Skip to main content

آریانا افغانستان آنلاین

مقالات
اخبار روز
فهرست مندرجات
لغت نامه
گنجینۀ شعر و ادب
آرشیف ویدیوها
جنتری
سایت های افغانی
Go Search
 اخبار امروز (پښتو l دری)     اخبار روز های گذشته 

 
  
کاخ سفید: ایالات متحده امریکا مراقب هرگونه تلاش القاعده برای تجدید قوا در افغانستان است
منبع: صدای آلمان        تاریخ: 4/17/2021

کاخ سفید گفته که با وجود عدم حضور نظامی در افغانستان مراقب تجدید قوا از سوی القاعده در این کشور است. پیش از این وزیر دفاع امریکا نیز تاکید کرده که نیروهای ضدتروریسم را در منطقه حفظ می کنند.

کاخ سفید روز پنجشنبه گفت، ایالات متحده امریکا این توانایی را دارد که مراقب هرگونه تلاش القاعده برای از سرگیری فعالیت هایش در افغانستان باشد، بدون این که  به حضورنظامی اش در این کشور ادامه دهد. پیش از آن، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا گفته بود که پس از تقریبا ۲۰ سال جنگ، نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج می کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید به گزارشگران گفت: «ما مطمئن هستیم که ابزار لازم را برای نظارت بر تهدیدات تروریستی یا هرگونه نشانه ای از تجدید قوای القاعده در افغانستان داریم. بدون این که به حضور نظامی مان در این کشور ادامه دهیم.«

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، لوید آستین وزیر دفاع امریکا اطمینان داده است که ارتش ایالات متحده، پس از خروج از افغانستان نیز "توانایی‌های"‌ ضد تروریسم را در منطقه حفظ خواهد کرد. او هدف حفظ این نیروها را تحت فشار نگه داشتن گروه‌های افراطیی عنوان کرد که در افغانستان حملات انجام می دهند.

اما وزیر دفاع امریکا در مورد محل حضور و شمار این نیروها جزئیات ارایه نکرده است.

اما جاوید کوهستانی، یکی از آگاهان امور نظامی در افغانستان می گوید که احتمالاً این نیروها در آسیای میانه مستقر خواهند شد. او به دویچه وله گفت: «امریکایی ها با وجودی که از افغانستان خارج می شوند، احتمال زیاد وجود دارد که در یکی از کشورهای آسیای میانه همانگونه که در گذشته بودند، در قرغزستان، تاجیکستان و یا ازبیکستان پایگاه داشته باشند و نیز از کشورهای خلیج که در نزدیکی افغانستان است می توانند به افغانستان رسیدگی بکنند.» 


  
آلمان پیش از آمریکا نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌برد
منبع: RFI        تاریخ: 4/17/2021

آنه گرت کرامپ کارنباور وزیر دفاع آلمان دستور بازگشت سربازان این کشور از افغانستان را صادر کرد. به موجب این دستور، اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، نیروهای آلمان باید تا نیمه ماه اوت امسال به خانه بازگردند. پیش تر ناتو اعلام کرد که در هماهنگی با آمریکا تخلیه تدریجی خاک افغانستان را از اول ماه مه آغاز می‌کند.
دستور بازگشت سربازان آلمانی از خاک افغانستان در حالی صادر می شود که بر اساس ماموریت مجلس فدرال، ۱۳۰۰ نظامی آلمان قرار بود دست کم تا آخر ژانویه سال ۲۰۲۲ در افغانستان بمانند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا در تابستان سال ۲۰۲۰ پس از مذاکراتی با دولت مرکزی افغانستان و رهبران طالبان اعلام کرد که نیروهای آمریکائی تا اول ماه مه سال ۲۰۲۱ خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. پیش شرط تحقق این امر استقرار صلح میان دولت مرکزی و طالبان بود، اما دو طرف  که از ماه ها پیش در دوحه پایتخت قطر مشغول مذاکره هستند، هنوز به توافقی در این زمینه دست نیافته اند.

بازگشت به امارت اسلامی؟

در این میان، طالبان حدود نیمی از خاک افغانستان، از جمله بخش عمده ایالت غزنی را به حوزه نفوذ خود تبدیل کرده و پرچم "امارت اسلامی افغانستان" را در آنجا به اهتزاز در آورده اند. طالبان در حوزه نفوذ خود بار دیگر قوانین شرعی را با اندکی تعدیل به مرحله اجرا در آورده اند، از جمله به دختران اجازه می دهند در مدارس جداگانه درس بخوانند. البته به گزارش شبکه دوم تلویزیون آلمان، تنها ماده درسی آن ها قرآن است که صرفا به وسیله ملاهای مورد اعتماد طالبان آموزش داده می شود.

طالبان در این میان برای مدتی از حضور در مذاکرات صلح دوحه سرباز زدند و به جای آن به لابی گری در کشورهای همسایه، از جمله ایران و ترکیه و پاکستان پرداختند. رهبران این گروه در سفری به تهران مورد استقبال مقام های دولتی قرار گرفتند و حتی با علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی دیداری محرمانه داشتند. آن ها با توجه به موقعیت جدید خود، در دور دوم مذاکرات دوحه که هنوز پایان نیافته، خواستار امتیازات بیشتری هستند که تامین آن ها به معنای تضعیف قدرت مرکزی خواهد بود. به همین دلیل پیش بینی می شود که در صورت خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، این کشور به صحنه یک جنگ داخلی خونین تبدیل شود.

چرا جو بایدن تصمیم به خروج نیروها گرفت؟

به رغم هشدارهای بی شمار گروه ها و شخصیت های سرشناس افغانستان در مورد احتمال بازگشت طالبان به قدرت، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که ۲۵۰۰ سرباز آمریکائی تا روز ۱۱ سپتامبر سال جاری خاک افغانستان را ترک  می کنند. اندکی پس از اعلام این تصمیم فرماندهی ناتو اعلام کرد که خروج سایر نیروهای بین المللی نیز با هماهنگی آمریکا از اول ماه مه آغاز می شود و تا روز ۱۱ سپتامبر به اتمام می رسد.

وزیر دفاع آلمان روز جمعه ۱۶ آوریل/۲٧ فروردین همراه با ژنرال ابرهارد سورن بازرس عالی ارتش در دستورالعملی موسوم به "فرمان روز" طرح خروج نیروهای آلمان را در ماه اوت امسال ابلاغ کرد. به این ترتیب نیروهای آلمانی که قرار بود تا آخر ژانویه سال آینده در افغانستان بمانند، حتی زودتر از آمریکا خاک این کشور را ترک خواهند کرد. در دستورالعمل تازه اعلام شده است که آلمان خود را موظف به حفظ امنیت سربازان و همکاران غیرنظامی خود در افغانستان می داند.

موقعیت مناسب طالبان در عرصه بین المللی

آمریکا، ناتو و آلمان در پی تهدیدهای مکرر طالبان برای حمله به نیروهای خود تصمیم به خروج از افغانستان گرفته اند. این گروه، پس از توافق سال گذشته با دونالد ترامپ در عرصه داخلی و خارجی دارای موقعیت بهتری شده و احساس می کند که می تواند شرایط خود را به دولت مرکزی افغانستان تحمیل کند. به همین دلیل، پس از تمدید ماموریت نیروهای خارجی در آستانه سال جاری، بارها تهدید کرد که اگر این نیروها در ماه مه امسال افغانستان را ترک نکنند، جنگ علیه آن ها آغاز خواهد شد. حتی زمانی که در این هفته جو بایدن اعلام کرد که ارتش آمریکا تا روز ۱۱ سپتامبر خاک افغانستان را ترک خواهد کرد، طالبان اعلام کردند که حاضر به پذیرش این تصمیم نیستند.

بیست سال پیش در روز ۱۱ سپتامبر حمله خونبار به برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک و ساختمان مرکزی پنتاگون زمینه ساز مداخله نظامی آمریکا در افغانستان و سرنگونی طالبان در کابل شد.

طالبان ضمن سکوت کامل درباره پیش شرط خروج نیروهای بین المللی، یعنی صلح با دولت مرکزی، اصرار می روزند که خروج نیروها باید مطابق توافقی که در سال گذشته با دولت آمریکا حاصل شده تا ماه مه امسال انجام شود.

نگرانی دولت مرکزی و نیروهای سکولار

دولت مرکزی و نیروهای سکولار افغانستان اکنون با نگرانی شدید شاهد پایان پشتیبانی بین المللی از روند توسعه و مردم سالاری در کشور خود هستند. ناظران آلمانی بر این عقیده اند که برای دولت جو بایدن توانمندی آمریکا در برابر تهدیدهای احتمالی چین و روسیه اولویت دارد و به این دلیل می کوشد با پایان دادن به جنگ ۲۰ ساله و ناموفق خود در افغانستان، کشور خود را در برابر تهدید رقبای اصلی تجهیز کند.

وزیر دفاع آمریکا در سفر این هفته خود به آلمان اعلام کرد که تا پائیز امسال ۵۰۰ سرباز تازه نفس آمریکائی وارد آلمان خواهند شد، در حالی که دونالد ترامپ اعلام کرده بود از ۳۵ هزار سرباز آمریکائی مستقر در آلمان ۱۲ هزار تن از آنان را از خاک آلمان خارج خواهد کرد.

به موازات تغییر توازن قوا در افغانستان، گروه های شبه نظامی وابسته به ایران در خاک عراق نیز بر حملات خود علیه مواضع ارتش آمریکا افزوده اند. ناظران منطقه گمانه زنی می کنند که با توجه به استراتژی نظامی جدید آمریکا، احتمال عقب نشینی نیروهای این کشور از خاک عراق نیز وجود دارد.


  
محب: برای پایان دادن به جنگ باید با همه جناح‌های طالبان صلح شود
منبع: رادیو آزادی        تاریخ: 4/17/2021

حمدالله محب مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری می‌گوید باید با همه جناح‌های طالبان صلح شود.

آقای محب در کنفرانس رایزنا ۲۰۲۱ گفت، طالبان اکنون به چهار جناح تقسیم شده‍‌اند که هر کدام به نوبه خود برای رسیدن به قدرت می‌جنگند.

در حالی طالبان تطبیق توافق‌نامه دوحه را به معنی ختم جنگ در افغانستان می‌دانند، حمدالله محب مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری می‌گوید برای پایان دادن به جنگ در افغانستان، تنها با گروه طالبان نه بل با سه گروه دیگر نیز باید توافق صورت گیرد.

آقای محب امروز در کنفرانس زنده رایزانا که جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جی شنکر وزیر امور خارجه هند نیز حضور داشتند گفت: "جناح‌هایی در داخل طالبان وجود دارد که هر کدام می‌خواهند به قدرت برسند. اگر قرار است صلح برقرار شود، باید با همه جناح‌ها باشد، نه فقط جناح ملابرادر در دوحه، یا با ملایعقوب. باید شبکه حقانی ملابرادر و گروه هلمند برای گفتگوهای صلح یکجا شوند."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان صحبت‌های حمدالله محب را رد کرده و بر یک‌پارچه‌گی طالبان تاکید دارد.

به گفته آقای محب، طالبان فرصت خوبی برای گفتگو و تبدیل شدن به بخشی از جامعه افغانستان دارند.

او افزود که نیروهای افغان پس از عقب‌نشینی نیروهای خارجی قدرت کافی را برای حفظ امنیت دارند و دولت افغانستان در حال کار با شرکای بین‌المللی برای خروج نیروهای خارجی است

به گفته آقای محب، طالبان فرصت خوبی برای گفتگو و تبدیل شدن به بخشی از جامعه افغانستان دارند.

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس رایزنا گفت طالبان نباید بخواهند به دهه نود بازگردند، آنان باید برای ختم جنگ روان در افغانستان با مردم گفتگو کنند.

او افزود: "طالبان باید اکنون با دولت افغانستان، افغان‌ها و گروه‌های مختلف در این کشور گفتگو کنند و گفتگوهای جامع نیز باید انجام شود. اگر در انتظار ایجاد یک خلا احتمالی استند و سپس طالبان به این فکر می‌کنند که این خلا را پر کنند، این یک فاجعه است و زمینه آغاز یک جنگ را فراهم می‌کند که ما و کشورهای منتطقه حوصله آن‌را نداریم."

آقای ظریف افزود که روند صلح باید به رهبری افغانستان، تحت کنترل افغانستان و با حمایت کشورهای منطقه باشد.

جی شنکر وزیر خارجه هند با اشاره به تصمیم اخیر جو بایدن رئیس جمهور امریكا مبنی بر عقب نشینی همه نیروها از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر گفت كه همه باید در این زمینه به افغانستان كمك كنند.

آقای شنکر افزود: "تصمیم اخیر رییس جمهور بایدن یک قدم بزرگی است که افغانستان را به یک مسیر مشخص هدایت می‌کند. همه باید در این راه افغانستان را یاری کنیم تا ببینیم مسیر درست است و به نفع افغانستان است."

عقب نشینی نیروهای خارجی قرار است از اول ماه می آغاز شود و در ماه سپتامبر پایان یابد اما مشخص نیست که آیا توافق صلح بین طالبان و دولت افغانستان حاصل خواهد شد یا خیر؟


  
ظریف: ایران و منطقه اجازه نمی‌دهند افغانستان به دهه نود میلادی برگردد؛
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/17/2021

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید با وجود طرح خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ماه سپتامبر، متحدان غربی این کشور به کابل "اطمینان داده‌اند که حمایت آنها از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد یافت."

آقای محب که در یک پنل مشترک "نشست رایزنا" با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و اس جی شنکر، وزیر خارجه هند صحبت می‌کرد، گفت که در روزهای پیش‌رو یک تیم مشترک دولت افغانستان، آمریکا و ناتو روی برنامه انتقال کامل مسئولیت امنیت به دولت افغانستان کار خواهد کرد.

در همین حال وزیر خارجه ایران گفت اعلام اینکه بالاخره آمریکا از افغانستان خارج می‌شود، "یک اقدام مثبت" است و گروه طالبان نباید از این فرصت برای افزایش خشونت استفاده کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش اعلام کرد که نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر امسال به صورت کامل از افغانستان خارج خواهد شد.

آقای محب گفت نیروهای امنیتی افغانستان سال‌هاست "به صورت مستقلانه مسئولیت دفاع" از این کشور را به عهده دارد و با ادامه حمایت مالی جهان، در مورد توانایی این نیروها نگرانی وجود ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت: "رئیس جمهور غنی بهترین فرد به عنوان فرمانده کل قوای افغانستان برای رهبری این دوره انتقال است. او در سال ۲۰۱۴ هنگامی که اکثر نیروهای بین المللی از افغانستان خارج شدند ، مسئولیت انتقال از نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو را بر عهده داشت."

آقای محب افزود که گروه طالبان شانسی ندارد که قدرت را در افغانستان به زور بگیرد و اگر این گروه از فرصت به وجود آمده برای صلح استفاده نکند، "جنگ‌ها در افغانستان تشدید خواهد شد اما هیچ کسی به طالبان اجازه نمی‌دهد با زور به قدرت برسد."

او همچنین گفت "اختلافات میان رهبران طالبان بالا گرفته و همین حالا ملا برادر، ملا هبت‌الله، ملا یعقوب، شبکه حقانی و جبهه هلمند با این تصور که طالبان پیروز شده‌اند، بر سر قدرت با یکدیگر به شدت مشغول رقابت هستند."

ظریف: برقراری دوباره امارت اسلامی طالبان ناممکن است

جواد ظریف همچنین گفت ایران از "خروج مسئولانه" نیروهای آمریکایی از افغانستان استقبال می‌کند و باور دارد حضور نیروهای خارجی "هیچ زمانی به امنیت منطقه و افغانستان مفید نبوده است."

آقای ظریف تاکید کرد که "گروه طالبان باید با استفاده از این فرصت بلافاصله مذاکره جدی را با دولت افغانستان شروع کند. طالبان نمی‌توانند منتظر بمانند تا خلا به وجود بیاید و بخواهد از این خلا استفاده کند و افغانستان وارد جنگ داخلی شود. طالبان می‌تواند جز روند مذاکره باشد، اما نمی‌تواند آن را در کنترل خود داشته باشند."

آقای ظریف گفت می‌دانیم که طرح طالبان "برقراری دوباره امارت اسلامی افغانستان است ولی این طرح عملی نست و توافق عمومی در مورد آن وجود ندارد. طالبان باید بدانند که بازگشت افغانستان به دهه ۹۰ میلادی ناممکن است."

آقای ظریف گفت که ایران و منطقه اجازه نمی‌دهد افغانستان به جنگ برگردد و از آنچه "نیروهای دموکراتیک" در کابل خواند، خواست تا "موضع واحد در مذاکرات" اتخاذ کنند تا مذاکرات به نتیجه برسد.

اس جی شنکر، وزیر خارجه هند نیز گفت که کشورش تصمیم جو بایدن برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را یک "یک اقدام بزرگ می‌داند که مسیر آینده افغانستان و حتی منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد."

او گفت هند هر چه در توان دارد برای ثبات و صلح در افغانستان انجام می‌دهد اما چالش‌های بزرگی در برابر افغانستان و منطقه وجود دارد.

دیالوگ رایزنا (The Raisina Dialogue) یک کنفرانس چند جانبه است که هر سال در دهلی پایتخت هند برگزار می‌شود و از زمان آغاز به کار آن در سال ۲۰۱۶، این کنفرانس به عنوان برجسته‌ترین کنفرانس هند در زمینه ژئوپلیتیک و اقتصاد ژئو مطرح شد.


  
ایران: اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید کردیم
منبع: بی بی سی        تاریخ: 4/17/2021

در حالی که مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین برای احیای توافق هسته‌ای در جریان است، مقام‌های بلندپایه ایران اعلام کرده‌اند که اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را تولید کرده‌اند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است این محصول در ساعت ۰۰:۴۰ نیمه شب و به دست "دانشمندان جوان و خداباور ایرانی" تولید شده است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران هم عین صحبت‌های آقای صالحی را در حساب توییتر خود همرسانی کرده است.

ایران غنی‌سازی را پس از حادثه‌ای در نظنز به سطح ۶۰ درصد رسانده است. گزارش‌هایی از احتمال نقش داشتن اسرائیل در این خرابکاری منتشر شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده که "برق اصلی" نظنز جمعه شب وصل می‌شود.

علی اکبر صالحی گفته است ایران در حال حاضر ساعتی ۹ گرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید می‌کند.

پیش از این آمریکا و قدرت‌های اروپایی درباره پیامدهای غنی‌سازی ۶۰ درصدی و احتمال تاثیر منفی آن بر مذاکرات وین هشدار داده‌اند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و رئیس هیات ایرانی در وین، درباره مذاکرات گفته است: "من نمی‌توانم بگویم که خوش بین هستم، اما فکر می کنم که در مسیر خوبی قرار داریم، اگرچه تأثیرات منفی تحولات روزهای گذشته را داشتیم و باید به نوعی آن را مدیریت کنیم."


______________________________________________________________________________________________________________________________________

پالیسی نشرات | مقالات | اخبار روز | فهرست مندرجات | لغت نامه | گنجینۀ شعر و ادب | آرشیف ویدیوها | جنتری | سایت های افغانی

لطفاً مقالات خود را به این آدرس ارسال دارید:  info@arianafghanistan.com

Besucherzaehler