواست که به آتش‌بس تن دهند و حکومت آماده است "مذاکرۀ جدی" را با آنان ادامه دهند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان همچنان گفت که در مورد حکومت آینده با مردم مشوره خواهد شد و آنان در لویه جرگه مشورتی صلح در مورد نظام آیندۀ شان تصمیم خواهند گرفت.

آقای صالح گفت: "طالب مجبور است. نه ما جنگ را باختیم و نه گوشۀ از این خاک را طالب در جنگ گرفته است. این‌ها باید بپذیرند که افغانستان طالب شدنی نیست...اما تا زمانی که طالب نپذیرفته که جز است و تاکید بر این دارد که کل است، مذاکره یک قدم پیش نمی‌رود."

آقای صالح همچنان رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان را از زندان‌های این کشور، یکی از اشتباهات حکومت و مردم افغانستان برای پیش‌شرط مذاکرات صلح دوحه عنوان کرد و افزود که این اشتباه در آینده تکرار نخواهد شد.

او همچنان گفت که در میان زندانیان آزاد شدۀ طالبان قاچاقبران مواد مخدر بودند که در بدل رشوه به طالبان تحت نام اعضای این گروه، از بند رها شدند.

در این حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در یک پیام تصویری در این همایش مردمی بار دیگر گفت که قدرت را از طریق انتخابات به جانشین خود تحویل خواهد داد.

آقای غنی بر برگزاری انتخابات زود هنگام تاکید کرد و افزود که در این انتخابات او نامزد نخواهد بود.

او افزود: "دولت با تمام توان و صداقت می‌خواهد روند صلح را به نتیجه برساند، اما تمام اعمال، گفتار و کردار ما بر اساس والای اسلامی، ملی و تعهد به این وثیقه ملی که قانون اساسی ما است صورت خواهد گرفت."

رییس جمهور افغانستان همچنان از طالبان خواست که به لویه جرگه حاضر شده و خواست‌های شان را به مردم این کشور شریک کنند.


  
رئیس جمهور افغانستان خواستار برگزاری لویه جرگه شد
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 4/12/2021

پس از سفر زلمی خلیزاد "فرستاده ویژه امریکا برای صلح در افغانستان" به کابل، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفت حاضر است دوره کاری اش را به خاطر آمدن صلح کوتاه ساخته و در انتخابات زودهنگام برای "حکومت صلح" نامزد نشود.

یک روز پس از اعلام سفر زلمی خلیلزاد به کابل و دیدارش با مقامات ارشد حکومت افغانستان، رئیس جمهور غنی تلویحا با تشکیل "حکومت صلح"، برگزاری انتخابات زودهنگام و تعدیل قانون اساسی موافقت کرد.


  
علی اکبر صالحی خرابکاری در تأسیسات نطنز را تأیید کرد
منبع: RFI        تاریخ: 4/12/2021

چند ساعت بعد از آن که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، از وقوع "حادثه" در شبکه برق تاسیسات اتمی نطنز خبر داد، علی اکبر صالحی هر نوع شبهه در مورد اتفاقی یا غیرعمدی بودن این رویداد را از میان برداشت و از "تروریسم هسته‌ای" سخن گفت.
بعدازظهر یکشنبه ۲۲ فروردین، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: "اقدامی که علیه مرکز غنی‌سازی نظنز انجام شد"، نشان دهندۀ شکست مخالفان در جلوگیری از توسعۀ صنعت هسته‌ای  و همچنین شکست آنها در ممانعت از مذاکرات موفق برای رفع تحریم‌ها است"...

اشارۀ علی اکبر صالحی به مذاکرات وین است که دور اول آن به پایان رسیده و دور دومش از سه روز دیگر شروع خواهد شد. دولت ایران امیدوار است که در پایان این مذاکرات، لغو تحریم‌های آمریکا را به دست آورد.

جزییات "حادثۀ نطنز" هنوز معلوم نیست، اما بلافاصله بعد از اعلام خبر، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از احتمال "خرابکاری و نفوذ" سخن گفت. رسانه‌های اسرائیلی نیز امکان "حملۀ سایبری" اسرائیل را مطرح کرده‌اند. اما علی اکبر صالحی هیچ اشاره‌ای به هویت عاملان خرابکاری نکرد و فقط گفت که ایران "این حرکت مذبوحانه" را محکوم می‌کند و از جامعۀ بین المللی و آژانس انرژی اتمی می‌خواهد که با "تروریسم هسته‌ای" برخورد کند. صالحی افزود که ایران "حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ می‌دارد".

به نظر می‌رسد که مقامات جمهوری اسلامی می‌کوشند در گرماگرم مذاکرات وین، از حادثۀ اخیر نطنز تا حد امکان استفادۀ تبلیغی و سیاسی بکنند.

صالحی همچنین گفته است که "برای ناکام گذاشتن آمران این حرکت تروریستی"، ایران برنامۀ اتمی خود را با جدیت گسترش خواهد داد.

در تابستان گذشته – ژوئیه ۲٠۲٠ – نیز خرابکاری بزرگی در تأسیسات نطنز رخ داد. به دنبال آن واقعه مقامات ایرانی گفته بودند که این تأسیسات را به زیر زمین منتقل خواهند کرد.


  
اصول مشترک ۹ ماده‌ای به هیئت‌های مذاکراتی حکومت و طالبان ارائه شده است
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 4/12/2021

سازمان ملل متحد، امریکا، ترکیه و قطر اصولی را زیرنام اصول مشترک ۹ ماده‌ای به هیئت مذاکراتی دولت و هیئت مذاکراتی طالبان ارائه کرده‌اند تا پیش از نشست استانبول روی برخی بخش‌های مهم آن توافق کنند.

آتش‌بس سراسری، ایجاد حکومت انتقالی که زمینۀ برقراری حکومت فراگیر و پایدار را فراهم کند، تأکید بر حقوق بشر به ویژه مشارکت برابر زنان و داشتن روابط خوب با کشورهای همسایه، منطقه و جهان از موارد مهم این اصول خوانده شده‌اند.

در نامه‌ای که سفارت افغانستان در دوحه به وزارت خارجه فرستاده، آمده که طالبان با دریافت این اصول با شرکت در اجلاس استانبول و کاهش ۹۰ روزه خشونت توافق کرده‌اند، ولی خواستار دو روز فرصت برای مشورت درون‌گروهی شده‌اند.

اما این گروه تا هنوز اشتراکش را رسماً تأیید نکرده است.

براساس طلوع نیوز که می‌گوید به جزئیات این طرح دست یافته این ۹ مورد مشمول حکومت مشارکتی، آتش‌بس دایمی، ایجاد حکومت انتقالی و حفظ روابط با کشورها و تضمین تکرار نشدن جنگ اند.

هیئت دولت افغانستان هم در پاسخ به این اصول بر نظام اسلامی و وحدت ملی تأکید کرده و خواستار انتقال قدرت از راه انتخابات، جلوگیری از انتقال تروریستان از کشورهای همسایه و منطقه به افغانستان و تأکید کرده که صلح نباید باعث آغاز جنگ دیگری شود.

این متن در هجدهم ماه حمل به وزارت خارجه فرستاده شده، اما سازمان ملل متحد، امریکا، ترکیه و قطر این اصول مشترک ۹ ماده‌ای را در پانزدهم حمل به هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان ارائه کرده بودند.

وزارت خارجۀ افغانستان تأیید کرده که سفارت افغانستان در دوحه این متن را به این وزارت فرستاده است.

گران هیواد، سخنگوی این وزارت در پیامی به رادیوی آزادی نوشته است:"نظریات خود را بعد از انجام ارزیابی‌های لازم در شورای عالی مصالحه، در پیوند به این اصول و غنامندی بحث‌ها با ملل متحد و ‌کشورهای میزبان در میان گذاشتیم."

هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان حاضر به گفت‌وگو در این باره نشدند.

این موضوع در حالی مطرح شده که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از دیدار با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در کابل، گفت که طرف افغانستان باید به این نشست با یک طرح واحد برود.

در همین حال مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنش ملی اسلامی افغانستان هشدار داده که اگر نشست استانبول نتایج موفقیت‌آمیزی به دنبال نداشته باشد، ناچار خواهد شد که برای حفاظت از مردم دست به کار شود.

او گفت: "خدا کند که نشست استانبول نتیجه دهد، آتش‌بس شود و ترکیه با افغانان، نیروهای ملی و امنیتی هر گونه همکاری کند و آنان آماده هم هستند."

این در حالی است که امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان در سخنرانی‌اش در نشستی در کوهدامن کابل گفته که نشست استانبول در هفتۀ جاری آغاز می‌شود و با طالبان و دیگر طرف‌ها بحث‌های جدی صورت می‌گیرد.


  
د ترکیې غونډې په اجنډا کې اوربند او د حکومت جوړول شامل دي ـ صالح
منبع: دامریکا غږ        تاریخ: 4/12/2021

د افغان ولسمشر لومړی مرستیال امرالله صالح وايي، د افغان سولې په اړه د ترکیې ناسته ټاکل شوې روانه اونۍ تر سره شي.

صالح نن یکشنبه اپرېل۱۱ (وري ۲۲) له جمهوري نظام څخه د کابل د کوهدامن خلکو د ملاتړ غونډې ته وویل چې د زلمي خلیلزاد په مشرۍ امریکايي لورې د یادې غونډې اجنډا تیره ورځ له افغان حکومت سره شریکه کړې او په اړه یې خبرې ورسره کړي دي.

ښاغلي صالح زیاته کړه چې د یادې طرحې مهمې مادې ارښتونه، اوربند او د حکومت جوړول دي.

نوموړي زیاته کړه: "امریکايي پلاوي تیره ورځ پیغام موږ ته راکړئ، ښاغلي خلیلزاد راغلی و، د مذاکراتو په اړه چې احتمالاً په روانه اونۍ کې په ترکیه کې تر سره شي د اجنډا په اړه زموږ سره بحث وکړ."

د امرالله صالح په وینا د دغه اجنډا مهمه برخه پر ارزښتونو توافق دی. خو زیاته یې کړه چې دا معلومه نه ده چې پر یادو ارزښتونو به لس ورځې او که به یوه میاشت بحثونه وشي.

د افغان ولسمشر لومړي مرستیال زیاته کړه چې افغانستان (طالباني) کېدای نشي او په وینا طالبان باید د یو «جز» په توګه د افغانستان د خلکو ترمنځ په سوله کې ژوند وکړي.

ښاغلي صالح ټینګار وکړ که چیري طالبان د یادو مذاکراتو پرمهال دا ونه مني چې «جز» دي او که پر دې ټینګار کوي چې کل دي مذاکرات یو ګام هم مخته نه ځي.

نوموړي زیاته کړه: "هر کله چې طالب ومنل چې د ټولنې «جز» دی او د کل تسلط نه لري د نورو بحثونو لپاره یې دراوزه پر مخ خلاصیږي."

هغه وویل، که چیري د ترکیې ناسته کې د سولې حکومت پر جوړښت توافق هم وشي په وینا دوی (افغان حکومت) به له خلکو سره مشوره وکړي.

امرالله صالح د حکومت لخوا د ۵ زره طالب بندیانو ازادولو ته په اشارې وویل چې ۸۵ سلنه ازاد شوي طالب بندیان بیرته جګړې ته ستانه شوي دي.

هغه وویل که څه هم د نورو بندیانو ازادولو په اړه اوازې شته خو ټینګار یې وکړ چې افغان حکومت به بیا د طالب بندیانو په ازادولو کې تیر وتنه ونه کړي.

له دې وړاندې داسې راپورونه ورکړل شوي و چې د افغانستان جمهور رئیس محمد اشرف غني د سولې په اړه خپله طرحه د ترکیې په غونډه کې وړاندې کړي. د اساسي قانون ساتنه، انتخابات، د سولې حکومت او د لویې جرګې رابلل د دغې طرحې مهم ټکي دي.


  
صالح: دستور کار نشست استانبول
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/12/2021

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفت که با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان درباره دستورکار نشست صلح افغانستان که قرار است در استانبول ترکیه برگزار شود، بحث کرده است. او افزود که "دفاع از ارزش‌ها" و آتش‌بس دستورکار اصلی این نشست است.

آقای صالح که امروز (یکشنبه، ۲۲ حمل/فروردین) در برنامه "همایش مردم کوهدامن" در شمال کابل گفت که نشست استانبول احتمالا در هفته جاری در ترکیه برگزار خواهد شد.

همزمان شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز گفته که پیش نویس طرح صلح افغانستان برای نشست استانبول نهایی شده است. جزئیات این طرح تاکنون نشر نشده است و رهبری این شورا باید آنرا تایید کند.


  
ابراز نگرانی اسرائیل از توافق تازه با ایران هم‌زمان با سفر وزیر دفاع آمریکا
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/12/2021

وزیر دفاع آمریکا در سفر به اسرائیل روابط دو کشور را "پایدار و استوار" توصیف کرده و آن را "محور امنیت خاورمیانه" خوانده است.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، اولین مقام ارشد کابینه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا است که هم‌زمان با تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای توافق هسته‌ای ایران و نگرانی اسرائیل از این مذاکرات به این کشور سفر کرده است.

آقای آستین بعد از دیدار با بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که روابط دو کشور بر پایه اعتماد بنا گذاشته شده و او قصد دارد با اتکا به این اعتماد آن را پیش ببرد.

آقای گانتس با خواندن بیانیه مشترک دو طرف، به خبرنگاران گفت که اسرائیل، آمریکا را "شریک کامل" خود می‌داند و با این کشور از نزدیک همکاری می‌کند تا اطمینان یابد که هرگونه "توافق تازه" با ایران امنیت منطقه را به خطر نمی‌اندازد و باعث مسابقه تسلیحاتی نمی‌شود.

وزیر دفاع آمریکا در سفر دو روزه خود به اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور هم دیدار می‌کند.

روابط آقای نتانیاهو با جو بایدن به گرمی رابطه‌اش دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا نیست و با وجود تاکید مکرر دو طرف بر اتحاد خدشه‌ناپذیر، نخست وزیر اسرائیل از جمله آخرین رهبران کشورهای متحد آمریکا در صف تماس‌های تلفنی آقای بایدن بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری بود.

اختلاف نظر بر سر سیاست‌های کابینه جدید آمریکا در قبال ایران به بزرگ‌ترین شکاف در سیاست خارجی دو طرف تبدیل شده است.

در حالی که نمایندگان دولت آمریکا در روزهای اخیر در نشستی برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران شرکت کردند، بنیامین نتانیاهو بار دیگر به تندی از این توافق انتقاد کرد و وعده داد که اسرائیل برای تامین امنیت خود از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کند.

سفر لوید آستین به اسرائیل چند روز بعد حمله به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ و هم‌زمان با وقوع حادثه‌ای در تاسیسات هسته‌ای نطنز صورت می‌گیرد که احتمال دست داشتن اسرائیل در هر دو رخداد مطرح شده است.


  
غني: طالبان دې یوه لویه جرګه کې خپل دردونه او وړاندیزونه شریک کړي
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/12/2021

د افغانستان ولسمشر محمد اشرف غني وايي، له جګړې نه سولې ته د لارنقشې لپاره یوې سیاسي هوکړې ته رسېدو، د سولې د یوه حکومت جوړېدو او یوه انتخابي حکومت جوړېدو ته اړتیا لري.

نوموړي دا څرګندونې د شمالي خلکو هغې غونډې ته په یوه ثبت شوې وینا کې وکړې، چې له جمهوري نظامه د ملاتړ په پار شمالي کې جوړه شوې وه.

هغه وویل، سوله ګرانې پرېکړې او قرباني غواړي: "موږ سولې ته خپله ژمنتیا ښودلې ده، تل دا اوازې او تورونه وو، چې ولسمشر او مرستیالان چې په هر قېمت وي، خپله دوره بشپړه کړي، ټول ولس او نړۍ ته مو ثابته کړه چې موږ حاضر یو، خپله موده، چې قانوني حق مو دی، د سولې لپاره رالنډه کړو او غواړو چې ژر تر ژره د نړیوالې ټولنې تر نظارت لاندې هر اړخیزې او عادلانه ټاکنې وشي".

ده وویل، د افغانستان ۴۲ کلنې جګړې په افغانانو کې تفرقه رامنځ ته کړې، چې په وینا یې اوس چې د تلپاتې سولې راتلو لپاره یو کمیابه فرصت راغلی، ددې وخت دی چې یو او بل ومنو او اختلافونه په مخامخ برو او بحث سره حل کړو:


  
د مصالحې شورا: "د سولې طرحې مسوده را وسپارل شوه"
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/12/2021

د افغانستان د روغې جوړې عالي شورا خبر ورکوي چې ځانګړې کومېټې یې د سولې طرحې مسوده له خپل لوري وروستۍ کړې او ورسپارلې یې ده.

د دغې شورا ویاند فریدون خوځون وايي، د طرحو د څېړلو په تړاو د کمېټې غړو نن یکشنبه د طرحو د توحید او نظرونو ارزولو د بهیر تر پای ته رسېدو وروسته د سولې اړوند طرحې مسوده په سپېدار ماڼۍ کې د مصالحې شورا مشر عبدالله عبدالله ته وسپارله.

د ملي مصالحې شورا وایي، ځانګړې کمېټې په وروستۍ ناسته کې هم د طرحې د مسودې پر محتوا بیا کره کتنه کړې.

د ښاغلي خوځون په وینا په څو ورځو کې به تسلیم شوې مسوده د شورا "رهبرۍ کمېټې ته وړاندې شي او تر پرېکړې وروسته به د افغانستان د اسلامي جمهوریت واحد سند وي چې د ترکیې ناستې ته به وړاندې شي."


  
یک عضو مهم داعش در کابل بازداشت شد
منبع: صدای امریکا        تاریخ: 4/11/2021

این ریاست روز شنبه ۱۰ اپریل (۲۱ حمل) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که فرد بازداشت شده پیش از این عضویت طالبان را داشته و از سردسته‌های اصلی این گروه نیز به شمار می‌رود.

در خبرنامه آمده است که این عضو مهم گروه داعش و طالبان در ده‌ها حمله‌ٔ تروریستی و تخریبی در شهر کابل دست داشته است.

ریاست امنیت ملی افغانستان افزوده که این عضو گروه طالبان و داعش به تازگی از سوی نیروهای عملیاتی این ریاست، از مربوطات حوزۀ هشتم شهر کابل بازداشت شده است.

معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای افزوده است: "الخراسانی در کنار دیگر جنایت‌هایش یک نوجوان ۱۴ ساله را از ساحه غرب کابل اختطاف کرده بود که پس از انتقال به تاله و برفک او را ابتدا با انواع و اقسام شکنجه مورد اذیت و آزار قرار داده و بعد از عمل شنیع لواط، او را به قتل می‌رساند."

این در حالی است که پیش از این ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک هستۀ ۱۸ نفری گروه داعش در ولایت فاریاب خبر داده بود.

به گفتۀ ریاست امنیت ملی افراد بازداشت شده مسوولیت تبلیغ و جلب و جذب این گروه را در ولایت فاریاب به عهده داشتند.


______________________________________________________________________________________________________________________________________

پالیسی نشرات | مقالات | اخبار روز | فهرست مندرجات | لغت نامه | گنجینۀ شعر و ادب | آرشیف ویدیوها | جنتری | سایت های افغانی

لطفاً مقالات خود را به این آدرس ارسال دارید:  info@arianafghanistan.com

Besucherzaehler